KÜLTÜR&SANAT

TUTKUNUZU YENİDEN ALEVLENDİRMENİZ Mİ GEREKİYOR? AYRI YATAKLARDA UYUMAK TAM DA İHTİYACINIZ OLAN ŞEY OLABİLİR

UZMANLAR:
“AYRI YATMA İHTİYACI, TATİLDE VEYA SOĞUK GÜNLERDE AYNI YATAĞI PAYLAŞMAYACAĞIMIZ ANLAMINA GELMİYOR”

UZMANLAR İLİŞKİDE KAYBOLAN TUTKUYU CANLANDIRMANIN YOLUNU ANLATTI

▶️ FARKLI YATAK ODALARINA SAHİP OLMAK, DİNLENMEYİ İYİLEŞTİRMENİN YANİ SIRA, KONU SEKS OLDUĞUNDA TEŞVİK EDİCİ OLABİLİR!.
Klinik psikolog Maria Hurtado ve seksolog Eva Moreno’dan ilişkisini kurtarmak isteyenlere altın tavsiye

Dopamin azaldığında, yerini sakin aşk hormonu oksitosine bıraktığında, duygusal bağlar tutkudan daha güçlüdür ve dinlenme ve rahatlık bir öncelik haline gelir.. 

Dopamin azaldığında, yerini sakin aşk hormonu oksitosine bıraktığında, duygusal bağlar tutkudan daha güçlüdür ve dinlenme ve rahatlık bir öncelik haline gelir.  Resimde, Michael Douglas ve Kathleen Turner 'Güllerin Savaşı'nda (1989).
Resimde, Michael Douglas ve Kathleen Turner ‘Güllerin Savaşı’nda (1989).

✅ 35 yaşında Madridli bir kadın olan Raquel çocukken, büyükanne ve büyükbabasının ayrı odalarda yattığını öğrendi.. Bu üzücüydü..

– Raquel:

“Ayrılacaklarını düşündüm. Utandığım için aileme sormaya cesaret edemedim ama haftalarca hasta oldum. Eğer aynı yatağı paylaşıyorlarsa, dedemler de evliyse neden paylaşmadıklarını anlayamıyordum.” 

– Bir çiftin ayrı uyumaya karar vermesinin çoğu kişi tarafından kırmızı bayrak olarak görüldüğü göz önüne alındığında, bir şeylerin yanlış olduğu algısı mantıksız değildi.

✅ Klinik psikolog María Hurtado, bunun çift terapisinde tekrar eden bir tema olduğunu açıklıyor – konsültasyonlarının %30 ila %40’ında mevcut ve en çok tartışmayı tetikleyenlerden biri..

– Klinik psikolog María Hurtado:

 “Birçoğu şokta, ancak koşullara bağlı olarak, farklı odalarda uyumanın daha iyi olduğunu normalleştirmemiz ve bir çift olduğumuzda her şeyi birlikte yapmamız gerektiği efsanesine son vermemiz gerekiyor..” .

Uzman, bir ilişkinin başlangıcında hiçbir şeyin bizi gerçekten rahatsız etmediğini açıklar; Eğer yardım edebilirsek, ayrı uyumak aklımızdaki son şeydir.. 

Bununla birlikte, dopamin (zevk üreten bir madde) azaldığında, yerini oksitosine – sözde kucaklama hormonu – bırakan duygusal bağlar tutkudan daha güçlüdür ve dinlenme ve rahatlık bir öncelik haline gelir. Bu yüzden, 50’li yaşlarının sonlarında, uyku saatlerini ayrı geçirmeyi seçen birçok evli çift vakası görüyor ..

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Uyku Vakfı tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırma, çiftlerin %25'inin ayrı yataklarda uyuduğunu ortaya koydu.  Resim, 'Rüzgar Gibi Geçti' (1939) filminden bir sahnede Clark Gable ve Vivien Leigh'i gösteriyor.
Resim, ‘Rüzgar Gibi Geçti’ (1939) filminden bir sahnede Clark Gable ve Vivien Leigh’i gösteriyor.
Amerika’da yapılan bir araştırma, çiftlerin %25’inin ayrı yataklarda uyuduğunu ortaya koydu.. 

34 ve 39 yaşlarındaki María ve Fernando, İspanya’nın Alicante şehrinde yaşayan bir çift. Birlikte taşındıkları andan itibaren kendi ayrı yatak odalarına sahip olmak istediler..

– María:

 “Her zaman bireysel alanımızı korumanın çok önemli olduğunu düşündüm. İlişkiye dikkat edilirse ve aramızdaki her şey yolunda giderse, olduğu gibi, birbirimize sarılıp uyumaya gerek yok.. Ayrıca, hiçbir şey sizi rahatsız etmediğinde daha iyi dinlenirsiniz ve biz uyurken bilinçsizce gürültü yapabilir veya çok fazla hareket edebiliriz..”

– Fernando:

 “Arkadaşlarımız bu konuda konuştuğumuzda sık sık suratlarını buruşturuyorlar, sanki bir çift tuhafmışız ya da ilişkimiz batmak üzereymiş gibi. Ama tam tersi. Aramızdaki bağın daha da güçlü olduğunu hissediyorum. Yatak odası ya da gece ile sınırlandırılması gerekmeyen pek çok yakınlık anımız var..”

✅ Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Uyku Vakfı tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, çiftlerin %25’inin ayrı yataklarda ve %10’unun ayrı odalarda uyuduğunu ortaya koydu, bu da ilişkide bir sorun olduğu anlamına gelmiyor.. Tam tersine, çalışmayı yürüten uzmanlara göre bu, çiftlere büyük faydalar sağlayabilir.. 

– Beyaz Saray’daki kocasından farklı bir odada uyumaya karar veren Melania Trump veya Edinburgh Dükü ile aynı yatak odasını paylaşmayan Kraliçe Elizabeth gibi ünlüler yıllardır bunu yapıyor..

bir kişinin uykusuzluğu partnerinin uykusunu etkilediğinde ilişki zarar görür..

Dünyanın birçok yerinde kaydedilen ve en ufak bir dokunuşun bile can sıkıcı olduğu yüksek sıcaklık dalgaları, birçok çifti yatmadan önce mesafe aramaya teşvik etti.. 

Horlama, uykusuzluk ve oda sıcaklığı ve saatleri açısından farklı ihtiyaçlar, bu karara yol açan en yaygın nedenlerden bazılarıdır.. Bu durumlarda, uzmanların kendileri bunu tavsiye eden kişilerdir.

2016 yılında Almanya, Nürnberg’deki Paracelsus Tıp Üniversitesi, uyku sorunlarının hızla ilişki sorunlarına yol açtığını gösteren bir çalışma yayınladı; Berkeley’deki California Üniversitesi’nin 2013’te yaptığı bir araştırmada bulduklarını destekleyen bir bulgu – bir kişinin uykusuzluğu partnerinin uykusunu etkilediğinde ilişki zarar görür..

Partneri yüzünden uyuyamayan kişi hayal kırıklığına ve reddedilmeye yol açar.. 

– Seksolog ve çift terapisti Eva Moreno:

“Bu bizi sinirlendiriyor ve savunmaya geçiriyor.. Birlikte uyuma eylemiyle aşk ve seks birbirine karışıyor ve bu böyle olmamalı.. 

Ayrı odalarda ya da yataklarda uyumak, başka aktiviteler için aynı yatağı paylaşmaya devam etmeyeceğiniz anlamına gelmez; tam tersi, seks konusunda bunun bir teşvike dönüşebileceğini söylemeliyim..

Ayrı olmak, diğerinden baharatlı bir mesajla gelmesini istememize ya da yatağı saldırı yoluyla almamıza neden oluyor. Uzun süreli ilişkilerde kıvılcımı geri getirebilir.. Aynı zamanda biraz daha yaratıcı olmamızı ve seksi yatak odasıyla sınırlamamamızı sağlıyor, çünkü bu sadece geceleri değil, her an yapabileceğimiz bir şey..

Dahası, iletişim, ortak ilgi alanları, sık sık sevgi gösterileri ve ev işlerinin adil bir şekilde paylaşılmasıyla bir ilişki yatak odasının dışında beslenebilir..” 

Covid -19 krizi uyku sorunlarını şiddetlendirdi

– Hurtado:

“Suç ortaklığı sürdürmenin birçok yolu vardır ve bunların hepsi kaliteli zaman paylaşmayı içerir: sadece günümüzden ya da sevdiğimiz bir kitaptan bahsetmek, yürüyüşe çıkmak ya da dikkati dağıtmadan bir şeyler içmek için biraz zaman harcamak..

Covid -19 krizi uyku sorunlarını şiddetlendirdi ve ilişkilerde daha fazla çatışmaya yol açtı. Bu nedenle, pandemiden bu yana gündüz ve gece ayrı alanlara sahip olmak birçok insan için vazgeçilmez hale geldi.. 

Aynı şey, birçok yerin yaşadığı yüksek yaz sıcaklıklarında da yaşanıyor. Bu durumlardan daha güçlü çıkmanın püf noktası, diğerinin ihtiyaçlarını dinlemek ve bunlara dikkat etmektir.. 

Moreno ve Hurtado:

“Ayrı uyuma ihtiyacı, ne tatilde ne de soğuk günlerde birbirimizi sıcak tutmak istediğimizde zaman zaman aynı yatağı paylaşamayacağımız anlamına gelmiyor.”

SARA NAVAS

▶️ UZMANLAR İLİŞKİDE KAYBOLAN TUTKUYU CANLANDIRMANIN YOLUNU ANLATTI!.

– Uzmanlar:

“Ayrı yatma ihtiyacı, tatilde veya soğuk günlerde birbirimizi sıcak tutmak istediğimiz zaman aynı yatacağı paylaşmayacağımız anlamına gelmiyor..”

– Maria Hurtado:

“Ayrı yataklarda uyumanın bir çiftte kaybolan tutkuyu geri getirebileceğini, bana danışan çiftlerin yüzde 30-40’ının ayrı yattıkları için sık sık tartıştığını söylemeliyim.. Ancak şartlara bağlı olarak bunu normalleştirmemiz gerekiyor..

Farklı odalarda uyumak ve bir çift olduğumuzda her şeyi birlikte yapmamız gerektiği efsanesine son vermek daha iyi..”

✅ Almanya’daki Paracelsus Tıp Üniversitesi, uyku sorunlarının hızla ilişki sorunlarına yol açtığını gösteren bir çalışma yayımlamıştı.

✅ İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Pais, yüksek sıcaklıklar nedeniyle pek çok çiftin uyumak için aralarında mesafe istediğini vurguladı..

– Horlama, uykusuzluk ve uyuma saatlerindeki farklılıklar da ayrı uyuma kararı arkasındaki en yaygın nedenler arasında.

Independent Türkçe, El Pais//Derleyen: Uğurcan Yıldız

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: