SAĞLIK

SİVİLCE (AKNE) İZLERİ

“Çocuk yaşlardan gençlik çağına geçilirken, mensup olduğu cinsiyeti şekillendiren hormonların dengeli ve düzenli salgılanması hayati önemde …”

Sivilce ve akneler neden olur? Beslenme ile alakası var mı? Nasıl çözüm olur?
🔴 AKNE / SİVİLCE BİR TÜR CİLT HASTALIĞIDIR. 

– Cilt ve güzellik uzmanı Meltem Öztürk, sivilce ve akne oluşumuna ilişkin açıklamalarda bulundu..

 • Hormonal değişim (Adolesan dönemde artmış androjen hormonu veya kan seviyesinde artmış testosteron hormonunun akne oluşumunu desteklediği gözlenmiştir.)  
 • Farklı sağlık sorunları (Yumurtalık Kistleri, PCOS (Akne Conglobata’ya neden olur), Tip2 Diyabet, İnsülin Direnci, Demir eksikliği vb.) 
 • Stres 
 • Hava kirliliği 
 • Yanlış kozmetik ürünü kullanmak, 
 • Şeker, tatlandırıcılar içeren işlenmiş gıdalar, 
 • Beyaz unlu mamuller, Gluten, işlenmiş karbonhidratlar vb. 
 • İnek sütü ve süt ürünleri (bazı makaleler bağlantı bulmasa bile, birçok araştırma tetiklediği yönündedir!) 
 • Sigara (Araştırmalarda sigara içenlerde sivilce oranı% 41 iken sigara içmeyenlerde bu oran% 9’dur.) 
 • Genetik eğilim. 
 • Yeterince temizlenmeyen cilt ve tıkanan gözenekler. 
 • Peki akne problemimiz var ise nelere dikkat etmeliyiz? 
 • Öncelikle beslenme bütüncül bir yaklaşımla düzenlenmelidir. İnek Sütü ve süt ürünleri azaltılmalı, Zencefilin antienflamatuvar özellikleri nedeniyle yiyeceklerinizde sık sık  tüketilmelidir. 
 • Probiyotik takviyesi bağırsak florası için önemlidir. 
 • Bu dönemde Hücre yenilenmesini hızlandıran Omega-3 yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri gerekmesi halinde cilt sağlığı için alınmalıdır. 
 • Yeşil Çay sebum üretimini azaltacaktır. Günde 1 bardak içebilirsiniz. 
 • Aktif sivilce döneminde peeling yapmak yanlıştır, daha fazla sivilce oluşumunu tetikleyebilir veya sivilceyi kurutmak için fazla asitli ürünler kullanmak ise cildi daha fazla kurutarak daha fazla tahrişe neden olur ve sivilcenin iz bırakmasına yol açar.  
 • Evde Salisilik Asit içeren cilt bakım ürünleri bakterilerin yayılmasını önleyecektir. Yağsız, su bazlı nemlendiriciler ve güneş korumaları kullanılmalıdır. Bu dönemde evde kullanılacak cilt bakım ürünlerinizi bir uzmana danışarak kullanmanız size inanılmaz fayda sağlayacaktır. 
 • Ayrıca evde yapabileceğiniz medikal kil maskeleri haftada bir cildin sebum dengesini korumanıza da yardımcı olacaktır.  
 • Cilt yenilenmesini hızlandırmak ve sivilce izi oluşumunu önlemek için protokole akşamları birçok antiaging ve akne problemlerinde tercih edilen A vitamini içeren ürünlerin eklenmesi güzel sonuçlar doğurur. 
 • Yine akşam antibakteriyel krem de rutine ??eklenebilir. 
 • B6 ve B12 vitaminlerinin nadiren sivilceye neden olan ilaçlar arasındadır. Dolayısıyla bu süreçte vitamin alımları kontrollü olmalıdır. 
 • Sivilcelerin iyileşmesi uzun bir süreç gerektirir. En önemli bakım aşaması ise sabah akşam derinlemesine cildi temizlemek ile başlar. Bu aşamada kişi, cildin sebum ve yağ üretimini artıracak şekilde cildini temizlerken çok fazla kurutmamalı ve akne problemini daha da zor hale getirmemelidirler.  Akneler kesinlikle sıkılmamalı ve sivilceye neden olan bakteriler (Propionibacterium vb) cilt yüzeyine dağıtılmamalıdır. Bu ciltler, özellikle Komedojenik olan bileşenler içeren ürünlerden uzak durmalılardır.  
 • Düzenli olarak kullanılan ürünler en az 1,5 ay kullanılmalı ve sonrasında etkileri gözlemlenmelidir.
🔴 SİVİLCELERİN NEDEN OLUŞTUĞU VE NASIL TEDAVİ EDİLMESİ GEREKTİĞİ KONUSU
AKNE İZLERİ: ALTIN İĞNE DÖNEMİ..!

Medikal ve Estetik Dermatoloji Dr. Işıl Kamberoğlu Turan:

Altın iğne tedavisi, akne izleri başta olmakla beraber gebelik, büyüme dönemi çatlakları, yara, yanık izleri, kol, bacaklardaki sarkmalar, terleme, boyun ve dekolte bölgesinin toparlanması, gözenek sıkılaştırma için etkili bir yöntem..

Uçlarında altın bulunan iğneler, derinin üst katmanı epidermise zarar vermeden geçerek altına dermise fraksiyonel radyofrekans enerjisi gönderiyor..

Bu enerji sayesinde deri ısıtılarak hasarlı kollajenin düzeltimesi ve yeni kollajen yapımını tetikliyor.. Bu güçlü etki bizim çaresiz kaldığımız alanlarda umut vaad ediyor..

Ameliyatsız cilt gençleştirmede öne çıkan yöntemlerden biri olarak yaz-kış fark etmeksizin uygulanabiliyor.. 

Cihazda 25-64 adet altın kaplama mikro iğne bulunmakta olup bu iğneler 0,5’den 3,5 minimetre derinliğe kadar atış yapabiliyor..

– İşlem öncesi cilt temziliği sonrası lokal anestezik krem sürülerek, işlem son derece konforlu bir hale getiriliyor..

Uygulama sonrası ilk 6 saat yoğun kızarıklık ve üç gün içerisinde pembeleşmeye dönen hafif kızarıklıklar izlenebilir..

– Bunun yanı sıra noktasal kanama odakları görülmesi son derece normal bir durum olup, üç dört içerisinde kendiliğinden düşecektir. Kabuklarla oynamak iyileşmeyi geciktirdiğinden önerilmiyor..

Dermatologunuz kişiye özel takvim çıkararak ayda bir sıklıkla 4-6 seans arası uygulama planlıyor. Uygulama yapılan gün duş alınmaması, nemlendirici ve mutlaka güneş koruyucu sürülmesi öneriliyor. Kişi bir kaç gün içerisinde normal hayatına dönüş sağlayabiliyor..”

🔴 SİVİLCE KARACİĞERDEN Mİ KAYNAKLANIR?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuğba Şen Dikey:

“Ergenlikteki hormonal aktivitelerin yol açtığı yağ salgısı kıl yapısı müsait bünyelerde, siyah veya beyaz noktalar oluşturur. Sürülen yağlı kremler, terleme, makyaj, hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin de etkisiyle ağrılı, iltihaplı kabarıklıklar oluşur..

Sivilce, genetik yatkınlığı olan, yani ailesinde şiddetli sivilce çıkaran bireylerde daha sık görülür. Karaciğerden kaynaklanmaz. Çoğunlukla iç organ kaynaklı değildir. Bazen sivilce, hormonal bozukluk sebebiyle çıkar.

Hormon bozukluğu, daha çok 25 yaşından sonra başlayan sivilce, adet düzensizliği, çenede, göbek çevresinde, meme etrafında kıllanma şikayeti ile kendini gösterir. Bu tarz hastalarda, hormonal bozukluk ve Polikistik Over hastalığı (yumurtalıklarda kist) araştırılır..”

YAĞLI GIDALAR SİVİLCEYİ ARTTIRIYOR..!

Uzm. Dr. Tuğba Şen Dikey:

“Sivilce, kan şekerini hızla yükselten gıdalarla, ağır yağlı öğünlerle artabilir. Çikolata, kraker, hazır meyve suları, kızartma, beyaz ekmek, şeker, fastfood gıdalar, patates sivilceye sebep olabilir..

Aşırı süt ve süt ürünü tüketimi de sivilceye sebep olabilir. Sebze, meyve ve Omega 3’ten zengin gıdalar sivilceye karşı koruyucudur. Ayrıca stres de bazı hormonları uyararak, sivilce oluşumuna sebep olabilir..”

SİVİLCE TEDAVİSİ..!

Uzm. Dr. Tuğba Şen Dikey:

“Ergenlik sivilcesidir nasılsa geçer yaklaşımı doğru değildir. Gerek iz bırakması gerekse psikolojik açıdan oluşturduğu zararlar sebebiyle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır..

Tedaviye ek olarak verilen uygun temizleyici, nemlendirici ve güneş koruyucu kremler tedavinin etkinliğini arttırır. Sivilce çıktığı hızda gerilemez. Tedavisi uzun sürelidir. 3-6 ay tedavi verilebilir. Sonrasında sivilce çıkmaması için idame kremler önerilebilir. Hemen geçmesi beklenmemelidir..

Sivilceyi sıkmak yayılmasına ve leke kalmasına sebep olur. Güneş ışınları her ne kadar sivilceyi azaltabilse de lekeyi arttırabileceği için cilt tipine uygun yağsız, su bazlı güneş koruyucu kremler önerilir..”

🔴 SİVİLCE SORUNUNA “KARNABAHAR VE BROKOLİ” ÇÖZÜMÜ!
Birçok kişinin dönemsel ya da sürekli mücadele verdiği cilt problemi olan akneye karşı Türk bilim insanları karnabahar ve brokoliden oluşan formül geliştirdi..!

Geliştirilen ekstre sayesinde, akne ile bitkisel ve doğal yöntemlerle mücadelenin mümkün olduğu kanıtlandı..

Beslenme, genetik ve çevresel faktörler, stres ya da hormonlardan kaynaklı pek çok nedenle birçok insanın problemi olan akneye karşı, Biota Ar-Ge Merkezi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nın ortak araştırmalarının sonucunda, karnabahar ve brokoli bitkilerinden akneye karşı etkili bir formül geliştirildi.. 

Araştırmanın sonuçları uluslararası saygın bir bilim dergisi olan “Journal of Cosmetic Dermatology”de, “Efficacy of two plant extracts against acne vulgaris: Initial results of microbiological tests and cell culture studies” başlığı ile yayınlandı..

Çalışmadan elde edilen sonuçlar, geliştirilen brokoli-karnabahar ekstresinin akneye neden olan bakteriye karşı laboratuvar testlerinde son derece etkili olduğunu gösterdi..

KARNABAHAR VE BROKOLİYİ TESADÜFEN KEŞFETTİK..!

– Biota Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar:

“Saç dökülmesi ve istenmeyen tüylere karşı yapılan çalışmaların yanı sıra laboratuarlarda akne ile ilgili çalışmalara da yer verdik.. Karnabahar ve brokolinin formüle katılması tesadüf oldu..

Bir şeye odaklandığınız zaman etrafınızda buna katkı sağlayabilecek şeyleri fark edebiliyorsunuz..

Karnabahar ve brokoliyi çocuklarıma yemek pişirirken yakmamla fark ettim. Karnabahar ve brokoliyi ocakta unuttum ve su dibine kadar buharlaştı. İçine kattığım karnabahar ve brokoli de gitti, tencerenin dibinde pekmez gibi bir madde kaldı. Çöpe atmaya giderken akneye etkisini düşündüm ve onu çay bardağının dibine koyarak kendimde denedim ve etkili olduğunu gördüm. Karnabahar ve brokolinin de formüle eklenmesi bu şekilde oldu.. “

TEK OLUMSUZ YÖNÜ YOĞUN KOKUSU..!

Cihat Dündar:

“Ürünü sivilcenize sürdüğünüzde neredeyse 2 gün içinde sivilceyi söndürme gücüne sahip. Tek olumsuz yanı yoğun kokusu. Fazla öz içerdiği için yoğun bir kokusu var. Bunu bazıları sevebilir bazıları sevmeyebilir. Ürünümüz henüz çok yeni kendi ülkemizde rüştünü ispat ettiğinde yurt dışındaki iş ortaklarımıza da sunacağız..” 

YAN ETKİSİ YOK..!

Cihat Dündar:

 “Sivilce kolay bir konu değil. Bilimin geldiği bugünkü noktada sivilce gibi basit görünen sorunlara henüz net bir şekilde çözüm bulmuş değiliz..

Geliştirdiğimiz bu ürünün özellikle genç ve orta kuşakta sivilce ve akne sorununa iyi bir çözüm sunacağına inanıyorum. Yan etkisi yok ve tamamen bitkisel. Kullandığınız zaman etkisini hemen görebiliyorsunuz..

Yoğun bir sivilce problemi ve ucunda da irin varsa geliştirdiğimiz ürün akşamdan sürüldüğünde neredeyse sabaha kadar etkisini göstermiş oluyor..” 

🔴 BİTKİLERLE AKNEYLE MÜCADELE MÜMKÜN..!

– Biota Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Türkoğlu:

“Aknenin önemli bir cilt problemi olduğunu ve bu problemlere karşı kozmetik ürünler geliştirdiğimizisöyleyebilirim..

Aknenin nasıl bir sorun olduğu düşünülürse bitkilerin gerek lokal olarak gerek dahili olarak kullanımıyla akneyle mücadele edilebilinir. Etkileri de azaltılabilir. Bu konuda literatürde kayıtlı pek çok bitki var..”

İLTİHABİ DURUMLARI VE ANDROJENLERİ BASKILIYOR..!

– Prof. Dr. Murat Türkoğlu:

“Brokoli ve karnabahar ekstresinin dermokozmetik ürünlerde akneye karşı etkili olabileceğini düşündük ve bunun için bilimsel çalışmalar yaptık..

Bunun üzerine Ar-Ge merkezimizde bilimsel çalışmalara başladık. Deri hücrelerinde hücre kültürü çalışmaları yaptık ve bu çalışmalarda brokoli karnabahar ekstresinin iltihabi durumları baskılayan bir özelliği olduğunu keşfettik..

Akne androjenlerle de ilgili. Bazı hormonların ergenlikle birlikte insan vücudunda yükselmesiyle brokoli karnabahar ekstresinin aynı zamanda bu androjenleri de baskıladığını yani çift etkili bir özelliği olduğunu fark ettik.. Bunun bir bitki ekstresi olarak dermokozmetik bir üründe fayda sağlayacağını düşündük..” 

ANTİBAKTERİYEL ETKİ ELDE EDİLDİ..!

Prof. Dr. Murat Türkoğlu:

“Akneye neden olan propionibacterium acnesini büyütmek için özel bir üniversite ile iş birliğine gittik..

Üniversitenin mikrobiyoloji labaratuvarında bu bakteri hem bir hastadan alınan örnekle hem de standart örneğiyle çoğaltıldı. Bizim ekstremizle bir arada tutuldu ve bunun sonucunda propionibacterium acnese karşı çok kuvvetli bir antibakteriyel etki elde ettik. 3 etkiyi bir arada gördüğümüz için bunun ideal bir akneye karşı ürün ekstresi olduğuna karar verdik..” 

KÜKÜRTLÜ BİLEŞİKLER İNSAN VÜCUDU İÇİN FAYDALI..!

Prof. Dr. Murat Türkoğlu:

“Bitkilerin birçok hastalıkta faydası bulunduğunu hatırlatırım.. Bu bitkilerin bu kadar faydalı olduğunu biz sadece deri üzerinde gösteren grup olduk. Karnabahar ve brokoli kükürtlü bileşikler içeriyorlar ve bu bileşikler insan vücudu için oldukça faydalı sonuçlar veriyor..” .

GIDA OLARAK TÜKETİLMESİ DE FAYDA SAĞLIYOR..!

– Prof. Dr. Türkoğlu:

“Aknenin birçok nedeni var..Yaptığımız bilimsel çalışmalardan elde ettiğimiz bu sonuçları görünce brokoli ve karnabaharın aynı zamanda dahili, gıda olarak da tüketilmesini ve bu ürünlerin de dışarıdan lokal olarak uygulanmasını, kombine olarak kullanılmasını tavsiye ederim..” 

🔴 BİLİME GÖRE YÜZ HARİTASINDA SİVİLCENİN YERİ HANGİ HASTALIĞA İŞARET EDİYOR?
Her insan, hayatının bir döneminde yüzünde çıkan çıkan sivilcelerden şikayet etmiştir..!

Bilime göre tekrar eden sivilceler bazı hastalıkların habercisi olabilir..

– İşte yüz haritasında sivilcelerin yerlerine göre anlamları ve yapılması gerekenler…

Günümüzde en sık görülen cilt hastalıkları arasında yer alan, hemen her insanın hayatının bir döneminde şikayetçi olduğu yüzümüzün davetsiz misafiri sivilceler, çoğu zaman ‘nasılsa geçer’ düşüncesiyle ihmal ediliyor ve kolayca tedavi edilebilecekken yüzde kalıcı iz bırakmaya kadar ilerleyebiliyor..

Bilime göre yüzde çıkan sivilcelerin yerleri, bazı hastalıklara da işaret edebiliyor. İşte yüz haritasında sivilcelerin yerlerine göre anlamları ve tedavi yöntemleri…

AKNE (SİVİLCE) NEDİR..!?

Akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt durumudur..

– Eğer vücut çok miktarda sebum üretiyorsa (cildi nemli tutan yağ), ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir ve beyaz ya da siyah noktalara neden olabilir..

Ciltte yaşayan bakteriler de gözenek içinde sıkışıp kalır, iltihaplı sivilcelerin çıkmasına neden olur..

Akne her yaştan insanı etkilemekle birlikte, gençler arasında en yaygın olanıdır..

– Sivilce, ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde 85’inde görülmekle birlikte 30’lu 40’lı ve daha ileri yaşlarda da görülebilen bir deri hastalığıdır..

Tipik bir sivilce, kırmızı renkte ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar, açık komedon denen siyah noktalar ve kapalı komedon denen beyaz küçük kabartılar ve bazen daha iri kist benzeri yapılar şeklindedir..

– Akne hormonlar, ilaçlar ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar tarafından tetiklenebilir veya ağırlaşabilir..

SAÇ İÇİNDE ÇIKAN SİVİLCELER..!

Kafa derisindeki akne veya kafa derisi foliküliti, en yaygın olan akne türlerinin başında gelir..

– Bazen bu sivilceler de ağrır ve kabuklanır. Sivilce, gözenekler veya kıl folikülleri tıkandığında ortaya çıkar. Bu, ölü cilt hücreleri, cildi nemlendiren (sebum) doğal olarak oluşan yağ ve bakterilerin gözeneklere girmesi durumunda ortaya çıkabilir. Hücreler gözenekten çıkamaz, bu da çeşitli formlarda akne ile sonuçlanır..

Daha şiddetli akne formları daha fazla bakteri içerir..

– Saç çizgisi boyunca düzenli olarak sivilceler kendini tekrarlıyorsa yüz iyi bir temizleyici ile yıkanmalı ayrıca ayrıca yağ içeren şampuanlardan da uzak durulmalıdır.. 

🌐 YANAKLARDA ÇIKAN SİVİLCELER..!

Yanaklarda çıkan sivilcelerin en büyük sebebi günlük alınması gereken şeker miktarından daha fazla alınmasıdır..

– Bunun yanı sıra akciğer ve solunum yoluyla ilgili rahatsızlıklardan da kaynaklanmaktadır..

Kaşların arasında çıkan sivilceler yüksek ihtimalle karaciğer de meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir..

Yanaklarda sıklıkla sivilce problemi yaşıyorsanız bu telefon ya da yastık kılıfları nedeniyle de olabilir..

Yastık kılıflarınızı en az haftada bir kez değiştirmek ve telefon kullanımından sonra telefonu düzenli olarak silmek tercih edilebilir..

🌐 ÇENEDE ÇIKAN SİVİLCELER..!

Çenede çıkan sivilceler genelde hormonal sebeplidir..

– Uzmanlara göre bu endokrin sisteminizde bir bozulma olduğu anlamına gelir. Genellikle yağ bezlerini aşırı uyaran ve gözenekleri tıkayan aşırı androjen seviyelerinin bir sonucudur..

Hormon seviyeleri adet döngüsü sırasında değişkenlik gösterebilir. Bu değişime bağlı olarak çene ve çevresinde sivilce yani akne oluşumu görülür..

Hormon dengesizliğinin bir başka sebebi de beslenme alışkanlıklarıdır..

– Böyle bir durumda beslenme düzenini değiştirmek önemli bir adım olsa da, mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır..

🌐 ALINDA VE BURUNDA ÇIKAN SİVİLCELER..!

T bölgesinde tekrarlayan sivilceler temel olarak aşırı sebum, yağ üretimi veya stres nedeniyle oluşur..

– Stres ve yağ üretimi ilişkili olmamakla birlikte, stres sivilcenizi kesinlikle kötüleştirebilir..

Alın ve burunda sivilce fark ederseniz, uyumadan önce cildinizi temizlemeyi ve diğer hijyenik uygulamaları denemeyi tercih edebilirsiniz..

Müzik dinlemek veya egzersiz yapmak (bir dakika bile olsa) stresi azaltmak için uygulanan doğal yollardandır. Her ne olursa olsun alındaki sivilcelerle oynanmamalıdır. Böyle bir durumda da en etkili yöntem biz uzmana danışmak olacaktır..

Genel olarak akne oluşumuna yol açan sebepler ise 9 maddede şu şekilde sıralabilir..!

– Ergenlik

– Kozmetik Ürünler

– Sinir ve stres

– İlaç ve vitaminler

– Sağlıksız beslenme

– Cildin yapısı

– Sigara

– Erken ergenlik

– Polikistik Over Sendromu

🔴 GENÇLERİN MUTSUZLUK SEBEBİ: SİVİLCE – AKNE!

– Dermatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Şahin Yazar:

“15-25 yaşlarında rastlanan sivilce akneleri, gençlerin toplumla, çevreleriyle sosyal uyum ve davranışlarını etkilediğini, sıklıkla yüz, sırt ve omuz bölgelerinde görüldüğünü belirtmeliyim..

Hastalığın oluşumunda rol oynayan faktör, arka planda faaliyete geçen hormonlar ..

Çocuk yaşlardan gençlik çağına geçilirken, mensup olduğu cinsiyeti şekillendiren hormonların dengeli ve düzenli salgılanması hayati önemde..

Özetle belirtelim ki cinsiyet oluşumunun yapı taşları kız çocuklarında östrojenler, erkek çocuklarında ise androjen-testesteronlar adı verilen salgılardır.. Konunun ilginç yanı her iki cinste de kendi baskın hormonlarının karşı cinsin hormonlarının da bir miktar bulunmasıdır..

Yani kadın cinsiyetinde bir miktar androjen yer alırken, erkek cinsiyetinde de bir miktar östrojen bulunur. Bu temel hormonların dağılımı eğer genç bireyde dengeli ve düzenliyse sivilce belirtileri ya hiç olmamakta ya da çok büyük bulgularla hastalık oluşturulmayacak düzeyde görülebilmektedir..”

DENGELİ DÜZEYDE SALGILANMALI..!

Prof. Dr. Yazar:

“Sivilcelerin sayılarında ve şiddetinde bu iki hormonun, her ikisinde makul ve dengeli düzeylerde salgılanmaları gerektiğini söylemeliyim. .

Her ikisinde de bu hormonların düzensizliği çoğunlukla ciltte kızarıklık, kepeklenme ve kaşıntı belirtileriyle kendini gösterir. Özellikle testesteronların baskın hakimiyeti sivilce ile beraber yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, ses kalınlığı ve dış genital organlarda gelişme geriliğine sebep olur..


Çoğunlukla bu yapısal özellik anne ya da baba genleriyle genç kişiye aktarılmış olur ..

Bu tiplerde görülen yukarıda saydığım deri belirtilerine seboreik dermatit diyoruz. Yani sivilce ile seboreik dermatit aynı yapısal özelliğin basamaklarıdır.  Sivilcelerin tedavisi konusunda hafif belirtilerde sadece dıştan sürülen kremlerle sonuç alınabilmektedir. Nodulokistik akne dediğimiz yaygın ve deri yerleşimi olanlarda sadece kremler yeterli olmamakta, ilaveten tablet tarzında ilaçları vermekteyiz. Akne tedavisinde devrim yaratmış olan ilaç izotretinoin grubu etkili maddesi içeren oral retinoidler kullanılmakta ve fevkalade tatmin edici kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. Ancak bu tedavide yaş sınırlaması tarif edilmiş olup 18 yaş altında kullanılmaması önerilmektedir. Tedaviyi desteklemek amacıyla, banyolarında autiseboreik özellikte içerikli olan sabun ve şampuanlar yararlı olmaktadır. Sivilce oluşumu ile diyet ilişkisi çoğunlukla merak edilir. Bu konuda kuru yemişler dediğimiz yağlı tohumlu yiyeceklerin fazlaca tüketildiğinde akneyi artırdığı bilinmektedir. Nihayet, bölgemizle ilgili bir tavsiye, yaz aylarında etkili olarak denize girmenin, bu şikayetlerin azalmasında kesin faydası vardır. Sivilcesiz sağlıklı yaşam dileklerimle.”

 

🔴 SİVİLCELER SIKILMALI MI..!?
Kaynağı doğru tespit edilen sivilcenin önlenmesi için neler yapılması gerektiği…

Cilt hastalıkları arasında yer alan sivilce!

– Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Fikret Kaya:

”Günümüzde en sık görülen cilt hastalıkları arasında yer alan sivilcenin tedavisi hakkında..

Sivilce yüzümüz başta olmak üzere vücudumuzun değişik yerlerinde oluşmaktadır. Genellikle ergenlik döneminde yüz, omuz, sırt, boyun ve dekolte bölgelerde oluşan sivilceler cildin her gün düzenli olarak temizlenmesi ve sağlıklı bir beslenme ile çok çabuk geçtiği görülmektedir.

Fakat bu olayın aksine uzun dönemli sivilce oluşumlarında, daha ciddi önlemler almak, çeşitli bitkisel bakım formülleri ve doğal maskeler uygulamak gerekmektedir. Ciltte oluşan sivilcelerin nedenleri bilmek, yapılacak olan mücadelenin zamanını belirlemektedir.

Kaynağı doğru tespit edilen sivilcenin önlenmesi için neler yapılması gerektiği de araştırılarak, sivilceden kurtulunabilinir. Sivilce her ne kadar sağlığı tehdit eden bir durum olmasa da, görselliğin ön planda olduğu ergenlik çağındaki kişilerde ciddi psikolojik problemlere neden oluşturabilir. Bu anlamda sivilce sıkılmamalıdır.

Sivilce sıkılırsa aknenin içinde bulunan enfeksiyonu ve inflamasyonu da dağıtmış oluyorsunuz, bunun sonucunda hem yüzde iz oluşuyor, hem daha da büyüyor.

Yüzünüzü çıplak elle, yıpratıcı, tahriş edici maddeler kullanmadan, sabah ve akşam iki defa olmak üzere yıkamak yeterlidir.

Stres sivilcenin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca kişinin kullanmış olduğu antidepresan ilaçlar da sivilceye yol açabilir.

Sivilcelerin kendi kendine geçmesini beklemek yerine bir uzmandan yardım alınmalıdır. Sivilceler çıkar çıkmaz, sorun büyümeden önlem almak en doğru yaklaşım olacaktır”

sozcu

🔴 AKNE (SİVİLCE) NEDİR..!?

Akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt durumudur .

Eğer vücut çok miktarda sebum üretiyorsa (cildimizi nemli tutan yağ), ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir ve beyaz ya da siyah noktalara neden olabilir. Ciltte yaşayan bakteriler de gözenek içinde sıkışıp kalır, iltihaplı sivilcelerin çıkmasına neden olur. Genellikle yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda görülür. Akne her yaştan insanı etkilemekle birlikte, gençler arasında en yaygın olanıdır.

Sivilce, ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde 85’inde görülmekle birlikte 30’lu 40’lı ve daha ileri yaşlarda da görülebilen bir deri hastalığıdır. Tipik bir sivilce, kırmızı renkte ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar, açık komedon denen siyah noktalar ve kapalı komedon denen beyaz küçük kabartılar ve bazen daha iri kist benzeri yapılar şeklindedir.

Akne hormonlar, ilaçlar ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar tarafından tetiklenebilir veya ağırlaşabilir.

🔴 AKNE (SİVİLCE) NEDENLERİ..!

Cilt gözenekleri tıkandığında, gözenek içinde bulunan bakteriler için uygun bir üreme ortamı oluşturur; bu bakteriyel çoğalma zamanla iltihaba neden olur..

Akne oluşumunun birkaç nedeni olabilir:

 • Bazı ilaçlar
 • Bir tür hormonun aşırı aktivitesi (androjenler)
 • Cİildin fazla yağ üretmesi
 • Yağ ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanmış gözenekler
 • Sivilce sıkma, tahriş
 • Kirlilik (bakteri oluşumuna ortam hazırlar)
 • Sigara kullanımı akne oluşumunu tetikler
 • Nemden ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş
Hormon Seviyesindeki Değişiklikler..!
 • Ergenlik dönemi
 • Adet döngüsü 
 • Hamilelik 
 • Doğum kontrol hapları
 • Stres

Özellikle ergenlikte değişen hormonlar kişilerin cildinde de değişimlere neden olabiliyor. Bu hormonal etki ile deride üretilen yağ miktarı artıyor. Yağ bezlerinde faaliyetin artması da bu bezlerin dışarı açılan kısımlarında hücrelerin birikmesine ve tıkanmasına neden olarak akne oluşumunun ilk evresini başlatıyor.

Daha sonra bakterilerin üremesi ile iltihabi durum ortaya çıkıyor. Bu tablo kişide siyah ve beyaz noktalara, üzeri irinli şişliklere, kırmızı lekelere hatta fındık büyüklüğünde kistik yapıların oluşumuna yol açıyor. Sivilce döküntüleri yüz, sırt, omuz ve göğüs gibi yağlı bölgelerde görülüyor.

Kozmetik malzemeler ve yoğun kozmetik kullanımı ergenlik sonrası gelişen aknelerin en önemli nedenlerinden. Bazı kozmetik ürünler kullanılmaya başlanmasından aylar sonra da ciltte akne oluşumuna neden olabiliyor. Kozmetik ürün seçiminde akne yapıcı potansiyellerin iyi incelenmesi önem taşıyor.

Aşırı stres tek başına akne oluşumuna neden olabiliyor. Bunun yanı sıra kişi özellikle yoğun stres altındayken de bazen farkında olmadan derisinde bulduğu ufak bir akneyi veya pürüzü tırnakları ile kazıyıp bir yara haline getirebiliyor. Bu da akne tedavisine cevap alınmayan, iz ve leke bırakan bir tabloyu ortaya çıkartıyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında akne tedavisinin yanı sıra psikolojik destek alınması da tedavinin başarısı için önem taşıyor.

Bazı ilaç tedavilerinin yan etkileri akneye neden olabiliyor. Akneye neden olan ilaçların başında ağızdan alınan uzun süreli kortizon tedavileri geliyor. Sporcuların kullandığı steroidler ile bazı ilaçlar ve uzun süreli B vitamini kullanımı da akneye yol açabiliyor ya da mevcut akneyi şiddetlendirebiliyor. Bu nedenle akne şikayeti ile dermatoloji uzmanına giden hastaların kullandıkları ilaç ve vitaminlerin isimlerini doktoruna bildirmeleri gerekiyor.

Diyet ve akne arasında ispatlanmış bir ilişki bulunmuyor. Ancak yapılan son araştırmalar işlenmiş karbonhidrat tüketiminin akneyi şiddetlendirdiğine işaret ediyor. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye de dikkat etmek önem taşıyor.

Cilt yapısı akne oluşumunda önemli bir faktör. Yapılan çalışmalar, yağlı ciltli, gözenekleri genişlemiş kişilerin erişkin aknesine daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor. Erişkin aknesi, ‘ergenlik sivilceleri erişkin yaşlara kadar devam edenler’ veya ‘erişkin yaşta ortaya çıkanlar’ şeklinde ikiye ayrılıyor. Ergenlik sivilcesi erkeklerde, erişkin aknesi ise kadınlarda daha sık görülüyor. Erişkin aknesi iltihaplı olmaya ve iz bırakmaya daha meyilli oluyor.

Bilimsel çalışmalar, ergenlik sonrası oluşan sivilceler ile sigara içimi arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Fazla sigara tüketimi, aknenin şiddetinde artışa neden oluyor.

🔴 AKNE (SİVİLCE) BELİRTİLERİ!

Sivilce belirtileri ve semptomları durumunuzun şiddetine bağlı olarak değişir:

 • Uçları beyaz sivilceler
 • Siyah noktalar
 • Küçük kırmızı, hassas yumrular (papüller)
 • Cildin yüzeyinin altında büyük, katı, ağrılı olabilen topaklar (nodüller)
 • Cildin yüzeyinin altında ağrılı olabilen, irin dolu topaklar (kistik lezyonlar)

Sıklıkla, akne iltihabı genel kızarıklık ve hassasiyete neden olur. Akne ilerledikçe, ek semptomlar koyu lekeler ve yara izleri içerebilir. Erken tedavi, akne kistlere ve nodüllere ilerlemeden önce, şiddetli koyu lekelerin ve yara izlerinin gelişmesini engelleyebilir.

🔴 AKNE (SİVİLCE) TEDAVİ YÖNTEMLERİ!

Akne tedavi edilebilen bir durumdur; ancak her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez. Bu nedenle sivilce tedavisinin uzman hekimler tarafından planlanması ve izlenmesi en uygun olandır. Tedavi şekli ve süresi, kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınarak, sivilcenin şiddetine, yaygınlığına, kişinin yaşına göre belirlenir. Sivilcenin tedavisi 1–2 hafta gibi kısa bir sürede bitmez; uzun süreli olacağı baştan kabul edilmelidir.

Kullanılan kimi tedavi yöntemleri şunlardır:

Benzoil Peroksit..!

Bölgesel olarak kullanılan bu ilaç, gözeneklerinizdeki ve cildinizin yüzeyindeki bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir.

Antibiyotikler..!

Bu ilaç türü, gözeneklerin iltihaplanmasına neden olan bakterilerin büyümesini durdurabilir veya azaltabilir. Bölgesel olarak uygulanabilir veya oral olarak alınabilir.

Retinoidler..!

Bu ilaç yeni sivilcelerin gelişimini azaltabilir ve gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir.

Drenaj..!

Bu prosedür, cerrahi olarak veya büyük bir kisti tedavi etmek amacıyla kullanılır.

Fototerapi..!

Bu süreç cilt üzerindeki akne-nedenli bakterilerin sayısını azaltabilir.

Lazer..!

Şiddetli akne vakalarında kızarıklık ve şişmiş dokuyu azaltmak için lazer uygulamaları kullanılabilir. Düzensiz olarak uygulanan sivilce tedavilerinin hiçbir anlamı yoktur..

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: