"Ben Satanist Tapınağı'nın kurucu ortağı ve sözcüsüyüm ve 10 yıllık tarihimiz boyunca açıkladığım gibi, bizler 'şeytana tapan' kişiler değiliz.."
⏺ SATANİST TAPINAĞI’NIN KURUCULARINDANIM. NEYİ SAVUNDUĞUMUZ ANLATMAK İSTİYORUM!
Tapınağın dünya genelinde aktif yerel cemaatleri olsa da, en çok “okul sonrası Şeytan kulüpleri” ve üreme özgürlüğü mitingleri gibi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eşit dini haklarımızı savunmak için dava açma çabalarımızla tanınıyoruz ..!

– Ustünde “GOD” (“TANRI”) yazılı tişört giyen bir kundakçı Satanist Tapınağı’nın Massachusetts eyaletinin Salem kentindeki dini yönetim merkezini ateşe verdi..

Fail, ortaya çıkan yıkımı izlemek için itfaiyeciler alevleri söndürürken bile bloğun etrafında dolaşıp geri dönünce tutuklandı..

Bu noktada güvenlik kamerası görüntüleri kolluk kuvvetlerine olay yerindeki kundakçıyı teşhis etmelerini sağlaması için çoktan gösterilmişti..

Hızlı müdahale sayesinde hasar ön kapı ve verandayla sınırlanmış oldu, daha kötü olmadığı için minnettarız.. Yine de, o sırada tapınaktaki sakinler anlaşılır şekilde sarsıldılar..

✅ Olayın ardından gelen polis raporuna göre, kundakçı Daniel Lucey kendi eylemini bir “nefret suçu” olarak nitelendirdi ve Boston’dan Salem’e özellikle burayı ateşe vermek için geldiğini çünkü “bu kişilerin iblise ibadet ettiğini, şeytana taptığını” ve bunun “yok edilmeleri gerektiği anlamına geldiğini” söyledi..

⏺ SADECE BU AÇIKLAMALARA BAKARAK FAİLİN SATANİST TAPINAĞI YA DA NE YAPTIĞIMIZ HAKKINDA HİÇBİR FİKRİ OLMADIĞI AÇIK..

– Ben Satanist Tapınağı’nın kurucu ortağı ve sözcüsüyüm ve 10 yıllık tarihimiz boyunca açıkladığım gibi, bizler “şeytana tapan” kişiler değiliz..

Aslına bakılırsa biz teist değiliz. Satanist Tapınağı’ndaki Satanistler, doğaüstü olmayan bir dünya görüşü benimserler ve bilimi hakikatin söz sahibi olarak görürler..

✅ Bizim için Şeytan, tiranlığa karşı isyanın edebi bir metaforu..

Satanizmin sembolleri de kişisel egemenliği, aklı ve merhameti kutsallaştıran temel ilkelerimiz kadar şu anda dünya genelinde kayıtlı üye sayısı 700 bini aşan topluluğumuza bağlam ve anlam kazandırıyor..

Tapınağın dünya genelinde aktif, yerel cemaatleri olsa da en çok din özgürlüğü anayasada yüceltilmesine rağmen ABD yönetimindeki evanjelik teokratlar dini eşitliğe giderek daha arsızca karşı çıktığından eşit dini haklarımızı savunmak için dava açma çabalarımızla tanınıyoruz..

Amerika, Roe v. Wade kararının bozulması ihtimaliyle karşı karşıyayken, Satanist Tapınağı bu tür yasalardan dini muafiyet talep ettikleri davalar ve kampanyalarla üyelerinin üreme hakları için dini koruma sağlama mücadelesi veriyor..

Eyalet hükümetleri halka açık alanlarda özel olarak bağışlanmış On Emir anıtlarına izin verilmesini uygun bulurken, yakınlara Satanist bir anıt yerleştirmeyi teklif ederek çoğulculuk ve tarafsızlığa olan bağlılıklarını test ettik..

✅ Halk eğitim tesislerinde İncil’e dayalı köktendinci okul sonrası kulüpler kurulurken Satanist Tapınak, eleştirel düşünme ve bilimsel keşiflere yöneltmeye çalışan alternatif bir okul sonrası Satanizm Kulübü önerdi..

Medya, Tapınak’ın bu faaliyetlerini (ve hem inananlar hem de inanmayanlar için gerçek dini özgürlüğü korumak ve sürdürmek için tasarlanmış sayısız diğer faaliyetleri) genellikle bir “numara” veya bir “eşek şakası” olarak görse de, beklentilerin yüksek olduğuna inanıyoruz; en azından temel özgürlüklerimizden daha azı değil..

Salem’de, kundaklama saldırısının akıbetini aydınlatmaya çalışırken yerel halktan pek çok kişi acımızı paylaşıp gönüllü olarak yardımlarını esirgemeyerek bize kucak açtı..

Salem Belediye Başkanı Kimberly Driscoll, saldırıyı hemen ve açıkça kınadı. Yönetim merkezimize yapılan saldırının toplumumuzda her zamankinden daha hoş karşılanmamızı sağlayan paradoksal bir etkisi oldu..

Ve bu, sadece yasal bir terim olarak değil, aynı zamanda içselleştirilmiş, ilkeli bir değer olarak vicdan hürriyetine saygılı, demokratik, çoğulcu bir toplumda olması gereken şeydir..

⏺ BAŞKALARINA ZARAR VERMİYORSANIZ, KİM OLDUĞUNUZUN VEYA NEYE İNANDIĞINIZIN BİR ÖNEMİ YOKTUR..

– Çeşitli konularda anlaşmazlık yaşanabilir fakat başımız derde girdiğinde birbirimize yardım ederiz ve kimse bakış açısı farklı olduğu için acı çeken birini görmek istemez.

Failin, kent meclisi dini konuşmacılar için halka açık foruma eşit erişimimizi engellediğinden dava açtığımız Boston şehrinden Salem’e gelmesi belki de tesadüf değildir.

Komplo teorisyenleri ve dini bağnazlar hep vardı fakat kendimizi daha başka nefret dolu saldırılara karşı koruyacaksak, mahkemelere tarafsız bakış açısını geri getirmemiz ve seçilmiş yetkililerimizden bunu talep etmeye odaklanmamız gerektiğine inanıyorum..

✅ Yargıçlar Satanist Tapınağı’nın iddialarını sahte gerekçelerle yüzsüzce reddettiklerinde, kendilerini aşırı otoriteye bağladıklarını halkın anlamasına ihtiyacımız var..

Politikacılar bizi açıkça aşağıladığında ve temel sivil özgürlüklerimizi reddettiğinde, istenmeyen bir yabancı olarak anlaşıldığımız bir ortam oluşturuyor. Bunun kaçınılmaz sonucu, Satanist Tapınağı’nın yönetim merkezini ateşe veren radikal kişide olduğu gibi, bize karşı şiddet uyguladıkları için zafer kazanabileceklerini düşünenleri cesaretlendirmesi oluyor..

© The Independent//Lucien Greaves //Independent Türkçe için çeviren:  Aylin Şenerhttps://www.independent.co.uk/voice

⏺ SATANİST TAPINAĞI, BOSTON BELEDİYESİ’NE BAŞVURDU: ‘BAYRAĞIMIZI ASIN’!
“Satanik Hafta” dolayısıyla bayrak asılması isteniyor ..!

– ABD merkezli Satanist Tapınağı, Boston Belediyesi’ne ait binada bayrak asmak isteyen muhafazakar gruba izin verilmemesinin hak ihlali olduğuna hükmetmesinin ardından kendi bayrağı için başvurdu..

Satanist Tapınağı’ndan iki gün önce yapılan açıklamaya göre grup, 23-29 Temmuz’daki “Satanik Hafta” münasebetiyle bayrak asmak istediğini bildirdi..

✅ Harold Shurtleff ve beraberindeki Hıristiyan bir grup, 2017’de 17 Eylül Anayasa Günü (Constitution Day) dolayısıyla belediye binasının önündeki direğe Hıristiyan bayrağı asmak için başvuru yapmıştı. Ancak bu istek kabul edilmemişti..

Açılan davayı değerlendiren ABD Yüksek Mahkemesi ise Boston Belediyesi’nin, diğer talepleri kabul ettiğini ancak “dini bakış açısı sebebiyle” Shurtleff’in başvurusunu reddettiğini bildirmişti. Grubun anayasal haklarının ihlal edildiğine hükmedilmişti..

– Bu karara işaret eden Satanist Tapınağı, Boston Belediyesi’ne kendi bayrağını asmak için başvurdu..
 

Bayrak
Satanist Tapınağı, ABD bayrağından yola çıkarak hazırlanan, siyah beyaz çizgilerin, 50 yıldızın ve pentagramla keçi kafatasının olduğu bayrağı göndere çekebilir (Satanist Tapınağı)​​​​​​​// www.cafemedyam.com


– Öte yandan başvuruda, bayrak ve “Satanik Hafta”ya dair bir ayrıntı verilmedi..

Satanist Tapınağı’nın kurucularından Lucien Greaves din özgürlüğünün, dini görüşlerin “bütün biçimlerine” saygı gösterilmesi anlamına geldiğini göstermek istediklerini söyledi:

“Yetkililer, bazı kişilerin dini kimliklerine dayanarak yurttaşlık haklarını kısıtlarsa özgür ve demokratik bir cumhuriyet olamayız..”

Bayrak asma uygulamasını geçen yıl askıya alan Boston’daysa Belediye Başkanı Michelle Wu’nun ofisi, Yüksek Mahkeme kararını incelediklerini ve bayrak asma uygulamasını değerlendirdiklerini bildirirken Satanist Tapınağı’nın talebine dair bir yorum yapmadı..

  • 2013’te kurulan Satanist Tapınağı, misyonunu:

“Hayırseverliği ve empatiyi teşvik etmek, zalim otoriteyi reddetmek, pratik sağduyuyu savunmak, adaletsizliğe karşı çıkmak ve asil uğraşılar üstlenmek” şeklinde açıklıyor. Tapınak kendisini “teistik olmayan dini bir organizasyon” diye tanımlıyor.

Independent Türkçe, AP, CNN International//Derleyen: Uğurcan Yıldız

⏺ SATANİST TAPINAĞI, TEKSAS KÜRTAJ YASAĞININ İPTALİ İÇİN YASAL GİRİŞİMDE BULUNDU
Dini grup, üyelerinin dini nedenlerle yasadan muaf tutulması gerektiğini söyledi
Şeytan Tapınağı’nın kurucu ortağı Lucien Greaves, heykelin açılışında (Magnolia Pictures) /^ www.cafemedyam.com

⏺ TEKSAS’TAKİ KÜRTAJ HAKKI SAVUNUCULARI, BU HAFTA BEKLENMEDİK BİR KAYNAKTAN, SATANİSTLERDEN ZAYIF BİR UMUT IŞIĞI BULDU

Satanist Tapınağı, eyaletin son zamanlardaki baskıcı kürtaj karşıtı yasalarına sözüm ona dini özgürlük adına sert şekilde karşı çıktı..

Massachusetts merkezli dini grup, kürtajın üyelerinin inanç temelli hakkı olduğuna dair ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne dava açtı..

Satanist Tapınağı, Amerikan yerlilerinin ayinlerde kullanmak üzere peyote kaktüsüne erişmesine izin vermek için oluşturulan Din Özgürlüğü Restorasyon Yasası (The Religious Freedom Restoration Act -RFRA) uyarınca, üyelerinin düzenleyici eylem olmaksızın kürtaj hapları Mizoprostol ve Mifepriston’a erişmine izin verilmesi gerektiğini savundu..

  • Satanist Tapınağı’nın sözcüsü Lucien Greaves:

“Zamanının önemli bir kısmını diğer eyaletlerdeki dini özgürlük meseleleri hakkında basın bültenleri hazırlayarak geçiren Teksas Başsavcısı Ken Paxton’ın, şiddetle savunduğu Teksas’ın sağlam dini özgürlük yasalarının, gelecekteki kürtaj ritüellerinin yalnızca kürtaj arayanları utandırmak ve taciz etmek anlamına gelen yönetimin gereksiz kısıtlamaları tarafından kesintiye uğratılmasını engelleyeceğini görmekten gurur duyacağından eminim..

Satanistlerin bedensel özerkliği ve bilimi kutsal saydığını ve kürtaj “ritüellerinin” bu inançların önemli bir parçası olduğunu da eklemek istiyorum..

Kürtaj hakları için verilen savaş, büyük ölçüde rakip dini görüşlerin bir savaşı ve bağımsız yaşayamayan fetüsün hamile kalan kişinin bir parçası olduğu hakkındaki görüşümüz, neyse ki dini özgürlük yasaları kapsamında korunmakta..”

✅ 1 Eylül’de yürürlüğe giren Teksas Kalp Atışı Yasası, 6 haftalık hamilelikten sonra kürtajı yasaklıyor ve sivil vatandaşlara, bu süreden sonra kürtaja “yardım ve yataklık eden” herkesi dava etme yetkisi veriyor..

Son derece kısıtlayıcı mevzuat, tecavüz veya ensestten kaynaklanan gebelikler için bir istisna oluşturmazken, onaylı tıbbi acil durumlarda istisnaya izin veriliyor.. 

– Tıbbi yetkililer, embriyonun 6 haftalık gebelikte gelişmiş bir kalbi olmadığı için yasanın kalp atışına yanlış atıfta bulunmasını eleştirmişti..

  • Satanist Tapınağı:

“Teksas’taki kürtaj yasaları dini haklarımızı ihlal ediyor ve tapınağımız yasal işlem başlattı. Teksas yargıçları ABD Anayasası’na ve yasal emsallere uyarsa, derinden bağlı olduğumuz inançlarımızı paylaşanlar, eyaletin kürtaj hizmetlerine erişimi kısıtlamak için uygunsuz çabalarından muaf tutulacak..”

Independent Türkçe için çeviren: Tilbe Akan//© The Independent//Helen Elfer 

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: