"Benim bir sosyalist olarak algıladığım bu. Söylediklerim doğrudur anlamında da söylemiyorum ama böyle düşünüyorum.."
TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNE İNANAN BİRİYİM
🔴 KADIN ÇALIŞANLARINA AYDA BİR GÜN REGL İZNİ…

– Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu:

“Kadın çalışanlarına ayda bir gün regl izni tanınması… Benim değil, Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun aldığı bir karar bu.. Kadın arkadaşlarımız bunu bir ihtiyaç olarak görmüş ve bu yönde karar vermişse, ben bunu hak mıdır değil midir diye tartışmam..”

Kamuoyunda ‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediyede alınan kadın çalışanlara 1 gün regl izni kararını değerlendirdi..

✅ Maçoğlu regl iznine ilişkin şunları söyledi..

Fatih Mehmet Maçoğlu:

 “Aslında üretim meselesinden başlarken, tüm canlıların eşit şekilde yararlanacağı gıda üretimini hedeflemiştik. Bu da, kadına, erkeğe, hayvana, bitkiye, canlı olan her şeye hizmet. Bu hizmet, sosyalist bir anlayışın ürünü..

Yerel yönetimlerin buradaki rolü, birlikte emek veren insanların yönetimde söz sahibi olabilmesini getirir..

Regl izni de, belediye meclislerimizden Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun aldığı bir karar. Benim aldığım bir karar değil.. 

Direkt talimat olarak görüyoruz onların aldığı kararı. Tartışmaya bile açmıyoruz. Bu kararı aldıklarında ben Londra’daydım zaten. Karar alındı ve bildirildi, bu kadar..”

🔴 TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNE İNANAN BİRİYİM

Fatih Mehmet Maçoğlu:

“Ben toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan biriyim. Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde kadının birçok konuda geriye itildiği, yok sayıldığı, bırakın siyasette var olmayı evden çıkmasına bile farklı bakıldığı bir dünyada onun en az erkek kadar eşit olduğunu ve karar mekanizmalarında yer alması gerektiğini göstermek adına bu kararın önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden bir tepkim olmadı.”

kendinizi feminist addediyor musunuz?

✅ Maçoğlu, “kendinizi feminist addediyor musunuz?” sorusu üzerine ise şunları söyledi..

Fatih Mehmet Maçoğlu:

“Hayır ama şöyle, cinsiyet eşitliğini bozan hiçbir durumu doğru bulmam. Feminizmle ilgili çok bilgim yok açıkçası ama sosyalist biri olarak benim algıladığım şey eşitlik. O noktaya gelene kadar da, hayatta dezavantajlı durumda olan her gruba pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğine inanıyorum.. Ne zaman ki hepimiz eşit olduk, o zaman kimse kimsenin önüne geçmesin..

Ama ülkemiz için konuşuyorsak, belki bu noktaya 50 yıl sonra ulaşacağız. Çünkü erkek egemen yapının kadını özel mülkü olarak gördüğü bir anlayış var. Böyle düşünülen bir toplumda, kadının kendisini özgürleştirmeye giden yolda alacağı kararları tartışmaya açmadan desteklemek lazım. Bu, tüm cinslerin eşit olduğu dünya için gereken mücadelenin bir parçası..

Benim bir sosyalist olarak algıladığım bu. Söylediklerim doğrudur anlamında da söylemiyorum ama böyle düşünüyorum..”

🔴 ‘ASIL ÖZNE KADINLARDIR

Fatih Mehmet Maçoğlu:

“‘Feministleri destekliyorum, feminist olmayanları desteklemiyorum’ değil, ben kadınların eşitlik mücadelesini destekliyorum. Kadın kimliğinin bu kadar geri tutulduğu bir dönemde, bu kimliğin eşit olana dek mücadelesini doğru buluyorum, destekliyorum..

Bir grup kendine feminist der, bir grup ilerici kadın der, bir grup Mor Çatı der, bu süreçteki tüm mücadele yöntemleri artılarıyla eksileriyle doğrudur. Eşit olana kadar bu mücadelenin verilmesi gerekir..

Ben şunu söylüyorum, bireylerin de toplumların da özgürlükleri, kendi mücadeleleriyle gerçekleşir. Bir toplumun özgürlüğü, dışardan müdahaleyle sağlanamaz. Kadınlar için ya da diğer gruplar için de bu böyle. Öncelik onların kendisine yönelik baskıların farkındalığıyla vereceği mücadeledir. Biz sadece bu mücadelenin bir parçası, destekleyicisi olabiliriz. Yoksa asıl özne onlardır. O yüzden kadınlarla ilgili karar mekanizmasında da özne kendileridir, biz değil..”

Milliyet// Ceyda Ulukaya

Kadınlara regl izni için kanun teklifi
🔴 TEMEL BİR İNSAN HAKKI OLARAK GÖRÜLMELİ
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, kadın işçi ve kadın memurlara regl izni verilmesi amacıyla kanun teklifi hazırlayarak, TBMM Başkanlığı’na sundu.

✅ CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın hazırladığı Devlet Memurları Kanunu ile İş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin yasalaşması halinde;

– Kadın memur ve kadın işçiler, regl başlangıç tarihinden itibaren ayda bir iş günü izinli sayılacak..

– İkinci günkü izin ise talep halinde işveren ya da kurum tarafından verilebilecek..

TEMEL BİR İNSAN HAKKI OLARAK GÖRÜLMELİ

✅ CHP’li Tanal’ın imzasını taşıyan kanun teklifinin gerekçesinde, kadın hakları mücadelesinin tarihçesi hatırlatıldı..

– Regl döneminin pek çok kadının ağır geçirdiği bir süreç olduğuna vurgu yapılan gerekçede, regl izninin önemine dikkat çekildi..

Regl izni uygulamasının, çalışanları biyolojik ihtiyaçları doğrultusunda çalışma hayatına adapte eden bir uygulama olduğunun belirtildiği gerekçede şunlar denildi..

“Özellikle şiddetli ağrılı regl ya da polikistik over sendromu gibi rahatsızlıkları olan çalışan kadınlar için regl döneminde çekilen ağrı, çalışmayı ya da günlük hayata katılmayı imkânsız hale getiren bir seviyeye ulaştırmaktadır. Bu bakımdan regl izni, hem sağlık hakkı bakımından hem de regl konusunun iş/çalışma hayatında da normalleştirmesi bakımından örnek bir uygulamadır. Regl izni, tıpkı yaşam hakkı gibi temel bir insan hakkı olarak görülmeli ve uygulanmalıdır..” 

🔴 DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ

✅ Regl izninin ilk olarak Japonya’da ortaya çıktığının aktarıldığı gerekçede, söz konusu izin uygulamasının İtalya, Çin ve Tayvan gibi ülkelerde sürdürüldüğü dile getirildi..

– Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10. Maddesi kapsamındaki pozitif ayrımcılık ilkesiyle devletin, ayrımcılığa uğrama ihtimali bulunan dezavantajlı grupların hamisi ve koruyucusu olma vasfıyla görevlendirildiğinin kaydedildiği gerekçede şunlar söylendi:

 “Önce kadın haklarının ‘İnsan Hakları’ olduğunun kabul edilmesi ve buna göre hem toplumun hem de yasal uygulamaların yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir.. 

Türkiye’de 2004 tarihli Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği’ne konulan bir maddeyle, bu kapsamdaki işlerde çalışan kadınlara 5 gün regl izni verilmesinin öngörüldüğünü, ancak daha sonra bu yönetmeliğin yürürlükten kaldırılarak, regl izninin hukuki zemine kavuşması engellendi..

Hazırlanan kanun teklifiyle kadınların iş/çalışma hayatında yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi, uluslararası sözleşmeler ve anayasadan kaynaklanan haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmesi hedeflendi.”

Cumhuriyet

NE OLMUŞTU?
🔵 MAÇOĞLU, 65 MİLYON LİRA BORÇ İNCELENİP HALKA AÇIKLANACAK DEDİ, TUNCELİ VALİSİ ÖFKELENDİ!

Erdoğan tarafından Dersim’e kayyum olarak atanan, aynı zamanda valilik görevini de sürdüren Tuncay Sonel, Dersim halkı tarafından seçilerek dün mazbatasını alan Fatih Mehmet Maçoğlu’nu hedef alan ve saldırgan bir üslubu benimseyen bir açıklama yayımladı..

HABERİN DEVAMI İÇİN RESİME TIKLAYIN 👇

🔵 TUNCELİ’NİN KOMÜNİST BAŞKANI FATİH MEHMET MAÇOĞLU

Yandaş basın, ‘Komünist Başkan‘ lakabıyla bilinen TKP’li Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu‘nu hedef alarak yalan haber yapıyor…

HABERİN DEVAMI İÇİN RESİME TIKLAYIN

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: