SIYASET

CUMHURİYET AYDINLANMASI’NIN 100. YILINDA ÜZERİMİZDE ÖLÜ TOPRAĞI MI VAR?

Birlikte yanlışları düzeltecek, toplumu Atatürk İlkeleri ışığında yeniden bir araya getirecek güce sahip olduğumuza inanıyoruz.

Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey bu olacak
🔴 NE YAZIK Kİ KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR, “SUSAMAM” DİYEN GENÇLERDEN BAŞKA…
Türkiye, sevgili ülkemiz sadece ulusal eğitimde değil, çok önemli konularda da bilinmeyen, öngörülemeyen bir bilinmeze doğru hızla sürükleniyor…! 

✅ Ancak ne yazık ki kimseden ses çıkmıyor,  “SUSAMAM” diyen gençlerden başka…

– Yağmur ormanlarını korumak uğruna Amazon ormanlarına giden ve yerel halkın mücadelesine katılan Yazar Derrick Jensen’e yerliler sorarlar: “Neden bizim için bunları yapıyorsun? Bizden ne bekliyorsun? Sana verecek hiç bir şeyimiz yok…”

– Yazar gülerek cevap verir:

 “Hiçbir şey beklemiyorum. Sizlere nasıl anlatmalıyım bilemiyorum. Bunlar hepimizin geleceği. Onları korumalıyız.”

– Sonra da kendine sorar:

 “Herhangi bir kişi niçin bu konularla ilgilenir? Toplumda yaşanan sorunların çözümü için çaba harcar? Daha doğrusu şöyle sormak gerekir. Bir çok kişi niçin toplumda yaşanan sorunlarla ilgilenmez, yanlışlara aldırmaz? 

Bu soruya cevap veremem. Ama birinci soruyu yanıtlarken, bu olmadan benim ve arkadaşlarımın yaşamlarımızın nasıl olacağını hayal bile edemeyeceğimizi söyleyebilirim..

Yıkımların, yanlışların, önüne geçmek, bizler için yemek yemek, soluk almak ve uyumak kadar doğal bir şey. Çünkü bizler yok edilmiş yağmur ormanlarının, kökü kazınmış somon balıklarının, dünyanın dört bir tarafında ezilen, horlanan, çocuk yaşlarda erkeklerin kucaklarına atılan küçük kızların acısını, adeta kendi bedenlerimizde algılarız. Zorbalığı, üzüntüyü, utancı onlar gibi hissederiz..” der.

✅ İkinci soruya bizler de cevap veremiyoruz..

– Gerçekten neden çoğu kimse son yıllarda yaşanan sorunlar karşısında duyarsız kalıyor?  Bu  ülkenin geniş bir kesimi,  toplumdaki dinci ve gerici değişimlere, yakın bir gelecekte kendilerini de etkileyecek olumsuz gidişlere, toplumun yıpratılmasına, çocukların gençlerin  zehirlenmelerine tepki göstermiyor, neden?

Cumhuriyet Aydınlanması’nın100. Yılında,  siyasetin yarattığı korku ortamında  kimi politik çıkarları için susuyor, kimi ekonomik çıkarları için. Kimi de yoksulluktan, cehaletten  susuyor, konuşamıyor.

✅ Dünyanın bir başka yerinde değil kendi ülkemizde sürmekte olan geri gidişi, yeni kuşaklardaki erozyonu, ülkenin kaybolan çağdaş değerlerini, dinci ve gerici bir ablukanın bütün toplumu karabasan gibi sardığını, bu kişilere nasıl anlatmalıyız?

– Sizler ne düşünüyorsunuz bugünlerde yaşananlar için…

Her şeye, her şeyimize  veda edeceğiz. Özgürlüğümüze, yaşam biçimimize, çağdaş değerlerimize, ideallerimize ve çocuklarımıza..!

✅ Laik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca yasaklanmış olan ılımlı-köktenci tarikatlar, cemaatler, Nakşiler, Kadiriler, Nurcular, Süleymancılar, Mahmut Efendiler, Cüppeliler, Menzilciler kendilerini Türk görmeyen siyasetçilerin ve onların arkasındaki emperyal güçlerin gayretiyle her yerdeler…!

– 29 Ağustos 2019 tarihli Cumhuriyet yazıyordu:

“Yol verin, açılın, savulun, beri durun

O geliyor O… Yollara sular dökün… Yarimiz, ay parçamız, sevgilimiz geliyor. Yol verin, açılın, savulun, beri durun. Yüzü apak, nur yüzlümüz geliyor.”

O kim mi? Menzil Tarikatının Şeyhi ve önünde el pençe divan duran bizim  insanlarımız..!

✅ Lütfen başlarınızı meşgul olduğunuz işlerinizden bir an kaldırın ve Atatürk’ün Türkiye’sinde toplumun nereye götürüldüğünü, tarikat ve cemaatlerin her geçen gün biraz daha artan güçlerine ve softa yuvası medreselerin tekrar hayata geçtiği gerçeğine uyanın..!

Atatürk 1920’li yıllarda ne diyordu:

“Bilimin ve uygarlığın ışığını öncü edinmek varken şeyh vesairenin  öğütlerinde mutluluk ve hatta maddi refah arayan ilkel kimselerin, Türk toplumunda bulunmasına hiçbir zaman izin vermeyeceğim.”

✅ Peki nasıl oldu da bu  ilkel şeyhler ve vesaireler sahnede başrolleri aldılar? Kimler izin verdi, ya da kimler bu yobaz takımına icazet veriyor?

– Cumhuriyet’le başlayan aydınlanmanın giderek nasıl sinsice  hedefinden  saptırıldığını, devrim değerlerimizin siyasal iktidarlar ve gerici güç odakları tarafından çıkar hesaplarıyla tamamen zedelendiğini bilmiyor olamazsınız!

– Toplum bu kadrolar tarafından gerici bir değişime uğratılırken sizler, bu toplumun aydın kesimi, üniversiteler, yargı organları, hukukçular, barolar, öğretmenler, öğretim üyeleri, iş adamları, muhalefet partileri, sanatçılar neredesiniz?

– Medrese eğitiminin yeniden açıkça çeşitli tarikat ve cemaatler ve Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla hayata geçirildiğini görmüyor ve duymuyor olabilir misiniz?

✅ Anadolu’nun her yerinde, büyük kentlerin varoşlarında açılan medreselerin Anadolu’nun sahipsiz çocuklarını şeriat kurallarıyla eğittikleri ve başka bir dünya için hazırladıkları gerçeği sizler için bir şey ifade etmiyor mu?

– Medreseye gelecek her yaştaki çocuklara, her kanalla ve internette çağrılar yapılıyor:

 “Eğitim, yeme, içme, barınma bedava ve ayrıca harçlık veriyoruz.” 

 “Peygamber Efendimizin göstermiş olduğu usülde öğrencilerimizin eğitimlerini sürdürerek onları hoca yetiştiriyoruz.”

 “Meslek ve iş olarak onları hayata hazırlıyor, Şeyhülislam, Kadı (Hakim), Hekim (doktor) olmalarını sağlıyoruz.”

 “İnsana değer Veren Dernekler Federasyonu” İDDEF; Türkiye’de ve 33 ülkede 61 medrese 556 hoca ile İslami ve İnsani yardım yaptıklarını, merkezin İstanbul’da olduğunu internette bildiriyor.

Çünkü Mahmut Efendi demiş ki, “İnsanın ahiretini düşünmek, insana verilen en büyük değerdir.” İsmail Ağa Cemaati ile ortak çalışmaları da varmış. Çünkü Allah, “Ümmet’in birliğini emretti” diyorlar..

Ehl-i sünnet ve cemaat itikadına uygun eğitim veriyorlar. Mahmut Efendi 2004 yılında buyurmuş, bunlar da 45 dernek olarak bir araya gelip 93 bölgede ve bütün dünyada hayırseverlerin yardımıyla İslami Eğitim Seferberliği başlatmışlar. 33 ülkede 250 bin insana iftar yemeği vermişler.

– Bunca büyük para nereden geliyor? Devlet bu faaliyetlerin denetimini nasıl yapıyor? Ya da yapıyor mu? Cemaat itikadına uygun eğitim nasıl bir şeydir?

Daha önce bu ülkede Başbakanlara, Cumhurbaşkanlarına, Sanatçılara ödüller dağıtan, hoşgörü üstadı bir cemaat şeyhinin, Fetullahçıların vatan haini oldukları resmen ortaya çıkmışken, bu Menzilciler, ya da diğer şeyhler vesairelerden devlet gerçekten korkmuyor mu? 

Ehl-i Sünnet ve cemaat itikadına uygun eğitim, laik eğitimle bağdaşabilir mi? Türk çocuklarının böyle yobaz ve karanlık kafalarca eğitilmelerine nasıl izin verilebilir?

✅ Bizim ancak Ömer Seyfettin’in öykülerinde gördüğümüz medreseler, bugün Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin hemen her yerinde serbestçe eğitim yapar hale gelmişler…!

Peki MEB ve diğer yetkililer neredeler? Sayın Bakan daha bir kaç gün önce medyada Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yapılacak protokol çalışmalarını kamuoyuna aktarmıştı. Yani ulusal eğitim Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve onun himayesinde tarikat ve cemaatlere emanet…Öyle mi?

Mardin Midyat’ta medreseden mezun olarak icazet alan 250 öğrenci (fotoğrafları da var) hoca olarak diplomalarını almışlar.

Bu hocalar nerede ve hangi çocukları eğitecekler? Kimbilir kaç çocuk bu karanlık yuvalarda taciz edilip, kaç tanesine tecavüz edilecek?

Bu hasta adamlara, toplumun yoksul, sahipsiz çocuklarını nasıl teslim ediyoruz? Tüm çağdaş STK’lara çok ciddi olarak uygulanan mali, idari, hukuki denetim bunlara uygulanmıyor mu?

Bir zamanlar ÇEV’de, daha Ergenekon davaları başlamamışken, hemen her hafta Vakfa Maliye’den, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden, İstanbul Valiliği’nden denetçiler gelirdi. En küçük bir hata bulabilselerdi daha o yıllarda ÇEV’i kapatırlardı. Hiç bir şey bulamadılar. Ama sonra Vakıf Başkanı olarak beni Ergenekon sarmalına dahil ettiler.

O yıllarda Vakıf’ta küçük sınıflardaki bursiyerlerimize, üniversite öğrencilerimizden ders vermeleri için sınıfları hazırlamıştık. Ama yetkililerden izin alamadık. Şimdi nasıl oluyor da, açıkça adamlar İslami eğitim adını söyleyerek istedikleri eğitimi bağıra bağıra gerçekleştiriyorlar. 

✅ Devlet nerede? İlgili kurumlar, yöneticiler neredeler? Ve bizler neredeyiz?

– Üzerimizde ölü toprağı mı var? Sanki bir başka ülkede yaşıyoruz. Yaşadığımız ülke bizim değil sanki… Herkes susuyor…İnanılacak gibi değil.

Oysa toplumun geleceğini bireylere verilen eğitim belirliyor. 15 yıl süren eğitim, insan yaşamının dörtte biridir. Bu sürecin niteliği çok önemlidir. Eğer, temel eğitim; toplumun bütün bireylerine ulaşamıyor, onları düşünen, üreten, yapıcı ve yaratıcı çağdaş bireyler haline getiremiyorsa, geleceğimizden kaygı duymalıyız..

✅ Eğitim, diğer bütün kaynakları harekete geçirecek insan kaynağına yapıldığı için, en verimli ve en pahalı yatırımdır. Çok uzun vadeli  yatırımdır. Ancak, yanlış yönlendirildiği zaman, zararı en korkunç olan, geriye dönüşü olmayan bir yatırımdır!

– Bu nedenle; ulusal eğitim özel sektör tarafından yapılsa bile, bu alanda devlet sorumluluğu, gözetimi ve denetimi zorunlu olmaktadır.

Demokratik ve laik toplum yapısı; ancak ulusal bilinç yaratan, özgür ve bilimsel eğitim yoluyla kazanılabilir.

Bunlar bilimsel veriler ve kurallar… Ama şimdi bilimsel veriler “out”… Kuralsızlık, çıkar hesapları, suskunluk  “in”…

Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet okulları son yıllarda zaten koyu bir dini taassubun yerleştiği eğitim kurumları haline gelmişti..

Medreselerin serbestçe eğitim vermeleri, ekonomik yoksunluk içinde yaşayan insanlarımızın çocuklarını gönderecekleri en tehlikeli kaynak olarak karşımızda..

Genç kuşaklar karanlık tarikat odalarında, medreselerde, tesettürlü  kızlarımız, ana okullarında, kuran kurslarında, imam hatip okullarında  İslami eğitimle Araplaştırılıyorlar. Bizlerse derin bir suskunluk içinde kendi yaşamlarımızı sürdürüyoruz..

Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey, Cumhuriyet düşmanlarının yaptıkları değil, “Cumhuriyet değerlerine bağlı gözüken Birilerinin sessizliği” olacaktır..

✅ 20 Kasım ‘da Dünya Çocuk Hakları Günü var..!

– Çocuk hakları, dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik, cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan bir kavram.

Umarım o günü utanç içinde kutlamayız..!

Eğer bir ülke kendi kaynaklarını, ulusu ulus yapan ortak değerlere, çağdaşlığa yönlendiremiyorsa, yarınların sesi olacak genç kuşaklarını  koruyamıyorsa, “Bu toplumun cesaret ve onur sahibi bireylere ve kurumlara ihtiyacı vardır” diyoruz.

Birlikte yanlışları düzeltecek, toplumu Atatürk İlkeleri ışığında yeniden bir araya getirecek güce sahip olduğumuza inanıyoruz.

Gülseven Güven Yaşer//Odatv.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: