DÜNYA

İNGİLTERE’DE YENİ BAŞBAKAN BELLİ OLDU

İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu. 42 yaşındaki Sunak, İngiltere’nin modern tarihindeki en genç başbakan olurken aynı zamanda Hint kökenli ilk başbakan olacak..

Liz Truss’tan boşalan koltuğa Rishi Sunak seçildi
⏺ İNGİLTERE’NİN YENİ BAŞBAKANI BELLİ OLDU
İngiltere’de, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderlik yarışını kazanan Rishi Sunak, yeni başbakan oldu..

✅ Ülkede 20 Ekim’de parti liderliğinden istifa eden Başbakan Liz Truss’ın yerini almak için mücadele veren eski Maliye Bakanı Sunak, liderlik yarışını kazandı..

– Sunak’ın rakibi Penny Mordount, liderlik yarışından çekildiğini, Rishi Sunak’ı desteklediğini duyurdu..

– Mordount:

“Şimdi bir sonraki Başbakanımızı seçtik. Bu karar tarihi bir karar ve partimizin çeşitliliğini ve yeteneğini bir kez daha göstermektedir. Rishi Sunak’a tam destek veriyorum..” 

✅ Partideki liderlik seçimi ve liderin görevden alınması süreçlerini yürüten organı 1922 Komitesi Başkanı Milletvekili Sir Graham Brady, yaptığı açıklamada, Penny Mordount’un liderlik yarışından çekildiğini doğruladı ve tek aday olan Rishi Sunak’ın, İngiltere’nin yeni başbakanı olduğunu duyurdu.

– Rishi Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da parti liderliğinden istifasının ardından başlayan liderlik yarışında da aday olmuş fakat oylama sonucu Liz Truss karşısında yenilgiye uğramıştı..

Rishi Sunak, İngiltere’de ilk Hint asıllı başbakanı oldu.. 
⏺ İNGİLTERE BAŞBAKANI TRUSS, 20 EKİM’DE İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

✅ Seçim kampanyası sürecinde sıklıkla “vergi indirimleri” vaadini öne çıkaran Truss’ın, başbakanlık görevini devralmasının ardından hükümet 23 Eylül’de toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi kesintilerinin uygulanmasına hazırlanıldığını açıklamıştı..

– Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği beklentilerini artırarak sterlinin sert değer kaybı yaşamasına neden olmuştu..

Ekonomik planlara yönelik sert eleştirilerin ardından İngiliz hükümeti, yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçmişti..

Daha önce pek çok kez vergi indirim planının arkasında duran Truss, 14 Ekim’de kamuoyu baskısına dayanamayarak Kwasi Kwarteng’i Maliye Bakanlığı görevinden alarak yerine Jeremy Hunt’ı getirmişti..

Ciddi piyasa oynaklığına neden olan “hatalar” için özür dilemesine karşın Truss’ın görevde ne kadar kalacağı konusunda İngiliz kamuoyunda tartışmalar çoktan başlamıştı..

İngiltere’de art arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanmasının ardından Başbakan Truss, 20 Ekim’de istifa ettiğini duyurmuştu..

⏺ İNGİLTERE’NİN HİNT KÖKENLİ İLK BAŞBAKANI RİSHİ SUNAK KİMDİR?

✅ İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu. 42 yaşındaki Sunak, İngiltere’nin modern tarihindeki en genç başbakan olurken aynı zamanda Hint kökenli ilk başbakan olacak..

Ülkede 20 Ekim’de parti liderliğinden istifa eden Başbakan Liz Truss’ın yerini almak için mücadele veren eski Maliye Bakanı Sunak, liderlik yarışını kazandı..

Rishi Sunak 12 Mayıs 1980 yılında İngiltere’nin Hampshire kontluğunda dünyaya geldi..

– Hindistan kökenli bir aileden gelen Sunak’ın babası hekim,  annesi ise eczacıdır..

– Winchester College, Oxford Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nde eğitim gördü..

– 2001 ile 2004 yılları arasında ABD yatırım bankası Goldman Sachs’ta çalıştı..

– 2009 yılında Akshata Murthy ile evlendi. Çiftin 2 kızları var..

– Britanyalı siyasetçi. Şubat 2020’den beri Birleşik Krallık’ın Hazine Şansölyesidir..

– Muhafazakâr Parti üyesi olan Sunak, Temmuz 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Hazine Bakanlığı’nda baş sekreterlik yapmıştır..

– 2015 genel seçimlerinden beri parlamentoda Richmond (Yorks) milletvekilidir..

İNGİLTERE’NİN EN GENÇ BAŞBAKANI

✅ İngiltere’de, eski maliye bakanı Rishi Sunak, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni lideri seçildi. 

– Diğer başbakan adayı Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100’ünün desteğini alamadığı için yarıştan çekildi.

Sunak bunun üzerine milletvekilleri ve parti üyeleri arasında oylama yapılmadan seçimi kazandı.. 

42 yaşındaki Sunak, İngiltere’nin modern tarihindeki en genç başbakan olacak..

Rishi Sunak’ı tanımlama anketinde yeni başbakan için, “zengin” kelimesi en çok tercih edilen oldu
RİSHİ SUNAK’I NASIL BİLİRSİNİZ?

✅ İngiltere merkezli anket şirketi Savanta ComRes, İngilizlerin Rishi Sunak’ı nasıl tanımladıklarını özetlemek için bir kelime bulutu anketi yaptı.

– Anket sonucunda en çok tercih edilen kelime “zengin” oldu. Zengin kelimesini yetenekli, yalancı, muhafazakar, iyi, zeki, vergi kelimeleri takip etti. 

 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: