DÜNYA

MAVİ AKIM’LA BAŞLAYAN VE TÜRK AKIMI İLE DEVAM EDEN ENERJİ -POLİTİK İŞBİRLİĞİNİ ‘GAZ MERKEZİ’ İLE ÜST AŞAMAYA YÜKSELTMEK…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’daki enerji krizinin çözümü için Türkiye’yi işaret etti. Putin, “Avrupa’ya gaz sevkiyatı için Türkiye’ye büyük bir merkez kurabiliriz” dedi..

Putin, “Avrupa’ya gaz sevkiyatı için Türkiye’ye büyük bir merkez kurabiliriz” 
🔵 PUTİN’İN GAZ MERKEZİ ÖNERİSİNİN GENİŞ ANLAMI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’daki enerji krizinin çözümü için Türkiye’yi işaret etti..

✅ Putin, “Avrupa’ya gaz sevkiyatı için Türkiye’ye büyük bir merkez kurabiliriz” dedi..

–  Putin Astana’da Erdoğan’a “gaz merkezi fiyatlandırma için de kullanılabilir” dedi..

✅ Putin’in önerisi öncelikle Avrupa’yla ilgilidir ve Almanya-Fransa-İtalya üçlüsüne açık bir uyarı/çağrıdır: ‘ABD’nin enerji-politikasıyla uyum, Avrupa sanayisini ve ekonomisini çökertecek’..

✅ Putin’in önerisi elbette Türkiye’yle de ilgilidir; Mavi Akım’la başlayan ve Türk Akımı ile devam eden enerji-politik işbirliğini ‘gaz merkezi’ ile üst aşamaya yükseltmek demektir..

– Türkiye’de gaz merkezi demek geçiş kazancı, daha ucuz tedarik, fiyatlama avantajı ve enerjide süreklilik olduğu gibi, aynı zamanda enerjinin güvenliği üzerinden ulusal güvenlik politikalarına katkı demektir..

🔵 BÖLGENİN GAZ MERKEZİ
2015’te yayımlanan Suriye’nin Sevr’i: Amerikan Koridoru isimli kitabımın  “petrogazpolitik” bölümünde, “Türkiye’nin enerji nakil merkezi olabilme yolu”na işaret etmiştim.

– Ortadoğu bağlamında da şöyle demiştim: 

“ABD için petrogazpolitik Basra Körfezi’nden Doğu Akdeniz’e uzanan bir koridor inşa etmektir” (s.147)..

ABD o hedef için uğraşıyor. İnşa ettiği Türkiye karşıtı Doğu Akdeniz ittifakı da Körfez gazını İsrail üzerinden Doğu Akdeniz gazıyla birleştirme projesi de o hedefin içinde…

✅ ABD’nin bu projesinin karşısında ise Türkiye merkezli bir gaz projesi inşa edilmelidir ve dört temel alanı içermektedir: 

– 1) Rus gazı

– 2) İran-Katar ortak havzasındaki büyük doğalgaz rezervi

– 3) Türkmenistan’dan başlayarak Azerbaycan üzerinden gelecek gazlar

– 4) Doğu Akdeniz gazı.

Elbette her üreticinin diğer üreticilerle çelişmeleri vardır ve bu nedenle bunların hepsini toplamak zordur. Ama değişen dünyanın yeni şartları bunu kolaylaştırmaktadır. Körfez’in ABD’ye son petrol resti bile şartların uygunluğuna işaret etmektedir..

🔵 KUŞAK, YOL, PETROL, GAZ
Türkiye’yi dört temel gazın toplandığı ana merkez yapmak, liderliğini Çin’in yaptığı Kuşak ve Yol ile entegre olacak bir projedir..

✅ Şöyle de söyleyebiliriz: 

– Türkiye’yi enerji tedarik merkezi yapmak Kuşak ve Yol’a, Kuşak ve Yol ise Türkiye’nin enerji tedarik merkezi olmasına büyük katkı ve zenginliktir..

Öte yandan bu çapta bir işbirliği bölgemiz açısından sorun çözücü özellik taşıyacaktır. Çünkü bu çapta bir enerji organizasyonu güvenlik ihtiyacı demektir, güvenlik ihtiyacı da bölgedeki irili ufaklı sorunların ortaklaşa bölge yararına çözümünün zorunluluğu demektir..

🔵 MUHALEFETİN GÖRMESİ GEREKEN

Putin’in Türkiye’de gaz merkezi önerisi ne yazık ki muhalefetin bir bölümünde şaşkınlık yarattı.. Bunu Putin’in AKP’ye seçim desteği olarak yorumladılar..

– Genel başkan yardımcısı düzeyinde isimler “Putin Cumhur İttifakı’na katıldı” diyerek politika(!) yaptılar..

Muhalefet Putin’in açıklamasını seçime katkı biçiminde görecek kadar konunun önemini anladığına göre, bundan çıkaracağı önemli dersler olmalı:

Dünya değişiyor, ABD 20 yıl önceki icazet alınacak ülke konumunda değil artık. Türkiye de değişiyor, Türk halkının yüzde 82’sinin ABD karşıtı olduğu şartlarda seçim çalışmasının yönünü Atlantik’e çevirmek seçim kazanmayı zorlaştırmak demektir..

✅ Aslına bakılırsa, Putin’in önerisini Putin’den önce, iktidar iddiası olan bir Türk lider yapmalıydı..

– Önerinin Türkiye’nin ekonomisine ve dünya siyasetindeki ağırlığına yapacağı katkı o kadar ortada ki seçim kazandırması işten bile değil. Ama nerede o muhalefet! 

✅ Şu halde bile muhalefet AKP’nin izlediği ikircikli politikalar nedeniyle Türkiye’nin enerji tedarik merkezi olma hedefinin ağır ilerlediğini savunarak hızlandırıcı çözümleri öne çıkarmalı..

– Bunların başında da elbette Suriye ile anlaşmak geliyor..

Çünkü Suriye’yle anlaşmak Doğu Akdeniz’de müttefik kazanmak demek, Suriye’yle anlaşmak Mısır’la normalleşmeyi kolaylaştırmak ve adım adım Mısır’ı ABD-AB projelerinden koparmak demek, Suriye’yle anlaşmak İran-Katar gazının güzergâhını güvenceye almak demek…

Kısacası muhalefet seçim başarısını Atlantik’te aramak yerine Rusya’yla, İran’la, Çin’le, bölgeyle ilişkiyi AKP’den daha iyi kuracağını gösterebilmeli.

Cumhuriyet// Mehmet Ali Güller

🔵 PUTİN’İN DOĞAL GAZ MERKEZİ ÖNERİSİ
‘Ön çalışma bitince ortak adım atacağız’

✅ Kazakistan’da bir araya gelen Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin doğal gaz merkezi olması için ilk adımı attı..

– Erdoğan, Putin’le birlikte sorumlu isimlere görev verdiklerini, merkezle ilgili çalışmaların başlayacağını söyledi..

✅ En dikkat çeken konu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Türkiye’yi doğal gaz merkezi yapma” önerisiydi..

– Erdoğan “Biz başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ve Rusya tarafında ilgili kuruma müşterek bir çalışma yapmaları talimatını Sayın Putin ile birlikte verdik.” dedi..

‘TRAKYA EN UYGUN YER’

– Erdoğan:

“İfade edildiği şekliyle, böyle bir dağıtım merkezi için, bu iş için tabii ki Trakya en önemli yer olarak görülüyor. Biz başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ve Rusya tarafında ilgili kuruma müşterek bir çalışma yapmaları talimatını Sayın Putin ile birlikte verdik.. Orada bu çalışmayı yapacaklar..

En uygun yer neresiyse bu dağıtım merkezini orada inşallah kurmuş olacağız. Bizim ulusal anlamda bir dağıtım merkezimiz var ama tabii şimdi bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak..

Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile Rusya tarafı çalışmayı yapıp bize sunacaklar ve ondan sonra da adımı atmış olacağız. Burada bekleme diye bir şey yok. Kararı hemen süratle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza verdik..

Aynı şekilde aynı anda Rusya’dan (Gazprom Başkanı) Miller de bu toplantıdaydı, o da talimatı aldı. Şimdi arkadaşlarımız birbirleriyle görüşmek suretiyle çalışmaya başlayacaklar. Güvenlik noktasında biz her türlü adımı atarken tabii ki burada da güvenlik neyi gerektiriyorsa bu güvenlik ağımızı da süratle kuruyor ve ona göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

🔵 PUTİN: AVRUPA İÇİN BÜYÜK BİR DOĞAL GAZ MERKEZİ KURABİLİRİZ
Kuzey Akım doğal gaz boru hatlarında sızıntılara sebep olan sabotaj ‘uluslararası terör eylemi’

– Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin:

“Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi kurabiliriz” ..

– Bakan Dönmez:

“Tam teşekküllü çalışma gerektiriyor ancak teknik olarak mümkün..” .

Rus lider Putin, Kuzey Akım boru hatlarına yönelik gerçekleştirilen sabotajı bir “uluslararası terör eylemi” olarak nitelendirdi.. 

PUTİN’DEN ‘TÜRKİYE’ FORMÜLÜ

✅ Moskova’daki bir enerji forumunda konuşan Putin, Rusya’nın Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz tedarikine sıcak baktığının sinyalini verdi ve “Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi kurabiliriz” dedi..

✅ Kuzey Akım boru hatlarında meydana gelen patlamaların arkasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) olabileceğini iddia eden Putin, Rusya’dan Avrupa’ya gaz akışının Kuzey Akım 2’den devam edilebileceğini belirtti..

– Rusya’nın Kuzey Akım 2 üzerinden doğal gaz tedarikine hazır olduğunu belirterek, “Top şimdi Avrupa Birliği’nde” dedi..

Avrupalıların bu kış karşı karşıya olduğu yüksek enerji fiyatlarıyla ilgili Moskova’nın hiçbir ilgisi olmadığını söyleyen Putin, Batı’yı küresel bir enerji krizini körüklemekle suçladı ve artan enerji maliyetleri kapsamında en yüksek bedeli ödeyecek olanın yoksul ülkeler olduğunu sözlerine ekledi..

🔵 GAZPROM’DAN AÇIKLAMA

✅ Rus devlet enerji şirketi Gazprom’un başkanı Aleksey Miller, Rus doğal gazının sevkiyatı için Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) sınırında bir doğal gaz ticaret alanı oluşturulmasını değerlendireceklerini söyledi..

– Gazprom’un başkanı Aleksey Miller:

“Gazprom, yeni gaz transfer tesisleri inşa etmeye teknik olarak hazır. Bir dağıtım merkezi oluşturulmasına gelince, AB ile Türkiye sınırında bir gaz ticaret alanı oluşturulması konusunu kuşkusuz ki değerlendirmemiz gerek..”

– Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak:

“Türk Akım doğal gaz boru hattına ilave hatlar inşa etmeyi değerlendireceğiz..”

– Enerji Bakanı Fatih Dönmez:

“Avrupa’ya alternatif rotalardan gaz sevkiyatı konusuna gelince bunu biz de ilk defa duymuş olduk. Dolayısıyla henüz değerlendirmek için erken. Bu tip uluslararası projelerin fizibilitelerinin hazırlanması, hukuki, teknik, ticari yönlerinin masaya yatırılması gerekiyor. Ama Türkiye Rusya ile bu ve buna benzer çeşitli uluslararası projeleri zamanında gerçekleştirmiş iki partner. Türk Akım bunlardan birisi… Bunlar oturulup konuşulup değerlendirilemsi gereken hususlar..”

Putin, Avrupa’ya tedarik için Türkiye’de büyük bir doğalgaz merkezi kurabileceklerini söylemişti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: