DÜNYA

F-16 SAVAŞ UÇAĞI

“Senato Dış İlişkiler Komitesi, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi ve Kongre Savunma Komiteleri onaylamadıkça Türkiye’ye F-16 satışı gerçekleşemez.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin, Rus yapımı savaş uçakları alması durumunda “yeni CAATSA yaptırımlarına tabi tutulabileceğini” savundu
🟢 ABD’DEN ERDOĞAN’A ‘F-16’ YANITI: RUS UÇAĞI SATIN ALIRSANIZ, YENİ CAATSA YAPTIRIMLARI UYGULANIR

10 Eylül

✅ Erdoğan’ın, F-16 savaş uçaklarının ABD‘den tedarikine izin verilmemesi durumunda Türkiye’nin alternatif uçak arayışı içerisine yönelebileceğine ilişkin değerlendirmelerinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklamalar geldi..

✅ ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin, Rus yapımı savaş uçakları alması halinde “yeni CAATSA yaptırımlarına tabi tutulabileceğini” savundu..

– ABD’li yetkili:

“Türkiye “köklü ve değerli” bir NATO müttefiki..  S-400 hava savunma sistemlerinin tedariki, tüm müttefiklerin Varşova’daki 2016 NATO Zirvesi’nde Rus teçhizatına bağımlılığı azaltma taahhütleriyle doğrudan çelişmektedir.. 

Türkiye’yi ve ABD’nin tüm ortaklarını ve müttefiklerini, Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan ek S-400 sistemleri de dahil olmak üzere gelecekte Rus silahlarını ve teçhizatlarını satın almaktan kaçınmaya çağırıyoruz..

Aksi taktirde CAATSA yaptırımları devreye girecek.. Bu tür tedarik işlemleri, ayrı ayrı ve halihazırda uygulananlara ek olarak CAATSA yaptırımlarına tabi olabilir..” 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

✅ Erdoğan, ABD’nin, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satmaması halinde Türkiye’nin başka ülkelerden savaş uçağı tedarik edebileceğini açıklamıştı.

– Erdoğan:

 “Temenni ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara sevk etmesin. Yani farklı yollardan kastım, dünyada savaş uçaklarını satan yer sadece Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor, her yerden bunu temin mümkün. Bunun için de bize sinyal çakanlar var” demişti..

🟢 ABD’Lİ SENATÖRDEN TÜRKİYE’YE ‘F-16 TEDARİKİ MESAJI: YPG/PYD’Yİ VARMAMAK KOŞULUYLA SATILMALI
ABD’li Senatör Chris Van Hollen, Türkiye’yi, “sadakatsiz bir NATO müttefiki” olmakla suçladı.

13 Eylül

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Senatör Chris Van Hollen:

ABD-Yunanistan ilişkileri çok güçlü.. Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından bu yana Yunanistan’ın “bölgesel rolü güçlendi..

Yunanistan, NATO için stratejik bir ortak olarak önemini kanıtladı ve Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırısının ardından bu önemli rolü pekiştirdi.. 

Türkiye’nin, F-35 savaş uçağı programından çıkartılmasını destekliyorum.. Türkiye’ye F-35 satışını engellemek için çok uğraştım. S-400 sisteminin satın alınması, diğer şeylerle birlikte Türkiye’nin sadakatsiz bir NATO müttefiki olduğunu kanıtladı ve onları F-35 programından engellememiz önemliydi..” 

‘F-16’LAR AÇIK KOŞULLAR ALTINDA SATILMALI’

– Chris Van Hollen:

“ABD tarafından Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının tedarik edilmesi veya uçaklarının modernize edilmesi, ‘açık koşullar altında’ olması gerekir..

Türkiye’ye verilecek F-16’ların, Yunanistan gibi diğer NATO ülkelerinin hava sahasını işgal etmek için kullanamayacağı koşulları içermelidir. Ayrıca, IŞİD’e karşı mücadelede önemli rol oynayan Kürt müttefiklerimize (YPG/SDG/PYD/PKK) yönelik kullanılmasının yasaklanması gerekir.”

‘TÜRKİYE, KIBRIS’TA İSTİKRAR BOZUCU EYLEMLER SERGİLİYOR’

✅ Van Hollen, Türkiye’nin, Kıbrıs açıklarında sismik ve sondaj faaliyetlerinin bölgedeki “istikrarı bozduğunu” öne sürerek, ABD ve ortaklarının “Türkiye’yi sorumlu tutmak için birlikte çalışması gerektiğini” söyledi..

– Van Hollen:

 “Türkiye’nin, Kıbrıs’taki Maraş’la ilgili eylemlerinin BMGK kararlarını açıkça ihlal ettiğini gördük ve tüm bunlar sadece Yunanistan ve ABD için değil, tüm demokratik ülkeler için önem teşkil ediyor..” 

🟢 DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, F-16 DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’den alınması planlanan F-16 savaş uçakları konusunda şartlı bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

23 Eylül

✅ Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul Görüşmeleri kapsamında ABD’de diplomasi trafiği yürüttü.

– Çavuşoğlu:

“New York’ta ABD temasları.. F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız… bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?” 

Reuters’ın haberine göre, Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma füzeleri nedeniyle yeni nesil F-35 savaş uçağı ortak üretim ve satın alma programından çıkarılan Türkiye, bunun üzerine ABD’den 40 yeni F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti almak istediğini ABD’ye iletmişti..

Erdoğan da bu hafta ABD’li senatörlerle yaptığı görüşmelerde Türkiye’nin F-16 savaş uçakları satın alma talebi hakkında “olumlu” izlenim edindiğini söyledi. Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarını satın alabilmesi için Senato’nun fikirleri önem taşıyor..

🟢 ANKARA YENİ SAVAŞ UÇAĞI ALIMI İÇİN NATO SİSTEMLERİNE UYUMLU JET ARAYIŞINDA… F-16’YA İNGİLİZ ALTERNATİFİ
Türkiye, ABD’nin F-16 satışının gerçekleşmeme olasılığına karşı Batı’dan tepki çekmeyecek İngiltere malı Eurofighter Typhoon jetlerinin alımını gündeme getirdi.

25 Eylül

✅ Türkiye’nin ABD’den yeni F-16 savaş uçağı alımı istemi üzerindeki görüşmeler sürerken Ankara, olası “Kongre engeline” karşı alternatif arayışını sürdürüyor..

– Daha önce Ankara kulislerinde konuşulan ancak açıkça gündeme getirilmeyen İngiltere üretimi Eurofighter Typhoon seçeneği ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından dillendirildi..

Türkiye, F-35 yeni nesil savaş uçağı programından çıkartılması nedeniyle Hava Kuvvetleri’nde doğabilecek boşluğu kapatmak amacıyla geçen yıl 30 Eylül’de ABD’den 40 adet Blok 70 serisi F-16 savaş uçağı alımı ve envanterdeki 79 uçağın da aynı seriye modernizasyon kiti satın almak için resmi istemde bulundu..

İki ülke heyetlerinin bu konudaki görüşmeleri sürerken ABD yasaları uyarınca “dış askeri satışın” ABD Kongresi’ne bildirilmesi zorunluluğu bulunuyor..

Kongre’ye bu satışın engellenmesine yönelik bir tasarı sunulması durumunda satışın, Temsilciler Meclisi ve Senato kanadında oylanması gerekiyor. Ankara, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in de aralarında bulunduğu etkili isimlerin satışa karşı duruşuna rağmen ABD Kongresi’nden onay geleceğine yönelik iyimser bekleyişini sürdürüyor. Ancak bir yandan da olumsuz senaryo için hazırlık yapılıyor..

Alımının Kongre’de engellenmesi durumunda Türkiye’nin farklı ülkelere gidebileceğine dair Ankara’dan bugüne dek birçok mesaj verildi, Rusya’dan savaş uçağı alınabileceği dillendirildi..

Ancak envanterinde hiç Rusya üretimi savaş uçağı bulunmayan Türk Hava Kuvvetleri’ne böyle bir alımın eğitim, bakım ve entegrasyon maliyeti ile Batı’yla yaşanabilecek olası sorunlar nedeniyle ağırlık kazanmadı.. 

ABD’YE MESAJ

✅ Ankara’da F-16 alınamaması durumunda İngiltere’de üretilen Eurofighter Typhoon savaş uçağını da almayı değerlendirdiği yakın zamanda gündeme geldi ancak savunma sanayi kaynakları bunun gündemde olmadığını bildirdi..

– Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ise önceki akşam katıldığı bir canlı yayında ABD Kongresi’nde Türkiye’ye yapılacak F-16 satışı için yapılacak olası bir oylamada olumlu karar çıkmasını beklediklerini belirtirken engel olasılığıyla ilgili ise “Avrupa’yla hem SAMP/T (hava savunma sistemi) hem de Eurofighter ile ilgili yürüttüğümüz müzakereler var… Türkiye hiçbir zaman alternatifsiz olmaz” dedi..

Kalın’ın bu açıklamaları, Ankara’nın F-16 satışı gerçekleşmemesi durumunda daha önce gündeme gelen ve Batı’yla daha büyük sorunlara yol açabilecek olan Rus savaş uçağı alımı yerine NATO sistemleriyle uyumlu  Eurofighter Typhoon savaş uçağı seçeneğini de gündemine aldığını ortaya koydu. Ankara, ayrıca Eurofighter Typhoon seçeneğini gündemde tutarak ABD’ye “alternatifsiz değiliz” mesajı vermeyi de amaçlıyor.. 

ÜRETİMİ İNGİLTERE’DE

✅ Eurofighter Typhoon, İngiliz BAE Systems ile Alman-İspanyol ortaklığı Airbus Defence ve İtalyan Leonardo şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından İngiltere’de üretiliyor..

– Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16V modeli savaş uçaklarının da içinde bulunduğu 4.5. nesil savaş uçağı sınıfında bulunan Eurofighter Typhoon savaş uçakları, İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya’nın yanı sıra Avusturya, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman hava kuvvetlerinin de envanterinde bulunuyor..

🟢 AKP HEYETİ F-16 SAVAŞ UÇAĞI İÇİN ABD’YE GİDİYOR
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve AKP Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala başkanlığındaki heyet, F16’lar için ABD Kongresinde temaslarda bulunacak.

26 Eylül

✅ AKP heyeti, ABD Kongresinde, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satılması konusunda müzakereleri sürdürmek üzere ABD’nin başkenti Washington’a gidecek..

Ala’nın başkanlığındaki heyet, üç günlük ziyaret kapsamında senatörlerin de arasında bulunduğu Kongre üyeleri ile görüşecek..

HEYETTE KİMLER VAR?

✅ Heyette, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, AKP İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır ile AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker yer alıyor..

🟢 ABD’DEN F-16 KARARI: TÜRKİYE’YE SATIŞINI KOŞULLARA BAĞLAYAN EKLEMELERİN İKİSİ DE ÇIKARILDI
Son dakika gelişmesi… ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan, Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemelerin ikisi de çıkarıldı.

11 Ekim

✅ ABD Senatosu, 2023 savunma bütçesini içeren NDAA tasarısına son halini vermek amacıyla toplandı.

– Tasarıya eklenmek üzere sunulan 900’e yakın eklemeler görüşülmeye devam ediliyor..

Kongre kaynaklarından edinilen bilgilere göre, New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme de tasarıdan çıkarıldı..

Senato NDAA tasarısını tamamladıktan sonra Temsilciler Meclisinin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek..

Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti ancak ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor..

Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’da yürüttüğü diplomatik çabaların etkili olduğu belirtiliyor.

BIDEN YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

✅ Rusya’dan S-400 satın aldıktan sonra F-35 programından çıkarılan Türkiye, geçen yıl ABD’den 40 adet F-16 savaş uçağı ve F-16’lar için 80 adet modernizasyon kiti satın almak için talepte bulunmuştu..

– ABD Başkanı Joe Biden’ın birkaç ay önce yeşil ışık yaktığı Türkiye’ye F-16 satışı, ABD yönetimi içinde itirazlara yol açmıştı.

Madrid’deki NATO Liderler Zirvesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, 30 Haziran’daki basın toplantısında Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarını satmaları gerektiğini, bunun için ABD Kongresi’nden onay alabileceklerini söylemişti..

– Biden:

“(Erdoğan’a) Kendisine söylediğim aralık ayında söylediğimle aynı. (Türkiye’ye) F-16 uçaklarını satmalıyız ve aynı zamanda uçakları modernize etmeliyiz. Bunu yapmamak bizim çıkarımıza değil. Aralıktan beri tutumumu değiştirmediğimi kendilerine ifade ettim. Bir karşılık da olmadığını ve sadece satmamız gerektiğini söyledim. Bunu yapabilmek için ihtiyacım olan şey Kongre onayı. Bu onayı alacağımızı düşünüyorum” demişti.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki bir grup Senatör, Biden’a gönderdikleri mektupta bu desteği eleştirmişti.

🟢 ANKARA, ABD’NİN ‘F-16 KARARI’NDAN MEMNUNKEN MİÇOTAKİS, ATİNA’DA TEPKİ ÇEKTİ
ABD’nin F-16 kararı Ankara’da olumlu bir hava oluşturdu. Yunanistan’da ise muhalefet hükümete tepki gösterdi.

13 Ekim

✅ TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, ABD Senatosu’nun Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeleri kaldırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu..

– ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez’in sunduğu ve Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler, önceki gece kabul edilen ABD’nin 2023 Savunma Bütçe Yasa (NDAA) tasarısının Senato metninden çıkarıldı..

NDAA’nın ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden geçen metninde Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler bulunduğu için Senato ve Temsilciler Meclisi’nin ilgili komiteleri müzakere ederek NDAA tasarısına son halini verecekler..

Kılıç, dün Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle düzenlediği toplantıda konuyla ilgili soruları yanıtladı..

– Kılıç:

“AKP Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala başkanlığındaki AKP heyeti bu yıl mayıs ayında ve son olarak eylül sonunda ABD’ye iki ayrı ziyaret düzenledi, ABD Kongresi’nin her iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleriyle temaslarda bulundular..

ABD Kongresi’nde tabii ki Türkiye’ye pek de dostça yaklaşmayan kişiler var. Fakat son ziyaretlerimizde havanın çok da sesi olumsuz çıkanların yansıtmak istediği kadar olumsuz olmadığını gözlemledik..

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrası Türkiye’nin Montrö Antlaşması çerçevesinde boğazları savaş gemilerinin geçişine kapatması, tahıl koridoru ve esir değişimi gibi konularda oynadığı rolle birlikte Türkiye’ye yönelik “olumsuz algının” değiştiğini belirtmeliyim..

Türkiye-ABD ilişkilerinin, ABD Kongresi’ndeki kişilerin görüşlerinden daha önemli olduğunu artık herkesin algılamış olduğunu gördük..”

“OLMASI GEREKEN”

– AKP İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç:

“ABD yönetiminin, Türkiye’nin F-16 talebine olumlu yaklaştığını, bu doğrultuda ABD Senatosu’ndaki tasarıdan Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemelerin çıkartıldığını kaydetmek isterim..

ABD Senatosu’ndaki tutum, müttefiklik ruhu içinde olması gereken bir tutumdur. Bizim beklediğimiz de buydu..”

 

ÇİPRAS: CİDDİ BİR YENİLGİ

✅ ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlama talebinin ardından Yunan basını sessizliğe büründü..

– Ana muhalefet lideri ve eski Başbakan Aleksis Çipras’ın liderliğindeki SYRIZA partisi ise F-16 konusunda Atina yönetimine tepki gösterdi..

– Çipras’ın partisinden yapılan açıklamada:

“ABD Senatosu’nun Türk F-16’ları hakkındaki kararı, Miçotakis doktrini için son derece ciddi bir yenilgidir.. Miçotakis’in çabaları boşa çıktı..

Türkiye, sadece Yunanistan’ın egemenliğine doğrudan meydan okuduğu ve Libya ile yeni muhtıralar imzaladığı için ‘cezalandırılmamakla’ kalmıyor, aynı zamanda ödüllendiriliyor” denildi..

Yunanistan’da hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou ise “SYRIZA, Türk Anadolu Ajansı gibi konuşuyor” diye konuştu..

“HİÇBİR ŞARTI KABUL ETMEYECEĞİZ”

– AKP İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç:

“ABD Kongresi’nde Türkiye’ye F-16 satışının şarta bağlanmasını öngören eklemelerin, Türkiye’ye satışı doğrudan engelleme yönünde bir tutum olmadığını söylemeleğim..

Baktığınızda satışa bir engel yok, şartlı satıştan söz ediliyor. Ama biz Türkiye olarak hiçbir şartı kabul etmeyeceğimizi söylüyoruz. Şimdi bu şart da kaldırılıyor..

Türkiye ile ABD arasında F-16 satışı dışında birçok anlaşmazlık bulunduğunu ancak F-16 konusunun öncelik olduğunu, bunda olumlu bir gelişme olması durumunda diğer konuları bunun üzerine bina edelim söylüyorum..Pozitiften başlayıp diğer ihtilaflı konulara geçelim hedefindeyiz..”

“AB, TÜRKİYE’YE TOLERANS GÖSTERİYOR”

✅ Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nicos Anastasiadis, AB’yi Türkiye’ye karşı toleranslı davranmakla suçlayarak “çifte standartlı” yaklaşımın olduğunu savundu..

– Bu tutumun Ankara’da uluslararası kanunlara kayıtsız kalma cesareti verdiğini ileri süren Anastasiadis bu durumun kıtada yeni bir çatışmayı tetikleyebileceğini belirtti..

Anastasiadis, AB’nin Ankara ile çok çeşitli siyasi ve ekonomik bağları nedeniyle Türkiye’nin üyelik statüsünü koruyabildiğini bunun da bir çeşit diplomatik kalkan sağladığını vurguladı..

– Anastasiadis:

“Bir yandan bir AB adayı ülke bir başka AB ülkesine karşı uluslararası hukuku ihlal ederken Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor diyebilmemiz mümkün değildir”

Cumhuriyet//Hüseyin Hayatsever

🟢 ANKARA’NIN WASHİNGTON’LA YÜRÜTTÜĞÜ F-16 DİPLOMASİSİ OLUMLU SONUÇ VERDİ. ABD’NİN TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINI KOŞULLARA BAĞLAYAN DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ GERİ ÇEKİLDİ..
F-16’ların şartsız satışının yolunu açan karar Ankara’da memnuniyetle karşılanırken Atina’yı şoke etti.

✅ ABD’de bundan sonraki süreçte, Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ilgili komiteleri tasarıyı müzakere edecek, ortak metin ABD Başkanı Joe Biden’ın onayına sunulacak..

– ABD’nin F-16 adımı, Ankara’da memnuniyetle karşılandı. ABD’deki F-16 sürecini yöneten TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Çağatay Kılıç, “Müttefiklik ruhu içinde olması gereken budur” dedi.

✅ Ankara’dan gelen tepkiler şöyle..

BEKLEDİĞİMİZ DE BUYDU

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Çağatay Kılıç: “Biz AK Parti heyeti olarak ABD’ye iki ziyaret yaptık. Birini mayısta, ikincisini eylülde. 40 kadar senatör, Temsilciler Meclisi üyesi, basın, yönetim temsilcileriyle görüşmelerimiz oldu. ABD Kongresi’nde Türkiye’nin siyasi olarak pek de dostu olmayan kişiler var. Ama geçen seneden beri havanın yansıtıldığı kadar olumsuz olmadığını gözlemledik. Ukrayna’da yaşananlarla birlikte bizim Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımızın da çok net olarak ortaya koyduğu duruşla, Türkiye’yi daha iyi algıladıklarını gördük. Türkçe kelimeler de öğrenmişlerdi. Türkiye’nin barış için ortaya koyduğu istikrarlı duruşu takdir ettiler.

Hürriyet// Selçuk Böke/Sevil Erkuş

🟢 F-16 KARARI ABD’Yİ KARIŞTIRDI. TÜRKİYE’YE SATIŞ SINIRLAMASININ KALDIRILMASI KRİZ ÇIKARDI

ABD’nin F-16 kararı senatoyu karıştırdı. Yaşanan krizde Türkiye’ye satışın veto edileceği konuşuluyor.

✅ ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan tasarıyı reddetmesi senatoda kriz yarattı..

– Tasarının fikir babası Menendez, Türkiye’ye satışı veto edeceğini açıkladı.

ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısındaki Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullar, Senato versiyonundan çıkarılmıştı..

✅ Karar, Türkiye’de memnuniyetle karşılanırken ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve tasarının fikir babası Robert Menendez ise, tepki gösterdi..

– Menendez:

“Senato’nun Türkiye’ye ‘ret’ yanıt vermesi için çalışacağım.. Açık konuşayım: Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı olarak, Erdoğan bölgedeki saldırgan tutumunu değiştirene kadar Türkiye’ye herhangi bir F-16 satışını onaylamayacağım..”

ÖNCE SENATO ONAYI GEREKİYOR

✅ F-16’ların Türkiye’ye satışına onay verilebilmesi için önce senato tarafından tasarının kabul edilmesi gerekiyor..

– Söz konusu değişiklikler, ABD Senatosu Savunma Bütçesi (NDAA) yasasında Senatör Menendez ve Chris Van Hollen tarafından sunulmuştu..

– Menendez’in, Başkan Joe Biden yönetimine sunduğu öneri:

“Senato Dış İlişkiler Komitesi, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi ve Kongre Savunma Komiteleri onaylamadıkça Türkiye’ye F-16 satışı gerçekleşemez. Bu satışın olmasını istiyorsanız öncelikle ABD’nin çıkarlarına olup olmadığından daha sonra ise Yunanistan’a karşı kullanıp kullanılmayacağından emin olunmalıdır..”

Menendez son açıklaması ile yapılacak herhangi bir sözleşmeyi veto edeceğini açıkça belirtti. Robert Menendez, Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı olarak bu hakka sahip..

Yeniçağ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: