GÜNDEM

EZİDİLER, HAC MEVSİMİ OLARAK KABUL ETTİKLERİ ‘CEMA’ BAYRAMI’NI KUTLUYOR

”KÜRTLERİN AKLINI KARIŞTIRDILAR. UYANIN VE HAYIR DEYİN”

“Bugün bizim bayramımız, geldiğimiz için çok mutluyuz. Halkımız bayramımıza gelmiş” 
🔴 EZİDİ KÜRTLER, CEMA BAYRAMI’NI
Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kiwexe köyündeki Ezidiler “Cema Bayramı”nı kutluyor.

✅ Kutlamalara, Şengal’den, diyasporadan ve bölge kentlerinden pek çok Ezidi Kürt katıldı..

– Ezidiler, hac mevsimi olarak kabul ettikleri Cema (Toplanma) Bayramı’nı kutluyor. Ezidi Kürtlerin dini bayramı Cema Bayramı, bir hafta boyunca her yıl 7-15 Ekim tarihleri arasında kutlanıyor..

✅ Kiwexe köyünde düzenlenen törenlere, şu an Türkiye’de mülteci olan binlerce Şengalli Ezidi ve diasporadan gelen Ezidi katıldı..

– Sabahın erken saatlerinde başlayan kutlamalar, ardından merasimlerle devam ediyor.

– Dini alim Feqir Heci:

“Ezidilere yönelik baskı ve şiddet söz konusu. Bu din, bu dil nedeniyle Ezidilere yönelik 74 ferman oldu. Bundan sonra bu dünyada, bu ülkede Allah için insanlığın egemen olmasını umuyoruz..”

🔴 ‘IŞİD’İN ELİNDEKİ ESİRLERİ KURTARIN’ ÇAĞRISI
Kiwex köyü Mardin’in Midyat ilçesi ile Şırnak’ın İdil ileleri arasında yer alan, tarihi 1200 yıl önceye uzanan ve “Küçük Laleş” olarak tanınan bir Ezidi köyü..

✅ Köy 1980’lerden itibaren boşaltılsa da Şırnak ve çevre illerden, Laleş’ten ve diyasporadan pek çok Ezidi gelip bayramı kutluyor..

– Şengal’den Cema Bayramı için gelen Ezidi bir yurttaş:

“Bugün bizim bayramımız, geldiğimiz için çok mutluyuz. Halkımız bayramımıza gelmiş..”

– Meyan Xelef:

“Birbirimizi görüyoruz, bayramımızı kutluyoruz. Burada yemek yapıyoruz..”

– Makbule Temini:

“Bu bayramda en büyük isteğim, şu ateşe bir suyun dökülmesidir. Dünyanın güzelleşmesidir..”

– Miheya Hesen:

“Ben şimdi Şengal’de Şêx Adi’nin yanında olmak isterdim, halkımın yanında olmak isterdim. Allah şahit ülkemizi özlüyoruz. Henüz biz küçükken de atalarımız dinleri nedeniyle ‘mahkum edilmişti’. Büyüdük şimdi, çocuklarımızın ülkelerine gelip buraları tanımalarını istiyoruz..”

– Xurnuf Dawid:

“Tüm devletlerden, IŞİD’in elindeki esirleri kurtarmalarını istiyoruz. Tüm ülkelere çağrıda bulunuyoruz..”

AVRUPA’YA GÖÇ…

Türkiye’de 1970’li yıllara kadar yaklaşık 80 bin Ezidi yaşıyordu. 80’li yıllardan sonra ise hem siyasi hem de toplumsal nedenlerden ötürü Ezidiler Avrupa’ya göç etmeye başladı. Şu anda Türkiye ve bölge kentlerinde yaşayan Ezidi Kürt sayısı binin altına düşmüş durumda.

Duvar

🔴 ”EZİDİLER GÖZÜMÜZÜN NURUDUR”
KÜRT SANATÇI ŞİVAN PERWER, EZİDİLER HAKKINDA SARF ETTİĞİ İFADELERİN YANLIŞ ANLAŞILDIĞINI SÖYLEDİ

✅ ÖZÜR DİLEDİ!

Kürt sanatçı Şivan Perwer:

”Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün düzenlediği Dengê Hunerê (Sanatın Sesi) programında Ezidilere yönelik kullandığım ve tepkilere neden olan ifadelerim nedeniyle özür dilerim.”

https://www.cafemedyam.com/2020/02/18/kurtlerin-alin-terine-goz-nuruna-rizkina-el-koyuyor-gasp-ediyorsunuz/
🔴 ‘‘EZİDİLER BİZİM TARİHİMİZDİR”

– Şivan Perwer:

”Tarih boyunca Ezidilerin çok acı çektiğini ve haksızlıklara maruz kaldığını belirtmeliyim..

Ezidiler bizim tarihimizdir. Onların acısı bizim acımızdır..

Ben asla bir topluluğa ve dine mensup kişilere “faşist” demem. Buna benim hakkım yok. Niyet kötü değildi. Yalnız üslupta söylediklerim doğru anlaşılmadı. Ben sadece bazı uygulamaların bize acı verdiğini söyledim ve bu uygulamaların bizde olmaması gerektiğini söyledim”

“EZİDİLER ÇOK ACI ÇEKTİLER”

– Şivan Perwer:

”Sosyal medya platformlarında mesele çok büyütüldü..

Birbirimizin değerini bilelim. Rica ederim. Biz birbirimize tolerans göstermeliyiz. Yanlışlarımızı ayırmalıyız. Saldırmak iyi bir şey değil. Eğer birileri kırdıysam onlardan özür dilerim. Êzidîler çok acı yaşadı. Onlar bizim gözümüz ve ışığımız. Biz Êzidîyiz, Müslümanız, Aleviyiz, Yaresanız… Birlik olalım. Benim meselem bu.”

https://www.cafemedyam.com/2020/04/19/salgini-onceden-bilen-kurt-medyum-koronavirus-icin-tarih-verdi/
🔴 PERWER NE DEMİŞTİ?

✅ Perwer çıktığı bir programda şu ifadeleri kullanmıştı:

”Ezidilik Kürtlüktür. Kürdistaniliktir. Kadimliktir. Müslüman Kürtler ile Ezidi Kürtler birbirini sevmeli. Kimsenin başı ağrımasın. Vay efendim niye sen bize öyle dedin diye dünyayı ayağa kaldırdılar.

Kürtler kadim bir millettir. İslamdan önce Kürtlerin inancı Zerdüştlüktü. Ezidilikti. Yaresaniydi. Kürtler dinler yüzünden savaşmadı birbirleriyle. Hz. Muhammed insanların birbirlerine zorbalık etmesine karşı çıkmış.

Milletler arasında fark yoktur. Peygamberden sonra bunlar birbirlerini öldürmeye başladı. Halifeleri öldürdüler, Hasan’ı, Hüseyin’i öldürdüler… İktidar için savaş yürüttüler. Bunun hepsini İslam adına yaptılar.

Ezidi Kürtlere saldırdılar. Bazı Ezidi Kürtleri Araplara yanaştırdılar. Yezid Bin Muaviye. Aleviler, Sünniler, Şiilerden bazıları Yezidi sevmezler. Yahu sen Kürtsün. Senin dilin Kürtçe. Duan Kürtçe. Sen kalkmışsın yok ‘Kürtler bize zulüm etmiş’ yok ‘Kürtler bizi öldürdü’ diyorsun. Yahu Kürtleri kandırdılar. Kürtlerin düşmanları Kürtleri kandırdılar. Kürtleri birbirine düşürüyor. Kürtlerin eliyle Kürtleri öldürüyorlar. Kürtlerin aklını karıştırdılar. Uyanın ve “hayır” deyin…

Ezidi Kürtler Müslüman Kürtler olmadan Kurtulmaz. Müslüman Kürtler de Ezidî Kürtler olmadan kurtulmaz. Bari halkına karşı düşmanlık yapma. Gözümün nurları, Kürtler sizi sahipliyor. Kürtler sizi sahiplemiyorlarsa Türkler ve Araplar zaten sizi haşa dinsiz olarak görüyorlar..

Kürtler artık uyandı size sahip çıkıyor. Biz Müslüman olsak bile Ezidîlik bizim eski dinimizdir. Kadim dinimizdir. Bizden kardeşlerimize kaldı. Sistem inşa edilsin adalet önünde eşit olalım neden başkalarına sırtımızı dayayalım.”

indyturkish.

İLGİLİ HABER
https://www.cafemedyam.com/2020/04/21/kurt-sorununda-asimilasyon-bitti-mi/
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top