SAĞLIK

KOVİD’İN ALZHEİMER HASTALIĞI VE DİĞER NÖRODEJENERATİF BOZUKLUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

“SARS-CoV2 enfeksiyonu, iltihaplanma da dahil merkezi sinir sistemi anormallikleriyle ilişkili olduğundan, Kovid’in kısa vadede bile Alzheimer tanılarında artışa yol açıp açamayacağını test etmek istedik”

Koronavirüsün hastalığın sıfırdan gelişimini mi tetiklediği yoksa ortaya çıkışını mı hızlandırdığı belirsiz

🔵 KOVİD GEÇİREN 65 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERİN ALZHEİMER’A YAKALANMA İHTİMALİ YÜZDE 80 DAHA YÜKSEK
Dünya çapında 50 milyondan fazla insanın Alzheimer hastalığı veya diğer demans türleriyle mücadele ettiğine inanılıyor

✅ Yeni bir araştırma, Kovid geçiren 65 yaş üstü kişilerin enfekte olduktan sonraki bir yıl içinde Alzheimer’a yakalanma olasılığının yüzde 80 daha yüksek olduğunu ortaya koydu..

– Bu yaş aralığına girenlerin, virüse yakalanmamış olanlara kıyasla bu demans biçimine yakalanma riskinin yüzde 50 ila 80 daha fazla olduğu tespit edildi..

Bulgular, Alzheimer hastalığı riskinin, teşhisten sonraki yılda yaşlılarda neredeyse iki katına çıkarak yüzde 0,35 ‘ten yüzde 0,68’e yükseldiğini gösteriyor..

Araştırmacılar, koronavirüsün Alzheimer hastalığının sıfırdan gelişimini mi tetiklediği yoksa ortaya çıkışını mı hızlandırdığına dair henüz fikir sahibi değil.

✅ Ekip, Şubat 2020 ve Mayıs 2021 arasında ABD’de tıbbi tedavi gören 65 yaş ve üstü 6,2 milyon yetişkinin anonim sağlık kayıtlarını analiz etti..

– Araştırmacıların incelediği kişilerin kayıtlarında daha önce Alzheimer tanısı yoktu..

Araştırmacılar bu kişileri iki gruba ayırdı. Daha önce Kovid’e yakalananlar bir gruba yerleştirilirken, virüs vakası olarak kayda geçmeyenler başka bir gruba ayrıldı..

İlk grupta Kovid geçiren 400 binden fazla kişi, diğer grupta ise 5,8 milyon kişi vardı..

✅ Case Western Reserve Tıp Okulu’nda araştırma profesörü ve çalışmanın ortak yazarı Dr. Pamela Davis şunları söyledi..

– Dr. Pamela Davis:

“Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynayan faktörler yeterince anlaşılmış değil. Ancak önemli kabul edilen iki parça, daha önce geçirilen enfeksiyonlar (özellikle viral enfeksiyonlar) ve iltihaplanma..

SARS-CoV2 enfeksiyonu, iltihaplanma da dahil merkezi sinir sistemi anormallikleriyle ilişkili olduğundan, Kovid’in kısa vadede bile Alzheimer tanılarında artışa yol açıp açamayacağını test etmek istedik..

Alzheimer hastalığının yeni tanılarındaki bu artış sürerse, şu anda tedavisi olmayan bir hastalığa sahip bu hasta dalgası önemli olacaktır ve uzun vadeli bakım kaynaklarımızı daha da zorlayabilir..

Alzheimer hastalığı ciddi ve zorlu bir hastalık. Hipertansiyon, kalp hastalığı, obezite ve hareketsiz yaşam tarzı gibi genel risk faktörlerini azaltarak bu gidişatın bir kısmını tersine çevirdiğimizi düşündük..

Şimdiyse ABD’de çok fazla kişi Kovid geçirdi ve Kovid’in uzun vadeli sonuçları ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu hastalığın gelecekteki engelliliğe etkisini izlemeyi sürdürmek önemli..”

✅ Ekip, Kovid’in Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif bozukluklar üzerindeki etkilerini araştırmaya devam etmeyi planlıyor.

– Araştırmacılar, daha savunmasız olabilecek kişilere odaklanmayı ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı ilaçları Kovid’in uzun vadeli etkilerini tedavi etmek için yeniden kullanmanın yollarını bulmayı da hedefliyor..

Sonuçlar bilimsel dergi The Journal of Alzheimer’s Disease’de yayımlandı.

© The Independent//Emily Atkinson // Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔵 KOVİD-19 HAFİF SEYRETSE BİLE BEYNİ KÜÇÜLÜYOR
Bu durum, yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynayabilir

✅ Koronavirüsün beyindeki etkilerinin ne kadar süreceği ve beyin hacminin sonunda normale dönüp dönmeyeceği belli değil ..

– Kovid-19 geçiren kişilerin incelendiği büyük ölçekli bir araştırma, sinirbilim camiasında büyük ilgi gördü. Araştırmada, hafif seyreden Kovid-19’un bile beyinde küçülmeye neden olduğu ifade edildi..

Henüz hakem onayından geçmeyen ve internet sitesi Merdxiv’de erişime açılan araştırmada, Birleşik Krallık’ta yurttaşların sağlık bilgilerinin depolandığı UK Biobank’tan yararlanıldı..

Araştırmacılar, 45 bin yurttaşın koronavirüs pandemisinden önce kaydedilmiş beyin görüntüleme verilerini analiz etti. Ardından ek taramalar için Kovid-19 teşhisi konmuş olanlar yeniden çağrıldı..

Araştırmacılar söz konusu kişilerin Kovid-19’u geçirmeden önce ve sonra beyinlerinde ne gibi değişiklikler olduğunu anlamak için verileri karşılaştırdı. Kovid-19 geçirenlerin beyin taramaları, geçirmeyenlerinkiyle de kıyaslandı..

✅ Bireylerin yaş, cinsiyet ve sağlık durumuyla ilgili değişkenleri ve sosyoekonomik koşulları da dikkatlice eşleştirildi..

– Beyindeki bilgileri işleyen nöronlardan oluşan ve gri madde adı verilen dokuda, koronavirüsle enfekte olanlar ve olmayanlar arasında belirgin farklılıklar göze çarptı..

Frontal ve temporal loblar diye bilinen beyin bölgelerindeki gri madde dokusunun kalınlığı, Kovid geçiren grupta diğer gruba kıyasla daha inceydi..

Uzmanlara göre genel nüfusta, insanlar yaşlandıkça zamanla gri madde hacminde değişim olması normal. Ancak bu araştırmada gözlemlenen değişiklikler koronavirüsle enfekte olan kişilerde normalden daha büyüktü..

Araştırmanın en ilginç yanı ise Kovid-19’u hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ağır geçirmeyen bireylerin ayrıştırılmasıyla ortaya çıktı. Zira sonuçlar hastalığı hafif geçirenlerde de şiddetli geçirenlerde de aynıydı..

Kısacası koronavirüsle enfekte olan kişiler hastalığı hafif atlattığında bile beyin hacimlerinde kayıp meydana gelmişti..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔵 BEYİN HACMİNDEKİ DEĞİŞİM NE ANLAMA GELİYOR?
Pandeminin başında koronavirüsle enfekte olanların deneyimlediği en yaygın semptomlardan biri tat ve koku alma duyusunun kaybıydı..

✅ Araştırmacıların, Kovid-19’dan etkilendiğini tespit ettiği beyin bölgelerinin tümü, kokuyla ilgili sinyaller ileten, beynin ön kısmına yakın bir yapı olan koku soğanıyla bağlantılıydı..

– Texas A&M Üniversitesi’nden Doç. Dr. Jessica Bernard, söz konusu bulguları değerlendirdiği bir yazıda “Koku soğanının aynı zamanda temporal lob bölgeleriyle de bağlantıları mevcut” ifadelerini kullandı..

– Doç. Dr. Jessica Bernard:

“Temporal lobdan sıklıkla yaşlanma ve Alzheimer hastalığı bağlamında bahsediliyor. Zira bu bölge hipokampusun bulunduğu bölüm..”

The Conversation’da yayımlanan yazıya göre hipokampusun hafıza ve bilişsel süreçlere katılımı göz önüne alındığında, bu bulguların yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynaması muhtemel..

Koronavirüsün beyindeki etkilerinin ne kadar süreceği ve beyin hacminin sonunda normale dönüp dönmeyeceği belli değil..

Dolayısıyla Kovid-19’la ilgili bu değişikliklere dair sonuç çıkarmak için henüz erken..

✅ Ancak bilim insanları, beyinde koronavirüs nedeniyle meydana gelen değişimler ve hafıza arasındaki olası bağlantıların araştırılmasını, insan yaşamına yönelik olası etkileri nedeniyle önemsiyor. 

Independent Türkçe, Livescience, The Conversation//Derleyen: Çağla Üren

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: