DÜNYA

AFGANİSTAN’DAKİ UYUŞTURUCU BAĞIMLILARININ NABZINI TUTTUK!

Eğer şimdiye kadar eroin kullanmadıysanız, bundan sonra da hiç kullanmayınız. Çünkü eroin bağımlısı olunca, her şeyinizi kaybedersiniz..”

ERDOĞAN: KENEVİR ÜRETİMİNİ YENİDEN YAYGINLAŞTIRMAK VE KENEVİR ÜRETİM HACMİNİ ARTTIRMAK İÇİN KARAR ALDIK!

afganistan (2).jpeg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam
🔴 DÜNYANIN EN ÇOK UYUŞTURUCU ÜRETEN ÜLKESİ: AFGANİSTAN
Taliban’ın yönetimine geçmeden önce afyon üretiminde dünya birincisi olan Afganistan, Taliban sonrası da birinciliğini koruyor..

Afganistan’daki uyuşturucu bağımlıların nabzını tuttuk!

Afganistan, uyuşturucunun üretim merkezi olmaya devam ediyor. Taliban yönetime el koymadan önce afyon üretiminde dünya birincisi olan Afganistan, Taliban sonrası da birinciliğini koruyor..

Dünya genelinde uyuşturucu maddesinin yüzde 80’i Afganistan’daki afyon maddesinden üretiliyor.. 

✅ Afganistan’daki afyondan üretilen Heroin maddesi, Avrupa pazarının yüzde 95’ini oluşturuyor..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
Uyuşturucu ile mücadele kapsamında 15 yıl içerisinde 8 milyar dolar harcandı

Yirmi yıl boyunca Afganistan’da hakimiyetini sürdüren ABD, Afganistan’da uyuşturucu üretimini durdurmak için 15 yıl içerisinde 8 milyar dolar para harcadı.. Buna rağmen, ülkedeki afyon üretiminin önü alınamadı.. 

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (UNODC) 2018 yılında aktadırığı bilgilere göre, afyon üretimi ülke ekonomisine yüzde 11’e kadar katkı sağlıyor..
 

afganistan (4).jpeg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam

2021’de yüzde 8 artış

✅ UNODC’in yayımladığı 16 Kasım 2021 tarihli bir raporda, Afganistan’ın 2021’de 6 bin 800 ton afyon hasat ettiğini söyledi.

– Raporda, Afgan afyonlarından elde edilen gelirin 1,8 milyar ila 2,7 milyar dolar arasında olduğu belirtildi..
 

afganistan (1).jpeg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam

UNODC tarafından bugün yayımlanan rapor da yaklaşık bir milyon Afgan’ın (15-64 yaş arası) uyuşturucu bağımlısı olduğunu gösteriyor..

✅ Ülkenin toplam nüfusunun yüzde 8’ini oluşturan bu oran, dünya ortalamasının iki katına tekabül ediyor..

Birleşmiş Milletler’in (BM) bildirdiğine göre, 2005 yılında tahmini 200 bin afyon ve eroin bağımlısı söz konusu iken, bu sayı 2009 yılında 1 milyona, 2015’te ise yaklaşık 1,9 milyona yükselmişti..
 

afganistan (8).jpeg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam

Uyuşturucu bağımlılarının sadece yüzde 10 tedavi görebiliyor

✅ Başkent Kabilde bulunan bin yataklı İbni Sina Hastanesi, bin 200 uyuşturucu bağımlısını tedavi ediyor..

Hastanede 1 ile 6 ay boyunca tedavi gören hastaların çoğu gençlerden oluşuyor..
 

afganistan(9).jpg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam

Hastanenin girişinde, daha yeni taburcu olan ve 14 yıldan beri uyuşturucu kullanan Hüseyin ile karşılaştık.

İran’dayken başarılı bir sporcu olduğunu ve kendi alanında madalya kazandığını söyleyen Hüseyin, şunları anlattı..

– Hüseyin:

“Bir ay boyunca burada tedavi gördük ve epey faydalı oldu. Şimdi kendimi daha iyi hissediyorum. İlk hafta biraz zor geçiyor. Çok acı hissediyordum. Daha sonra iyileşmeye başladım. Uyuşturucuya bulaşmanın sebeplerinden biri, çok paranız olması ve aile efradı tarafından gereken sevgiyi hissetmemek..”
 

afganistan (7).jpeg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam

✅ Eroin kullananların ailelerini darmadağan edip, perişan hale getireceğini ileri süren Hüseyin, gençlere şöyle bir tavsiyede bulundu..

– Hüseyin:

“Eğer şimdiye kadar eroin kullanmadıysanız, bundan sonra da hiç kullanmayınız. Çünkü eroin bağımlısı olunca, her şeyinizi kaybedersiniz..”
 

Durumları ağır olan hastalar ise demir parmaklıkların arkasında tedavi görüyor.. 

✅ Her yıl hastanede 8 bin kişinin tedavi gördüğünü söyleyen başhekim Dr. Cebbar Celili, ülkedeki uyuşturucu bağımlıların durumunun kaygı verici olduğunu söyledi ve şöyle devam etti..

– Dr. Cebbar Celili:

“Burada beş yıldan beri hastaları tedavi ediyoruz. Her hasta 45 gün boyuna tedavi görüyor. Uyuşturucu bağımlımlığındaki sebeplerinden biri, ülkedeki iç savaş ve fakirlik.”
 

afganistan (6).jpeg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam

BM’nin raporuna göre, afyon bağımlıların sadece yüde 10’u tedavi görebiliyor.

700 binden fazla Afgan uyuşturucu tedavisinden mahrum.
 

afganistan (3).jpeg
Fotoğraf: Sohrab Omar/Independent Türkçe// cafemedyam

Avrupa’daki eroin miktarının yüzde 95’i Afganistan’da yetiştirilen afyondan üretiliyor.

Bununla birlikte, ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’ne göre, ABD eroin miktarının yalnızca yüzde 1’i Afganistan’dan geliyor; çoğunluğu ise Meksika’dan temin ediliyor.

2017 ve 2020 yılları arasında Afganistan’da yetişen afyonun yüzde 90’ının, karayoluyla Asya ve Avrupa ülkelerine taşındığı söyleniyor.

Independent Türkçe// Sohrab Omar

🔴 KENEVİR SANDIĞINIZ KADAR DOĞA DOSTU DEĞİL

Louise Boyle, yasadışı kenevir işletmelerinden kaynaklanan zehirli pestisitlerin yaban hayatı için bilinen bir risk olduğunu fakat gelişen yasal endüstrinin iklim ve çevre üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu yazıyor..

20 Nisan, kenevir içicilerinin gayriresmi bayramıydı ve mevzu kafanın güzel olması olunca, kutlayacak çok şey var..

Kenevirin eğlence amaçlı tüketimi 16 eyalette ve Washinton DC’de, tıbbi kullanımıysa 19 eyalette onaylanmıştır..

Endüstrinin 2024 yılına kadar ABD ekonomisi için yıllık değerinin 130 milyar dolar (yaklaşık 1 trilyon 120 milyar TL) olacağı tahmin ediliyor ve şu anda her 10 Amerikalı yetişkinden biri kenevir içtiğini söylüyor..

Keneviri suç olmaktan çıkarmanın yalnızca ekonomik faydaları yok; savunucuları bunu, hafif uyuşturucu suçları için beyaz olmayan topluluklara yönelik onlarca yıldır süren kitlesel hapsetmelerin ardındaki kurumsal ırkçılığı düzeltmede olumlu bir adım olarak da görüyor..

Uyuşturucu suçlarından dolayı eyalet hapishanelerinde yatanların üçte ikisi beyaz olmayan kişiler ve FBI verilerine göre uyuşturucu tutuklamalarının yarısı kenevir için yapılıyor..

Ancak hâlâ nispeten incelenmemiş olan şey, hem yasal hem de yasadışı piyasalarda kenevir üretiminin çevresel maliyeti..

Bu uyuşturucunun gizli operasyonlar geçmişi, çalışmaların sınırlı olduğu ve var olan araştırmaların ABD’ye, özellikle de Kaliforniya’ya odaklandığı anlamına geliyor..

– Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Berkeley Kenevir Araştırma Merkezi’nden tarımsal çevrebilimci Ariani Wartenberg:

“Bu konuyu ne kadar araştırırsam, bu çok geniş konu hakkında ne kadar az araştırma yapıldığına o kadar hayret ediyorum..”

Ocak ayında Wartenberg, bilgi dağarcığındaki boşlukları belirlemek için, kenevir ve çevresel bozulma arasındaki bağlantıları belgeleyen çalışmaların bir incelemesinin ortak yazarıydı..

– Wartenberg:

“Araştırmalar ABD’de gelişmeye başlıyor ve bunun nihayetinde uluslararası olarak nasıl genişleyeceğini merak ediyorum. Bildiğim kadarıyla bu, ABD dışındaki araştırma çevrelerinde hâlâ epey yasaklı bir konu. Bu ilginç çünkü kenevir önemli bir mahsul. Hiçbir yere kaybolacağını sanmıyorum, bu yüzden bunu ele almak zorunda kalacağız..”

Kenevir mahsulleri tarım sektörünün yalnızca küçük bir dilimini oluştururken, yasadışı işletmeler genellikle onları gözlerden uzak tutma arzusuyla ekolojik olarak hassas, ücra bölgelerde saklanıyor..

✅ Keneviri yasallaştırmak, ‘mütecaviz sahalar’ olarak bilinen yasa dışı işletmelerin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor..

Bir çalışmaya göre, 2018’de yalnızca Kuzey Kaliforniya’daki Humboldt County’de tahmini 14 bin yasadışı yetiştirme alanı vardı.. Yasadışı çiftliklerin sayısını kesin olarak hesaplamak zor çünkü pek çoğu tentelerin altında saklı, milli ormanların derinliklerine ve yerlilerin topraklarına gizlenmiş halde..

Mütecaviz sahaların yaban hayatı ve su kaynakları üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabilir.. Bitkilere, zararlı böcekler ve küçük hayvanlar tarafından yenmelerini önlemek için genellikle kemirgen ilaçları ve böcek öldürücüler serpilir..

Kaliforniya’nın Redding kentinin kuzeyindeki Shasta-Trinity Milli Ormanı’ndaki bir alanda yetkililer, nörotoksik fare zehri Bromethalin’in ve epey zehirli, yasaklanmış böcek ilacı karbofuranın kullanıldığını keşfetti..

Integral Ekoloji Araştırma Merkezi’nden yaban hayatı ekolojisti Dr. Greta Wengert, daha önce NPR’ye, karbofuranın “çeyrek çay kaşığının, yaklaşık 270 kiloluk bir siyah ayıyı öldürebilecek kadar” zehirli olduğunu söylemişti..

Bulgular zehirli kemirgen öldürücü ilaçları, ormanda yaşayan ve nesli tükenmekte olan gelincik benzeri balıkçı sansar türünün ölüm oranlarının artmasıyla ilişkilendirdi..

Kemirgen öldürücü ilaçlar, besin zincirinden geçtikten sonra, Kuzey Amerika benekli baykuşlarında ve çizgili baykuşlarda da keşfedildi..

2017’de yapılan bir çalışmada, yasadışı kenevir sahalarında zehirli kimyasalların kullanımının akbabaları, tilkileri ve ayıları da etkilediği ortaya çıktı..

✅ Dağlık kenevir çiftliklerinde zehirli maddelerin kullanıldığı yerlerde, alttaki su kaynakları kimyasal akıntı nedeniyle risk altında..

Kenevir işletmelerinin kırsal alanlarda mahsulleri sulamak için akarsulardan su çektiği biliniyor; bu, özellikle çok yıllı kuraklıkla karşı karşıya olan Kaliforniya gibi bir eyalette su kaynakları için önemli bir tehdit..

ABD Tarım Bakanlığı’nın bildirdiğine göre bu sahalar, yalnızca Kaliforniya’da kamu su kaynaklarından 3,5 milyar litreden fazla su çekmiş..

Her kenevir bitkisinin günde yaklaşık 22 litre suya ihtiyacı var, bu da dolu bir enerji tasarruflu çamaşır makinesini çalıştırmaktan kabaca 3,5 litre daha fazla.

Orman Hizmetleri, yasadışı sahaları saptamak için sudaki kenevir varlığını tespit etmek üzere çevresel DNA veya hassas bir test yöntemi olan eDNA kullandıklarını söylüyor.. Kurum, milyonlarca dönümlük ormandaki işletmeleri tespit etmek amacıyla binlerce uydu görüntüsünü taramak için karmaşık bir algoritma kullanıyor..

Yasal kenevirin çevresel maliyeti yok değil. Kenevire yönelik artan talep, iç ortam sıcaklığını ve nemi ılımlı tutma ve günün her saati yoğun aydınlatmayla ilişkili yüksek enerji tüketimi sebebiyle kayda değer bir karbon ayak izi yaratıyor..

Kolorado Eyalet Üniversitesi’nin geçen ay yayımladığı bir çalışma, ABD’de yetiştirilen yasal kenevirin çoğunluğunu teşkil eden kapalı işletmelerin, açık alanlara göre her 1 kilogram kurutulmuş çiçek için 5 ton daha fazla karbondioksit salımına neden olduğunu tespit etti..

Bilim insanı Evan Mills ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından yapılan daha önceki bir çalışmada, kenevir üretiminin ABD elektrik tüketiminin yüzde 1’ini oluşturduğu hesaplanmıştı..

Makalede, “Ortalama bir kilogram nihai ürün, atmosfere 4 bin 600 kg karbondioksit salımıyla veya tüm ulusal üretimde bir araya getirildiğinde ortalama 3 milyon ABD arabasının karbondioksit salımıyla denktir” denildi..

Kenevir işletmeleri, bitkiler tarafından salınan uçucu organik bileşikler nedeniyle hava kirliliğini artırabilir.. Yüksek yoğunluklarda, uçucu organik bileşikler, mide bulantısından ve yorgunluktan karaciğer hasarına ve kansere kadar çeşitli sağlık durumlarıyla ilişkilendirilmiştir..

Dr. Wartenberg, artan çevresel etkileri azaltmak için enerji tasarruflu ışık kaynaklarının kullanımını teşvik etmek ve kuraklığa yatkın alanlarda hassas sulama tekniklerini özendirmek gibi politikaların tasarlanması gerektiğini söyledi..

Humboldt County’de yerel yetkililer, olumsuz çevresel etkilerle mücadele etmek üzere kenevir yetiştiricileri için bir ‘Emeklilik, İyileştirme ve Yer Değiştirme’ programı oluşturdu.

Sorumlu yetiştiricileri ödüllendirecek sürdürülebilirlik girişimleri de faydalı olabilir.. Örneğin, yeni ortaya çıkan “Güneş + Dünya Sertifikası” programı, içicilerin kenevirlerinin gerçekten çevreye zararsız olduğunu ve sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde yetiştirildiğini bilmelerini sağlıyor..

© The Independent//Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken//Louise Boyle 

NE OLMUŞTU?
🔴 “ERDOĞAN: KENEVİR ÜRETİMİNİ YENİDEN YAYGINLAŞTIRMAK VE KENEVİR ÜRETİM HACMİNİ ARTTIRMAK İÇİN KARAR ALDIK!”
kenevir
BU NAYLON POŞET TOPRAKTA ERİMİYOR..

✅ ‘Kenevir tarımını ve üretimini artırırken aynı şekilde sanayisinin de kurulmasına öncelik vereceğiz

Erdoğan:

“İnşallah şimdi başta Çorum olmak üzere ülkemiz tarım ve sanayisi için çok önemli bir adım atıyoruz. Kenevir üretimini yeniden yaygınlaştırmak ve kenevir üretim hacmini arttırmak için karar aldık..

‘Bu naylon poşet toprakta erimiyor. Yüzlerce sene bunun ömrü var. Kenevir toprakla bütünleşiyor. Kenevir topraktan geldi, toprakla rahat bütünleşiyor. Rahmetli anam bunları yıkar yıkardı biz de gider çarşıdan, pazardan alır gelirdik. Evde file örerdi…

Kastamonu’da kenevirden kravat bile yapmışlar. Biz yeniden bu adımı atıyoruz. Kardeşlerim şimdi aralarında Çorum’un da bulunduğu 20 ilimizi pilot bölge olarak belirledik. Tarım ve Orman Bakanlığı gereken etüdleri yapıyor. Arkadaşlarımız yüzlerce farklı alanda kullanım imkanı olan bu bitkiden Türkiye’nin daha nasıl istifade edeceğimizi araştırıyor..

Kenevir tarımı ve sanayisinin kurulmasına öncelik vereceğiz. Bizler de kenevirde Çorum’un tecrübesinden, dinamizminden ve girişimci ruhundan istifade edeceğiz. Kenevir sanayiinde Çorum’u ana merkezlerden birini yapacağız. Samsun’un Vezirköprüsü bu işte çok önemli..”

https://www.cafemedyam.com/2021/07/30/kenevir-pazari/
İLGİLİ HABER

Kaynak Yeniçağ

https://www.cafemedyam.com/2019/01/17/kenevir-pazari-2025te-11-milyar-dolari-asacak/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: