DÜNYA

İLHAK: RUSYA ‘DÖRT YENİ BÖLGEYE’ SAHİP OLDU

“Dört bölge kararını verdi. Bu görüldüğü üzere milyonların açık bir tercihidir. Bu, insanların kendi kaderini tayin hakkıdır. BM Sözleşmesi’nin maddelerinde yer alır.. “

PUTİN REFERANDUM SONRASI DUYURDU: “4 BÖLGE KARARINI VERDİ”

🟢 RUSYA, BMGK’NİN İLHAKI KINAMA KARAR TASLAĞINI VETO ETTİ
Rusya, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin ilhak edilmesini kınayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) karar taslağını veto etti.

✅ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Rusya’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporojye bölgelerini ilhak etmesinin kınanması için hazırladığı karar taslağı, Rusya tarafından veto edildi..

– Çin, Hindistan, Brezilya ve Gabon’un çekimser kaldığı oylamada  BMGK üyesi 10 ülke, ABD ve Arnavutluk tarafından hazırlanan karar lehinde oy kullandı..

‘KASTEN VETO HAKKI KULLANMAYA ZORLADILAR’

– Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzia:

“Rusya’nın böyle bir taslağı dikkate almasını ve desteklemesini ciddi olarak bekliyor musunuz? Ve eğer değilse, Rusya’nın bu hakkı kötüye kullandığı dile getirmek için kasten veto hakkını kullanmaya zorladığınız ortaya çıkıyor..

Batı tarafından yapılan bu tür açıkça düşmanca eylemler, konsey içinde iş birliği yapmayı reddetmektir. Bu, herkes için açık bir hedefi olan düşük dereceli bir provokasyondan başka bir şey değildir..”

‘KARAR, RUSYA’NIN GERİ ÇEKİLMESİNİ GEREKTİRİYOR’

– ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield:

“Karar, bu yasa dışı referandumları kınıyor. Tüm devletlere Ukrayna’nın değişen herhangi bir bölgesini tanımamaları çağrısında bulunuyor ve Rusya’nın Ukrayna’daki askerlerini derhal geri çekmesini gerektiriyor..

Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin ilhakına yönelik herhangi bir kararın yasal bir değeri olmayacak ve kınanmayı hak edecek..”

Referandumlar uluslararası toplum tarafından geniş çapta kınanırken, Avrupa ülkeleri ve ABD bu kararı tanımayacaklarını açıkladı..

ABD, Güvenlik Konseyi’ndeki vetonun ardından BM Genel Kurulu’na giderek Rusya’dan söz konusu kararı neden veto ettiğinin savunmasını istetecek.

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi, daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan da herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor..

Rusya, Kırım’dan sonra Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini de ilhak ederek Ukrayna’nın yaklaşık yüzde 15’ini topraklarına kattığını açıklamıştı. Başkent Moskova’da düzenlenen törende, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya bağlanması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rus yanlısı sözde yönetimlerin başkanları anlaşmalar imzaladı..

🟢 DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: RUSYA’NIN İLHAK KARARINI REDDEDİYORUZ
Dışişleri Bakanlığı: Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgeleri için aldığı ilhak kararına ilişkin açıklama yaptı..

“Türkiye, 2014 yılında yapılan gayrı meşru bir referandumla Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını tanımamış, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine verdiği güçlü desteği her vesileyle vurgulamıştır..

2014 yılında benimsediğimiz bu tutum doğrultusunda, Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz..

Uluslararası hukukun yerleşmiş ilkelerinin ağır bir ihlali olan bu kararın tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir..

Giderek daha vahim boyutlar alan savaşın müzakereler yoluyla ulaşılacak adil bir barış temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz.”

🟢 RUSYA, UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDA BULUNAN DONETSK, LUHANSK, ZAPORİJYA VE HERSON BÖLGELERİNİ İLHAK ETTİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilhak kararını ‘Rusya’da dört yeni bölge var’ diyerek duyurdu.

✅ Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’de yaptığı konuşmada Rusya’nın “dört yeni bölgeye” sahip olduğunu duyurdu ve Rusya’nın Ukrayna ile yedi aylık bir çatışma sırasında Moskova güçlerinin kısmen ele geçirdiği dört Ukrayna bölgesini ilhak etmesinin ana hatlarını çizdi..

Rusya lideri Putin

“Dört bölge kararını verdi. Bu görüldüğü üzere milyonların açık bir tercihidir. Bu, insanların kendi kaderini tayin hakkıdır. BM Sözleşmesi’nin maddelerinde yer alır..

Batı’nın beni duymasını istiyorum; Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’daki insanlar, artık bizim vatandaşımız olmuştur. Bunu tartışmayacağız ve geri adım atmayacağız..

Kiev rejimi, bunu görmeli; ancak bu şekilde barış sağlanabilir. Sovyetler Birliği artık yok, geçmiş değiştirilemez. Günümüzdeki Rusya’nın da buna ihtiyacı yok. Korkunç 1990’lı yılları hatırlıyorsunuz.. Şimdi Rusya yeniden doğdu ve daha da güçlendi. Batı, Rusya’nın güçlenmesini görünce ‘Tekrar nasıl yok edebiliriz’ arayışına girdi.. Batı bizim özgür ve bağımsız olmamızı değil, kolonileşmemizi, köle olmamızı istiyor. Bizim güçlü olmamız Batı için bir tehlike. Batılı elitler sadece uluslararası hukuku ihlal etmiyor, dünyayı birbirinden ayrıştırıyor. Batı’ya soykırımı, köleliği hatırlatmak isterim. Biz 20. yüzyılda yeni halklara kapılarımızı açtık. Rusofobinin sebeplerinden biri de Batılı elitlerdir. Biz onların istediği şekilde hareket etmedik.”

ABD TEK ÜLKE

– Putin:

“Nükleer kullanacağı yönündeki tartışmalar… Batı, özgürlük ve demokrasiden bahsediyor. Tek kutuplu yaklaşım, kendi söylemlerine göre çelişkili. ABD iki kere nükleer bomba kullanan tek ülke..

ABD’nin ortakları adeta sessizce oturan köle gibiler..

Tahıl koridoru konusu..Ukrayna tahılının fakir ülkelere gitmediğini yeniden belirtmeliyim.. ABD’nin ortakları, adeta sessizce oturan köle gibiler. ‘Ukrayna’dan, yoksul ülkelere gıda sağlamalıyız’ diyorlar. Ancak, bu gıdaları kendi ülkelerine götürüyorlar. Onlar bu trajediyi kullanarak rakiplerini ve diğer ülkeleri zayıflatıyorlar..” 

İNGİLTERE’Yİ SUÇLADI

✅ Rusya lideri Kuzey Akım boru hatlarındaki patlamalar için İngiltere’yi suçladı..

– Putin

“Yaptırımlar Anglo-Saksonlar için yeterli değildi. Sabote etmeye başladılar.. Inaİnanması r ama Kuzey Akım uluslararası gaz boru hattındaki patlamaları organize ettikleri bir gerçek..” 

🟢 PUTİN İLHAK KARARINI AÇIKLARKEN KADİROV GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’dan savaşla ilhak ettiği 4 bölgenin Rusya’ya bağlandığını duyurması sırasında Çeçen lider Ramzan Kadirov’un ağlaması dikkat çekti.

✅ Rusya lideri Putin’in, Kremlin’de Rusya’ya bağlanma kararı alan bölgelerle ilgili konuşma yaptı..

– Putin’in konuşması sırasında Çeçen Lider Kadirov’un ağladığı anlar kameralara yakalandı..

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’ya bağlanma kararı alan bölgelerle ilgili Kremlin’de yaptığı konuşmada bağımsızlığını Ukrayna’dan tek taraflı ilan eden Donetsk, Luhansk Halk Cumhuriyetleri, Zaporijya ve Herson bölgelerinin halkının sonsuza dek kendi vatandaşları olduklarını söyledi..

 PUTİN İLE ARASI AÇIK DENİLİYORDU

✅ Kadirov, Rusya’nın İslam dini için önemli bir yere sahip olan “Sahih-i Buhârî”yi yasaklamasına sert tepki göstermişti.. Bu nedenle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Çeçen lider Ramazan Kadirov’un son zamanlarda Rus liderle arasının açıldığı iddiaları gündeme geliyordu..

– Kadirov, bu iddiaların ardından geçtiğimiz haftalarda Telegram hesabından yaptığı bir paylaşımla, görevini bırakacağını duyurmuştu..

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: