ADALET BAKANLIĞI’NDAN THODEX AÇIKLAMASI: ‘İDDİALAR GERÇEK DEĞİL’… BARIŞ PEHLİVAN: SAFFET SANCAKLI VE OĞLUNA DAİR DAVA KLASÖRLERİNDEN BELGELERİN KAYBOLDUĞU İDDİASI DOĞRU MU?

Adalet Bakanlığı’ndan Faruk Fatih Özer’in iadesi hakkında açıklama
🟢 ADALET BAKANLIĞI, ARNAVUTLUK’TA YAKALANAN THODEX’İN KURUCUSU FARUK FATİH ÖZER’İN İADE SÜRECİ HAKKINDA YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

✅ Adalet Bakanlığı, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in iade süreci hakkında açıklama yaptı..

– “29 gün sonra resmi iade talebinin gönderildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır..” 

“ARNAVUTLUK MAKAMLARINA YÖNELİK YAZIMIZ…”

Adalet Bakanlığı:

“Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’tan iadesine ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan asılsız haberlere ilişkin açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur..

Sahibi olduğu ‘Thodex’ isimli firma ile kripto para borsasına aracılık faaliyeti yürüten Faruk Fatih Özer’in, müşterilere ait paraları hesabına alarak ülkeyi terk ettiği ve Arnavutluk’a gittiği yönündeki iddialara yönelik başlatılan soruşturma kapsamında adı geçen hakkında 23 Nisan 2021 tarihinde uluslararası seviyede aranmasına yönelik kırmızı bülten tanzim ettirilmiştir..

Adı geçenin, Arnavutluk’ta bulunduğuna yönelik bilginin öğrenilmesi üzerine 11/06/2021 tarihinde, Adalet Bakanlığı tarafından Arnavutluk’tan ülkemize iadesi talep edilmiştir..

Şahsın, 30/08/2022 tarihinde ülkemize iadesi amacıyla Arnavutluk’ta yakalanarak tutuklandığının bildirilmesi üzerine, 31/08/2022 tarihli Arnavutluk makamlarına yönelik yazımız ile şahıs hakkındaki iade talebimizi 11/06/2021 tarihinde ilettiğimiz hatırlatılarak, talebimize istinaden şahsın iade sürecinin bir an evvel başlatılması istenmiştir..

Buna rağmen, Arnavutluk makamları tarafından 13.09.2022 tarihli yazı ile adı geçen hakkındaki iade talebinin gönderilmesi talep edilmiş, bunun üzerine 16/09/2022 tarihinde Arnavutluk makamlarına, iade talebini daha önce de ilettiğimiz ifade edilerek ihtiyaten aynı talep tekrar gönderilmiştir..

– Dolayısıyla, bazı basın ve yayın organlarında çıkan şahsın yakalanmasının ardından 29 gün sonra resmi iade talebinin gönderildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır..

Faruk Fatih Özer hakkındaki iade sürecinde Bakanlığımız konuyu hassasiyetle takip ederek, süreçteki her işlem ivedilikle ve eksiksiz yerine getirmiştir..

19.09.2022 tarihinde Adalet Bakanımız Sayın Bekir BOZDAĞ, Arnavutluk Adalet Bakanı Sayın Ulsi MANJA ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, konuyla ilgili hassasiyetimizi dile getirmişlerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

🟢 BARIŞ PEHLİVAN’DAN ADALET BAKANLIĞI’NA FATİH ÖZER YANITI: “HAPİSTE FAZLA KALMAMASI İÇİN ANKARA’DA PAZARLIK YAPILDIĞI İDDİASI DOĞRU MU?”
Barış Pehlivan, Özer’in hapiste fazla kalmaması için Ankara’da pazarlık yapıldığı iddiası doğru mu?

Barış Pehlivan, binlerce kişiyi milyarlarca lira dolandırdığı ifade edilen Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinin kaleme aldığı köşe yazısından sonra yapılmasına tepki göstermişti..

– Pehlivan:

“Henüz bilmediğimiz kirli bir pazarlık dönüyor. Ve bu ‘son dakika’ haberleri bir yerlere mesaj gibi duruyor..”

Pehlivan, iade talebinin Özer’in yakalanmasından tam 29 gün sonra yapıldığını kaydederek “Umarım Thodex’in kurucusu Özer kısa süre içinde Türkiye’de olur” dedi..

ADALET BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

✅ Adalet Bakanlığı ise bugün yaptığı yazılı açıklamada, iade talebinin daha önce yapıldığını ileri sürdü..

ANKARA’DA PAZARLIK YAPILDIĞI İDDİASI DOĞRU MU?

✅ Adalet Bakanlığı’nın açıklamasının ardından Barış Pehlivan, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu..

Pehlivan, kendisinin, THODEX’in kurucusu Fatih Özer’le ilgili yazılarına dair Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya yanıt vererek “Özer’in hapiste fazla kalmaması için Ankara’da pazarlık yapıldığı iddiası doğru mu?” diye sordu.

Barış Pehlivan:

1- Adalet Bakanlığı Thodex sessizliğini bozdu. Güzel. Adımı vermiyor ama Cumhuriyet’teki yazıma “asılsız” diyor. Yanıtlarım ve sorularım var…

Önce…

Thodex davasındaki şüpheli durumlara dair 2 yazı kaleme aldım.

2- Arnavutluk’taki Başsavcı Kreshnık Ajazı 9 Eylül’de CNN Türk’e  şunu dedi: “Şu an Türkiye Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’e dair resmi bir iade talebinde bulunmadı. Resmi talebin gelmesini bekliyoruz.”

Soru çok basit: Birçok yerde yayımlanan bu haberi neden yalanlamadınız?

3- Açık kaynaklarda bile bir başsavcı “Türkiye’nin süresi doluyor” diyor ama Türkiye’nin Adalet Bakanlığı neden kılını kıpırdatmıyor? Açıklamanız doğruysa, neden 13 Eylül’ü, yani Arnavutluk’un “Faruk Fatih Özer’i bizden isteyin” şeklindeki yazılı talebini beklediniz?

4- Neden CNN Türk’e sızdırdığınız “iade belgesine CNN Türk ulaştı!” başlıklı haberde defalarca vurgulanan “iade talepnamesi dün yapıldı” sözüne itiraz etmediniz?

5- En önemlisi:

a- Özer’in hapiste fazla kalmaması için Ankara’da pazarlık yapıldığı iddiası doğru mu?

b- Saffet Sancaklı ve oğluna dair dava klasörlerinden belgelerin kaybolduğu iddiası doğru mu?

c- Thodex davasında mahkeme neden birçok raporun gelmesini istemiyor?

6- Ve elbette şu soruyla bitireyim:

6 yıl hapisle yargılanan Emre Olur bir günde Arnavutluk’tan Türkiye’ye getirilebilirken, 40 bin 564 yılla yargılanan Faruk Fatih Özer neden 31 gündür aynı ülkeden getirilemiyor?

Yanıt lütfen…”

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🟢 BU DOSYADA BİR GARİPLİK VAR

“Devlet Bahçeli ile Süleyman Soylu arasında sıkıntı var. Konu, MHP milletvekili Saffet Sancaklı ile Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in ilişkisine dair… Özer’in Arnavutluk’ta yakalanması ve Türkiye’ye iadesi konusunda fikir ayrılıkları mevcut.”

Duyduğum bu söylenti doğru mu, kuşkuluyum. Ama ülkücü yargı mensuplarının aralarında bu iddiayı konuştuğunu bildiğim için önemsedim..

✅ Öyle ya, MHP Darıca İlçe Başkanı Yücel Bektaş da görevinden istifa ederken şöyle dememiş miydi:

“Arnavutluk’ta yakalanan Fatih Özer’in Darıca’da yaşayan aile fertleri partimize gelerek, çocuklarının hiçbir şey yapmadığını, sorunların aileye kaldığını ancak Saffet Sancaklı ve oğlunun paraları alıp kendilerini kurbanlık koyun gibi ortada bıraktığını ifade ediyor.”

Herkes “Emre Olur Arnavutluk’tan apar topar getirildi de Faruk Fatih Özer niye getirilemiyor” diye sordu. Yakalanmasına, getirilirse neler yaşanacağına dair duyumlarım var ancak şimdilik konum bu değil. Başka…  

Pek ilgi gösterilmedi, lakin birkaç gün önce Thodex’in üçüncü duruşması vardı. Davayı yakından izleyenlerle ve bazı avukatlarla görüştüm. Çok ilginç şeyler anlattılar…

Mesela, tutuklu altı sanığın avukatlarının dava dosyasına girmesini istediği bazı raporlar var.. Ama nedendir bilinmez, mahkeme heyeti bir türlü bu talebi kabul etmiyor. Yani, SPK’den ya da BDDK’den daha önce Thodex’e dair yaptıkları incelemeler istenmiyor..

Keza, mahkeme vergi dairesine “Thodex bugüne kadar kaç para kazandı, ne kadar vergi ödedi” bilgisini de sormuyor..

Dahası… 

İddianamenin esas aldığı MASAK’ın ana raporu yaklaşık yedi ayda geldi. Ancak ne zamanki sanık avukatları rapordaki hataları gösterdi, mahkeme de kurumdan ek rapor, yani düzeltme istedi. Gelin görün ki, koca MASAK küçük bir değişimle göndereceği bu ek raporu da beş aydır bir türlü mahkemeye iletmiyor. Sahi, kimler neden işi yavaşlatıyor?

Kaldı ki sanık avukatları MASAK raporuna imza atanların tanık olarak dinlenilmesini de istiyor, mahkeme onu da kabul etmiyor..

Bitmedi. En can alıcı noktalardan biri de şu…

✅ MHP milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’nın Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer ile ortaklığı biliniyor.. Bundandır ki, hem sanık hem de mağdur avukatları Sancaklı’nın da soruşturulmasını talep ediyor. Ancak mahkeme bu talepleri duymazdan geliyor..

Öyle ki…

Mahkeme başkanı bu talepleri reddetmekle kalmayıp, Mert Sancaklı’nın ismini anmaktan bile çekiniyor.. Son duruşmada özetle “Bir isim söylemiştiniz ya, ben o talebi reddediyorum” diyor, duruşma salonundakiler “Mert Sancaklı” diye bağırınca ancak isim kayıtlara geçiyor..


🟢 RESMİ İADE TALEBİ HALEN YOK MU?

Ve bakınız…

Thodex’in sahibi Özer, Arnavutluk’ta ne zaman yakalandı?

30 Ağustos’ta.

– Dosyaya bakan Arnavutluk’taki Başsavcı Kreshnık Ajazı’nın 9 Eylül’deki şu açıklaması kritikti:

“Bizim ceza hukukumuzun ve suçluların iadesine dair Avrupa sözleşmesinin öngördüğü süre içerisinde Türk makamlarının şahsın iadesi için resmi iade talebi göndermesini bekliyoruz. Bu süre 40 gün olarak belirlenmiş durumda. Sürenin bitimine kadar resmi prosedür neyse o uygulanacaktır. Şu an Türkiye’ye dair resmi bir iade talebinde bulunulmadı. Resmi talebin gelmesini bekliyoruz.”

✅ Evet, yakalanmasının ardından 10 gün geçmesine rağmen iade talebinin bulunmadığı, bizzat Arnavutluk cephesi tarafından ileri sürülüyordu..

– İşte bu durumu fark eden davanın sanıklarından Cem Uzunoğlu’nun avukatı Orhan Keskin, mahkemeden şu istekte bulundu:

“Resmi iade talebini Arnavutluk makamlarına iletmesini Adalet Bakanlığı’ndan isteyin!”

Mahkeme ne yaptı? Bu haklı talebe de ret kararı verdi! Zaten yakalanmış Thodex’in sahibi hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına hükmetti..

Davanın ek klasörlerinden bazı evrakların kaybolduğu, verilen dilekçelerin bulunamadığı iddialarına ise hiç girmiyorum…

Evet, yaklaşık 400 bin yatırımcının milyarlarca dolar dolandırılmasını konu alan Thodex davasından öne çıkan notlar böyle. Sanki Faruk Fatih Özer’in iadesine dair henüz bilmediğimiz bir pazarlık yürütülüyor..

🟢 NEDEN BENİM YAZMAMI BEKLEDİNİZ?

✅ Telefonumda bir mesaj: “Adalet Bakanlığı’nı harekete geçirmişsin!”

– Anlamadım başta. Sonra “Son dakika” diye duyurulan o haberi gördüm: “Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinde bulunuldu.”

Yok artık, dedim. Ayrıntıları beklemek istedim. Fakat hayır, korktuğum oldu. Anlatacağım ama önce kısa bir özet…

Çarşamba günü okuduğunuz Arka Bahçe’de Thodex davasındaki gariplikleri yazdım.. 

Dedim ki: 

“Thodex’in sahibi Özer, Arnavutluk’ta ne zaman yakalandı? 

30 Ağustos’ta. 

Dosyaya bakan Arnavutluk’taki Başsavcı Kreshnık Ajazı’nın 9 Eylül’deki şu açıklaması kritikti:

‘Bizim ceza hukukumuzun ve suçluların iadesine dair Avrupa Sözleşmesi’nin öngördüğü süre içerisinde Türk makamlarının şahsın iadesi için resmi iade talebi göndermesini bekliyoruz. Bu süre 40 gün olarak belirlenmiş durumda. Sürenin bitimine kadar resmi prosedür neyse o uygulanacaktır. Şu an Türkiye’ye dair resmi bir iade talebinde bulunulmadı. Resmi talebin gelmesini bekliyoruz.’ 

Evet, yakalanmasının ardından 10 gün geçmesine rağmen iade talebinin bulunmadığı bizzat Arnavutluk cephesi tarafından ileri sürülüyordu. 

İşte bu durumu fark eden davanın sanıklarından Cem Uzunoğlu’nun avukatı Orhan Keskin, mahkemeden şu istekte bulundu:

‘Resmi iade talebini Arnavutluk makamlarına iletmesini Adalet Bakanlığı’ndan isteyin!’ 

Mahkeme ne yaptı? Bu haklı talebe de ret kararı verdi! Zaten yakalanmış Thodex’in sahibi hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına hükmetti.” 

CNN TÜRK: ÇARŞAMBA GÖNDERİLDİ

✅ İşte bu satırların mürekkebi daha kurumamıştı ki…

– Aynı gün Türkiye’nin Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinde bulunulduğuna dair haberler çıktı. Artık yanıt aradığım kritik bir soru vardı: 

“Acaba Adalet Bakanlığı resmi iade talebini tam ne zaman Arnavutluk’a iletti?” 

Yani gerçekten ben yazdıktan sonra mı bu resmi başvuru gönderildi yoksa daha önce yapılan bir işlem yazımdan sonra mı duyuruldu? 

Bu soruya cevap için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın basın danışmanı Bilal Çetin’i aradım. Telefonumu açmayınca da yanıtını aradığım soruyu mesajla gönderdim kendisine. Okudu ancak dönüş yapmadı. 

Gelin görün ki… 

Dün saat 13.16’da gönderdiğim mesajdan tam 22 dakika sonra CNN Türk şu “özel haberi” izleyicilerine duyurdu: 

“SON DAKİKA: Thodex kurucusu Fatih Özer’in iade belgesine CNN Türk ulaştı!” 

– Ceylan Sever’in haberinde şu satırlar yazıyordu: 

“İade talepnamesi dün Türkiye’den Arnavutluk’a gönderildi. Özer’in acilen Türkiye’ye iadesi talep ediliyor.” 

Adalet Bakanlığı’na gönderdiğim sorunun yanıtını CNN TÜRK’ten öğrenmenin komikliği bir yana… Dedim ya, korktuğum oldu. 

Zira, “önceki gün” yani yazımın Cumhuriyet’te yayımlandığı çarşamba günü resmi iade talepnamesinin gönderildiği vurgulanıyordu haberde. Yani Özer’in yakalanmasından tam 29 gün sonra! 

İnanın utandım. Yalanlanmasını safça bir şekilde halen bekliyorum. 

Çünkü Türkiye’de binlerce insanı dolandıran birinin Türkiye’ye getirilmesi için gereken resmi işlemi benim uyarımla yapmamaları gerekirdi. 

Umarım Thodex’in kurucusu Özer kısa süre içinde Türkiye’de olur. Ama yine yazıyorum: Henüz bilmediğimiz kirli bir pazarlık dönüyor. Ve bu “son dakika” haberleri bir yerlere mesaj gibi duruyor..

Cumhuriyet //Barış Pehlivan

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.