SAĞLIK

DEMANS HASTALIĞI İÇİN GELİŞTİRİLEN İLAÇ ALZHEİMER HASTALIĞINI DA YAVAŞLATIYOR

Çinli uzmanlar, demansı beş, on ve hatta çok daha uzun yıllar içerisinde tahmin edebilen yeni bir demans risk tahmin modeli geliştirdi..

demans hastalığına karşı geliştirilen yeni ilacın, insan hafızasını hedef alan Alzheimer hastalığını da yavaşlattığı belirlendi
🔵 DEMANSA KARŞI GELİŞTİRİLEN İLAÇ OLUMLU SONUÇ VERDİ
Yapılan testler sonucunda, toplumda yaygın olarak görülen demans hastalığına karşı geliştirilen bu yeni ilacın, insan hafızasını hedef alan Alzheimer hastalığını da yavaşlattığı belirlendi.

✅ Demans hastalığına karşı geliştirilen bir ilaç ilk kez başarılı sonuçlar verdi..

– ABD merkezli Japon ilaç firması Eisai ve Biogen tarafından geliştirilen “lecanemab” adlı “enjeksiyon” türündeki ilaç, beyinde biriken ve hastalığa neden olan proteinleri temizleyerek etkisini gösteriyor..

– Şirket temsilcileri, uygulanan iğnelerin sinir hasarını önlemeye yardımcı olduğunu ve hastalara ekstra zaman kazandırdığını söylüyor..

🔵 İLAÇ 900 KİŞİ ÜZERİNDE DENENDİ
18 ay boyunca ilaç verilen 900 kişinin testlerinde yüzde 27 daha yüksek beyin skorları kaydedildi..

✅ İngiltere Alzheimer Araştırmaları sözcüsü geliştirilen bu yeni ilacı, “Bunama araştırmaları alanında tarihi bir an” sözleriyle özetledi.

– University College London’da “bunama uzmanı” olan Prof. Rob Howard:

“Bu ilaç yalnızca protein birikimini ortadan kaldırmakla kalmayıp, bilişsel gerileme üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğu gösteren ilk ilaçtır..” 

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
UYARI: İLAÇ, YAN ETKİLERE NEDEN OLABİLİR

Eisai tarafından yapılan açıklamada, ilacı hastaların kullanımına sunmanın ilk adımı olan onay için gelecek yılın başlarında başvurmayı planladıklarını söyledi.

✅ Sağlık izninin çıkması uzun zaman alabilir ve ilaç her halükarda “çok pahalı” olabilir..

– Bunun yanı sıra “Tedavi, sağlık görevlilerinin yararlarına karşı tartmak zorunda kalacağı ölümcül beyin kanamaları da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.”

🔵 TÜRKİYE’DE 600 BİN KİŞİ DEMANS HASTASI

✅ Alzheimer Derneği tarafından paylaşılan verilere göre, Türkiye nüfusunun yüzde 8,7’sini oluşturan 65 yaş üstü nüfus hızla artıyor.. Buna karşın, diğer yaş grupları bu hızda bir artış göstermiyor.. Bu nedenle demans hastalarının sayısında hızlı bir artış izleniyor..

– Halen dünyada 47 milyon Alzheimer hastası var ve 2030’da buna 76 milyon ve 2050’de ise 135.5 milyon yeni hasta eklenmesi bekleniyor..

– Türkiye’de ise 600 bin aile bu hastalıkla mücadele ediyor. Her 3 saniyede 1 kişi demans hastası oluyor..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔵 ‘DEMANS RİSKİ TAHMİN MODELİ” GELİŞTİRİLDİ
Çinli uzmanlar, demansı beş, on ve hatta çok daha uzun yıllar içerisinde tahmin edebilen yeni bir demans risk tahmin modeli geliştirdi..

✅ Bilim insanları, model için her öngörücünün önemini hesaplamak amacıyla makine öğrenimi bir algoritma kullandı..

– Büyük ölçekli biyomedikal veri tabanı UK Biobank’ı (UKB) baz alan araştırma ekibi, 40-69 yaşları arasında demans olmayan 425 bin 159 kişiyi takip etti. 11,9 yıllık medyan takip süresince 5 bin 287 katılımcıda demans, 2 bin 416 kişideyse Alzheimer hastalığı oluştu..

✅ EClinicalMedicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, öngörücüleri belirlemek amacıyla kapsamlı genetik ve çevresel faktör yelpazesini kapsayan 366 aday değişken arasında veri odaklı bir strateji uygulandı..

– Araştırmacılar daha sonra demans tahmin modeli için her öngörücünün önemini hesaplamak amacıyla bir makine öğrenimi algoritma kullandılar ve ilk on öngörücüyü seçerek UKB-DRP adlı yeni bir demans risk tahmin modeli oluşturdular..

🔵 YAŞ, GEN, EŞLEŞME SÜRESİ…

✅ İlk on öngörücü, yaş, gen, eşleşme süresi, bacak yağ yüzdesi, alınan ilaç sayısı, reaksiyon süresi, zirve ekspiratuar akış, annenin ölüm yaşı, uzun süredir devam eden hastalık ve ortalama eritrosit hacmini içeriyor.

Fudan Üniversitesi Huashan Hastanesi’nden Profesör Yu Jintai, UKB-DRP modelinin avantajının, anket, basit fizik muayenesi ve rutin kan testinden on öngörücünün hızla elde edilebilmesi olduğunu belirtti..

Cumhuriyet

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: