CLUBHOUSE NEDİR? YENİ NESİL SOSYAL MEDYA Bu yazıda son günlerin en çok konuşulan ve merakla araştırılan sosyal medya uygulaması ‘Clubhouse’ nedir sorusuna cevap vereceğiz.
AKP’li troller, sohbet uygulaması Clubhouse’de açılan sohbet odasında cezaevlerinde bulunan ‘FETÖ’ tutuklularının nasıl öldüreceklerini konuştu.
Clubhouse Uygulaması / cafemedyam
🔴 “AKP’Lİ TROLLERDEN KAN DONDURAN İFADELER: ‘BUNLARI ZEHİRLEYELİM’

Sosyal medya uygulaması Clubhouse’da AKPli trollerin açtığı sohbet odasında, FETÖ operasyonlarıyla cezaevlerine alınan kişilere yönelik “öldürme ve zehirleme” planları konuşuldu..

Sosyal medyada öne çıkan AKP’li trollerin bulunduğu sohbet odasında ‘’Onları cezaevinde beslemeyelim’’ diyerek, “Onlara yemek vermeyelim. Yesinler birbirlerini. Bunları itlaf etmemiz gerekir. Nasıl itleri eskide zehirlerdik, öyle yapmak lazım’’ ifadelerini kullanıldı..

Programa katılan bir AKP’linin “zehirleme işini kahraman bir aşçı yapar’ derken diğer bir AKP’li de “Ucuz zehir kullanarak maliyetleri de azaltmak lazım” şeklinde konuştuğu duyuluyor..

Konuşmalar sosyal medyada gündem haline geldi.

🔴 FATMANUR ALTUN’UN CLUBHOUSE HESABI ASKIYA ALINDI!

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun’un Clubhouse hesabı askıya alındı.

🔴 CLUBHOUSE NEDİR?
Yeni Nesil Sosyal Medya

Bu yazıda son günlerin en çok konuşulan ve merakla araştırılan sosyal medya uygulaması ‘Clubhouse’ nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Clubhouse, Paul Davison ve Rohan Seth tarafından kurulan, sesli sohbet amaçlı kullanılabilen, Amerikan menşeili yeni nesil sosyal medya uygulamasıdır.

2020 yılı başlarında hayatına başlayan uygulama yakın zamanda çok fazla konuşulmaya başlandı. Bir çok yatırımcıya sahip Clubhouse şimdilik bir milyar dolar gibi bir değere sahip.

Google Trend raporuna göre Clubhouse yükselen bir trende sahip ve gittikçe popüler hale geliyor. Sosyal medya tüketimi hızlandırdı ve insanlarda artık Facebook, Twitter, Instagram, Twitch gibi sosyal medya mecralarından sıkıldı. Bilgi alışverişinin daha eşitlikçi ortamda erişilebilir olmasını sağlayan Clubhouse yükselen yeni nesil sosyal medya

Son günlerde çok popüler, ancak bu popüleritesini insanların bazı duygularına yönelik manipülasyonuna borçlu diyebiliriz.

Bu konuya da ileride değineceğiz.

🔴 CLUBHOUSE NEDEN BU KADAR POPÜLER OLDU?

Öncelikle cevabın merak ve sosyal kabul olduğunu düşünüyorum. Bu kadar insanın konuştuğu ve orada olduğu bir sosyal medya mecrasının, eğer siz giremiyorsanız merak uyandırması gayet normal.    

Peki neden herkes giremiyor diye sorarsanız, uygulama beta versiyon olarak şimdilik sadece IOS cihazlarında Iphonelarda kullanılabilmekte ve sadece davetiye ve referans yöntemiyle kayıt olunabiliyor. Bu yüzden bazı platformlarda davetiye satan insanlar bile var, her hesabın iki davet kullanma şansı olduğunu da belirtelim.

Tabi davet yöntemiyle girilmesi haricinde, kayıt olmak için başvuruda bulunmanız da mümkün. Rehberinizdeki kişilere sizin kayıt olma talebiniz iletiliyor ve clubhouse kullanan biri varsa sizin talebinizi kabul etme imkanı da var. Biraz daha fazla zaman gerektiren bu yöntemi de tercih edebilirsiniz.

Clubhouse’ ın bu kadar konuşulmasının bir diğer sebebi de artık insanların yazmak, emoji atmak veya video paylaşmak haricinde, anlık sesli etkileşimde bulunmak istemesi gösterilebilir.

🔴 CLUBHOUSE NASIL ÜYE OLUNUR?
1- App Store’dan ücretsiz olarak  ‘Clubhouse’ uygulamasını indirin.
App Store’dan ücretsiz olarak  ‘Clubhouse’ uygulamasını indirin.
Appstore’dan doğru Clubhouse’u indirin / cafemedyam

✅ Google Playstore’da aynı isimli farklı bir uygulama daha var proje yönetimi uygulaması olan bu clubhouse farklı dikkat edin.

proje yönetimi uygulaması olan bu clubhouse farklı dikkat edin
Proje Yönetim Sistemi Olan Bu Uygulama Bahsedilen Sosyal Medya Aracı Değil
2. Kendinize bir kullanıcı adı belirleyin.
Clubhouse Kulanıcı Adı Seçin
Kullanıcı Adı Oluştur
3. Cep Telefonunuza gelen SMS ( Kısa Mesaj ) ile onaylama yapın. (Her telefon numarası sadece bir üyelik için kullanılıyor)
Cep Telefonunuza gelen SMS ( Kısa Mesaj ) ile onaylama yapın - Clubhouse
Telefon numarası kayıt ekranı
4. Clubhouse sizi bekleme listesine alacak.
5. Rehberinizde kayıtlı olup sizi tanıyan başka birisi varsa ona uygulama talebiniz uyarı olarak düşecek. Sizi onaylamak isterse davetiye yollayıp üyeliğinizi onaylatabilir.
6. Eğer davet edilerek uygulama yüklerseniz davetiyeniz olduğu için hesabınız doğrudan onaylanır.
7. Hesap onayı işleminiz gerçekleşince ilgi alanları, profil bilgileri, diğer sosyal medya hesapları ekleme işlemleri yapılıyor.
ilgi alanları, profil bilgileri, diğer sosyal medya hesapları ekleme işlemleri yapılıyor.
İlgi alanlarını seç
8. En sonunda ilgi alanlarınıza yönelik sohbet odalarının listesine göre seçip dinlemeye başlayabilirsiniz.
🔴 CLUBHOUSE NASIL ÇALIŞIYOR?

Ses temelli çalışan bu uygulama birçok sosyal medya uygulamasından benzerlikler içeriyor ancak 18 yaşından büyük olma şartı var.  Diğer sosyal mecralar genelde 13 yaş şartı koyuyor, burada reşit olma zorunluluğu var.

Profil oluşturup diğer sosyal medya hesaplarınızı da buraya bağlayabilirsiniz. Profilde sadece kaç kişiyi takip ettiğiniz ve sizi takip edenler ve varsa diğer sosyal medya hesaplarınızın bilgisi mevcut. Ayrıca size kimin referans olduğu da görülebiliyor. Basit bir ara yüze sahip.

 Kayıt olurken ilgi alanlarınız size soruluyor ve bu seçeneklere göre, sohbet odaları listeleniyor. Uygulamada kimisinin konuşmacı veya moderatör, kimisinin de dinleyici olduğu sesli sohbet odalarından istediğinizi seçip girebilirsiniz.

Odada bulunan moderatör ve konuşmacılar oda sohbet konusuyla ilgili bir şeyler anlatıyorlar. Dinleyicilerden konuşmak isteyen varsa el kaldırarak söz isteyebiliyor. El kaldırma tuşuna basarak söz isteyebilirsiniz. Hiçbir şey söylemeden de odadan ayrılmak mümkün.

Clubhouse Drop-in Audio

Ayrıca, sizi tanıyıp size doğrudan söz verilebilir. Konuşup konuşmamak size kalmış. Ortamdan sessizce ayrıl diye bir buton da var.  

Diğer sosyal medya hesaplarınız gibi profilinizde daha önce katıldığınız veya konuştuğunuz oda kayıtları bulunmuyor. Paylaşımlarınız da olmayacak, sadece kişisel bilgilerinizi içeren bilgiler mevcut.

Twitter’daki gibi kişileri takip etme imkanınız var. Aynı şekilde sizi önceden veya buradaki sohbetlerinizden tanıyan insanlar da takip etmeye başlayabilirler.

🔴 CLUBHOUSE KİMLER TARAFINDAN KULLANILIYOR?

Şu anda meraktan veya öncülük ederek avantaj sağlamak arzusundan olsa gerek genelde sosyal medya fenomenleri, influencerlar tarafından çok tercih ediliyor. Tabi bu uygulama sadece ses temelli olduğu için görsellikleriyle ün kazananların bu mecrada başarıları görece daha az olabilir.

Odalarda birçok ünlüyle karşılaşmak mümkün. Hem ülkemizde hem de dünyada çok sayıda ünlü bu uygulamayı kullanıyor. Kişiler gerçek adlarıyla üyelik sağladıkları için farklı sıkıntılara yol açar mı ileride hep beraber göreceğiz.

Ünlüler demişken, Şubat ayı başında Elon MUSK da Twitter’dan bir Clubhouse sohbet odasına katılım sağlayacağını duyurmuş ve bu durum çok konuşulmuştu.

🔴 CLUBHOUSE UYGULAMASININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sesli etkileşim birtakım riskler de içeriyor tabi. Malum dilin kemiği yok, program esnasında ters bir şeyler söyleyerek tepki çekmek mümkün. Konuşulanların kayıt edilmemesi gerekiyor.

Programı tasarlayanlar size ses kaydı yapılmayacağına dair garanti veriyor. Odalarda konuşulanlar güvenlik amaçlı geçici olarak kayıt edilip sonrasında siliniyor. Kayıt girişimleri tespit ediliyor ve bu durumun önüne geçiliyor. Tabi biz de uygulamayı oluşturanların yalancısıyız, kararı kendiniz verin.(r

Sosyal medyada en çok karşılaşılan problem fikir ayrılıkları. Ancak bu uygulamada sıkıntı yaşamanız durumunda o kişiyi engelleyebiliyorsunuz.

Böyle durumlarda uygulama engellediğiniz kişinin girdiği sohbet odasını akışta göstermiyor. Aynı şekilde o kişi de sizin girdiğiniz odalara aynı anda giriş yapamıyor. Sizi karşılaştırmadan sessizce işi çözmüş oluyorlar.

Bir odada en fazla 5000 kullanıcı olabiliyor. Bu şekilde bir kısıtlama yapılmış. Ancak 5000 kişinin olduğu yerde konuşmacı olmak söz istemek söz alabilmek sorun olacaktır muhtemelen.

Bir odayı oluşturan kişi odayı kapatırsa odada kalanlar da çıkmak zorunda kalıyor, bu da ayrı bir sorun, belki siz sohbete devam etmek isteyeceksiniz değil mi?

Kendiniz de bir konu belirleyip ister herkese açık (Open), isterseniz sadece arkadaş listenizle (Social) veya kapalı (Closed) grup oluşturarak sizin belirlediğiniz kişilerle sohbet edebilirsiniz.

Clubhouse'ta sohbet odası oluşturma
Clubhouse’ta sohbet odası oluşturma

Programda bir de takvim uygulaması var. Belirlenen bir tarihte ve belirli bir saatte oda kurmak da mümkün. Konuşmacılar, odayı açan kişi veya konuya göre takip edebilme imkanı sunan bu uygulama da iyi bir özellik aslında.

Anlık oluşan odalar sonrasında kapanıyor demiştik. Ancak sürekli açık olan konular da oluşturulabiliyor, buna ‘Club’ sistemi deniyor. İlgi alanınızdaki bir ‘Club’’ı takip etmeye başlayınca orada oluşacak yeni sohbetler size uyarı olarak bildiriliyor. Burada sistem kullanım süresine göre ödüller veriyor diyebiliriz. Aktif ve yoğun kullanıcılar Club açabiliyor.

Club oluşturmak sohbet odası oluşturmaktan çok daha zor. Bunu da uygulamayı çok kullanan kişiler yapabiliyor. Haftada en az 3 sohbet oluşturmak vs gibi bir takım şartları karşılamanız gerek. İşte sizi bağlayacak olan diğer biz özellik daha.

Uygulamadan şuan ki durumda hesap silme özelliği yok. Hesap oluştururken bu durumu gözden geçirmekte fayda var. Ayrıca telefon numarası temelli kayıt oluşturulduğu için telefon numarasının başkalarına geçmesi durumunda hesaba nasıl ulaşım sağlanır merak konusu.

🔴 CLUBHOUSE İNSANIN HANGİ DUYGULARINA HİTAP EDİYOR?

Clubhouse’un başlangıç aşamasında merak ve sosyal bir gruba ait olabilme arzusu şeklinde dürtüler oluşturduğu kesin. Herkes bu konu üzerinde duruyor zaten, bunu da kısıtlı olma durumu ve davet sistemi sayesinde yapıyor. Bu pasif yöntem de gayet etkili olmuş gibi duruyor.

İçeri girene kadar bu şekilde etkilere neden olan uygulama içine girince de bağımlılık yapma potansiyeline sahip. Bu aşamada bir şeyler kaçırma dürtüsü tetikleniyor. Bu kadar kısıtlı olmasına rağmen haftalık 2 milyon aktif kullanıcıya sahip ve 12 saat gibi uzun süreler kullanıldığı raporlanmış.

 İnsanlar içerideki sohbet odalarında neler oluyor duygusuyla uzun süreler uygulamada kalıyor. Dikkat edin bağımlılık yapmasın.

Clubhouse bağımlılık yapabilir
Clubhouse bağımlılık yapabilir / cafemedyam

Ses temelli bir uygulama olduğu için radyo veya podcast dinler gibi sohbeti takip edebiliyorsunuz. Radyo programına telefonla bağlanmaya benzer şekilde söz alabiliyor olmak da insanları cezbediyor sanırım.

Pandemi döneminde insanların sosyallikten uzak kalması karşılıklı sohbet ihtiyacını arttırdı. İnsanlar konuşmak istiyor. Konuşarak sosyalleşecek ortamlardan uzak olmamız bu tarz dijital mecralara meyletmemize neden olabilir.

Sesli olarak ve canlı etkileşim insanları cezbeden önemli bir özellik. Çekingenler sadece dinleyici olarak katılacak bu da bir gerçek. Ama bu mecrada da, kullanıcılar ileride bir takım yazılı olmayan kurallar oluşturacaktır bence.

Gelecekte IOS harici Android telefonlarda da kullanılabileceğini düşündüğüm uygulama daha da yaygınlaşacak gibi duruyor. Oluşturulan hesap adları o yüzden değerli olacaktır. İsim seçenekleri azalmadan hesap oluşturmanız avantaj sağlayabilir.

Belki tam tersi bir şekilde popüleritesini kaybedebilir. Ancak şu bir gerçek şu anda çok konuşuluyor ve yıllar önce Facebook ve İnstagram bu kadar fazla konuşulan diğer uygulamalardı. Kullanım amacı İnstagram gibi değişerek evrimleşecektir diye düşünüyorum.

Clubhouse ülkemizde nasıl yankı uyandıracak, bekleyelim görelim. Bu arada iyi sohbetler…

🔴 FATMANUR ALTUN CLUBHOUSE HESABININ ASKIYA ALINDIĞINI AÇIKLADI.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun’un Clubhouse hesabı askıya alındı.

Fatmanur Altun:

“Clubhouse’da bugüne dek sadece 3 odada konuştum. Temalarım: Sevinçleri ortaklaştırmak, birbirimizle konuşabilmek, sanal linç ve gençleri/çocukları bu linçlerden koruma. Hesabım askı oldu. Şunu anladım ki; Burası Cesur Yeni Dünya ve burada en devrimci eylem kardeşlik vurgusu.”

Altun’un hesabının askıya alınma gerekçesi ise bilinmiyor.

Son dönemde popüler olan Clubhouse uygulaması sesli sohbet odalarından oluşuyor. Uygulamada yazılı ya da görüntülü olarak iletişim kurulamıyor. 

🔴 ÇİN’DE SANSÜRDEN KAÇANLAR CLUBHOUSE’DA BİR ARAYA GELİYOR
Clubhouse, Pekin yönetiminin internet sansüründen kaçan Çinli kullanıcılar için bir tartışma alanı haline geldi.

✅ Kullanıcıların, Clubhouse’daki odalarda Uygur Türkleri ve Çin’in Hong Kong’da devreye soktuğu tartışmalı güvenlik yasası gibi konuları tartıştığı kaydedildi.

Çin’de kullanıcılar, devletin sansüründen kaçmak için Clubhouse’daki odalara akın ediyor. Clubhouse sosyal medya uygulaması, Çin’de Tayvan’ın bağımsızlığı ve Uygur Türkleri gibi normalde yasaklı konuların tartışılabildiği bir ortam yaratıyor.

Clubhouse’un kimi odalarında Çinli kullanıcıların Tayvan’ın bağımsızlığı, Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri ve Çin’in Hong Kong’da devreye soktuğu tartışmalı güvenlik yasası gibi konuların konuştuğunu kaydetti. Bloomberg haber ajansı ise Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya şirketlerinin yasaklı olduğu Çin’de pazar günü Clubhouse’a VPN’e ihtiyaç duymadan girilebildiğini belirtti.

DAVETİYELER 70 DOLARA SATILIYOR

✅ Financial Times gazetesinin haberine göre normalde ücretsiz olan Clubhouse davetiyeleri Çin’deki kimi internet sitelerinde 7-77 dolar arasında değişen fiyatlara satılıyor.

– Financial Times’a konuşan Hong Kong’dan iletişim profesörü Fang Kecheng:

“İnsanlar Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde ya da Hong Kong’da neler olduğunu gerçekten merak ediyor..

Aynı zamanda uygulamanın çoktan Çin hükümetinin radarına takılmış olabileceği uyarısında bulunuyorum..

Hiçbir teknoloji tamamen güvenli değil, tartışmalar kaydediliyor olabilir.”

UYGULAMA YASAKLANABİLİR

✅ Fang Kecheng, uygulamanın şimdilik eğitimli çok az sayıda Çinli vatandaşa ulaştığını söyledi.

Fang:

“Uygulamanın Çin’in geneline ulaşabileceğini düşünmüyorum, öyle bir durumda kesinlikle engellenecektir.”

Ruder Finn adlı halkla ilişkiler şirketinden internet uzmanı Gao Ming ise Financial Times’a yaptığı açıklamada belirli bir kullanıcı sayısına ulaştıktan uygulamanın yasaklanmasını beklediğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Çin’in sosyal medya uygulaması Weibo’da bir kullanıcının, “Bu ortam ne kadar yaşayacaktır emin değilim, ancak internetteki bu anı hep hatırlayacağım” diyen açıklaması 65 binin üzerinde beğeni aldı.

‘UYGURLAR VE ÇİNLİLER ARASINDA DİYALOG SAĞLADIM’

✅ Clubhouse’daki kimi tartışma odalarında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki aile üyeleri ve yakınlarıyla irtibatını kaybedenlerin başına gelenleri anlattığı görüldü.

– Bloomberg’e konuşan Halmurat Harri Uygur adındaki Finlandiyalı aktivist:

“Clubhouse sayesinde görüşlerimi açıklayabileceğim bir dinleyici kitlesini ve özgürlüğü buldum. Uygurlar ve Çinliler arasındaki diyaloğu sağlayarak kendi hikayemi anlatabildiğim için uygulama benim için yararlı oldu.”

3.4 MİLYON KEZ İNDİRİLDİ

Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO’su Elon Musk ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in çeşitli odalarda konuştuğu görülmüştü. Financial Times’a göre uygulama daha bir yılını doldurmadan bir milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Uygulamanın dünya çapında 3.4 milyon kez indirildiği hesaplanıyor.

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinin ve influencer adı verilen sosyal medya ünlülerinin tartışma odalarında bir araya geldiği Clubhouse, Türkiye’de de hızla yayılıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasıyla ilgili olarak düzenlenen protestoların da Clubhouse’daki odalarda tartışıldığı görülmüştü. Protestolarla ilgili kimi odalarda uygulamanın kişi sınırı olan 5 bin sayısına ulaştığı gözlemlenmişti. Clubhouse’daki tartışmalarda moderatör olan iki Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ise sosyal medyada yaptıkları paylaşımları yüzünden gözaltına alındı.

CLUBHOUSE’A BOĞAZİÇİ OPERASYONU

✅ Son günlerin popüler sosyal ağ uygulaması Clubhouse Türkiye’de polisle tanıştı.

– Boğaziçi’ndeki olayların tartışıldığı odanın moderatörü olan 3 kişi ile Twitter paylaşımları nedeniyle bir kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nda ifade verdi.

Sesli sohbet odalarından oluşan ve davetiye sistemiyle çalışan sosyal ağ platformlarından  Clubhouse’da, Boğaziçi eylemlerinin konuşulduğu odanın yöneticileri ifade verdi. 

Alınan bilgiye göre Clubhouse’daki odanın yöneticilerinden 3 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bir öğrenci de Twitter’da yaptığı paylaşımlar nedeniyle ifade verdi.

– Öğrencilerden birinin avukatlığını yapan Ali Gül, sosyal medya hesabından şu bilgileri verdi: 

“Bu sabah clubhouseda boğaziçi ile ilgili yayın yapan 4 arkadaşımızı daha almışlar. Şimdi vatan emniyete geldim, alınan arkadaşlardan Ömer’in ifadesine giriyorum. Ömer “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” yazdığı için halkı galeyana getirmekle (216/1) suçlanıyor. Ne diyim bilmiyorum.

  Suçlamayı okuyunca kahkaha attık karşılıklı. Gülmekten başka bir tepkiyi de hak etmiyor şu suçlama. Arkadaşlarımızı serbest bırakın diyerek halkı tahrik etmek….”

 – Suça konu diğer tivitler:

– Boğaziçi Dayanışması’nın okulun önüne insanları davet ettiği tiviti rtlemek

-Öğrencilerin otobüs durağından alındığına ilişkin tiviti rt etmek

Savcılık özellikle Kadıköy’deki “illegal” eyleme yapılan çağrılara bu suçlamayı yapmaya niyetleniyor.

🔴 CLUBHOUSE’DA NELER OLUYOR?
Uygulamanın, pandemide giderek açlık sınırını zorlayan sosyalleşme ihtiyacını çeneye kuvvet giderdiği su götürmez.

✅ Instagram canlı yayını falan bir yere kadar. Sonsuz konuşma ve dinleme ihtimalinin çılgınca ayartıcılığına karşı koymak zor. Bir de tabii öyle kapıdan içeri dalamıyorsun, davetiye koymuşlar kulübe. Bu da imtiyaz, ün meseleleriyle daima bir sevgi nefret ilişkisi içinde olan toplumumuzun tam aradığı şey.

Hayatımız Zoom olmuş, Yeni Rakı reklamında duygusallaşıp arkadaş telefonlarına sarılacak hale gelmişken Clubhouse girdi gündemimize. Yeni iletişim platformlarına biraz temkinliyim. Var olanların fazlasıyla yetmesi bir yana, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının teyidi cinsinden züğürt tesellisi hissi veriyor. “Hapishaneye alışırsan oradan hiç çıkamazsın,” gibi. Bu yanı acıklı geliyor biraz. Bir taziyede en yakınlarımıza sarılamazken kafamız ekrandan çıkmıyor, sanal iletişimden kusacak hale geldik. Bu kulüp klan işlerinin akvaryum tarzı imtiyazlı hissettirme hallerinden de çok hazzetmem. Konuya huysuz girdim yani. Ama baktım hayattan ve/veya farklı sosyal medyalardan tanıyıp sevdiğim birçok insan orada, ben de kusur kalamadım. Üç gündür çalışma, izleme, okuma sonrası tavana bakma aralarında odadan odaya gezinir buldum kendimi.

Olay bu Clubhouse’da: Konuşma odaları. Mesaj yok, chat yok, beğeni yok, yorum yok, görüntü yok, kayıt yok. Sadece ses var. İnsanlar odalara doluşup doluşup konuşuyor. Yazıseverler için yaşasın cehennem. Bir zamandır sonunda dev birer konuşma balonuna dönüşeceğimiz endişesi vardı bende, tüy dikti haliyle. Ben yazı insanıyım son tahlilde, günde beş tane upuzun telefon konuşması yapsam içim çekilir. İçerdiği devasa arıza potansiyeline rağmen Twitter’ı bu yüzden severim mesela. Yazıyorsun, okuyorsun, çıkıyorsun. Girdin mi çok da kolay çıkamıyorsun gerçi ama görüntü yok, ses yok, bildiğin temiz yazı.

Clubhouse’a “sesli Twitter” diyemeyiz bu nedenle. Bireysel gönderi paylaşımına değil tamamen sohbete dayalı. Öte yandan Zoom, Skype gibi platformlardan farklı olarak odalar her an, üye olan herkese açık. Herkes gerçek kimliği ve haliyle kendi sesiyle yer alıyor.

Hiçbir tür belge içermemesinin ve kayıt yapılamamasının getirdiği bir huzur var tabii. Haftalarca WhatsApp güvenliği konuşulup Telegram, Signal hicretleri yaşanmışken kulağa daha güvenli geliyor. Çip yok, ip yok. Bu komplo teorisi sever milletimizin gözlerini ışıldatan “herkes bilgilerimi ele geçirmeye çalışıyor” muhabbetinin paranoyasının da gerçekçi yanlarının da üzerine epey yazıldı çizildi, oraları geçelim.

Bu güvenlik hissinin yanı sıra uygulamanın, pandemide giderek açlık sınırını zorlayan sosyalleşme ihtiyacını çeneye kuvvet giderdiği de su götürmez. Instagram canlı yayını falan bir yere kadar. Sonsuz konuşma ve dinleme ihtimalinin çılgınca ayartıcılığına karşı koymak zor.

Bir de tabii öyle kapıdan içeri dalamıyorsun, davetiye koymuşlar kulübe. Bu da imtiyaz, ün meseleleriyle daima bir sevgi nefret ilişkisi içinde olan toplumumuzun tam aradığı şey. Birkaç gün geçip de davetiye almayan yerinde huzursuzca kıpırdanmaya başladı. IOS tabanlı olduğu için her telefondan giremiyorsun bir de. Böyle böyle hızlıca kıymete bindi uygulama. Muhtemelen yakında kapılar ardına kadar açılır ama zekice taktik doğrusu.

Kapalı kapıya kedi gibi kafa atma arzusunun yanı sıra ün, şöhret meselesinin iyice şekil şemal değiştirdiği günümüzde bir eşitlenme hissi de yaratıyor platform. Ünlü, yarı ünlü, davetiye bulup giren aynı yerde. Herkes parmak kaldırarak söz alabiliyor üstelik.

Şu ana kadar gözlediğim kadarıyla en tatsız yanlarından biri, Plaza Türkçe’sinin resmi dil oluşu. Reklamcılar, marka bireyleri, influencer, türlü girişmeciler kulübün şimdilik en ağırlıklı elemanları. Medya profesyonelleri, sanatçılar ve bağımsız kategori olarak Gülben Ergen var bir de. İki odadan birinde rastlayabiliyorsunuz kendisine. Odayı sessizce terk et seçeneği de koymuşlar bu arada, bir bakıp çıkabiliyorsunuz.

Sohbet konuları çeşitli, takip ettiğiniz kişiler ve ilgi alanlarınız gördüğünüz odaları belirliyor. Kendiniz de sohbet konusu açıp oda yapabiliyorsunuz. Böyle böyle giderek kan da ısınıyor. Bütün sosyal medyaları terk edip küçük balıkçı kasabasına taşınıp kendi barını açmak gibi bir duygu yaratabiliyor. İlk girince soğuk ama yaygın deyişle “buralar değerlenecek, kesin”. Şöyle bir sosyal medya taramasıyla parayla davetiye satan ya da arayanların yoğunluğunu görmek yeterli bunu kestirmek için. Hadi bakalım.

Sesli kitaplar, YouTube kanalları, podcastlerle aslen okuma-yazmanın alanı olan pek çok şey sesin ve görüntünün işgaline uğradı. Bunların da kendi içinde sağladığı yeni olanaklar var elbette ama yazının yeri ayrı. Yazının yazanı da okuyanı da kah kendi kuyularına daldırıp kah ortak gökyüzünde buluşturma, mesafelenme, derinlik ve keşif potansiyelinin yerini sanal ya da gerçek hiçbir sohbet dolduramaz. Konuşmanın, yazının, sanal ve gerçek buluşmaların zihne kapılar açan dengesini bulduğu günler dileğiyle…

🔴 SAHTE CLUBHOUSE UYGULAMASINA DİKKAT!
Clubhouse uygulamasını taklit ederek kullanıcıların kimlik bilgilerini ele geçirmeye çalışan kötü amaçlı bir yazılıma karşı internet kullanıcıları uyarılıyor.

✅ ESET kötü amaçlı yazılım araştırmacısı Lukas Stefanko, siber suçluların birçok çevrimiçi hizmetteki kullanıcı giriş bilgilerini çalmayı amaçlayan, kötü amaçlı bir yazılımı tespit etti.

Zararlı yazılım Clubhouse uygulamasının popülerliğinden faydalanmaya çalışıyor ve Clubhouse uygulamasının aslında var olmayan sahte bir android sürümü üzerinden kullanıcıları aldatmaya çalışıyor. Bu kötü amaçlı yazılım, 458 uygulamadaki giriş kimlik bilgilerini ele geçirebiliyor ve SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulamayı atlatabiliyor.

CLUBHOUSE UYGULAMASININ ANDROİD SÜRÜMÜ YOK

Yalnızca davetiyeyle katılım sağlanabilen sesli sohbet uygulamasının Android sürümü (böyle bir sürüm şu an mevcut değildir) kılığına bürünen bu kötü amaçlı yazılım paketi, gerçek Clubhouse internet sitesi gibi görünen bir internet sitesinden sunuluyor.

ThreatFabric tarafından “BlackRock” takma adı verilen ve ESET ürünlerinin Android/TrojanDropper.Agent.HLR olarak tespit ettiği truva atı, 458’den fazla çevrimiçi hizmette kullanıcıların giriş bilgilerini çalabiliyor. Hedef listesinde, tanınmış finansal uygulamalar ve alışveriş uygulamalarının yanı sıra sosyal medya ve mesajlaşma platformları da yer alıyor. Twitter, WhatsApp, Facebook, Amazon, Netflix, Outlook, eBay, Coinbase, Plus500, Cash App, BBVA ve Lloyds Bank listedeki uygulamaların yalnızca birkaçı durumunda.

KULLANICI BİLGİLERİNİ ÇALMAYA ÇALIŞIYOR

– ESET araştırmacısı Lukas Stefanko konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“İnternet sitesi gerçekmiş gibi duruyor. Yasal Clubhouse internet sitesinin gerçekten çok iyi yürütülmüş bir kopyası. Ancak, kullanıcı “Google Play’den İndir” düğmesine tıkladığında, uygulama otomatik olarak kullanıcının cihazına indiriliyor. Bu durumun aksine yasal internet siteleri, bir Android Paket Kitini (APK) doğrudan indirmek yerine her zaman kullanıcıları Google Play’e yönlendirir.” 

Düğmeye tıklamadan önce bile bazı şeylerin doğru olmadığına dair işaretler bulunuyor; örneğin bağlantı güvenli değil (HTTPS yerine HTTP) veya bu site yasal uygulama tarafından kullanılan “.com” yerine “.mobi” üst seviye alan adını (TLD) kullanıyor.

✅ Uygulamanın sahte olmasına dair diğer bir ipucu ise Android için olması.

Clubhouse yakın zamanda uygulamanın Android sürümünü piyasaya sürmeyi planlasa da platform şu an yalnızca iPhone’larda kullanılabilir. Kurban, BlackRock truva atını indirme ve kurma hatasına düştükten sonra truva atı, kullanıcı bilgilerini çalmaya çalışıyor. Başka bir deyişle, kullanıcı hedeflenen uygulamalardan birini açtığında kötü amaçlı yazılım uygulamanın veri çalmaya yönelik görünümünü oluşturur ve kullanıcıdan giriş yapmasını ister. Kullanıcı giriş yapmak yerine bilmeden siber suçlulara tüm giriş bilgilerini veriyor. 

Kötü amaçlı yazılım, metin mesajlarını da engellediğinden hesaplarınıza birinin girmesini önlemek amacıyla SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmak bu durumda işe yaramaz. Ayrıca kötü amaçlı uygulama, kurbandan erişilebilir hizmetleri de etkinleştirmesini ister, bu sayede suçlular etkin bir şekilde cihazın kontrolünü ele alabilir.

KULLANICILARIN NELERE DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR

Cihazlarınıza uygulamaları indirmek üzere yalnızca resmi mağazaları kullanın.

Uygulamalarda hangi izinleri verdiğinizden emin olun.

Güncellemelerin ve yamaların otomatik olarak yüklenmesine dikkat ederek, cihazınızın güncel olmasına özen gösterin.

Mümkünse, SMS yerine yazılım tabanlı veya donanım aracılığıyla oluşturulan tek kullanımlık (OTP) parolalar kullanın.

Bir uygulamayı indirmeden önce, uygulamanın geliştiricisi hakkında araştırma yapın, uygulama hakkındaki derecelendirmeleri ve kullanıcı görüşlerini okuyun.

Dalgınlıkla indirebilecek zararlı uygulamaların önüne geçmek için bir güvenlik ürünü kullanın.

🔴 CLUBHOUSE KULLANIRKEN DİKKAT!
Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 10 milyon kullanıcıya ulaşan Clubhouse’u en çok kullanan ülkelerden biri Türkiye.

✅ Son haftalarda teknoloji dünyasının gündeminde olan uygulama Clubhouse.

Herkes buradaki odalarda yapılan konuşmalardan, tartışmalardan bahsediyor. Öyle ki herkes ilgisinin çektiği odaya girip fikir beyan ediyor. Uzaktaki dostlarla sesli ortamda buluşup sohbet eden de var, basın toplantısı düzenleyen de, siyaset, sanat sorunlarını konuşan da.

Clubhouse, yazılı veya görsel şekilde herhangi bir gönderinin paylaşılmadığı; yani alışılagelmiş bir ana sayfa akışın olmadığı bir sosyal ağ, etkileşimin sesli sohbet odaları üzerinden yapılıyor.

Şimdilik sadece iOS kullanıcıları arasında davetiyesi olanlar girebiliyor. Android kullanıcılarının ne zaman gireceği ise belirsiz.

Uygulamayı kullanmak için arkadaşlarınızdan ya da çevrenizdekilerden davet almanız gerekiyor. Sonra da bekleme listesine giriyorsunz. Uygulamada birçok oda bulunuyor. Clubhouse’a üye olduğunuzda birçok sosyal medya uygulamasında olduğu gibi kendi ilgi alanlarınızı işaretliyorsunuz. Bu odalarda iletişim sadece ses yoluyla, konuşarak gerçekleşiyor. Odada konuşulanları sadece dinleyebilir ya da moderatörden izin alarak sohbete dahil olabilirsiniz.

TÜRKİYE İLK BEŞTE

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 10 milyon kullanıcıya ulaşan uygulamayı en çok kullanan ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye, Appfigures’ün şubat başında topladığı verilere göre uygulamanın en çok kullanıldığı ABD, Almanya, Japonya ve Birleşik Krallık’tan sonra indirme sayısıyla beşinci ülke oldu. Peki bu kadar ilginin olduğu Clubhouse ne kadar güvenilir, güvenlik için hangi ne yapmak gerekiyor. Keepnet Labs uzmanlarına göre, Clubhouse sohbet odalarındaki konuşmalar geçici olarak kaydedilmesine rağmen, konuşulanların odada bulunanlar tarafından harici bir aygıtla kaydedilme riski var.

BUNLARA DİKKAT

– Clubhouse dahil hiçbir sosyal ağın hassas bilgilerinizi paylaşmak için güvenli olmadığını unutmayın.

– Uygulama, üye olduktan sonra adres defterinizi paylaşmanızı istiyor. Ancak Clubhouse, şu anda Türkiye’deki KVKK ile uyumlu değil.

– Yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz odalara katılın.

– Karşınızdaki kişilerin gerçek isimleri yerine takma isim kullanabileceklerine karşı tedbirli olun.

– Clubhouse’un belirli durumlarda yasal mercilerle veri paylaşımı yapmak zorunda kalabileceğini ve IP adresiniz üzerinden konumunuzu saptayabildiğini unutmayın.

– Clubhouse kişisel verilerinizi satmasa da kendi hizmetlerini geliştirmek için kullanabilir ve iş ortaklarıyla paylaşabilir. Bu sebeple hangi verilerinizi sistemde tutacağınızı iyi değerlendirin.

– Uygulama, oda canlıyken bir odadaki sesi geçici olarak kaydeder. Ayrıca katılımcılar hakkında toplanan veriler, geçici kullanım için de olsa üçüncü şahıslara verilebilir. Şu durumda hiç kimse sızıntılara karşı koruma altında değil.

🔴 CLUBHOUSE UYGULAMASI GÜVENLİ Mİ?

Son dönemde hem dünyada hem de Türkiye’de oldukça popüler hale gelen Clubhouse, bir sosyal ağın temel dinamiği olan insanların birbirini bulması ve etkileşimde bulunması için bir donanıma sahip. Ancak kayıt aşamasının mevcut durumu nedeniyle sahte bir güvenlik, mahremiyet ve yakınlık duygusu yaratabiliyor. Bu, kullanıcılar açısından internette herhangi bir kamusal alanı kullanırken karşılaşılanlara benzer dikkat edilmesi gereken riskler oluşturuyor.

Uygulamanın ortaya çıkarttığı söz konusu risklerden biri gizlilik. Bu genellikle insanların benzer düşünen bireyler ve arkadaşları tarafından çevrelenmiş hissetmeleriyle bağlantılı ve bu, insanların daha doğal davranmalarına neden oluyor.

Bu durum, kazara bahsi geçen özel bilgileri mağdurlara karşı kullanmak için her zaman tetikte olan suçlular için bir fırsat yaratabiliyor. Üstelik böyle bir durumda söz konusu ifadenin bağlam dışına çıkarıldığının kanıtlanması da son derece zor. Teorik olarak bu tür vakalarda siber suçlular peşine düştükleri kişiye şantaj yaparak fidye talebinde dahi bulunabilir. Dahası, uygulama içinde konuştuğunuz veya yazdığınız her şeyin yalnızca orada bulunanlar tarafından duyulup görülmediğini, aynı zamanda hizmetin kendisi tarafından toplanıp analiz edildiğini de unutmamak gerekir.

Uygulama, bir hesaba kaydolduğunuzda, içerik oluşturduğunuzda, paylaştığınızda, başkalarıyla mesajlaştığınızda ve iletişim kurduğunuzda katılımcıların sağladığı içeriği, iletişimi ve diğer bilgileri toplar. Katılımcının hesap oluşturmak ve yönetmek için katılımcı isim, telefon numarası, fotoğraf, e-posta adresi ve kullanıcı adı gibi kişisel verileri sağlaması gerekir. Uygulama, oda canlıyken bir odadaki sesi geçici olarak kaydeder. Ayrıca katılımcılar hakkında toplanan veriler, geçici kullanım için de olsa üçüncü şahıslara verilebilir. Şu durumda hiç kimse sızıntılara karşı koruma altında değildir. 

– Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Alexey Firsh, şunları ifade ediyor:

“Clubhouse’un gizlilik politikası bir bütün olarak nispeten standart görünüyor. Ancak bu tür sosyal ağlarda bir şey paylaştığınızda, paylaşılan verilerinize ne olacağından yüzde 100 emin olamayacağınızı aklınızda tutmak çok önemlidir. Bu nedenle, bir gün bu bilgilerin halka sızabileceği gerçeğine hazırlıklı olun.”

Kaspersky uzmanları, her kullanıcının internetin, özellikle de tartışma ortamlarının ve sosyal platformların halka açık yerler olduğunu ve buralarda gerçekleştirilen davranışların kamuya uygun olması gerektiğini hatırlaması gerektiği konusunda uyarıyor.

🔴 CLUBHOUSE LOGOSUNUN HİKAYESİ: KİM O ADAM?
Clubhouse, logo tercihinin arkasındaki ince düşünce ve hikayeyle de bambaşka bir gündem yaratmayı amaçlıyor.

✅ Peki Clubhouse’un görmeye alışık olduğumuz logolardan oldukça farklı görünen logosunun arkasında nasıl bir hikaye yatıyor?

Clubhouse, her geçen gün birbirine giderek daha çok benzeyen ve artık neredeyse aynı deneyimi sunan pek çok sosyal medya platformunun karşısına yepyeni bir alternatif olarak geldi.

Clubhouse logosu, her büyük güncellemeden sonra topluluktan bir sanatçının fotoğrafı ile değişiyor.

“Her büyük uygulama güncellemesi ile birlikte logomuzu topluluğumuzun harika üyelerinden birini öne çıkarmak için değiştiriyoruz. #CottonClub’ın hostu eşsiz Bomani X’i kutluyoruz! Clubhouse topluluğu adına, her şey için teşekkür ederiz!”

Webtekno’nun aktardığına göre, Clubhouse’un logosunun farklı, yenilikçi ve topluluk özelliğine uygun mantıkta bir hikayesi var. Uygulama, her büyük güncelleme ile logosunda toplulukta yer alan bir sanatçıya yer veriyor. Böylece her güncelleme ile birlikte yepyeni bir logo hikayesi ortaya çıkmış oluyor.

Üstelik bu tercihi aynı zamanda sanatçıları topluluğa tanıtmak için harika bir yol olarak da değerlendirmek mümkün. Çünkü şu an Clubhouse’un logosunda yer alan Bomani X’in Instagram’da takipçi sayısı 19.1 bin iken, Clubhouse’da bu rakam kısa bir sürede 1 milyonu bulmuş durumda. 

Aynı zamanda bu durum bir yandan Clubhouse kullanıcılarına ‘bir gün logoda yer alma şansı’ da sunuyor ve bunun da platformda yer almak için motive edici bir güç olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki akıllara ‘Acaba logoda yer almak ve kendini tanıtmak isteyenler için burası bir reklam alanına dönüşür ve Clubhouse da bunu bir gelir kaynağına dönüştürür mü?’ sorusu da geliyor ancak bunu cevaplamak ve hatta aslında sormak için bile henüz oldukça erken.

CLUBHOUSE’UN MEVCUT LOGOSUNDAKİ SANATÇI BOMANİ X KİM?

Clubhouse’un logosunda elinde gitarıyla gülümseyen Bomani X, bir gitarist, söz yazarı ve şarkıcı. Aynı zamanda bir dijital stratejist olan Bomani X, Nicki Minaj ve Lil Wayne gibi pek çok ünlü isim ile de çalışmış.

Sanatçı kimliğini girişimcilik ruhuyla da beslenmiş gibi görünen Bomani X, tıpkı Clubhouse’da olduğu gibi yalnızca davetlilerin katılabildiği, çeşitli etkinlikler ve partiler düzenleyen New Perspectives Party’nin de kurucu ortağı.

Kendisini Instagram bio’sunda ‘Her gün bir kitap okuyan ve bir albüm dinleyen’ biri olarak tanıtan Bomani X’in adını, Clubhouse’dan aldığı güçle belki de önümüzdeki günlerde daha sık duyabiliriz.

CLUBHOUSE’UN ANDROİD SÜRÜMÜ YAYINLANDI

Popüler sesli sohbet platformu Clubhouse’un Android beta sürümü Google Play Store’da yayınlandı.

Şu an sadece ABD’de kullanıma açılan uygulama, Türkiye’de ön kayıt aşamasında.

Pandemi döneminde ortaya çıkan ve hızla popüler hale gelen ses temelli sosyal ağ Clubhouse ekibi, android kullanıcılarının uzun süredir beklediği özellik için adım attıklarını duyurdu. Android sürümü için beta testleri yapan şirket, uygulamanın Google Play Store’da listelenmeye başlandığını duyurdu. 

Clubhouse Android sürümü, şimdilik yalnızca ABD’deki kullanıcıların kullanımına sunuldu. Uygulamanın birkaç hafta içerisinde ilk önce İngilizce konuşulan ülkelerde ardından da tüm dünyada erişilebilir olması hedefleniyor. 

​Clubhouse’un kullanıma sunulan sürümünde şu anda bir konuyu takip etme, uygulama içi çeviriler, kulüp oluşturma, Twitter ve Instagram profillerini bağlama gibi bazı özellikler henüz bulunmuyor. 

– Şirketten yapılan açıklamada:

“Önümüzdeki birkaç hafta için planımız, topluluktan geri bildirim toplamak, gördüğümüz sorunları düzeltmek ve daha geniş bir şekilde sunmadan önce birkaç son özellik eklemeye çalışmak” denildi. 

TÜRKİYE’DE ÖN KAYIT AŞAMASINDA

Google Play Store Türkiye’de ise uygulamanın ön kayıt aşamasında olduğu görülüyor. 

Clubhouse'ın Android sürümü Türkiye'de ön kayıt aşamasında
FOTOĞRAF : GOOGLE PLAY TÜRKİYE Clubhouse’ın Android sürümü Türkiye’de ön kayıt aşamasında/ cafemedyam

‘DAVET YOLUYLA ÇALIŞMAYA DEVAM ETMESİ PLANLANIYOR’

Şu anda değeri yaklaşık 4 milyar dolar değerine ulaşan uygulama, geçen sene yalnızca iOS işletim sistemine sahip cihazlarda yalnızca davet yoluyla üye olunarak çalışıyordu. 

Şirket, uygulamanın davet yoluyla işlemesine devam etmeyi planladıklarını ve bunun ‘büyümelerini takip etmenin’ bir parçası olduğunu açıkladı.

Clubhouse’un en çok kullanılan uygulamalar listesine girmesinin ardından Facebook, Twitter, Discord, Spotify, Reddit, ve Microsoft’s LinkedIn gibi sosyal medya devleri de ses temelli özellikler sunmaya başladı. Mikroblog platformu Twitter, birkaç hafta önce sohbet odalarından oluşan Spaces özelliğini devreye sokmuştu. 

Kaynak: ChipOnline

sputnik

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: