SAĞLIK

KIRIK KALP VE MUTLU KALP SENDROMU…

Aşırı üzüntü ve stres “kırık kalp”, aşırı sevinç “mutlu kalp” sendromuna hatta kalp krizine neden olabiliyor

PROF. DR. RAMAZAN ÖZDEMİR: “TESTLERİ KALP KRİZİNİ İŞARET EDİYORDU AMA ANJİYOSU TEMİZDİ”
🟢 ‘KALP KRİZİ’ GEÇİRDİ SANILDI AMA ‘KIRIK KALP’ SENDROMU ÇIKTI

✅ 52 yaşındaki Fatma Kırçe, dayanılmaz göğüs ağrısı, sol kol uyuşmasıyla acile gitti.. Kalp krizi geçirdiği sanıldı ve anjiyo yapılması gerektiği söylendi.. Ancak yapılan anjiyoda kalp damarları normal çıktı..

– Fatma Kırçe, ertesi gün Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir’e gitti. Prof. Dr. Özdemir başta tabloyu kalp krizi sansa da gerçek, ilaçlı EKO çekimi sonrası anlaşıldı..  

– Birkaç ay öncesinde annesini yitiren ve ailevi sorunlar yaşayan Kırçe’nin aslında ‘Kırık kalp sendromu’na yakalandığı ortaya çıktı..

PROF. DR. RAMAZAN ÖZDEMİR: “TESTLERİ KALP KRİZİNİ İŞARET EDİYORDU AMA ANJİYOSU TEMİZDİ”

– Prof. Dr. Ramazan Özdemir:

“Hasta nefes darlığı, göğüs ağrısı ve halsizlik şikayetiyle geldi.. Hastanın kan sonuçlarına bakınca, gerçekten de hem EKG’sinde hem de tahlillerinde kalp krizi geçiriyor görüntüsü vardı.. Yaptığımız anjiyoda, kalp damarları tamamen normal çıktı..

EKO’suna baktığımızda, kalbin yapısına boya verip baktığımızda, kalbin ucunda bir balonlaşma vardı. Bu bizim ‘Takotsubo’ dediğimiz bir sendromdur. Damarlar genellikle normaldir ve büyük bir üzüntü, stres gibi aşırı yoğun duygusal durumlar sonucunda ortaya çıkar. Geçici olarak kalbi bozan bir durumdur. Halk arasında da kırık kalp sendromu olarak biliniyor..

Aşırı üzüntülü durumlarda adrenalin dediğimiz hormon çok fazla salgılanıyor. Aşırı üzüntü, aşırı sevinç gibi durumlarda herkesin o hormonlara verdiği cevap farklı oluyor..

Bazı hastalarda çok aşırı stres olduğu için kalp aşırı yanıt verebiliyor..

Bunda da kalp krizi ya da kalp yetmezliği tedavisindekine benzer ilaçlar kullanılıyor. Ama bir müddet sonra kendiliğinden geçiyor hastalık. Bazen birkaç ay sürebiliyor. Kalbin dokusu zedeleniyor. Bunun da geri dönüşü olmuyor. Ama bu hastalıkta damarlar normal olduğu için, kalbin dokusu tamamen normale dönüyor. Yani kalp yetmezliği gelişmiyor..” 

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🟢 FATMA KIRÇE: “KALBİM ÇOK KIRIKMIŞ”

– Fatma Kırçe:

“Kontrolleri için bir ay sonrasında tekrar hastaneyegittim e hiçbir sorunun kalmadığını öğrendim..

Göğsümün sol tarafında bir ağrı hissettim. Kötü bir ağrıydı. Hiç daha önce öyle bir şey yaşamamıştım. Ağrı aşağıya doğru göğsümün etrafına doğru yayıldı ve sırtıma, sol koluma, dirseğe kadarki kısmına kadar geldi. Kolumu hissetmemeye başladım. Hastaneye götürdüler. Kalp krizi geçiriyor olabilirsin dedi doktorlar. Daha sonra makineye bağladılar. O arada da yoğun bakımı uygun olan boş hastane aramaya başladılar. Ambulansa makine eşliğinde bindirildim. Başka büyük bir hastaneye sevk edildim. Kalp krizi geçirdiğimi, tehlikede olduğumu ve hemen anjiyo yapılması gerektiğini, stent takılacağını söyledi doktorlarım. Ben o an istemedim, imza verip çıktım ve ertesi gün Ramazan Bey’e geldim. Farklı bir tanı konuldu. Kalp krizi geçirmediğim, kalbimin gayet iyi olduğu ve kalbin etrafında baloncuklar oluştuğu için stresten dolayı bunları yaşadığımı söyledi. Kırık kalp sendromu geçirdiğimi söyledi. Ondan öncesi zaten annemi kaybetmiştim. Ayrıca ailemde çeşitli olaylar yaşamıştım. Ramazan Hoca anjiyo konusunda cesaretlendirdi beni. Aslında korkuyordum. Anjiyoda damarlarımın açık olduğunu, iyi olduğunu söyledi. Ben böyle bir hastalık daha önce duymadım. Üzüntülerden ve yaşadığım travmalardan dolayı gerçekten kalbim çok kırıkmış..”

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🟢 KIRIK KALP VE MUTLU KALP SENDROMU NEDİR?
aşırı üzüntü ve stres “kırık kalp”, aşırı sevinç “mutlu kalp” sendromuna hatta kalp krizine neden olabiliyor

– Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay:

“Yoğun üzüntü ya da stresle oluşan kalp rahatsızlığına ‘kırık kalp’, aşırı sevinç ve mutluluk anında oluşana ise ‘mutlu kalp’ sendromu deniliyor..

Tıp literatüründe ‘takotsubo kardiyomiyapatisi’ olarak bilinen ‘kırık kalp sendromu’ sık görülür.. Ani gelişen yoğun stres, üzüntü ve üzücü haber gibi durumlarda tam sebebi bilinmese de vücutta salgılanan çeşitli maddelere bağlı olarak geçici kalp yetmezliği ve kalp krizleri tablosu ortaya çıkıyor. Bu tablo bizi de çok şaşırtıyor. Hastanın tahlil ve elektrokardiyografisine baktığımızda ciddi kalp krizi bulguları görüyoruz..

Bu durumdaki hastaları hızlı şekilde anjiyoya alıyor ve müdahale ediyoruz.. Anjiyoya alınan hastaların damarları açık çıkıyor..

Aslına bakarsanız yoğun endişe, yoğun üzücü duygu durumunun yaptığı geçici bir tablo. Hastanın kalbinin iç kısmına bir görüntüleme yaptığımızda normal kasılması gereken kalbin bir bölgesinin balonlaştığını görüyoruz. Duygu durum düzenlenmesi ve uygun tedaviyle hasta toparlayabiliyor ancak bu akut tabloda tedavi alınmazsa ani gelişen ritim bozukluklarıyla hasta kayıpları olabiliyor..”

DOÇ. DR. SERVET ALTAY: “DUYGULAR DOZUNDA YAŞANMALI”

Doç. Dr. Servet Altay:

“Üzüntü kaynaklı kalp rahatsızlığının yanında yoğun mutluluk duygu durumunda da ‘mutlu kalp sendromu’ görülebiliyor..

Bir sınavı kazanmak, uzun süredir iş arayan birinin işe girmesi gibi olumlu bir tabloda kişiler ‘mutlu kalp sendromu’na bağlı kalp rahatsızlığı yaşayabiliyor..

Mutlu kalp sendromu kırık kalp sendromundaki gibi aynı tablo, yine aynı yoğun duygu durumu. Bunun yaptığı sempatik deşarj sonrası geçici kalp yetersizlikleri oluşabiliyor..”

✅ Altay, her duygunun dozunda yaşanması gerektiğini belirterek, ani durumlardan kaçınılması tavsiyesinde bulundu..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🟢 DOÇ. DR. SERVET ALTAY:KIRIK KALP VE MUTLU KALP SENDROMLARI ÇOĞUNLUKLA KADINLARDA GÖZÜKÜYOR”

– Doç. Dr. Servet Altay:

“Bu durumlar aslında her duyguyu dozunda yaşamak gerektiğini bize gösteriyor. İlginç olan bunların yüzde 90’ı kadınlarda. Duygusal durumları daha yoğun yaşayan kadınlarda görülüyor. Çoğunlukla da 50-55 yaşların üstü postmenopozal kadınlarda bu tablo oluyor. O nedenle bu kişilerde bir haber verilecek ise çok daha dikkatli davranmak lazım. Bu olumlu ya da olumsuz birinde göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi bir şikayet olduğunda önemsemek gerekir. Altında böyle bir tablo ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor”

Cumhuriyet

🟢 KORKU, ÜZÜNTÜ, ÖFKE GİBİ ZİHNİ OLUMSUZ OLARAK ETKİLEYEN OLAYLAR KALBİ DE ETKİLEYEBİLİR
Kırık ve Mutlu Kalp Sendromu..

✅ Stres ve kalp hastalıkları arasındaki ilişki çok eski yıllardan beri biliniyor..

– Aulus Cornelius Celsus (yaklaşık M.S. I. yy. – Roma), Roma’nın en büyük tıp yazarı olarak kabul edilen bir hekimdi. Yazdığı tarım, askerlik sanatı, felsefe, hukuk ve tıp konularını kapsayan ansiklopedinin sadece tıp bölümü günümüze ulaşmış durumda (1).. De Medicina (Tıp üzerine) başlıklı bu bölüm, halen tıp alanındaki en önemli klasik kaynaklardan biri olarak kabul ediliyor..

– Aulus Cornelius Celsus, De Medicina’nın bir bölümünde korku, üzüntü, öfke gibi zihni olumsuz olarak etkileyen olayların kalbi de etkileyebileceğini belirtiyor (1)..

✅ Kan dolaşımını ilk kez tanımlayan bilim insanı William Harvey, 1628 yılında kaleme aldığı bir yazıda, kalbin sadece pompa görevi gören bir organ olmadığını, zihni ve psikolojiyi etkileyen korku, üzüntü, kıskançlık, aşk, hırs, ağrı, sevinç, heyecan gibi birçok durumun kalbi de olumsuz etkileyebileceğini söylüyor (2)..

✅ Napolyon’un doktoru Corvisart ise ‘’kalp hastalıkları zihnin ihtiraslarına bağlıdır’’ diyerek bu ilişkiyi dramatik şekilde ifade ediyor (3)..

Bu ve benzeri birçok tarihsel bilgiye rağmen, bu durumun bilimsel olarak adının konulması ancak günümüzden 29 yıl önce oldu (4)..

✅ Sato ve arkadaşları 1990 yılında yayınladıkları çalışmada yoğun ve ani stres sonrası gelişen, laboratuvar, EKG ve ekokardiyografi bulguları açısından damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi ile birebir benzer bulguları olan bir hastalık tariflediler (4)..

– Bu hastalıkta, stres sonrasında kalbin sol karıncığında (ventrikül) ani gelişen fonksiyon bozukluğu olduğu, kalpte oluşan görüntünün Japonya’da ahtapot avlamak için kullanılan “tako-tsubo’’ denilen çömleğe benzediği düşünülerek hastalığa “tako-tsubo kardiyomiyopatisi’’ ismi verildi..

– Daha sonraki yıllarda bu hastalığa, stres kardiyomiyopatisi, kırık kalp sendromu, sol ventrikül apeksinin balonlaşması gibi isimler de verildi(5)..

– Yapılan çalışmalarda, bu hastalığın sıklıkla orta yaş ve üzerindeki, postmenopozal ve 58-77 yaşları arasındaki kadınlarda gözlendiği tespit edildi (5)..

Kalp kasılması sırasında kalbin aldığı şekil Japonya’da ahtapot avlamak için kullanılan “tako-tsubo” denilen çömleğe benzetilmiş.
Psikolojik veya fiziksel stres sonrası hastalarda göğüs ağrısı, nefes darlığı, akut kalp krizini taklit eden EKG değişiklikleri gözlenir..

✅ Hem ekokardiyografide hem de anjiyografi işleminde kalp görüntülendiğinde, kalbin bazal yani üst kısımları fazlaca kasılırken, alt kısımlarında balonlaşma gözlenir..

– Kalp damar tıkanıklığı olup olmadığını anlamak için yapılan koroner anjiyografide tıkanıklık bulunmaz..

– Sıklıkla bozulan kalp kasılma fonksiyonları 2-6 hafta içinde normale döner..

Bu hastalığın neden ve nasıl oluştuğu tam olarak bilinmiyor. Bir teoriye göre, stres sonrası artan dopamin, efedrin gibi nöroileticiler (katekolaminler) sorumlu tutuluyor (5)..

✅ Kırık kalp sendromunun, kalp krizi ile başvuran hastaların %1.7-2.2’sinde bulunduğu bildiriliyor (5)..

– Spesifik bir tedavisi yok ve günler haftalar içinde kendiliğinden tamamen düzelir. Nadiren de olsa ağır kalp yetersizliği nedeni ile ölümle sonlanır. Tüm kırık kalp sendromu olgularında, hastaneye yatırılan hastalarda ölüm oranı %1.2’dir (5)..

Kırık kalp sendromu, daha çok orta yaş üzerindeki kadınlarda görülmekle birlikte, her yaştaki kadın ve erkekleri etkileyebilir.. Bu hastalığı tetikleyen etken genelde yoğun bir stres ve psikolojik sıkıntıdır..

Literatüre bakıldığında; bir yakının ölümü, sevgili ile ayrılma, biri ile kavga ya da tartışma, spor yarışmaları, doğal afetler, başka bir şehre taşınma, trafik kazaları, topluluk önünde yapılan konuşmalar, evcil hayvan ölümü, ameliyata alınacak olma gibi birçok farklı stres etkeninin hastalığı tetiklediği tespit edilmiş..

✅ 2016 yılında Zürih Üniversitesi Hastanesi’nden kardiyolog Jelena Ghadri ve arkadaşlarının yaptıkları bir çalışma, mutlu olayların da kırık kalp sendromuna benzer sonuçlar verebildiğini ortaya koydu(6)..

– Bu çalışmaya çeşitli ülkelerden, tetikleyici etkeni tespit edilebilen 485 tako-tsubo kardiyomiyopati olgusu dahil edilmiş. Çalışmaya dahil edilen hastaların %96’sında bu etkenin üzücü ya da  kaygı verici bir olay olduğu, %4’ünde ise mutluluk ya da heyecan verici bir olayın tako-tsubo kardiyomiyopatisine yol açtığı tespit edilmiş..

Araştırmacıların ‘mutlu kalp sendromu’ adını verdikleri bu hastalığın da tıpkı kırık kalp sendromu gibi, daha çok menopoz sonrası kadınlarda görüldüğü, hastaların %95’inin kadın olduğu ve hastalığın görülme yaşının da ortalama olarak 65 olduğu bulunmuş..

Tetikleyici etkenler incelendiğince; doğum günü partisi, evlilik, sürpriz veda partileri, futbol galibiyetleri, büyükanne/ büyükbaba olduğunu öğrenme, beklenmedik torun ziyareti, büyük ikramiye kazanma, doğum gibi mutluluk verici olayların da tako-tsubo kardiyomiyopatisine yol açabildiğini gösterilmiş..

✅ Mutlu kalp sendromu ve kırık kalp sendromu olguları karşılaştırıldığında; başvuru anındaki şikayetler (göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi), EKG ve laboratuvar bulguları ve 1 yıl sonundaki sonuçlar açısından her iki grubun benzer olduğu, mutlu kalp sendromu olgularında kalbin sol karıncığının orta kısmının (midventriküler) etkilenme sıklığının ise kırık kalp sendromu olgularına göre daha fazla olduğu bulunmuş..

– Bu çalışma sonuçları gösteriyor ki; acil servise kalp krizindeki şikayetlere benzer şekilde göğüs ağrısı ve nefes alamama şikayetleriyle gelen hastaların yakın zamanda üzücü veya stresli bir olay yaşayıp yaşamadıklarını sorgulamak kadar, mutlu bir olay yaşayıp yaşamadığını sorgulamak da önemli..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🟢 MURAT BİTEKER: BU ZAMANA KADAR YAPILAN ÇALIŞMALARDAN ÇIKARILMASI GEREKEN SONUÇLAR

✅ Yoğun stres ve üzüntü, kırık kalp sendromuna yol açabilir ve bu hastalık çoğunlukla iyi seyirli olmasına rağmen ölüme kadar giden sonuçları olabilir. Kalbinizi kırmayın!

✅ Mutluluk kalbe faydalıdır ancak ani ve aşırı üzüntü kadar de ani ve aşırı mutluluk da kalbe zarar verebilir. Belki de buradaki sihirli kelime “aşırı’’dır. Mutluluğun ve heyecanın bile aşırısı nadiren de olsa zararlı olabilir. Herşeyi dozunda yaşayın!

✅ Sevdiklerinize sürpriz parti düzenlemeden önce bir kez daha düşünün!

Murat Biteker//Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi

Kaynaklar

(1) Celsus: De Medicina. With an english translation by W. G. Spencer, M.S. (Lond.), F.R.C.S. (Eng.). In three volumes (Loeb Classical Library). 6 5/8 × 4 1/4 in. Vol. I (1935). Pp. 499 + xiv. Vol. II (1938).
(2) William Harvey. Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus, 1628.
(3) CORVISART DES MARETS, J. N. (i8i8), ” Essai sur les maladies et les lesions du cceur et des gros vaisseaux “, 3rd Edition. Paris, Mequignon-Marvis.
(4) Sato HTH, Uchida T, Dote K, Ishihara M. Tako-tsubo-like left ventricular dysfunction due to multivessel coronary spasm. In Kodama K, Haze K, Hori M, eds. Clinical Aspect of Myocardial Injury: From Ischemia to Heart Failure. Tokyo, Japan: Kagakuhyoronsha Publishing Co.; 1990, pp. 56–64.
(5) Dawson DK. Acute stress-induced (takotsubo) cardiomyopathy. Heart. 2018 Jan;104(2):96-102. doi: 10.1136/heartjnl-2017-311579.
(6) Ghadri JR, Sarcon A, Diekmann J, Bataiosu DR, Cammann VL, Jurisic S, Napp LC, Jaguszewski M, Scherff F, Brugger P, Jäncke L, Seifert B, Bax JJ, Ruschitzka F, Lüscher TF, Templin C; InterTAK Co-investigators: Happy heart syndrome: role of positive emotional stress in takotsubo syndrome. Eur Heart J. 2016 Oct 1;37(37):2823-2829

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: