SAĞLIK

ALZHEİMER, HASTA VE YAKINLARI İÇİN HEM EKONOMİK HEM DE SOSYAL AÇIDAN ÇOK CİDDİ YÜKLER GETİREN BİR HASTALIK

“Alzheimer hastalığı, günden güne beyin hücrelerinin ölmesi ve neticesinde beyin hacminin giderek azalması ile seyreden kronik nörodejeneratif bir hastalık”

eşyaların yerini bulamama, yakın zamanda olanları söylenenleri unutma, aynı şeyleri tekrar tekrar sorma, kelime bulma güçlüğü…
🔴 ALZHEİMER EŞYALARIN YERİNİ BULAMAMAYLA BAŞLIYOR

– Nöroloji Uzmanı Dr. Güven Arslan :

Alzheimer hastalığındaki artışa dikkat çekmek istiyorum.. Eşyaların yerini bulamama, yakın zamanda olanları söylenenleri unutma, aynı şeyleri tekrar tekrar sorma, kelime bulma güçlüğü gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirtmeliyim..

Hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek, okumak, bulmaca-problem çözmek gibi zihin aktiviteleri, stresten uzak durma ve düzenli uyuma önerilerinde bulunabilirim..”

🔴 ALZHEİMER HASTALIĞI TEŞHİS ORANLARI YÜKSELDİ

– Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Güven Arslan:

“Alzheimer hastalığı, günden güne beyin hücrelerinin ölmesi ve neticesinde beyin hacminin giderek azalması ile seyreden kronik nörodejeneratif bir hastalık..

65 yaş ve üzerinde hastalığın ortaya çıkma riski belirgin oranda arttı..İleri yaş nüfusunun artması nedeniyle Alzheimer hastalığı teşhis oranları da giderek yükseldi..

Hasta ve yakınları için hem ekonomik hem de sosyal açıdan çok ciddi yükler getiren bu hastalığın iyi tanınması ve erken müdahale edilmesi herkes için faydalı olacak..”

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔴 İLK YIKIMA UĞRAYACAK ALANLAR HESAP VE DİL BECERİLERİ GİBİ YETİLER 

– Nöroloji Uzmanı Dr. Güven Arslan:

“İnsan beyninin korteks denilen kabuk kısmı yüksek kortikal işlemler gerektiren farkındalık, hesaplama, tanımlama ve dil becerileri gibi özelleşmiş yetilerden sorumlu..

Tüm bu yetiler sonradan edinilmiş olup Alzheimer hastalığında ilk yıkıma uğrayacak alanlardır. Buna bağlı olarak da hastalarda okuma, anlama, konuşma bozuklukları, dikkat eksikliği, çevresine karşı farkındalıkta azalma ve hafıza kayıpları ortaya çıkar. Burada özellikle yeni şeyleri öğrenme güçlüğü, hesap yapmada bozukluklar ve yakın hafızada zorlanma vardır..

Hastalar geçmişi çok iyi hatırlayıp anlatabilmekteyken az önce söylenen şeyleri veya yaşadıklarını hatırlayamazlar.. Alışverişte para hesabında yanılmalar, kişileri ve yerleri karıştırmalar sıkça görülür. Halüsinasyonlar nedeniyle hastalar ajite olabilir, uyku bozuklukları ve çeşitli davranış bozuklukları yaşanabilir..” 

✅ Dr. Arslan, hastalığın ileri aşamasında yatağa bağımlı hale gelebilen hastaların yemek yeme, kişisel hijyen ve özbakım gibi temel konularda dahi bir bakım verene ihtiyaç duyabileceğini dile getirdi.. 

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔴 EŞYALARIN YERİNİ BULAMAMA, KELİME BULMA GÜÇLÜĞÜ İLK BELİRTİLERDEN 

– Dr. Güven Arslan:

“Hastalığın kendini çok erken evrelerde, ‘eşyaların yerini bulamama, yakın zamanda olanları söylenenleri unutma, alışveriş, fatura ödeme gibi önceden yapılabilen görevlerin artık yapılamaması veya ihmali, aynı şeyleri tekrar tekrar sorma, kelime bulma güçlüğü’ gibi belirtilerle belli ettiğini söyleyebilirim.. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman hekim kontrolü gerekir..”

✅ Dr. Arslan genel olarak hafızayı sorgulayan psikometrik testler ile mental durum tayini ve rutin kan tahlilleri ile diğer sebeplerin ekarte edilmesi sonrasında radyolojik olarak beynin MR veya belirli durumlarda tomografi ile görüntülenmesi ile teşhise gidildiğini ifade etti.. 

🔴 YETİ KAYBINI YAVAŞLATMAYA YÖNELİK TEDAVİ 

– Dr. Güven Arslan:

“Güncel olarak hastalık tedavisinde kullanılan ilaçların büyük çoğunluğunun tedavi edici etkiye sahip olmadığına dikkat çekmek istiyorum.

Tedavi daha çok yaşla birlikte artan kaybın hızını kesmeye yöneliktir. Giderek artan toplumsal bir yük haline gelen Alzheimer hastalığı için yeni tedaviler de geliştiriliyor. Bunlar içinde beyinde anormal şekilde biriken proteinleri hedef alan ve onların birikimin önlemeye çalışan immunoterapiler bulunsa da henüz uluslararası platformda yaygın kullanıma girmedi..” 

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔴 SAĞLIKLI BESLENMEK, STRESTEN UZAK DURMAK VE DÜZENLİ UYUMAK ÇOK ÖNEMLİ 
“Hastalığın kendisi ve tedavisinin bu kadar zorlu olması nedeniyle hastalıktan korunmak önemli.”

– Dr. Arslan:

“Bu nedenle sağlıklı beslenmek, okumak, bulmaca-problem çözmek gibi zihni meşgul edecek aktivitelerde bulunmak, sosyal aktivitelere katılmak tavsiye ediliyor. Stresten uzak durmak, düzenli uyumak da sinir sistemi sağlığı için son derece önemli. Omega-3 sinir hücrelerinin yapı taşı olduğundan balık ve yumurta tüketimi; demir çinko selenyum gibi elementlerin hücre içi işlevlerde ihtiyaç duyulmasından dolayı sebze ve meyvelerin tüketimi öneriliyor. Unlu ve paketli gıdalardan uzak durulması, düzenli egzersiz yapılması ve elverişli saatlerde güneş ışığı alınması hastalıktan korunmada faydalı olacaktır..” 

✅ Dr. Arslan hastalıktan korunmak için yapılabileceklerin çok değerli olduğundan bahsederek klinik belirtiler ortaya çıkmaya başladığında ihmal edilmeden nöroloji uzmanına muayene olunması ve tedaviye mümkün olduğunca erken başlayarak ileride yaşanacak kayıpların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. 

Cumhuriyet

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: