DÜNYA

‘MIR’ ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

ABD VE AB TÜRKİYE’YE BASKIYI ARTIRMAYA HAZIRLANIYOR…
TÜRKİYE, MOSKOVA’NIN UKRAYNA İŞGALİNE TEPKİ OLARAK RUS KURUMLARINA UYGULANAN YAPTIRIMLARA DAHİL OLMAMIŞTI!

MIR ÖDEME SİSTEMİ TÜRKİYEDE KULLANILIYOR MU?

🔵 İŞ BANKASI RUS ÖDEME SİSTEMİ MIR’I ASKIYA ALDI

✅ İş Bankası ABD’den gelen yaptırım uyarıları sonrasında Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı..

– Türkiye’nin aktifleri bakımından en büyük özel bankası olan İş Bankası, Rus turistler arasında popüler olan Mir ödeme sistemini askıya aldı..

Banka yaptığı açıklamada, ABD Hazinesi’nin konu hakkındaki açıklamasını gördüklerini ve değerlendirdiklerini belirterek, sistemin kullanımını askıya aldıklarını bildirdi..

Karar, ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi’nin (OFAC) geçen hafta Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu duyurmasının ardından geldi..

🔵 ABD VE AB TÜRKİYE’YE BASKIYI ARTIRMAYA HAZIRLANIYOR
Türkiye, Moskova’nın Ukrayna işgaline tepki olarak Rus kurumlarına uygulanan yaptırımlara dahil olmamıştı.

✅ Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta yaptığı görüşmenin ardından Mir sisteminin iki ülke arasındaki turizmi kolaylaştırdığını söylemişti..

– İngiltere basınında ABD ve AB’nin bu konuda Türkiye’ye baskıyı artırmayı hazırlandığı belirtilmişti..

Financial Times’da yayınlanan ve Batı ülkelerinden iki yetkiliye dayandırılan habere göre ABD ve AB, Türkiye’de bankacılık sektörünün usulsüz mali işlemler yürütülecek bir alan haline geleceği ve Rusya’nın yaptırımları ihlal edeceği bir kanal açacağından endişe ediyorlar..

Batılı yetkililer, ABD’nin Rusya’nın Mir adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına aldığını, Brüksel’in ise endişelerini Türk yetkililere doğrudan iletmek için bir heyet oluşturduğunu ifade etti..

✅ Türkiye’nin en büyük bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bank, Denizbank ve Halkbank Mir sistemine dahil olan bankalar arasında yer alıyorlar.

– Mir, Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilmişti..

ABD’nin Rusya’nın Mir adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına aldığına yönelik haberlerin ardından İş Bankası Mir operasyonunu askıya aldığını açıkladı..

Bankadan yapılan açıklamada, “OFAC açıklamalarını gördük, değerlendiriyoruz. Bu süreçte Mir operasyonunu askıya aldık” denildi..

🔵 MIR ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

✅ Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati Rus kredi kartı sistemi olan Mir kartın kullanımının arttırılacağını açıkladı..

– Türkiye’de mir kart kullanılan işletme sayılarının arttığını söyleyen Bakan Nebati, mir ödeme sisteminin yaygınlaşacağını söyledi. Bakan Nebati’inin açıklamalarının arıdndan Mir kart ile ödeme sisteminin ayrıntıları merak kazandı..

Peki, MIr kart nedir, nasıl kullanılır? MIr ödeme sistemi nasıldır, hangi ülkelerde kullAnılır? İşte tüm detaylar..

✅ Rusya- Ukrayna krizi sonrasında, Visa ve Master ödeme sistemlerinin Rusya’ya yaptırım kapsamında hizmetlerini durdurduğunu ve karar sonrasında Rus turistlerin bu kartlar ile yurt dışında harcama yapamadığının hatırlatılması üzerine..

– Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati:

“Rusya’nın Mir sistemi var. Mir kart çok iyi bir şekilde kullanılıyor. Türkiye’de Mir kart kullanan işletmelerin oranı yüzde 15’lerdeydi, şimdi bankalar hızlı bir şekilde dağıtım yapıyorlar. Sıkıntı olmayacak..”

🔵 MIR ÖDEME SİSTEMİ TÜRKİYEDE KULLANILIYOR MU?

✅ Rusya Merkez Bankası, Mir kartıyla nakit para işlemi yapılabilecek ülkeler arasında Türkiye’yi de göstermişti.

MIR ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

✅ Mir ödeme sistemi, Rusya Merkez Bankası tarafından Mayıs 2017’de kuruldu. Elektronik para transferi için kullanılan sistemin işleyişi Visa ve Mastercard sistemleriine benziyor..

– Yerel pazarda kullanılmak için altyapı sorunu bulunmayan Mir, uluslararası pazarda ise küresel bir alternatif oluşturmanın çok uzağında..

– Mir ödeme sisteminin kullanılabileceği ülkeler ise Türkiye, Vietnam, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Güney Osetya ve Abhazya.

🔵 MIR KARTI NEDİR?

✅ MIR, ABD izleme Visa, MasterCard ve PayPal Ödeme Sistemlerine Rus alternatiftir..

– Türkiye İş Bankası, MIR markalı kartlar tüm Bankamatiklerinde ve üye iş yerlerinde kabul eden Türkiye’deki ilk banka oldu. Ziraat Bankası ve Vakıf Bank’t Mir kartını kullanan bankalardan..

✅ Türkiye ve Rusya’dan haber ajanslarına göre daha önce Mir ile çalışan kartları kabul eden en az iki Türk bankası Rus ödeme sistemiyle finansal işlemleri durdurdu. İş Bankası ve Deniz Bank bu bilgiyi doğruladı..

– İş Bankası ve Denizbank, Mir ödeme sistemiyle bağlantılı işlemleri artık desteklemiyor. Ancak Türkiye’de üç kamu bankası Mir kartlarla işleme hala izin veriyor..

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye’deki Rus turistlere Rus ödeme sistemini kabul eden bankaların terminalleri aracılığıyla Mir kartlarını kullanmaya devam etmelerini tavsiye ediyor.

Mir tarafından yapılan açıklamada, “Rus banka kartlarının kabul edilmesi için altyapının açılması kararının yabancı paydaşlara bağlı olduğu” belirtiliyor..

✅ Mir ödeme sistemi, Rusya Merkez Bankası’nın bir iştiraki olan Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi (NSPK) tarafından işletiliyor..

– Bağımsız bir ödeme sistemi fikri Rusya’dan 2000 yılından itibaren kabul görüyordu..

– Mir ise Kırım’ın ilhakı üzerine Batı’nın Rusya’ya uyguladığı finansal yaptırımları aşmaya katkıda bulunması amacıyla 2014 yılında teknolojik geliştirmelerini tamamladı..

✅ Mir logolu ilk banka kartı Aralık 2015’te Gazprombank tarafından basıldı. Ardından Rusya’da faal yerli ve yabancı bankalar Mir markalı kartları müşterilerine sundu..

– Rusya’da gittikçe popüler hale gelen Mir, Temmuz 2021 itibarıyla Mir markalı 100 milyon adet kart basıldığını söylüyordu. Mir banka kartları müşterilerinin ürün ve hizmet satın almak ATM’lerden para çekmek gibi finansal işlemleri yapabilmesini sağlıyor..

Rus Interfax haber ajansına göre Türkiye’de üç kamu bankası Mir kartlarını hala kabul ediyor. Bunlar Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halkbank. Habere göre Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği Telegram kanalı üzerinden, Türkiye’deki Rus turistlere Rus ödeme sistemini kabul eden bankaların terminalleri aracılığıyla Mir kartlarını kullanmaya devam etmelerini tavsiye ediyor..

– Haberde, Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamadaki şu ifadelere yer veriliyor:

“Türkiye’deki bazı bankacılık ve ticari yapılarda Rus Mir kartlarına hizmet verilmesiyle ilgili çok sayıda sorunla bağlantılı olarak, kart sahiplerinin Rus ödeme sistemini reddetmeyen bankaların (Ziraat bankası ve diğerleri) terminalleri aracılığıyla kartlarını kullanmaya devam etmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.”

🔵 TURİSTLER NASIL ETKİLENECEK?

Rusça yayın yapan Kommersant gazetesine göre Mir kartlarını kullanan turistler henüz büyük bir sorun yaşamıyor ancak Rus tur operatörleri Türkiye’yi ziyaret eden Ruslara üzerlerinde nakit taşımaları için uyarıda bulunuyor. Kommersant’a konuşan Rusya Tur Operatörleri Birliği temsilcileri Türkiye’de Mir kartları kabul eden mağaza ve ATM sayısının gittikçe azaldığını söylüyor. Örneğin Antalya havalimanının bir terminalinde sadece Halkbank ATM’lerinin Mir kartlarla Türk Lirası ödediğini belirtiliyor. Buna karşın Rusların bu engele karşı bir yolunu bulacakları da söyleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi Rus turistler açısından popüler destinasyonlarda Mir ödeme sistemi hiçbir finansal kurum tarafından kabul edilmiyor.

– Bu ülkeleri ziyaret eden Ruslar uluslararası ödeme sistemlerini kullanıyor. Mk.ru haber sitesine konuşan TeleTrade Analisti Aleksey Fedorov, bulundukları ülkede Mir ödeme sisteminin engellenmesi durumunda Rus turistlerin ya da iş insanlarının bulabileceği geçici bir çözüm olmadığını söylüyor:

“Kripto para alternatifleri perakende kullanım için çok elverişsiz. Bu nedenle, Amerika’nın baskısı altında bile Mir’i kullanmaktan vazgeçmeyecek bir dizi dost ülke hariç, yurtdışındaki Ruslar eski usul nakit taşımak veya diğer ülkelerden aldıkları banka kartlarını kullanmak zorunda kalacaklar.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: