SAĞLIK

HİPERTANSİYON HASTALIĞI YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELERDE AZALIRKEN, DAR VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE ARTTI

DSÖ’nün yayımladığı araştırmaya göre, 30-79 yaş aralığındaki hipertansiyon hastalarının sayısı 650 milyondan 1,3 milyara yükseldi!

HİPERTANSİYONA NEDEN OLAN HATALI ALIŞKANLIKLAR

🔴 HİPERTANSİYON HASTALARININ SAYISI 30 YILDA İKİ KATINA ÇIKTI..!
“DSÖ’nün yayımladığı araştırmaya göre, 30-79 yaş aralığındaki hipertansiyon hastalarının sayısı 650 milyondan 1,3 milyara yükseldi..!”

✅ Hipertansiyon hastalığının oranı yüksek gelirli ülkelerde azalırken, dar veya orta gelirli ülkelerde arttı..

Dünya genelinde, yüksek kan basıncı olarak da bilinen ve kalp, beyin, böbrek ve diğer hastalık risklerini önemli ölçüde artıran hipertansiyon hastalığ yaşayan kişi sayısı 1,28 milyara ulaştı..

✅ Ülkemizde her 3 erişkinden 1’inde görülen hipertansiyon, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada yaklaşık 1.3 milyar hipertansiyon hastası var ve her yıl yaklaşık 10 milyon kişi de yüksek kan basıncı nedeniyle gelişen hastalıklar sonucu yaşamını yitiriyor.

Bunun nedeni ise hipertansiyonun; kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, bacak damarlarının tıkanması, böbrek yetmezliği, beyin kanaması, inme ve körlük gibi ciddi hastalıkların önde gelen nedenlerinden biri olması.. 

Üstelik hipertansiyon baş-ense ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, çarpıntı, kulaklarda basınç hissi ve burun kanaması gibi şikayetlere yol açabilse de çoğunlukla belirti vermediği için neredeyse her iki hastadan biri, kan basıncının yüksek olduğunu bilmiyor.. 

Dünya Sağlık Örgütü:

“30-79 yaş aralığındaki hipertansiyon hastalarının sayısı 1,3 milyara yükseldiği.. 1,3 milyara ulaşan hipertansiyon hastalarının 700 milyonundan fazlası tedavi edilmedi..

Dünya çapındaki ölüm ve hastalıkların en önemli nedenlerinden biri olan hipertansiyon, kan basıncı ölçümüyle tespit edilebiliyor ve tedavisi genellikle düşük maliyetli ilaçlarla sağlanabiliyor..

– En düşük hipertansiyon hastası oranına sahip ülkeler:

Kanada, Peru ve İsviçre..

– En yüksek hipertansiyon hastası oranına sahip ülkeler (kadınlarda)

Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Paraguay..

– En yüksek hipertansiyon hastası oranına sahip ülkeler (erkeklerde)

Macaristan, Paraguay ve Polonya..

Hipertansiyon hastası kişi sayısı artmasına rağmen nüfus artışı ve yaşlanma sebebiyle hipertansiyon hastalarının genel nüfustaki yüzdesinde çok az değişim kaydedildi..

🔴 HİPERTANSİYONU OLAN KİŞİLERİN TEDAVİ İMKANLARINDA KÜRESEL EŞİTSİZLİK..!

Hastalığa sahip 580 milyon kişi teşhis konulmadığı için durumlarından habersiz..

Hipertansiyonu olan kişilerin yarısından fazlası (720 milyon) ihtiyaç duydukları tedaviye ulaşamıyor..

Hipertansiyonu olan yetişkinlerin yarısından azı (yüzde 42) teşhis ve tedavi görürken, hastalığa sahip 5 yetişkinden 1’i (yüzde 21) bunu kontrol altına alabildi..

– Hipertansiyon hastalığının etkili şekilde tedavi edildiği ülkeler:

Kanada, İzlanda ve Güney Kore..

– Hipertansiyon hastalarının tedaviye ulaşmakta zorluk çektiği ülkeler:

Sahra altı Afrika, Asya’nın orta, güney ve güneydoğu bölgeleri ile Pasifik Adası ülkeleri..

Hipertansiyonun tedavi imkanlarındaki bölgesel farklılıklar nedeniyle hastalığın tedavi imkanlarında küresel eşitsizlik var..

🔴 HİPERTANSİYON BEYNE ZARAR VERİYOR..!

Tıp dergisi ‘The Lancet’te yayımlanan araştırma:

-Hipertansiyonun 30 ve 40’lı yaşlarda beyne zarar verdiği tespit edildi..

Hastalığın orta yaşlarda görülmesi, daha sonra ortaya çıkan kan damarlarındaki hasar ve beynin küçülmesine sebep olabilir.. Bu dönemde görülen hipertansiyon beyin hasarını hızlandırıyor..

🔴 TÜRK İNSANI ÖNERİLEN GÜNLÜK TUZ MİKTARININ 3 KAT FAZLASINI TÜKETİYOR..!
“DSÖ’nün kişi başı günlük 5 gram tuz tüketim önerisine karşın bu miktarın Türkiye’de çok fazla olduğu belirtildi..!”

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ:

“Tuz, kan basıncını artırmak yoluyla zarar verir… Tuz, böbrek taşı, kemik hastalıkları, mide rahatsızlıkları ve astım gibi birçok rahatsızlığa sebep olur..

Türkiye’de günlük tuz tüketiminin ortalamanın üzerinde olduğu uyarısında bulunmak istiyorum.. Aşırı tuz tüketimine bağı ortaya çıkan hipertansiyon hastalığının hem Türkiye’nin hem dünyanın büyük bir sağlık problemi olduğunu, tüm dünyada ölümlerin en önemli sebeplerinin başında geldiğini ifade etmeliyim..

Yüksek tansiyon dünyada bir yılda 10 milyon kadar kişiyi öldürüyor. Türkiye’de de ölümlerin yüzde 25’i hipertansiyon ve ona bağlı hastalıklardan kaynaklı.. Yani tuzun aşırı tüketimi hipertansiyona yol açarak ölümleri artırıcı bir faktör olarak ortaya çıkıyor..”

 “İLK İNSANLARDA GÜNLÜK TUZ TÜKETİMİ 1,5 GRAM CİVARINDAYDI..!”

– Prof. Dr. Sedat Üstündağ:

“Yapılan arkeolojik çalışmalar ilk insanların günde en fazla 1,5 gram tuz tükettiğini ortaya koydu.. Arkeolojik çalışmalar ve bilim adamlarının o çağlarla ilgili araştırmalarının sonuçları, ilk insanlar gün içinde tıka basa yese işlenmemiş gıdalarla beslendiği için tohumlar av hayvanları gibi, bir günde en fazla 1,5 gram tuz tüketiyor olabilir.. Tıka basa yediğinde dahi.”

“Türkiye’de son yıllarda tuz tüketimi azalsa da hala istenilen düzeyde değil..”

– Üstündağ:

“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sağlıklı bir böbrek günde 5 gram tuzu vücuttan uzaklaştırabiliyor.. Türkiye’de 2003 yılında yapılan çalışmada ortalama günlük tuz tüketimi 18 gram çıktı. Ne güzel ki ülkemiz de tuzun zararını fark eden ülkelere arasına katıldı.. Son yıllarda zararları konusunda yapılan anlatım ve çalışmalarında faydasıyla tuz tüketimi 18 gramdan 15 grama kadar düştü, bunu daha da düşürmeliyiz..”

 ADETA TUZLA KENDİMİZİ ZEHİRLİYORUZ..!

– Prof. Dr. Sedat Üstündağ:

“Tuz tüketimine bağlı ortaya çıkan hipertansiyon ve beraberindeki hastalıkların vücuda birçok zarar olduğunu söylemeliyim.. Yemek alışkanlıklarının tuz tüketimiyle bağlantılı..

100 gram parmesan peynirinin ya da kaşar peynirinin içinde 20 gram tuz var.. 100 gram kaşar peyniri tükettiğinizde vücudunuzda 3 buçuk su bardağı su tutulur.. Damar içerisinde 700 cc fazladan su dolaşmaya başlar ve bu tansiyonu yükseltici bir faktör olarak ortaya çıkar..

Bunun yanında o sodyum yavaş yavaş damarın etrafındaki kas hücrelerine geçer damarı kasılı hale getirir ve kan basıncı bir de o yolla yükselmeye başlar..

Bu alışkanlıklar ömür boyu devam ederse 20-30 sene sonra inme, kalp krizi ya da ölüm. Tuzu çok aşırı şekilde tüketiyoruz adeta tuzla kendimizi zehirliyoruz..”

🔴 HİPERTANSİYON NEDİR?

Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen isimdir..

✅ Kalbimizden tüm vücuda taşınan kanın atardamar duvarına oluşturduğu basıncın 140/90 mmHg ve üzerinde olmasına, ‘hipertansiyon’ deniyor.

Hipertansiyon aynı zamanda yüksek tansiyon adıyla da bilinir..

Normal şartlar altında tansiyon, yani damar çeperlerine uygulanan kan basıncı, hem bireyin kalbinin pompaladığı kan miktarına hem de atardamarlar veya toplar damarlardaki kan akışına karşı gösterilen direnç miktarına göre belirlenir..

– Sistolik:

Kalp atarken ölçülen tansiyon değerine sistolik adı verilir..

– Diyastolik:

Kalp yumuşadığında ölçülen tansiyon değerine  Dİiyastolik adı verilir..

Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa, bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. 

Kardiyovasküler hastalık riski altında bulunmayan ve 18 yaş üstünde olan bireyler için istirahat anında sistolik değer en fazla 120 mmHg, ya da 12, diyastolik değer ise en yüksek 80 mmHg, ya da 8 olmalıdır..

Bu değerlerin üzerindeki sonuçlar ilk aşamada öncül hipertansiyon olarak kabul edilir. Bu değerler normalde önce sistolik, sonra diyastolik değerler olarak, yani 120/80 ya da 12/8 şeklinde okunur. Hastalık riski altında bulunan bireylerde ise bu değer 110 mmHg olarak kabul edilir..

Bireyler hiçbir belirti göstermeden uzun yıllar boyunca hipertansiyona sahip olabilir. Herhangi bir semptom olmasa bile, hipertansiyon kan damarlarında ve kalpte tespit edilebilir hasar oluşturmaya devam eder..

✅ Kontrolsüz hipertansiyon, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskini artırır..

Hipertansiyon genellikle ilerleyen yaşla gelişir ve sonunda neredeyse her insanı etkiler. Ancak hipertansiyon kolaylıkla tespit edilebilir bir durumdur ve varlığı saptandıktan sonra kontrol edilmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur…

🔴 HİPERTANSİYON NEDEN OLUR?

Birincil (primer) hipertansiyon:

Yetişkinlerde görülen hipertansiyon vakalarının % 90 – 95 gibi büyük bir oranında tanımlanabilir bir nedeni yoktur. . Tanımlanabilir nedeni olmayan bu hipertansiyon türüne birincil (primer) hipertansiyon adı verilir.. Bu tür hipertansiyon, zaman içerisinde kademeli olarak gelişme eğilimindedir..

İkincil hipertansiyon:

Daha nadir bazı vakalarda ise hipertansiyon altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanır. İkincil hipertansiyon olarak adlandırılan bu tür hipertansiyon, aniden ortaya çıkma eğilimindedir ve birincil hipertansiyon türünden daha yüksek tansiyon değerlerine neden olur..

İkincil hipertansiyona neden olan tıbbi durumlar:

Böbrek sorunları, böbreküstü bezi tümörleri, kan damarlarında doğuştan gelen kusurlar, obstrüktif uyku apnesi, ve tiroid sorunları..

İkincil hipertansiyona neden olan ilaçlar:

Doğum kontrol hapları, soğuk algınlığı ilaçları gibi bazı ilaçlar, dekonjestanlar, reçetesiz satılan ağrı kesiciler, bazı reçeteli ilaçlar, ya da kokain ve amfetamin gibi yasadışı uyuşturucular..

Hipertansiyona neden olan 6 hatalı alışkanlık
İlerleyen yaşla birlikte hipertansiyon riski artar..

Yaklaşık 64 yaşına kadar erkeklerde hipertansiyon görülmesi daha yaygınken, 65 yaşından sonra kadınların hipertansiyon geliştirmesi daha sık görülür..

Hipertansiyon özellikle Afrika kökenli insanlar arasında daha yaygındır ve genellikle diğer kıtalardan gelen bireylerde olduğundan daha erken yaşta gelişir..

Yüksek tansiyona bağlı felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar da Afrika kökenli insanlarda daha yaygındır. Benzer şekilde hipertansiyon kalıtsal olarak aynı ailede ortaya çıkma eğilimi gösterir.. 


– Hareketsiz bir yaşam sürmek ..

Azalmış fiziksel aktivite insülin direncinin artmasına, sempatik sinir sisteminin ve kan basıncı ile sıvı dengesini düzenleyen hormonal sistemin uyarılmasına, oksidatif strese, inflamasyona, damar fonksiyon bozukluğuna ve leptin hormonunun (yağ dokusundan salgılanan bir protein) etkisinin artmasına neden oluyor. Bunlarla beraber aynı zamanda kilo artışına da yol açarak kan basıncını yükseltiyor. Haftanın 5-7 günü, yaklaşık 30-60 dakika, orta düzeyde dinamik egzersiz yapmanız hipertansiyona karşı etkili oluyor. 

– Fazla kilo almak ..


Günümüzde giderek yaygınlaşan fazla kilo ve obezite hastalığında yaşanan en önemli sağlık problemlerinden biri hipertansiyondur..

Fazla kilo ve obezite nedeniyle insulin  direnci ile leptin düzeyi artıyor, sempatik sinir sistemi ve kan basıncı ile sıvı dengesini düzenleyen hormonal sistem uyarılıyor, böbrekten sodyum atılmasını sağlayan protein düzeyi azalıyor ve karın içi yağlanma ile böbreğe bası etkisi oluşuyor. Tüm bunlar kalp hızını artırıp böbrekten sodyum ile sıvı atımını azaltarak ve periferik damar direncini yükselterek hipertansiyona neden oluyor..

✅ Hipertansiyondan korunmak için vücut kitle indeksi 20 – 25 kg/m2 ve bel çevresi erkekler için <94 cm ve kadınlar için <80 cm olmalıdır.”  

Fazla kilolar, bireyin dokularına oksijen ve besin sağlanması için aynı oranda fazla kan gerektirir. Damarlarında dolaşan kan hacmi arttıkça, damar duvarlarındaki basınç da artar..

Hareketsiz bir yaşam sürmek.  Hareketsiz, durağan bir hayat tarzı..

Azalmış fiziksel aktivite insülin direncinin artmasına, sempatik sinir sisteminin ve kan basıncı ile sıvı dengesini düzenleyen hormonal sistemin uyarılmasına, oksidatif strese, inflamasyona, damar fonksiyon bozukluğuna ve leptin hormonunun (yağ dokusundan salgılanan bir protein) etkisinin artmasına neden oluyor..

Bunlarla beraber aynı zamanda kilo artışına da yol açarak kan basıncını yükseltiyor. Haftanın 5-7 günü, yaklaşık 30-60 dakika, orta düzeyde dinamik egzersiz yapmanız hipertansiyona karşı etkili oluyor. 

Hareketsiz, durağan bir hayat tarzı yaşayan bireylerin kalpleri genelde daha hızlı atar. Bireyin nabzı ne kadar hızlı atarsa, kalp her kasılmada o kadar çok çalışır ve atardamarların üzerindeki kuvvet o kadar fazla olur..

– Yemekleri fazla tuzlu tüketmek

Paleolitik çağda günlük sodyum tüketimi yaklaşık 0.69 gram iken modern zamanda bu miktar 4.9 grama yükseldi..

Az tuz alımına göre hareket eden ve genetik olarak ayarlanmış metabolizmamızın fazla tuz tüketimiyle başa çıkamaması sonucu hipertansiyon gelişir..

Fazla sodyum sempatik sinir sisteminde ve kan basıncı ile sıvı dengesini düzenleyen hormonal sistemde sorun oluşturuyor, kan akımına karşı gelişen direnci artırıyor. Aynı zamanda vücudumuz bu fazla sodyumu böbrek yoluyla atmak için kan basıncını yükseltiyor. Bunun sonucunda da hipertansiyon gelişiyor..

✅ Dolayısıyla günlük tuz tüketiminizin 5 gramın altında olmasına özen gösterin..  

Fazla tuz ve sodyum alınması vücudun tuttuğu sıvı miktarını, dolayısı ile tansiyonu artırır. Benzer şekilde diyette potasyumun az olması da sorun yaratır. Potasyum, hücrelereki sodyum miktarını dengelemeye yardımcı olur. Potasyum azlığı, kanda çok fazla sodyum birikmesine neden olabilir.. 

– Sigara kullanmak..

Sigara, sempatik sinir sistemini uyararak ve arter damar sertliğini artırarak kan basıncını yükseltiyor..

Kalp ve damar hastalığının da önemli risk faktörlerinden biri olması nedeniyle hipertansif hastaların sigara içiminden vazgeçmeleri son derece önemlidir..

Sigara içmek veya tütün çiğnemek sadece tansiyonu geçici olarak yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda tütünde bulunan kimyasallar dolaşım sistemine akciğerler üzerinden geçtikten sonra damarların çeperlerinin iç kaplamasına zarar verebilir.. Bu, zaman içinde damarların daralmasına ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabilir. Başkasının içtiği sigaranın dumanı da bireyin kalp hastalığı riskini artırır.

– Alkol alışkanlığı edinmek..

Fazla alkol tüketimi vücudumuzda sempatik sinir sistemini ve kan basıncı ile sıvı dengesini düzenleyen hormonal sistemi uyarıyor, ayrıca oksidatif strese ve inflamasyona sebep olarak damar fonksiyon bozukluğuna neden olabiliyor. Tüm bunların sonucunda da hipertansiyon gelişiyor..

✅ Uzmanlar alkol tüketiminin erkeklerde 14 üniteden, kadınlarda da 8 üniteden az olması gerektiğine dikkat çekiyorlar..  

Aşırı alkol tüketimi zaman içerisinde kalbe zarar verebilir. Sağlıklı yetişkinlerde kadınlar için günde bir kadeh, erkekler için iki kadehten fazlası bireyin tansiyonunu etkileyebilir.. 

– Hatalı beslenmek..

Sağlıksız beslenme oksidatif stresi, insulin direncini, bunların sonucunda da kan basıncını artırıyor. Temel olarak düşük yağ ve sodyum içeren, liften ve potasyumdan zengin gıdalar ise kan basıncını düşürüyor. Bu nedenle sebze, taze meyve, baklagiller, az yağlı süt ürünleri, kepekli tahıllar, balık ile doymamış yağ asitleri (zeytinyağı) gibi besinlerden zengin, kırımızı etten ve doymuş yağ asidinden ise fakir bir diyet alışkanlık edinilmeli..  

Yüksek düzeyde stres, bireyin tansiyon değerlerinde geçici bir artışa neden olabilir. Stresle başa çıkmak için fazla yemeğe yönelmek ya da alkol ve tütün ürünlerini kullanmak, hipertansiyon riskini artırabilir. 

Böbrek hastalığıdiyabet veya uyku apnesi gibi bir takım kronik tıbbi durumlar bireyde hipertansiyon gelişmesi riskini artırabilir. 

Bazı vakalarda hamileliğin hipertansiyona yol açtığı gözlemlenmiştir. Hipertansiyon en yaygın olarak yetişkinler arasında görülse bile, çocuklar da risk altında olabilirler..

Çocuklarda görülen hipertansiyon vakaları çoğunlukla böbrekler veya kalp ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Ancak sağlıksız beslenme, obezite ve egzersiz eksikliği gibi kötü yaşam tarzı alışkanlıkları daha fazla çocukta hipertansiyon görülmesine yol açmaktadır..

👨‍💻 HABER LİNK 👉 ÇOCUKLARDA HİPERTANSİYON
🔴 HİPERTANSİYON İLE ORTAYA ÇIKABİLECEK KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Hipertansiyon nedeniyle damarların duvarlarında oluşan aşırı basınç, organların yanı sıra kan damarlarına da zarar verebilir.. Tansiyonun değeri ne kadar yükselirse ve durum ne kadar uzun süre devam ederse, hasar o kadar büyük olur..

Ateroskleroz:

Kontrolsüz hipertansiyonun ortaya çıkardığı komplikasyonlar arasında öncelikle arterlerin sertleşmesi ve kalınlaşması olarak tanımlanan ateroskleroz vardır..

✅ Ateroskleroz kalp krizi, felç veya diğer komplikasyonlara yol açabilir..

Artan kan basıncı, kan damarlarının zayıflamasına ve şişmesine yol açarak bir anevrizma, yani damar duvarında bir baloncuk oluşturabilir. Bir anevrizma patlarsa yaşamı tehdit eden bir iç kanamaya neden olabilir..

Hipertansiyon durumunda kalbin bireyin damarlarındaki yüksek basınca karşı kan pompalaması için daha çok efor harcaması gerekir.. Bu efor, kalbin pompalama odasının duvarlarının kalınlaşmasına yani sol ventrikül hipertrofisine neden olur. Yeteri kadar kalınlaşan kaslar, vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar kanı vücuda pompalamakta zorlanabilir. Bu duruma kalp yetmezliği adı verilir..

Bireyin böbreklerdeki damarların zayıflaması ve daralması, böbreklerin normal şekilde çalışmasını engelleyebilir. Benzeri şekilde gözlerdeki damarların kalınlaşması, daralması veya yırtılması görme kaybına neden olabilir.

Metabolik sendrom, aralarında yüksek trigliserit değerleri, düşük miktarda yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol yani “iyi” kolesterol değerleri, yüksek tansiyon değerleri ve yüksek insülin seviyeleri ile bel çevresinde kalınlaşma gibi bir takım koşulları barındıran bir grup metabolizmaya bağlı bozukluktur. Bu koşullar birleşerek bireyin kalp ve şeker hastalığı ya da felç geliştirme olasılığını artırır..

Kontrolsüz hipertansiyon, düşünme, hatırlama ve öğrenme yeteneğini de etkileyebilir.. Hipertansiyonu olan bireylerde hafıza veya kavramları anlama sorunları daha sık görülür. Buna paralel bir şekilde daralmış veya tıkalı arterler ya da bir felç durumu beyne giden kan akışını sınırlayarak vasküler demans adı verilen bir demans türüne neden olabilir.. 

🔴 HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ VE TİPLERİ NELERDİR?

Bireyin tansiyon değerleri tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşsa bile birçok hipertansiyon vakasında bir belirti veya semptom görülmeyebilir..

Ancak hipertansiyonu olan bireylerde değerler 180/110 mmHg gibi hayatı tehdit edebilecek yükseklerde değerlere ulaştığında baş ağrısı, burun kanaması veya nefes darlığı gibi bulgular görülebilir, ancak bu belirti ve semptomlar hipertansiyona özel spesifik değildir..

Hipertansiyon genellikle ciddi veya yaşamı tehdit edici bir aşamaya gelene kadar saptanmaz..

Hipertansiyonun birincil ve ikincil tansiyon halinde iki genel türü mevcuttur..

Normal şartlarda düzenli doktor ziyaretlerinde tansiyon ölçümü gerçekleştirilir. 18 yaşından itibaren bireyler en az iki yılda bir defa doktor gözlemi altında tansiyon değerlerini ölçtürmelidir..

18 – 39 yaş aralığında olan ve hipertansiyon riski taşıyan bireyler ile 40 yaş üstü bireyler ise her sene tansiyon değerini ölçtürmelidir..

3 yaş ve üstü çocukların da yıllık kontrollerinin bir parçası olarak tansiyonları ölçülür..

Aradaki farkın belirlenmesi için ölçüm her iki kolda tekrarlanmalı, ve uygun büyüklükte bir cihaz kullanılmalıdır..

Doktorlar halihazırda hipertansiyon teşhisi konulan veya kardiyovasküler hastalık için başka risk faktörleri taşıyan bireylere muhtemelen daha sık ölçüm yapılmasını önerecektir. Düzenli doktor ziyareti gerçekleştirmeyen bireyler, tansiyon ölçümlerini evde, veya eczanelerde yaptırabilir. Doktorlar tarafından yapılmayan ölçümlerin doğruluğu, ölçüm cihazının büyüklüğü ve kalitesi ile doğrudan alakalıdır..

🔴 HİPERTANSİYON NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Doktor, bireyin tansiyon değerlerini ölçmek için genellikle kolun etrafına şişirilebilir bir kolluk yerleştirir ve bu kolluğa bağlı bir basınç yani tansiyon ölçüm cihazından faydalanır..

Bu ölçüm cihazı tansiyon değerlerini milimetre cıva, yani mmHg cinsinden verir.. Bu ölçüm sırasındaki ilk ve daha yüksek olan sayı, kalp attığında damarlarda oluşan basıncı, yani sistolik tansiyon değerini ölçer.. İkinci veya daha düşük olan sayı, iki nabız atışı arasında kalbin dinlendiği sürede damarlarda oluşan basıncı, yani diyastolik tansiyon değerini ölçer..

“18 yaş üstü yetişkinler için tansiyon ölçümlerinin sonuçları dört genel kategoriye ayrılır..!”

Normal Tansiyon:

120 mmHg altındaki sistolik tansiyon ve 80 mmHg altındaki diyastolik tansiyon değerlerine verilen isimdir..

Öncül Hipertansiyon, ya da Öncül Yüksek Tansiyon

120 ile 129 mm Hg arasında değişen bir sistolik tansiyon ile 80 mm Hg altındaki bir diyastolik tansiyon değerine verilen isimdir. Bu durum, yüksek tansiyonu kontrol etmek için gerekli adımlar atılmadıkça zamanla kötüleşme eğilimi gösterir.

1. Evre Hipertansiyon

130 ila 139 mm Hg arasında değişen bir sistolik tansiyon ya da 80 ile 89 mm Hg arasında değişen bir diyastolik tansiyon değerine verilen isimdir..

2. Evre Hipertansiyon

140 mm Hg ve üzerinde bir sistolik tansiyon değeri ya da 90 mm Hg ve üzerinde bir diyastolik tansiyon değerine verilen isimdir..

Normal şartlarda tansiyon okunurken her iki sayının da değeri eş derecede önemli olsa bile, 50 yaşından daha büyük bireylerde sistolik değer daha da önemlidir. İzole sistolik hipertansiyon, diyastolik tansiyonun normal yani 80 mm Hg altında bir değerde, ancak sistolik basıncın yüksek yani 130 mm Hg değerine eşit ya da daha büyük olduğu bir durumdur. Bu durum özellikle 65 yaşından büyük bireylerde yaygın bir hipertansiyon türüdür.

Bireye hipertansiyon teşhisi konulmadan önce en az üç farklı randevuda iki ya da üç tansiyon ölçümü yapılır.. Bu tansiyonun normalde gün içinde değişmesinden ve bazı vakalarda doktor karşısına gidildiğinde tansiyon değerlerinin kendiliğinden yükselmesinden kaynaklanan bir uygulamadır. Doktor karşısında ya da hastanede tansiyonun yükselmesi durumu hipertansiyon vakalarının yaklaşık % 10’unu oluşturur. 

Doktor, ek bilgi elde etmek ve hipertansiyon tanısını onaylamak için bireyin evde tansiyonunu ölçmesini isteyebilir. Bunun yanı sıra yine hipertansiyon olup olmadığının doğrulanması için ambulatuvar kan basıncı izleme adı verilen 24 saatlik bir kan basıncı izleme testi önerebilir. Bu test için kullanılan cihaz, 24 saatlik bir süre boyunca düzenli aralıklarla bireyin tansiyonunu ölçer ve ortalamada gece ve bir gündüz süresince tansiyon değerlerindeki değişimin doğru bir ölçümünü sağlar.

Ölçümler sonucunda bir hipertansiyon ihtimali görülürse, doktor bireyin tıbbi geçmişini gözden geçirir ve fizik muayene yapar. Buna ek olarak idrar tahlili, kan tahlili, kolesterol tahlili ve kalbin elektriksel aktivitesini ölçen elektrokardiyogram gibi rutin testlerin yapılmasını tavsiye edebilir. Daha fazla kalp hastalığı belirtisi olup olmadığınının kontrolü için ekokardiyogram gibi ek testler de gerekli olabilir..

 Hipertansiyon tedavisinin etkisini izlemenin, hipertansiyon olup olmadığını doğrulamanın veya hipertansiyonun kötüleştiğini teşhis etmenin önemli bir yolu, evde tansiyonu izlemektir.. Evde tansiyon ölçebilen cihazlar yaygın olarak bulunur ve reçete gerektirmez. Ancak evde tansiyon takibi, ölçüm cihazlarında bulunabilen bir takım sınırlamalar nedeniyle doktor tarafından yapılan ölçümler kadar hassas olmayabilir. Bu sebeple bireyler yılda en az bir defa ölçümleri doğrulamak için ölçümü doktor ziyareti ile yaptırmalıdır. 

Tıp uzmanları günümüzde giderek yaygınlaşan ve tansiyonu bilekten ya da parmaktan ölçen akıllı saat veya telefon gibi dijital  araçların tam güvenilir olmadığı görüşündedir.

🔴 HİPERTANSİYON NASIL GEÇER?

Yaşam tarzını değiştirmek, bireyin hipertansiyonu kontrol altına almak yolunda uzun mesafe kat etmesini sağlayabilir..

Doktor, bireye kalp için daha sağlıklı besinlerle ve daha az tuz ile beslenme, düzenli fiziksel egzersiz yapma, sağlıklı kiloyu koruma ya da fazla kiloları verme ya da içilen alkol miktarını sınırlama ya da sigarayı bırakma gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmasını tavsiye edebilir..

Ancak bazı vakalarda yaşam tarzı değişiklikleri yeterli değildir. Diyet ve egzersize ek olarak, doktor tansiyonu düşürmek için ilaç önerebilir.

🔴 HİPERTANSİYON NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hipertansiyon tedavisi sürecinde doktorun reçete edeceği ilaç kategorisi, tansiyon ölçümlerine ve diğer tıbbi sorunlarına bağlıdır. Bireyler kendilerine özel bir tedavi planı geliştirmek için hipertansiyon tedavisi sağlama konusunda deneyimli bir tıp uzmanı ekibi ile birlikte çalışmalıdır.

Doktorlar bireyin ihtiyacı olan günlük ilaç dozlarının sayısını azaltmak için, tek bir ilacın daha yüksek dozları yerine düşük dozlu ilaçların bir kombinasyonunu reçete edebilir. Bu genellikle tek bir ilaç türü kullanımından daha etkilidir. Birey için en doğru ve uygun kombinasyonu bulmak için ilaç kombinasyonlarında çeşitli değişiklikler yapılabilir.  Hipertansiyon tedavisinde hedef, bireyin ne kadar sağlıklı olduğuna bağlı olarak değişir. 

65 yaş üzerinde sağlıklı yetişkinler, 65 yaşından küçük ve on sene içerisinde kardiyovasküler hastalık geliştirme ihtimali % 10 üzerinde olan bireyler ve kronik böbrek, koroner arter veya şeker hastalığı olan bireylerde tansiyon hedefi her zaman 130/80 mm Hg’den az olmalıdır:

65 yaş ve üzerindeki bireylerin kullandıkları ilaçlar sistolik tansiyon değerini 130 mm Hg altında tutarsa ve yaşam kalitesi ile sağlık durumu üzerinde ayrıca bir olumsuz etki çıkarmazlarsa, genellikle ilaçların değişmesi gerekmeyecektir.Hipertansiyon tedavisinde öncelikli olarak, kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlar kullanılabilir. Greyfurt suyu bazı kalsiyum kanal blokerleri ile etkileşime girerek bireyde yan etki görülmesi riskini yükseltebilir. Bunun için hangi ilaçlar ile nelerin alınmaması gerektiği önceden doktorlar ile konuşulmalıdır.

Hipertansiyon tedavisinde öncelikli olarak kullanılan ilaçların kombinasyonları ile tansiyon değeri hedefine ulaşılamıyorsa, doktor tarafından merkezi sinir sistemi etkili ajanlar ile diğer tansiyon ilaçlarıyla birleştirildiğinde etkili olan beta blokerleri reçete edilebilir. 

Hipertansiyonun ilaçlarla kontrol edilmesinin zor olduğu durumlara dirençli hipertansiyon adı verilir. En azından birisi diüretik olmak üzere, en az üç farklı hipertansiyon ilacı kullanılmasına rağmen, bireyin tansiyon değerleri hala yüksek kalıyorsa, dirençli hipertansiyon tanısı konulabilir. Hipertansiyonu aynı anda dört farklı ilaçla kontrol edilen bireylerde de dirençli hipertansiyon olduğu kabul edilir. Bu vakalarda ikincil bir nedeni olasılığı genellikle yeniden değerlendirilir. Eğer hipertansiyonun altında yatan neden belirlenirse, daha etkili ve uygun bir tedavi yardımıyla normal tansiyon değerleri hedefine ulaşılması şansı yükselir. 

Hipertansiyon ilaçları düzenli olarak kullanılmalıdır. Unutma gibi nedenlerden dolayı ilaç kullanımı aksarsa, aniden yükselen değerler, daha fazla hasara yol açabilir. Birey doz atlaması durumunda nasıl önlemler alınması gerektiğini doktora sormalıdır.

HİPERTANSİYON İÇİN YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EVDE BAKIM..!

Tansiyon ilaçları alan bireylerin bile hipertansiyonu kontrol etmek için gerçekleştirebileceği bir takım yaşam tarzı değişiklikleri mevcuttur. Bunun için öncelikle kalp dostu bir diyet uygulanmalı ve sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir.. Öğünlerde meyveler, sebzeler, tam tahıllar, kümes hayvanları, balıklar ve az yağlı süt ürünlerini tercih edilmelidir. Gün içinde hipertansiyonu önlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olabilecek miktarda potasyum alınmalı ve daha az doymuş yağ ile trans yağ tüketilmelidir. 

Günlük sodyum tüketimi en fazla 2.300 miligramın altına indirilmeli, ideal olarak 1.500 mg ve altı hedeflenmelidir. Bunun için konserve ve hazır yemeklerdeki tuz miktarı özenle takip edilmelidir. 

Birey kendisi için sağlıklı bir kiloda kalmayı hedeflemelidir. Fazla kiloları vermek hipertansiyonu kontrol etmek ve onunla ilgili sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olur. Normal şartlarda verilen her kilogram, tansiyon değerini 1 mm Hg düşürebilir.

Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz, hem tansiyonu düşürmeye hem de günlük stresi yönetmeye, ya da kiloyu kontrol altında tutmaya ve çeşitli sağlık sorunları riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir..

Haftalık 150 dakika orta derecede egzersiz veya 75 dakika ileri egzersiz birey için yardımcı olabilir. Bunun için haftanın beş günü 30’ar dakika boyunca tempolu yürümek yeterli olacaktır. Buna ek olarak haftanın en az iki günü kas güçlendirme egzersizlerine ayrılmalıdır..

Hiçbir şart altında sigara içilmemelidir. Tütün, hem damar çeperlerine zarar verebilir ve hem de plak oluşumu sürecini hızlandırarak damarları daraltabilir.  Alkol tüketimi ise sınırlandırılmalı ve ölçülü bir şekilde yapılmalıdır.  Bu ölçü kadınlar için günde bir kadeh, erkekler için iki kadehten fazla olmamalıdır. 

Stres yönetimi ile günlük stres mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Derin nefes alma, kas gevşetme veya meditasyon gibi sağlıklı başa çıkma teknikleri ile birlikte düzenli ve yeterli uyku, stresi yönetmek için bireye yardımcı olabilir. 

Birey tansiyon değerlerini evde takip etmelidir. Bu takip, ilaçların etkisini gözlemlemeye ve hatta hem bireyi hem de doktoru olası komplikasyonlara karşı erkenden uyarmaya yardımcı olabilir. Ancak ölçümler sonucunda normal değerler görülse bile  önce doktorla konuşmadan ilaç kullanımı bırakılmamalı, veya ilaç türü ya da diyet tarzı değiştirilmemelidir.

Özellikle hamilelik sırasında tansiyon ölçümleri yapılmalıdır. Hipertansiyonu olan kadınlar, hamilelik sürecinde hipertansiyon ile nasıl başa çıkacaklarını doktorları ile görüşerek belirleyebilirler. 

Lifli besinlerin, D vitamininin, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin, folik asidin, kakao ve sarımsak gibi nitrik oksit değerini artıran ürünlerin ve daha çok yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri içeren takviyelerin tüketiminin yüksek tansiyonun kontrol edilmesinde etkili olduğu yönünde iddialar olsa dahi, bunların üzerinde daha fazla bilimsel araştırma yapılması gereklidir. Bu tür takviyeler, önceden doktor ile konuşmadan ve kullanılan ilaçlar ile nasıl bir yan etkileşime girebileceği belirlenmeden birey tarafından kullanılmamalıdır. 

Hipertansiyon bireyin tedavi edilerek gidecek bir durum değildir. Normal şartlarda bireyin hayatının kalanı boyunca hayat tarzını belirleyecek bi durumdur. Bu sebeple birey tansiyonu kontrol altında tutmak için ilaçlarını doğru şekilde almalıdır. Yan etkiler veya ilaç maliyeti  sorun yaratırsa, ilaçlarını almayı bırakmadan önce doktorla diğer seçenekler hakkında konuşulmalıdır. Hipertansiyonu başarılı bir şekilde tedavi etmek ekip çalışması gerektirir. Ne doktor ne de birey bunu tek başına başaramaz. Tansiyonu güvenli bir seviyeye indirmek için bireyin doktorla uyumlu çalışması gereklidir.

Yaşam tarzı değişikliklerine bağlı kalmak, özellikle de herhangi bir hipertansiyon belirtisi görmeyen ve hissetmeyen bireyler için zor olabilir, ancak hipertansiyonun bir anda kontrolden çıkabileceği ve istenmeyen riskleri doğurabileceği unutulmamalıdır. . Bu süreçte bireyin yakınlarının desteğini alması, bireye yardımcı olabilir..

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: