BİLİM & TEKNOLOJİ

BUZUL RAPORU: ANTARKTİKA’NIN ‘UYUYAN DEVİ’NİN ÇÖKÜŞÜ

“28 trilyon ton buzul, İngiltere’nin tüm yüzeyini 100 metre kalınlığında donmuş bir su tabakasıyla kaplayabilir.”

KISA SÜREDE 28 TRİLYON TON BUZUL ERİDİ !

🔴 BİLİM DÜNYASINDAN BUZUL RAPORU: ARTIK ÇOK GEÇ

✅ Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırması’ndan (GEUS) bilim insanlarına göre, Grönland buz tabakası mevcut hacminin yüzde 3,3’ünü veya 110 katrilyon ton buzu ‘kaçınılmaz olarak’ kaybedecek..

– Dünya bugün  fosil yakıtları yakmayı bıraksa bile, atmosferde neden oldukları ısı birikimi, Grönland’ın buz erimesi kaçınılmaz olacak ve deniz seviyesini en az 27 santimetre yükseltecek..

✅ Buzulbilimciler ilk kez, son 150 yılda ortalama 1,1 derecelik küresel ısınma nedeniyle Grönland buz tabakasından ne kadar minimum buz kaybı olacağını ve bunun deniz seviyelerini nasıl yükselteceğini belirlediler..

– Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırması’ndan (GEUS) bilim insanlarına göre, Grönland buz tabakası mevcut hacminin yüzde 3,3’ünü veya 110 katrilyon ton buzu ‘kaçınılmaz olarak’ kaybedecek..

– Kuzey Kutbu’ndaki iklim üzerine yürütülen araştırmanın başyazarı Profesör Jason Box:

 ”Gerçekçi olarak, bu rakamı bu yüzyılda iki katından fazla göreceğiz. Tahminler en dip rakamlar..

Küresel ısınmanın sadece devam edeceği öngörülebilir senaryoda, Grönland buz tabakasının deniz seviyesinin yükselmesine katkısı artmaya devam edecek..

Aşırı erime görülen 2012 yılını, bu yüzyılın sonlarında varsayımsal ortalama sabit bir iklim olarak aldığımızda, Grönland buz tabakasından taahhüt edilen kütle kaybı iki katından fazla artarak 78 cm’ye ulaşıyor..” 

✅ Çalışma, uydu verilerinden elde edilen buz ölçümlerine ve bilim adamlarının buz tabakasına ilişkin gerçek dünya gözlemlerine dayanıyor ve yalnızca Grönland’dan gelen buzul erimesinin etkisini inceliyor..

 Bu ayın başlarında yayımlanan araştırmalar, gezegenin diğer tarafında, Antarktika’nın ‘uyuyan devinin’ çöküşünün önümüzdeki yüzyıllarda gezegen ölçeğinde bir değişikliğe neden olabileceğini ortaya koydu..

🔴 DÜNYA ÜZERİNDE 30 YILDAN KISA SÜREDE 28 TRİLYON TON BUZUL ERİDİ
*
Bilim insanlarının yaptığı araştırma, dünyada 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzulun eridiğini ortaya çıkardı..

Leeds Üniversitesinden Tom Slater:

“28 trilyon ton buzul, İngiltere’nin tüm yüzeyini 100 metre kalınlığında donmuş bir su tabakasıyla kaplayabilir.”

Bilim insanları, eriyen buzul miktarındaki artışın, güneş ışınlarının yansıtılmasını önemli derece azaltacağı, buna bağlı olarak denizin ve toprağın daha fazla ısınacağı, dolayısıyla küresel ısınmanın çok daha hızlanabileceğine işaret etti..

Leeds Üniversitesi Kutup Gözlem ve Modelleme Merkezi Direktörü Profesör Andy Shepherd:

“Deniz suyu seviyesinde her bir santimetrelik yükselişin yaklaşık bir milyon kişiyi evsiz bırakabileceğini söyleyebilirim..Araştırmanın bulguları karşısında hayrete düştük..

Geçmişte araştırmacılar, buzulların eridiği Antarktika veya Grönland gibi bölgesel alanları incelediler ama bu araştırma, dünya genelinde eriyen tüm buzulları kapsıyor.”

Uzmanların ortaya koyduğu buzul kaybı oranının, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından özetlenen en kötü senaryo tahminleriyle eşleştiği kaydedildi..

🔴 KUTUPLAR

✅ Kutuplar, gezegenimizin en kuzey ve en güney alanlarıdır. Bu alanlar yalnızca ekolojik değil, aynı zamanda ekonomik olarak da geleceğimizde kilit rol oynar..

Kuzey Kutbu gezegenin en kuzey ucudur. Burada kara parçası yoktur, yalnızca buzullar vardır. Arktika olarak adlandırılan Kuzey Kutup Dairesi’ndeyse, Kuzey Buz Denizi, Rusya, Grönland (Danimarka, Kanada, Alaska (ABD), Norveç, İzlanda, İsveç ve Finlandiya gibi ülkeler bulunur. Bu dairede yaklaşık 4 milyon insan yaşar..

Ayrıca Kuzey Buz Denizi’ndeki mikroskobik su yosunlarından dünyanın karada yaşayan en büyük etçilleri olan kutup ayılarına çok sayıda canlıyı barındırır..

✅ Gezegenimizin diğer ucu Güney kutbudur. Burayı da içine alan Antarktika dünyanın en yüksek, en kuru, en rüzgârlı ve en soğuk kıtasıdır. Bu kıta Avrupa’dan daha büyüktür. O kadar kurudur ki çöl olarak da sınıflandırılır.. Antarktika’yı çevreleyen dondurucu Güney Buz Denizi’yse yaşam doludur..

Mikroskobik su yosunlarıyla beslenen kril gibi kabuklular foklar, penguenler, deniz kuşları ve balinaların önemli bir besin kaynağıdır..

🔴 BUZULLAR NEDEN ÖNEMLİDİR?

✅ Buzullar, hem kuzey hem de güney kutbunda önemli bir yaşam alanıdır. Kutup ayıları, fokları avlamak için denizde buz kütlelerine ihtiyaç duyar.. Eriyen kütleler onların avlanmaya daha çok vakit ayırmalarına neden olur..

Ayrıca yeterli beslenemezlerse zor şartlarda ihtiyaç duydukları yağı depolayamazlar. Bu özellikle dişiler için önemlidir. Çünkü yeterli beslenemeyen anneler yavrularınıda iyi besleyemez..

Morslar ağır hayvanlardır ve buzullar incelirse tırmanamazlar. Geyiklerin de adalar ve burunlardan geçerken incelmeden dolayı buzulun kırılması sonucu düşme riskleri vardır..

– Antartika’da, besin ağının kilit taşı olan kriller beslenecekleri ve yavrularını besleyecekleri buz kütlelerine gereksinim duyar.. Buzulların yarattığı zengin ortam, krillere ve küçük balıklara, bunlar da penguenler, foklar ve katil balinalara besin sağlar..

– Buzulların önemli bir işlevi daha var. Güneş ışınlarını uzaya geri yansıtırlar, bu da gezegenimizi serin tutar. Kutup bölgeleri dev bir soğutucu görevi görür ve bizi iklim değişikliğinin etkilerine karşı korur..

🔴 BUZULLARA NE OLUYOR?

✅ Atmosferde bulunan sera gazları aslında gezegenimizi ısıtan bir battaniye gibi ve yaşamı koruyor.. Ancak sera gazlarının oranının artması gezegenimizi olması gerektiğinden çok ısıtıyor ve bu da yaşamı tehdit ediyor..

– Kömür, petrol doğalgaz gibi fosil yakıtları kullanarak atmosfere, sera gazlarından biri olan karbon dioksit salıyoruz. Bu da küresel ısınmaya ve buzullların erimesine neden oluyor.. Bu küresel iklim değişikliğinin bir boyutu..

– Bir başka boyutunda atmosfere salınan sera gazları havayı da kirletiyor. Böylece daha fazla insan çocuklukta astım vb. solunum yolları hastalıklarına yakalanıyor.. Sonuç olarak buzulların erimesi, avlanmak, çoğalmak ve uyumak için buz kütlelerine ihtiyaç duyan hayvanları değil, gezegendeki herkesi etkiliyor..

– Soğutucu görevi gören buzullar hava sistemlerini de etkiliyor. Daha şimdiden tüm dünyada daha fazla kuraklık ve su taşkınları görülmeye başlandı. Buzların erimesi su seviyesinin yükselmesine de neden oluyor..

– Bu da milyonlarca insan ve çok sayıda canlının yuvasının sular altında kalacağı anlamına geliyor. Ayrıca buzullar önemli bir tatlı su kaynağı. Buzulların erimesi su krizini de artıracak görünüyor.

🔴 GELECEĞİMİZ İÇİN BUZULLARI NASIL KORUYABİLİRİZ?
“ GEZEGENİMİZİN ATMOSFERİNE SALINAN AŞIRI KARBON DİOKSİTİN SORUMLUSU KÖMÜR, DOĞAL GAZ, PETROL GİBİ FOSİL YAKITLAR. BİR SERA GAZI OLAN KARBON DİOKSİT GEZEGENİMİZİN ISINMASINE VE BUZULLARIN ERİMESİNE NEFEN OLUYOR. GEZEGENİMİZDEKİ BUZULLAR DAHA ÖNCE HİÇ OLMADIĞI KADAR HIZLA ERİYOR..”

✅ Gezegenimizin geleceği bizim elimizde. Rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir ve sera gazı salmayan temiz enerji kaynaklarını kullanacak teknolojiye sahibiz..

– Yenilenebilir ve temiz enerjiyi kullanmanın yeni yollarını da bulabiliriz..

– Ayrıca enerji tüketimini azaltmak, toplu taşıma kullanmak, daha az atık üretmek, atıkları değerlendirmek, karbon salımını azaltmak, elektrikli arabaları tercih etmek gerekiyor..

Fosil yakıtları kullanmayı bırakırsak, hem kendimize hem de gezegenimiz büyük bir iyilik yapacağız. Aynı zamanda hava kirliliğini önleyeceğiz ve tatlı su kaynağımız buzullar da varlığını sürdürücek..

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: