DÜNYA

AVRUPA MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ ARTIRIMI SONRASINDA DA SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

AVRUPA MERKEZ BANKASI’NIN, GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TARİHİ FAİZ ARTIRIMI SONRASINDA DA SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

BANKA ÜÇ TEMEL POLİTİKA FAİZİNİ 75 BAZ PUAN ARTIRDI..

🔴 ECB’NİN REKOR FAİZİ PİYASALARI KARIŞTIRDI
Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası Euro cephesi güçlendi.

✅ Uzun süredir piyasalarda yukarı ivmeyle seyretmeye devam eden dolar, haftanın son gününden Avrupa Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık fazi artırımı sonrasında euronun gerisinde kaldı..

– Euro 18,37 liraya yükselirken, dolar da 18,23 liraya yükseldi..

KÜRESEL PİYASALAR AZALAN BELİRSİZLİKLERLE POZİTİF SEYREDİYOR

✅ Küresel piyasalarda, Avrupa Merkez Bankası’nın beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki para politikasına ilişkin belirsizliklerin azalmasıyla pozitif bir seyir izleniyor..

– Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizlerini tarihinde ilk kez 75 baz puan artırırken, şahin duruşun enflasyonla mücadele sonlanana kadar devam edeceği mesajı verildi..

– Fed Başkanı Jerome Powell:

“Enflasyonu düşürmeye güçlü bir şekilde kararlıyız.. İş bitene kadar devam etmeliyiz..

Enflasyon ne kadar uzun süre hedefin üzerinde kalırsa risk o kadar büyük olacak..”

– Chicago Fed Başkanı Charles Evans:

“Bankanın bu ayki toplantısında 50 veya 75 baz puanlık faiz artırımına açık olduğunu belirtmeliyim.. Faiz oranının yıl sonuna kadar yüzde 3,25-3,5 aralığına yükselmesini öngörüyorum.. Gelecek yıl ise yüzde 4’e ulaşmasını bekliyorum..”

✅ Avrupa’da ECB, 75 baz puanlık artışla refinansman faizini yüzde 1,25’e, mevduat faizini yüzde 0,75’e ve marjinal fonlama faizini de yüzde 1,50’ye yükseltti..

Banka, 2022 için Euro Bölgesi büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 3,1’e çıkardı. Gelecek yıl için büyüme tahminini ise yüzde 2,1’den yüzde 0,9’a çekti..

🔴 ECB’NİN YOLUNA ”SIKI’ ŞEKİLDE DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR
Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), gerçekleştirdiği tarihi faiz artırımı sonrasında da sıkı para politikasına devam etmesi bekleniyor..

✅ ECB, yüksek enflasyon karşısında üç temel politika faizinde tarihi bir faiz artışıyla Euro bölgesinde rekor enflasyonla mücadele ediyor..

– Banka üç temel politika faizini 75 baz puan artırdı..

ECB, refinansman faizini yüzde 1,25’e, mevduat faizini yüzde 0,75’e ve marjinal fonlama faizini ise yüzde 1,50’ye yükseltti. Böylece, banka 1999’da Avrupa ortak para biriminin kullanılmasından bu yana en yüksek faiz artışına gitmiş oldu..

✅ Bankanın faiz artışlarına bundan sonra da devam etmesi bekleniyor..

– ECB’nin gerçekleştirdiği tarihi faiz artırımı sonrasında da sıkı para politikasına devam etmesi öngörülüyor..

– Berenberg Ekonomisti Salomon Fiedler:

“Enflasyonun ağustos ayında yıllık bazda yüzde 9,1’e yükselmesine cevap olarak ECB’nin şimdiye kadarki en büyük hamlesi olan 75 baz puanlık faiz artırımına gittiğini belirtmeliyim..

ECB’nin önden yüklemeli artışın ardından gelecek birkaç toplantısında faiz oranlarında önemli ölçüde artıracağının sinyallerini verdiğini ifade etmeliyim..

Konseydeki güvercinlerden dolayı ECB, niceliksel sıkılaştırmaya yaklaşmadı.. Bunun yerine, ECB, bankada tutulan rezervler için bazı teknik düzenlemeler yaptı..

Şaşırtıcı olmayan şekilde, ECB’nin eskisinden daha uzun ve çok daha zayıf ekonomik büyüme için daha yüksek enflasyon beklediğini, bankanın ciddi resesyon yerine sadece 2022 sonu ve 2023 başı için durgunluk öngördüğünü söyleyebilirim..

Gelecek aylarda enflasyon biraz daha artabileceğinden, ECB refinansman faiz oranını aralık ayında yüzde 2’ye çıkarabilir..”

🔴 ”YÜKSEK ENFLASYON NEDENİYLE DAHA FAZLA FAİZ ARTIRIMI BEKLENTİSİNİ SÜRÜYOR”

✅ Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Michael Schubert de ECB’nin politika faiz oranını 75 baz puan artırarak net bir sinyal verdiğini söyledi..

– Michael Schubert:

“Bankanın yüksek enflasyon nedeniyle daha fazla faiz artırımı beklenti mizi sürdürdüğü müzü belirtmeliyim.. Önümüzdeki yılın başında mevduat faizini yüzde 1,75’e yükseltmesini, ancak bundan sonra görünür olacak resesyon nedeniyle faiz artırım sürecini duraklatmasını bekliyoruz.. Ancak enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmek için mevduat faizinin yüzde 4’e yükseltilmesi gerektiğine inanıyoruz..”

✅ Rabobank ECB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot ise piyasaların 50 baz puanın üzerini fiyatladığını ve ECB’nin başka seçeneği olmadığını belirtti..

– ECB’nin fiyat istikrarına bağlılığını göstermek için faiz oranlarını 75 baz puan artırdığını ifade eden Groot, bankanın düşük büyüme ve yüksek enflasyon öngörüsünden dolayı böyle bir hamle yaptığını aktardı..

✅ Groot, ECB’nin faizde ekim ve aralık ayında 50 baz puan, ocak ayında 25’er baz puanlık artış yapacağı öngörüsünde bulundu..

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: