DÜNYA

ABD: TÜRKİYE’NİN SURİYE İLE İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRMESİNİ DESTEKLEMİYORUZ

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad:
“İlişkilerin savaşın başlangıcından önceki haline dönmesi için Suriye topraklarında Türk işgalinin bitmesi gerekiyor”

TÜRKİYE-SURİYE YAKINLAŞMASIYLA İLGİLİ ABD’DEN AÇIKLAMA: DESTEKLEMİYORUZ

🎗 “ABD’NİN ESAD REJİMİ İLE DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ İYİLEŞTİRME NİYETİ YOK”

– ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Patel:

“ABD’nin Esad rejimi ile diplomatik ilişkileri iyileştirme niyeti yok ve diğer ülkelerin ilişkileri normalleştirmesini de desteklemiyoruz..”

✅ Ankara’dan gelen Şam ile diyalog ve temas mesajlarının ardından, Washington yönetimi ilk kez konuya dair açıklama yaptı..

– ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Türkiye’nin Suriye ile ilişkileri normalleştirmesini desteklemediklerini belirtti..

– Patel:

“ABD’nin Esad rejimi ile diplomatik ilişkileri iyileştirme niyeti yok..”

🎗 ‘REHABİLİTE ÇABALARINA DESTEK BEYAN ETMEYECEĞİZ’

“Türkiye’nin dışişleri bakanı, ülkenin Suriye hükümeti ile diyalog için hiçbir ön koşulu olmadığını söyledi. ABD bu retoriğe nasıl bakıyor?”

– Patel:

 “ABD yönetimi, Beşar Esad’ı normalleştirme veya rehabilite etme yönündeki çabalara destek beyan etmeyecektir. ABD’nin Esad rejimi ile diplomatik ilişkileri iyileştirme niyeti yok ve diğer ülkelerin ilişkileri normalleştirmesini de desteklemiyoruz.”

🎗 ‘SURİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIMLARI KALDIRMAYACAĞIZ’

– Patel:

“Suriye’ye yönelik yaptırımlar kaldırılmayacak.. Siyasi bir çözüme yönelik gerçek ve kalıcı bir ilerleme sağlanana kadar Suriye’ye yönelik yaptırımları kaldırmayacağız ve Suriye’nin yeniden inşasına karşı tutumumuzu değiştirmeyeceğiz..”

– Erdoğan: “Bizim Esad’ı yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok.. Devletler arasında siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz” açıklamasında bulunmuştu.. 

Şam ile Ankara arasında diyalog gündemine ilişkin konuşan Çavuşoğlu ise, istihbarat servisleri üzerinden temaslar olduğunu belirtmişti. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye ile diyalog için ön koşulu olmadığını söylemişti..

Bu hafta başında, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ise, şöyle konuşmuştu: “Biz herhangi bir şart koşmayacağız, ancak ilişkilerin savaşın başlangıcından önceki haline dönmesi için Suriye topraklarında Türk işgalinin bitmesi gerekiyor”

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: