DÜNYA

ERDOĞAN: ESAD’I YENMEK YÖNÜNDE BİR HEDEFİMİZ OLMADI!

KASSARGİAN:
“SURİYE KAMUOYUNDA BİR ERDOĞAN VE ESAD GÖRÜŞMESİ BEKLENMİYOR”

“BİZİM ESED’İ YENMEK, YENMEMEK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK Kİ”

▶️ ERDOĞAN’IN SON AÇIKLAMALARININ ESAD YÖNETİMİNDEKİ YANKISI!.
Dışişleri Bakanlığı’nda istekliler var ama ordu Türkiye ile yakınlaşmaya taraftar değil

✅ Sorularımızı yanıtlayan Suriyeli gazeteciler Sultan ve Kassargian farklı değerlendirmede bulundu..

– Her iki ismin verdiği bilgilere bakılınca Suriye kamuoyunda da kafalar karışmış görünüyor..

✅ Son dönemlerde Türkiye’nin 2011 yılından beri Suriye’de izlediği politikada değişime gideceğine dair işaretler veren gelişmeler yaşanıyor..

– İç savaşın başladığı ilk yıllarda rejim değişikliği için ısrar eden Türkiye, son dönemlerde bu politikadan vazgeçmiş ama Esad yönetimiyle de diyalogdan kaçınmıştı..

Erdoğan tarafından dün yapılan yeni açıklama liderler düzeyinde olmasa bile devletler bazında ilişkinin yeniden sıklaştığı yorumlarına yol açtı..

✅ Suriye konusunda “Devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz” diyen Erdoğan, “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki” dedi..

Peki bu açıklamalar Suriye’de nasıl yankılandı? 

✅ Soruyu Esad yönetiminin kontrolündeki bölgelerde yaşayan gazeteciye Sarkis Kassarjian ile Somer Sultan cevapladı.. 

somersultan.jpg

Somer Sultan / Fotoğraf: Facebook

SULTAN: “SURİYE’NİN BAŞARISI OLARAK GÖREN DE OYUN OLARAK NİTELEYEN DE VAR!.”  

✅ Esad’ın da memleketi Lazkiye’de yaşayan Sultan’a göre, öncelikle Erdoğan’ın çıkışı konusunda Suriye’de iki farklı bakış açısı mevcut..

– Bunun ortak noktasını da Erdoğan’ın Suriye ile yakınlaşmaya zorlandığı ve kendiliğinden gelişen bir durum olmadığını oluşturuyor.. 

– Somer Sultan:

“Birinci bakış açısında olanlar; Erdoğan’ın tavır değiştirmesi Suriye’nin başarısından kaynaklanıyor..

İkinci bakış açısına sahip olanlar; daha yakın zamana kadar Türk ordusu Suriye’nin kuzeyine yeni bir operasyon planlıyor. Erdoğan’ın şu anki çıkışı bu operasyonu örtmek amacıyla bir oyun..”

✅ Suriye’nin yarı resmi gazetesi olan El Vatan’da geçen günlerde bu konuda geniş analizler çıktı..

– Sultan:

“Analizlerde Türkiye’nin içinde olduğu ekonomik sıkıntılardan dolayı Rusya ve İran ile yaptığı anlaşmalara ve Körfez’deki Arap ülkeleriyle yaptığı ticareti geliştirmek için Suriye’yi transit ülke olarak kullanmak istediğine dikkat çekildi..” .

suriyeordusu.jpg

Sultan’a göre Suriye ordusu, Türkiye ile yakınlaşmaya mesafeli bakıyor / Fotoğraf: AFP

SULTAN: DIŞİŞLERİNDE İSTEKLİLER VAR AMA SURİYE ORDUSUNDA TÜRKİYE İLE YAKINLAŞMAYA TARAFTAR YOK!.”

– Somer Sultan:

“Geçen günlerde Kobani olarak da bilinen Ayn el-Arab’a bağlı Çarıklı köyünde bir Suriye mevziisinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) vurulması sonucu 4 Suriye askerinin ölmesinin ardından Suriye ordusunca bir açıklama yapıldı.. Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye yakınlaşma taraftarları olabilir ama ordu içerisinde bu konuda taraftar hemen hemen yok gibi..” 

SULTAN: SAHAYA BAKTIĞIMIZDA YUMUŞAMA GÖRMÜYORUZ!.”

✅ Türki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat ile Ekim 2021’de bir uluslararası toplantıda ayak üstü gerçekleşen görüşmesine değinen Sultan, şöyle konuştu..

– Somer Sultan:

“10 ay sonra açıklamasını Suriye’de Erdoğan iktidarının kamuoyunda puan toplamak ve süreci geçiştirmek için yaptığına inananlar var. Çünkü biz burada sahaya baktığımızda yumuşama olduğuna dair bir belirti şimdilik görmüyoruz. Şayet perde arkasında görüşülen başka şeyler yoksa bir süre sonra bu havanın da dağılacağını yeniden eski sert söylemlere dönüleceğini düşünüyorum..”

sarkiskassarjian.jpg

Sarkis Kassargian / Fotoğraf: Facebook

▶️ KASSARGİAN: ERDOĞAN’DAN GELEN AÇIKLAMA SÜRPRİZ DEĞİLDİ!.”

✅ Şam’da yaşayan gazeteci Sarkis Kassargian ise Sultan’ın aksine  öncelikle Erdoğan’ın açıklamasının beklenen bir beyanat olmadığı görüşünde.. 

– Sarkis Kassargian:

“Son zamanlarda Türkiye’den yumuşama işaretleri geldiğini belirtmeliyim.. Suriye konusu Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Bundan dolayı Erdoğan’dan gelen açıklama sürpriz değildi..”

⏩ KASSARGİAN: TÜRKİYE, ASTANA’DA ESAD’I DEVİRMEK FİKRİNDEN VAZGEÇMİŞTİ!.”

✅ Erdoğan’dan gelen mesajlara karşı Suriye’den henüz sıcak bir açıklama gelmediğine dikkati çeken Kassargian şunları söyledi..

– Kassargian:

“Şimdilik somut bir şey söylemek zor. Erdoğan’ın, ‘Esad’ı devirmek gibi derdimiz yok’ demesi de aslında yeni bir açıklama olarak yorumlanmıyor. Çünkü Türkiye, Astana anlaşması ile zaten bu hedefinden vazgeçtiğini kabullenmişti..

 

Ülke kamuoylarında liderlere karşılıklı olarak liderlere yönelik bir güvensizlik olduğunu vurgulamalıyım.. Ancak bir taraftan da zaten yapabilecek bir şeyi olsa yapılırdı. Erdoğan’ın ‘elinde bir şey kalmadığından bu noktaya geldi’ yorumları yapılıyor. Sonrasında daha kötü durumun olmayacağı düşünülüyor..” .

şam.jpg

Erdoğan’ın açıklamaları Şam’da da dikkatle takip ediliyor / Fotoğraf: Reuters

⏩ KASSARGİAN: LİDERLERİN GÖRÜŞMESİ ZOR, KISA VADEDE DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞMESİ DE BEKLENMİYOR!.”

Suriye’nin “olmazsa olmaz” taleplerinin Türkiye’nin askeri güçlerini bulunduğu yerlerden çekmesi ve silahlı gruplara desteği bırakması olduğunu ileri süren Kassargian, Suriye kamuoyunda bir Erdoğan ve Esad görüşmesinin beklenmediğini kaydetti..

– Suriyeli gazeteci Kassargian:

“Dışişleri bakanları düzeyinde görüşme olabilir ama o da yakın süreçte beklenmiyor. Önce Türkiye’nin Suriye’nin talepleri doğrultusunda adımlar atması bekleniyor. Onun öncesinde Türkiye’deki seçim öncesi Erdoğan’a böyle bir fotoğraf vermek istemeyecektir. Siyasi konular konuşulmayacaksa teknik konuları zaten istihbarat birimleri konuşuyor..”

⏩ TÜRKİYE VATANDAŞI OLAN ÖSO KOMUTANLARI TÜRKİYE’DE KALACAK!.

Sarkis Kassargian, çözüm halinde Suriye Milli Ordusu (SMO) mensuplarından Türkiye vatandaşı olan komutanların Türkiye’de kalmasının beklendiğini belirterek şunları söyledi..

– Kassargian:

“Daha alt düzeyde olanlar diğer bölgelerde olduğu gibi aflarla silah bırakıp sivil hayata dönecek. Cihatçılar ya tasfiye edilecek ya da başka yerlere giderek faaliyetlerini orada sürdürecek..”

© The Independentturkish// Ali Kemal Erdem

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: