DÜNYA

EMEVİ CAMİİ’NDEKİ NAMAZDA ERDOĞAN ESAD’LA YAN YANA MI SAF TUTACAK?

SURİYE İLE TÜRKİYE ARASINDA YUMUŞAK MESAJLAR VERİLİYOR

SİYASET, SURİYE İLE AÇILMAK İSTENEN YENİ SAYFAYI TARTIŞIYOR

▶️ ŞAM-ANKARA ARASINDA ESEN RÜZGARLAR YUMUŞATILABİLİR Mİ!.
Ankara Suriye politikasında değişikliğe gidiyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da zeytin dalı uzattı

✅ 2011’den itibaren Suriye ile Türkiye arasında çok sert rüzgarlar esmesine karşın son dönemde ortamın yumuşatılmasının istendiğini ortaya koyan mesajlar veriliyor..

✅ Erdoğan aşağıdaki sözleri Kasım 2016’da Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin yaptığı açıklamada söyledi.

– Erdoğan:

“Orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed’in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil.”

– Türkiye, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den itibaren muhaliflere destek vererek Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı tavır aldı..

✅ Erdoğan 2012 yılında şunları da demişti..

– Erdoğan:

“İnşallah biz en kısa zamanda Şam’a gidecek, Selahaddin-i Eyyubi’nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camii’nde namazımızı da kılacağız..”

– Geçen sürede ne Esad devrildi ne de herhangi bir Türk yetkili Emevi Camii’nde namaz kılabildi..

2011’den itibaren Suriye ile Türkiye arasında çok sert rüzgarlar esmesine karşın son dönemde ortamın yumuşatılmasının istendiğini ortaya koyan mesajlar veriliyor..

ÇAVUŞOĞLU: MUHALEFETLE REJİM ANLAŞMALI!.

✅ Türkiye ile Suriye arasındaki ilk büyük resmi temas Ekim 2021’de Belgrad’daki Bağlantısızlar Toplantısı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad arasında gerçekleşti..

– Çavuşoğlu burada Suriyeli mevkidaşına “muhalefetle rejimin anlaşması gerektiğini” söylemişti..

Çavuşoğlu’nun geçen günlerde kamuoyuna açıkladığı bu temasın ardından Ankara’dan Şam yönetimine diyalog mesajları gelmeye başladı..

✅ Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta, bir gazetecinin sorusu üzerine şunları söyledi..

– Erdoğan:

“Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok. Devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz. Suriye ile daha ileri seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor..”

– Erdoğan’ın bu sözleri, Şam’la daha temasın artacağı şeklinde yorumlandı..

Recep Tayyip Erdoğan - Beşşar Esad

Recep Tayyip Erdoğan – Beşşar Esad / Fotoğraf: Twitter

Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin mesajları tartışılırken, Vatan Partisi’nden Doğu Perinçek ve Ethem Sancak da Şam’a ziyaret planlıyor..

✅ Peki Ankara, rejim ile muhalifleri uzlaştırabilir mi? 

✅ Vatan Partisi’nin ziyaretinden bir sonuç alınır mı?

– Bazı emekli büyükelçi ve siyasi aktörlerden Türkiye’nin Suriye’de geldiği noktayı değerlendirmesini istedik..

⏩ HİKMET ÇETİN: “SURİYE GÜVENDE OLDUĞU SÜRECE TÜRKİYE GÜVENDEDİR!.”
Eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara’nın Şam politikasının başından itibaren yanlış olduğu görüşünde..

– Hikmet Çetin:

“Türkiye’nin Suriye ile 900 kilometreden fazla sınırı olduğunu hatırlatırım.. Suriye güvende olduğu sürece Türkiye güvendedir. Esad’ın devrilmesi gündemin birinci maddesi yapılmamalıydı..

Şam yönetimiyle doğru diyalog kurulması halinde mülteci problemi ya da sınır bölgelerinde güvenlik sorunu yaşanmayacak..

Türkiye diyalog yerine Esad’a karşı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adlı muhalifleri örgütledi. Oysa diyalog olsaydı bugün bu kadar sorun birikmiş olmazdı. Ne kadar erken diyalog olsa o kadar iyi ama Rusya söylemeden bizim bunu yapmamız gerekirdi..”

Vladimir Putin - Beşşar Esad

Vladimir Putin – Beşşar Esad / Fotoğraf: Twitter

⏩ HİKMET ÇETİN” KİMİN YÖNETECEĞİNE SURİYE HALKI KARAR VERMELİ!.

✅ Ankara’nın biran önce Şam yönetimi ile diyalog başlatmasının önemine vurgu yapan Çetin şunları anlattı..

– Hikmet Çetin:

“Suriye’de IŞİD, EL Kaide gibi birçok silahlı unsur var. Esad’ın Türkiye’den bu unsurlarla ilişkisini kesmesini ve Türk askerlerinin topraklarından çıkmasını isteyeceğini düşünüyorum..

Sorunların çözümü çok kolay olmasa da diyalog başlamalı. Gecikmeli de olsa Şam ile uzlaşmak lazım..

Şam’ı kimin yöneteceğine Suriye halkı karar vermeli. Bir ülkeye dışarıdan demokrasi getirilemediği gibi yönetimi de değiştirilemez..

En doğru karar diyalogun biran evvel başlamasıdır..”

FARUK LAĞOĞLU: “UZLAŞTIRMA İDDİASIYLA YOLA ÇIKMASI DOĞRU DEĞİL!.”

Emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu da Çetin gibi Türkiye’nin Suriye politikasının başından itibaren yanlış olduğu görüşünde..

– Faruk Loğoğlu:

“Türkiye’nin Suriye’nin çözümüne katkı sunabilmesi, nereden başladığına bağlı.. Eğer uzlaştırma iddiasıyla yola çıkıyorsa bu doğru ve verimli bir strateji olmaz..

Ankara’nın ilk başta Şam yönetimiyle oturup hangi konuların öncelikli olduğu hangilerinin ise sona bırakılacağıyla ilgili bir hazırlık yapması gerekiyor..

Burada önemli olan Türkiye-Suriye ilişkilerinin düzelmesidir. İlişkilerin düzeltilmesinin bir boyutu olarak Ankara’nın Suriye’yi ilgilendiren iç sorunlarına nasıl katkı yapabileceğini konuları görüşmesi gerekir..

– Muhalefet ile Esad’ı uzlaştırmak çok yanlış bir çıkış olur çünkü Ankara’nın muhalefet olarak tanımladığı kesimler, Şam tarafından terörist olarak görülüyor..

Öncelik Ankara-Şam ilişkilerinin normalleştirilmesidir..

Vatan Partisi yöneticilerinin Şam ziyareti tamamen faydadan ari değil ama görüşmelerin diplomatik kanallardan yürütülmesi daha doğru ve verimli olur..”

Halep, Hama, Humus ve diğer birçok kentte büyük yıkımlar yaşandı

Suriye’nin Halep, Hama, Humus ve diğer birçok kentte büyük yıkımlar yaşandı / Fotoğraf: AA

EROZAN: “SURİYE’Yİ İÇ POLİTİKAYA ALET EDEN ERDOĞAN’IN İNANDIRICILIĞI YOK!.”

İYİ Parti Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı emekli büyükelçi Ahmet Kamil Erozan, iktidarın bu haliyle Suriye meselesinde çözüme katkı sunamayacağı görüşünde..

Erdoğan’ın Suriye meselesini tamamen iç politik sebeplerle yaptığını aktaran Erozan şunları söyledi..

– Ahmet Kamil Erozan:

“Bir defa Erdoğan’ın inandırıcılığı yok. Harap olmuş birinin arabulucu olması mümkün değil..

Bugün itfaiyecilik yapmaya çalışsa da Erdoğan’ın zamanında ateşe benzin döker gibi Suriye meselesine yaklaşım gösterdiğini biliyoruz..

Böyle bir kimliğin aracılık yapması mümkün değil. İktidar bu haliyle Suriye’de çözüme katkı sunamaz durumda..

Erdoğan’ın açıklamalarının arkasında sığınmacılar meselesi var. Yani ‘barışacağım ve sığınmacıları göndereceğim’ diyor..

– İç politikada iktidar üzerindeki en büyük baskı sığınmacılar meselesidir..

Daha çok iç politik meselelerle böyle bir manevra yapmaya çalışıyor..

Türkiye’nin yapması gereken Cenevre’ye destek vermesidir..

Şam’a ziyaret gerçekleştirecek Vatan Partisi heyeti.. Bunlardan ancak turist olur, turistik yerleri gezer ve gelirler..

Şu an zaten taraflar arasında aracılığa gerek kalmaksızın Cenevre’de yürütülen bir süreç var. Türkiye’nin yapması gereken destek verip süreci hızlandırmasıdır. Ukrayna-Rusya, arasında ya da  İsrail-Filistin arasında arabuluculuk…

Daha doğrusu iktidarın arabuluculuk gibi bir takıntısı var. Bunlar kendilerini arabuluculuğun şampiyonu sanıyor. Çaba göstermek istiyorlarsa Cenevre’deki süreci süratle sonuçlandırmak için katkı sunsunlar.” 

Suriyeİç savaş nedeniyle milyonlar insan yerinden edildi / Fotoğraf: AA 

⏩ TAYİP TEMEL: “AKP’NİN KÜRT KARŞITLIĞI SİYASETİ ÇÖZÜM GETİRMEZ!.”

✅ Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel’e göre Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm perspektifi yok..

– Tayip Temel:

“Ankara’nın tek hedefi Kürtleri statüsüz bırakmak.. Türkiye’nin Suriye’de bazı yerleşim yerlerini kontrol altına almasını “işgal” olarak nitelendiriyor um.. Hükümet kendine bağlı güçleri yerleştirdiği tüm alanlardan çekilmesi için temel şart olarak Kürtlerin sahip olduğu hakların geri alınmasını öne sürecek. Bu da çözüm siyaseti değil, pazarlık ve şantaj siyasetidir.

– En doğru siyaset çözümü Suriyeli halka bırakmaktır..Türkiye tarafından desteklenen silahlı unsurlar Şam yönetimi tarafından “terörist” grup olarak görülüyor..

✅ Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bulundukları bölgelerden çekilip çekilmeyeceklerini açıklamadan, muhalefet olarak gördükleri ancak kontrol ettikleri yerlerde birçok insanlık suçunu işlemiş bu grupları Şam ile barıştırmaktan, uzlaştırmaktan söz ediyor..

Açıklamadan sonra Türkiye bayraklarının yakılmasından anlıyoruz ki bu iş hem rejim hem de gruplar için kolay olmayacak..

Suriye’de çözümden söz eden Türkiye’nin daha önceki gün rejime ait askeri karargahı bombaladı, SİHA ve İHA’lar neredeyse her gün Kamışlı ve Kobani’yi vuruyor..

Bu yüzden ne kadar barıştan söz etse de Türkiye’nin temel siyaseti Suriye ve Rojava’yı istikrarsızlaştırmak, işgal ve yeni saldırılara zemin hazırlamaktır.. Tüm eylemleri bunu gösteriyor..

En doğru siyaset Suriye’deki çözümü Suriyeli halklara bırakmak. Türkiye bu pozisyona çekilirse ancak çözüme hizmet eder. Pazarlık, şantaj ve Kürt düşmanlığı bir çözüm siyaseti olamaz..”

 SuriyeRejimin saldırıları sonucu 10 binlerce insan yaşamını yitirdi / Fotoğraf: AA 

⏩ KANİ TORUN: “ULUSLARARASI KURUMLAR GÖZETİMİNDE YAPILMALI!.”

✅ Gelecek Partisi Genel Sekreteri emekli büyükelçi Kani Torun ise Esad ile görüşmenin uluslararası kurumların gözetiminde yapılması gerektiğini söyledi..

– Uluslararası girişim olmadan Ankara’nın çözüme katkı sunmasının çok zor olacağına değinen Torun:

“Yaptıkları yanına kar kalacak şekilde gidip Esad ile el sıkıştığınızda Şam’ın yurt dışından hiçbir mülteciyi geri almayacağını biliyoruz. Çünkü Esad bunun için üzerinde hiç baskı hissetmeyecektir..

Muhalefetle göstermelik anlaşma yapılsa bile kimsenin Esad’a güvenip geri dönmeyeceğini belirtmeliyim..

Esad ile görüşme olacaksa uluslararası kurum ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı doğrultusunda bir geçiş süreci olacak şekilde yapılması gerekiyor.. 2254 sayılı kararı duruyor ve maalesef uygulanmadı..

– Ankara’nın Moskova ve Washington ile ilişkilerini artırıp BM kararının uygulanması için Esad’a baskı yapması işleri kolaylaştıracak..

Eğer baskı olursa Şam rejimi mültecileri geri almak zorunda hisseder. Ama hiçbir şey olmamış gibi gider görüşürseniz, Esad kendini baskı altında hissetmeyeceği için yurt dışına çıkan mülteciler geri dönmez..

Öte yandan Vatan Partisi’nin ziyaretinin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Ziyaretten bir şey çıkmaz. Gerçekten Türkiye mültecileri geri göndermek istiyorsa bunu uluslararası kurumları devreye sokarak yapmalıdır..”

 SuriyeKadınlar kocasız, çocuklar babasız kaldı / Fotoğraf: AA 

⏩ MUSTAFA KAYA: “ÖLÜM YAŞANMADAN, KAN AKMADAN YÖNETİLEBİLİRDİ!.”

Saadet Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya da 11 yıldır Suriye’de yaşananların sürecin yanlış yönetilmesinden kaynaklı olduğu görüşünde..

– Olayların başlamasıyla birlikte Ankara’nın ülke ve bölge gerçekliklerinden bağımsız tamamen ABD’nin gözlüğüyle meseleye yaklaştığı için sürecin bu noktaya geldiğine öne süren Kaya:

“Süreç, daha farklı bir şekilde, ölümler yaşanmadan, kan akmadan yönetilebilirdi..

Kan ve gözyaşının akmaması ve istikrarsızlığın artmaması için Saadet Partisi olarak 2011-12 yılında Şam’a Esad ile görüşmeye gittik..

Esad’a ‘istikrarsızlığın artmasında bütün bölge etkilenir, bölge ülkeleri olarak kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeliyiz, Moskova ve Washington’un müdahalesi çözüme katkı sunmaz’ dedik. Bunu bizzat Esad’a söyledik..

Ankara masaya güçlü oturacağız zannına kapıldı..”

– Ankara’nın Suriye politikasını üç ayrı dönem şeklinde ayırmak gerektiğine değinen Kaya:

“İlk dönem 2011-15 arası. Bu tarihte Türkiye tamamen Amerika tezleriyle Suriye’ye baktı. Ankara Obama’nın ‘Esad yürüyen bir ölüdür’ açıklamasıyla ‘Esad gidecek biz ABD ile masada güçlü bir şekilde oturacağız’ zannına kapıldı. Ancak Obama 2015’te ‘Biz Rusya ve İran ile çalışabiliriz’ dediğinde Türkiye şok oldu..

2017 Astana’dan sonra Suriye’de çözümün ancak Rusya ve İran ile daha mümkün olabileceğini düşünen bir Türkiye ortaya çıktı. Ve o sürecin sonunda da bugün Şam ile görüşme ihtimalinin ne kadar öne çıktığı belli oldu..

Bugün Suriye’de farklı yapılar, terör yapılanmaları, İdlib gibi birçok sorun var. Türkiye’nin her hal ve şart altında sığınmacı problemi ve güvenlik endişelerini giderebilmesi için Şam yönetimi ile iletişim kurma ve meseleleri değerlendirme görüşmelerini olumlu bulduğumuz belirtmek isterim..”

 © The Independentturkish // Abdülhakim Günaydın

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: