SIYASET

ŞAM-ANKARA TEMASINDA ESAD CEPHESİNİN ÖNCELİKLİ 5 İSTEĞİ VAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:
“Muhalefet ile Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz”

🌐 ESAD’IN ERDOĞAN’DAN 5 TALEBİ VAR..!
🌐 İktidara yakın Türkiye Gazetesi, “Erdoğan, Esad’la görüşebilir” haberinin ardından şimdi de Şam-Ankara temaslarında Esad’ın Türkiye’den 5 talebi olduğunu iddia etti..

Yılmaz Bilgen imzasıyla yayımlanan habere göre…

✅ Türkiye ile 11 yıl sonra yeniden komşu olmak isteyen Şam, Ankara’dan şu taleplerde bulundu: 

1- İdlib’in tekrar Şam yönetimine devri..

2- Reyhanlı-Cilvegözü Sınır Kapısı ile birlikte Kesep Gümrüğü’nün devri..

3- Cilvegözü-Şam arasında ticari koridor..

4- Suriye’nin doğusunda Deir el-Zor-Haseke şehirleri ile Halep-Lazkiye hattındaki ulaşım koridorunda (M 4) tam kontrol şartı..

5- Avrupa ve ABD’nin Esad rejimini destekleyen bürokrat, işadamı ve şirketlere dönük yaptırımları konusunda Türkiye’nin destek vermesi..

🌐 TÜRKİYE’NİN ‘YPG’ TALEBİ..! 

✅ Ankara ise Şam’ın taleplerine karşı:

1- PKK/YPG bölgelerinin tamamen temizlenmesini..

2- Sınırda terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılması..

3- Muhalefet ve Şam arasında siyasi, askeri entegrasyon süreçlerinin sağlıklı bir biçimde tamamlanması ile birlikte mültecilerin güvenli dönüşü ve yerleşim sonrası uygulamaları.. görmek istiyor.

4- Ankara ilk aşamada Humus, Şam ve Halep’in güvenli ve onurlu dönüşler için pilot bölge olması ve daha sonra bu çerçevenin genişletilmesini.. talep ediyor.. 

🌐 TÜRKİYE: “ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞEBİLİR”..!

 İktidara yakın Türkiye gazetesininverdiği habere göre..

✅ İran ve Rusya ile yapılan Tahran ve Soçi görüşmelerinde. Suriye  sahasına yansıyacak önemli kararlar alındı. .

– Ankara’nın ‘Henüz erken’ dediği Erdoğan-Esad görüşmesinin bir telefon düzeyinde de gerçekleşebileceği iddiası da yer aldı..

Meclisi Millî Üyesi Ali Ahmet Said (Adonis) İsbir’in de Türkiye’ye geldiği belirtilen haberde ayrıca, “Türk ve Suriye tarafında bir başka gelişme ise sivil görüşme trafiği ile ilgili her iki ülke yönetiminin de bölgeyi iyi tanıyan uzmanlardan bir komisyon kurma safhasına geçmesi oldu” denildi..

🌐 AKP’DEN ‘ESAD-ERDOĞAN’ TEMASI SİNYALİ: “BİR YERDEN BAŞLAR DÜZEYİ YÜKSELEBİLİR”..!  

Türkiye-Suriye temasına ilişkin “Liderler bazında görüşme olabilir mi” sorusuna ..

– AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı:

“Bir yerden başlar, bunun düzeyi yükselir inşallah..”

🌐 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından, muhtemel ‘Erdoğan-Esad’ görüşmesine ilişkin ikinci sinyal de geldi..!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ya ‘Erdoğan-Esad teması’ olacağına yönelik tartışmalar soruldu..

– Yazıcı:

“Ben hiç olmaz diyecek durumda değilim. Bir yerden başlar, bunun düzeyi yükselebilir, inşallah.. Sayın Bahçeli de buna destek vermiş, teşekkür ediyoruz..

Bakın sorunları çözmenin birden çok faktörü olabilir. Ama uluslararası ilişkilerde sorun çözücü en önemli faktör diyalog kanalıdır. Ya doğrudan veya endirekt. Bugüne kadar sınırlı ölçüde endirekt yürütülüyordu. Bugün biraz daha seviyenin yükselmesi, inşallah ileride o trendin daha da yükselmesi süreciyle oluşacak ortamın, 11 yıldan bu yana yaşadığımız Suriye’deki bu bataklığın sona ermesine vesile olur inşallah..”

İLGİLİ HABER
🌐 BAHÇELİ: “SURİYE KONUSUNDA ATILAN ADIMLAR DEĞERLİ VE İSABETLİ”..!
🌐 DIŞİŞLERİ BAKANIMIZIN SÖZLERİ KALICI ÇÖZÜM ARAYIŞLARINA GÜÇLÜ BİR NEFESTİR..!

– MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:

“Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir. Bu ülkede yaşayan hiç kimse, kökeni ve mezhebi ne olursa olsun ülkemizin ötekisi veya hasmı değildir. Hepsi kardeşimizdir, aramızda tarihe, kültüre ve inanca dayanan kuvvetli bağlar vardır. Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususundaki yapıcı ve gerçekçi sözleri kalıcı çözüm arayışlarına güçlü bir nefestir. Bundan hiç kimsenin rahatsız olmasına gerek yoktur..

Türkiye’nin Suriye ile görüşme düzeyini siyasi diyalog mertebesine çıkarması, bu çerçevede terör örgütlerinin yuvalandıkları her coğrafi alandan işbirliğiyle sökülüp atılması önümüzdeki siyasi gündem konularından birisi olmaya namzettir ve hatta ciddiyetle ele alınmaya değerdir. 2023’e kadar her alanda ve her komşumuzla normalleşme atmosferinin hakim olması samimi arzumuz ve umudumuzdur. Üzerinde yaşadığımız geniş coğrafyanın bize söylediği; çatışarak değil kucaklaşarak yaşamanın tek seçenek olduğudur. Bunu başaracak tek siyasi irade de Cumhur İttifakı’dır. Gerisi sadece fasa fisodur, fuzuli ezberdir, gürültü kirliliğidir..

Bizimle milliyetçilik yarışına girip kutlu ceddimiz ve rahmetle yad ettiğimiz Süleyman Şah’ın türbesiyle ilgili dedikodu yapan Kılıçdaroğlu’na asıl cevabı Türk milleti verecek, Dersim ayarlı bu şahsın gerçek yüzünü muhakkak ifşa edecektir. Bu ise yalnızca bir sabır ve zaman meselesidir.”

İLGİLİ HABER
🌐 İDDİA: “PERİNÇEK VE SANCAK 10 GÜN İÇİNDE SURİYE’YE GİDİP ESAD’LA GÖRÜŞECEK”..!

✅ Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, ilginç bir iddia ortaya attı..  

AKP’den istifa edip Vatan Partisi’ne geçen Ethem Sancak, önümüzdeki 10 gün içinde Doğu Perinçek’le birlikte Suriye’ye gidecek..

Doğu Perinçek ve Ethem Sancak hem Esad’la hem de Esad’ın kabinesinde bulunan bakanlarla gayri resmi bir görüşme gerçekleştirecek..”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında “Muhalefet ile Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz” demişti..

🌐 DOĞU PERİNÇEK: ŞAM HAVAALANI’NI AÇACAĞIZ..!
🌐 “Suriye’nin toprak bütünlüğünü Türk devleti de savunuyor. Türkiye orada kalıcı olamaz ki”..!

✅ Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, önümüzdeki günlerde Suriye’ye yapacakları ziyaretle ilgili bilgi verirken, uçuşun doğrudan Şam’a olacağını belirterek “Şam Havaalanı’nı açacağız” dedi..

– Doğu Perinçek, Suriye ziyareti hakkında Halk TV’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı..

Söyleşi şöyle:

Doğu bey, bu ziyaret nasıl gelişti? Siz mi talep ettiniz?

– Doğu Perinçek:

“Yeni-sekiz aydır bizi davet ediyorlardı. Rusya ile görüşmeler yaptı partimiz. Ethem Sancak, Şule ve Mehmet Perinçek, Moskova’da görüşmeler yaptı. İran’la görüşüyoruz. Türk devletiyle de görüşüyoruz. Sonuç itibariyle Suriye’deki terörün temizlenmesi, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması, Suriyeli misafirlerin memleketlerine döndüğü koşulların yaratılması planıyla bu görüşmeleri yapacağız.”

Ankara’nın bilgisi var mı?

– Doğu Perinçek:

“Tabi tabi, onlarla görüşüyoruz. Biz onların denetiminde ve yönetiminde değiliz. Ama devletimizin ve milletimizin meselesi olduğu için onları bilgilendiriyoruz.”

‘Gitmeyin’ diye bir uyardılar mı?

– Doğu Perinçek:

“Hayır, bulunmuyorlar. Onlar da zaten dikkat ederseniz, olumlu bir sürece girdiler. Rusya-Soçi görüşmesi… Biz de Soçi öncesinde çok çalıştık. Rusya’ya iki defa heyet yolladık. Türk devletiyle fikir alışverişi yapıyoruz. Güzel bir sürece girdi..”

Ne zaman gideceksiniz? Tarih belli mi?

– Doğu Perinçek:

“Tarih iki-üç güç içinde belli olacak. Suriye “Bir an evvel gelin” diyordu. Biz biraz erteledik. Sanıyorum 10-15 gün içinde gideriz..”

Esad yönetiminin davetiyle değil mi?

– Doğu Perinçek:

“Evet, devletin davetiyle gidiyoruz..”

Heyetiniz kimlerden oluşuyor?

– Doğu Perinçek:

“Şu anda ben varım, Ethem Sancak var. Diğerleri birkaç günde belli olacak. Parti dışındaki şahsiyetler de olacak..”

Gazeteci olacak mı?

– Doğu Perinçek:

“Onun için de çalışıyoruz. Özel uçak 12 kişilik galiba. Büyük uçak olursa gazeteci de olacak veya gazetecilere koşullar sağlamaya çalışacağız. Kendi imkanlarıyla Beyrut’a gidebilirler. Orada da Suriye onları ağırlar..”

Uçuşunuz doğrudan Şam’a değil, anladığım kadarıyla..

– Doğu Perinçek:

“Doğrudan Şam’a. O da bir yenilik olacak..”

İlk kez…

– Doğu Perinçek:

“Şam Havaalanı’nı açacağız..”

Görüşmede hangi başlıkları ele almayı düşünüyorsunuz?

– Doğu Perinçek:

“Esas olarak terörü bitirmek ve Türkiye’deki misafirlerin ülkelerine güvenli dönmesi. Suriye onları affediyor zaten. Tam güven sağlayacağız. Rahatça işlerine dönecekler. Başlarına birşey gelmeyecek. Bir de PKK’nın bitirilmesi Suriye ile işbirliğini gerektiriyor. Bizimki alternatif… Tayyip Erdoğanlarınki, 900 kilometre boyunda, 30 kilometre derinliğinde güvenlik şeridi, o bir çözüm değil. O, mülteciyi kaldırıp Türkiye’nin egemenlik alanına götürüyor, başka yere yerleştiriyor. Ona Türkiye bakacak, Kızılay’dan yemek verecekler, briket evler, saçmasapan…”

Buna karşısınız.

– Doğu Perinçek:

“Karşıyız. Suriye topraklarına konut yap, postane ve banka kur falan, bir nevi Türkiye’nin egemenlik alanını genişleten bir uygulama. Kimsenin de kabul edebileceği bir şey değil. Çözüm değil..”

Suriye’nin de talebi var. Diyor ki topraklarımı boşaltın..

– Doğu Perinçek:

“Tabi, en sonunda o olacak. Terör bittiği zaman başka bir silahlı gücün bulunmasının manası kalmayacak. Ne Rusların ne İranlıların… Tabi Amerikan üsleri tasfiye edilecek. Suriye’nin toprak bütünlüğünü Türk devleti de savunuyor. Tabi ki oralar Suriye’nin egemenliğinde olacak. Türkiye orada kalıcı olamaz ki..”

Bir de bölgede şeriatçı örgütler var..

– Doğu Perinçek:

“İşte Türkiye’nin başındaki bela onlar. Türkiye onları koruyarak başına bela sarıyor. Çok yanlış yapıyor. Türkiye’yi kalıcı ve esaslı adımlar atmaktan alıkoyuyor. Bir nevi Türkiye’nin ayağındaki prangalar..”

Türkiye ile Suriye’nin yakınlaşması ne kadarlık bir vadede mümkün olabilir? Öngörünüz var mı?

– Doğu Perinçek:

“Bence hızlı olacak. Türkiye-Rusya, Türkiye-İran ve Türkiye-Çin yakınlaşması Suriye’de düğümleniyor, anahtar görevi yapacak. Türkiye’nin Rusya ile beraber olmaya ihtiyacı var. Suriye bize Doğu Akdeniz’de de lazım. Doğu Akdeniz’de KKTC’nin tanınması, Amerika-İsrail-Yunanistan eksenli deniz tehdidine karşı en yakın beraber olacağımız ülke, Suriye. O konuyu hiç kimse getirmiyor gündeme ama onu da ele alacağız görüşmelerde..”

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: