KÜLTÜR&SANAT

CEMEVLERİNE YÖNELİK SALDIRILAR: ALMANYA’DA BULUNAN CEMEVİNE SALDIRI GERÇEKLEŞTİ

“Ankara’da cemevlerine yönelik saldırıların yapıldığı Tuzluçayır Mahallesi, toplumsal duyarlılığın da yüksek olduğu yerlerden..”

🌐 ALMANYA’DA BULUNAN DÜREN VE ÇEVRESİ ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’NE SALDIRI GERÇEKLEŞTİ..!
🌐 Almanya’da bulunan cemevine saldırı gerçekleşti..!

✅ Alevi kurumlarına yönelik geçen hafta Ankara’da gerçekleşen 3 ayrı saldırıya bir yenisi daha eklendi..

– Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Cuma Erçe, Almanya’da bulunan Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’ne saldırı gerçekleştiğini açıkladı..

– Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından da basın açıklaması yapıldı.

 • Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Cuma Erçe:

“Almanya’da bulunan Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’ne saldırı gerçekleşti..Camları kırılan kurumda, Alman polisinin incelemelerde bulundu..

Saldırıların aynı merkezden yönetilen bir sistem tarafından meydana geldiğini de söylemeliyim ..”

🌐 AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU’NDAN BASIN AÇIKLAMASI..!
 • Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat:

 “Saldırılar tesadüf gibi görünmüyor..

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’muza (AABF) bağlı Düren Alevi Kültür Merkezi’mize bu sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıda bulunuldu. Saldırıda kültür merkezinin camları kırıldı. Almanya polisinin verdiği bilgilere göre saldırıyı kimin yaptığı henüz net değilken saldırı ile ilgili incelemeler sürüyor.

Türkiye’de son dönemlerde Cemevlerimize yönelik yapılan saldırılar, Kartal Cemevi başkanına kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırının olmasının ardından, bugün Düren Cemevimizin camlarının kırılması tesadüf gibi görünmüyor. Umarız düşündüğümüz gibi değildir.. 

Emniyet yetkililerinden konuya dair somut bir cevap aldığımızda kamuoyuyla paylaşacağız.”

Cumhuriyet//Rabia Azra Sözcü

İLGİLİ HABER

Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a saldırıyla ilgili 9 gözaltı

🌐 ALEVİ VAKIFLARI FEDERASYONU İKİNCİ BAŞKANI VE KARTAL CEMEVİ BAŞKANI SELAMİ SARITAŞ’A SALDIRIYLA İLGİLİ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI..!

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı..

– Saldırıyı, Sarıtaş ile husumeti bulunduğu belirlenen Alevi Derneği Kurulu üyesi N.D’nin azmettirdiği ortaya çıktı.. 

✅ Olay, Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi Seheryeli Sokak üzerinde meydana geldi..

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, bu sokaktaki evinin önünde motosikletli 2 kişi tarafından uğradığı saldırıda darbedildi. Saldırının ardından polis şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatırken İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise Sarıtaş’ı evinde ziyaret etti..

Edinilen bilgiye göre konuyla ilgili başlatılan incelemede olayı gerçekleştiren kişilerin S.G.(36) ile A.Y. (30) olduğu tespit edildi. Şüphelilerden A.Y’yi yakalayarak gözaltına alan polis, şüphelinin ifadesine başvurdu. A.Y.’nin verdiği ifadenin ardından soruşturmayı derinleştiren polis, saldırıyı Sarıtaş’la aynı derneğe üye olan ve Sarıtaş ile husumeti bulunduğu belirlenen N.D.’nin azmettirdiğini ortaya çıkardı. N.D., Sarıtaş’a saldırı düzenlenmesi için M.D. (41) isimli kişiden yardım istedi..

Bunun üzerine M.D. ise M.F. isimli kişiye giderek konuyu anlattı. M.F., M.D.’nin isteği üzerine S.G. ve A.Y.’ye saldırı talimatı verdi..

Polis ekipleri, incelemenin ardından azmettirici N.D. ile birlikte yardım ve yataklık yaptıkları tespit edilen M.D., M. F., B.S. (35), B.E. (32), E.Y. (36), S.A. (36) ve R.O.İ.’yi (39) gözaltına aldı.. 

Saldırıyı gerçekleştiren diğer şüpheli S.G.’nin yakalanması için çalışmalar devam ediyor. Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerin çok sayıda suç kaydı olduğu kaydedildi..

🌐 Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a saldırıda 4 kişi tutuklandı, 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı..!

– Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a düzenlenen saldırıya ilişkin şüphelilerden 4’ü tutuklanırken, 5 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı..

🌐 SALDIRIYA UĞRAYAN KARTAL CEMEVİ BAŞKANI SELAMİ SARITAŞ: NAKİ D. İLE HUSUMETLİ DEĞİLİM..!
🌐 Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’ın saldırıya uğraması ile ilgili azmettirici olarak aralarında husumet olduğu iddia edilen Naki D.’nin ismi ortaya atılmıştı. Naki D. ile aralarında husumet olmadığını söyleyen Sarıtaş “Bu bir algı operasyonu” dedi..!
 • Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş:

“Cemevinden arkadaşımız, husumetli değiliz. Husumeti bırakın tartışmamız dahi olmadı. Kavgamız, gürültümüz olmadı. Bu bir algı operasyonu. Basın yoluyla algı yaratmaya çalışıyorlar. Naki’nin maddi durumu iyi değil, çalışmıyor. 12, 13 kişiyi organize edecek bir durumda değil. Tamamen algı!”

Kimin algı yarattığını sorduğumuz Sarıtaş, ‘kimin algı yarattığını bilmiyorum’ cevabını verdi.

A.Y’NİN İDDİASI: AZMETTİRİCİ NAKİ D.

Başlatılan incelemede olayı gerçekleştiren kişilerin S.G.(36) ile A.Y. (30) olduğu tespit edildi. Şüphelilerden A.Y’yi yakalayarak gözaltına alan polis, şüphelinin ifadesine başvurdu.

A.Y.’nin verdiği ifadenin ardından soruşturmayı derinleştiren polis, saldırıyı Sarıtaş’la aynı derneğe üye olan ve Sarıtaş ile husumeti bulunduğu N.D.’nin azmettirdiğini iddia etti. A.Y sözlerine şöyle devam etti:

“N.D., Sarıtaş’a saldırı düzenlenmesi için M.D. (41) isimli kişiden yardım istedi. Bunun üzerine M.D. ise M.F. isimli kişiye giderek konuyu anlattı. M.F., M.D.’nin isteği üzerine S.G. ve A.Y.’ye saldırı talimatı verdi.”

NAKİ D. AZMETTİRİCİ OLDUĞUNU KABUL ETMEDİ

Şüpheli Naki D.’nin ise sorgusunda şu ifadeleri kullandığı öğrenildi:

“Ben Selami Sarıtaş’ı cemevi yönetiminden tanırım. Olayla hiçbir alakam yoktur. Diğer şüphelilerin ise bu suça karışıp karışmadığını bilmiyorum. Olaydan 4 gün önce beni Kartal’daki cemevinden aldılar. Maltepe Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne gittik. Sonra bir kafeye gittik, ardından da ayrıldık. O gün darp olayı hiç konuşulmadı. Ben Selami Sarıtaş’la ilgili kendisine gözdağı vereceğimi söylemedim. O gün sadece müştekinin davranışlarını basın yoluyla deşifre edeceğimi söylemiştim. Ben kimseyi azmettirmedim. Suçsuzum”

Cumhuriyet

🌐 BİR FETÖ PROJESİ OLAN VE ALEVİ KAMUOYUNDA TEPKİLERE NEDEN OLAN “CAMİ-CEMEVİ” PROJESİ İLK OLARAK TUZLUÇAYIR’DA HAYATA GEÇİRİLMEYE ÇALIŞILDI ..!
✳ Bir zamanlar “Küçük Moskova” olarak anılıyordu… Provokasyonun yapıldığı Tuzluçayır neresi ve Aleviler için önemi nedir ..!?

✅ Ankara’da cemevlerine yönelik saldırıların yapıldığı Tuzluçayır Mahallesi, toplumsal duyarlılığın da yüksek olduğu yerlerden..

Tuzluçayır Meydanı’ndan bir görüntü// www.cafemedyam.com
🌐 TUZLUÇAYIR’DA DOĞUP BÜYÜYEN TÜRKYILMAZ, CHP MİLLETVEKİLİ HAKVERDİ VE YILDIRIM, TUZLUÇAYIR’I ANLATTI ..!
✳ Ankara’da 30 Temmuz’da Aleviler için önemli olan Muharrem orucunun ilk gününde bazı cemevi ve dernek binalarına eş zamanlı saldırılar düzenlendi ..!
 • Saldırıların hedefinde;

– Mamak’a bağlı Tuzluçayır Mahallesi’ndeki Fatma Ana Cemevi,

– Divriği Gökçebel Derneği binası ile

– Yine Mamak’ta Tuzluçayır’ın bitişiğindeki mahalle Şirintepe’de Şah-ı Merdan Cemevi ile

– Kızılay’daki Türkmen Alevi Bektaşi Derneği vardı..

✅ Can kaybı olmayan saldırılarda Şah-ı Merdan Cemevi’nde bir kişi ile Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı’nda bir kişi hafif yaralandı.. 

“Saldırganlarda örgüt bağlantısı bulundu” iddiası ..!

✅ Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen 24 yaşındaki Ahmet Ozan K., Eskişehir yolunda yakalandı..

– Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısının 3’e ulaşırken, şüphelilerin sorgusu ve bağlantılarının araştırılması sürüyor.. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, soruşturmaya dair yaptığı açıklamada saldırıda örgütsel bağlantının bulunduğunu ve bunu açıklayacaklarını duyurdu.. 

Saldırılar ise bir gün sonra Tuzluçayır’da toplanan Alevi kurumlarınca protesto edildi..

protesto.jpg
Cemevine saldırılar Tuzluçayır’da protesto edildi// www.cafemedyam.com

🌐 TUZLUÇAYIR NEDEN ÖNEMLİ ..!?
✳ Konuya yapılan genel değerlendirmeler yaşanan olayın planlı bir provokasyon olduğu noktasında birleşiyor ..!

✅ Olayda dikkat çeken noktalardan biri de saldırıların yapıldığı kurumların biri hariç ikisinin Tuzluçayır’da diğerinin de Tuzluçayır’a çok yakın bir noktada olması..

– Peki amaç provokasyon ise neden Tuzluçayır seçildi? Aleviler açısından önemi ne? 

fadimetürkyılmaz.jpg
Fadime Türkyılmaz / Fotoğraf: Pirha// www.cafemedyam.com

Bir zamanlar “Küçük Moskova” olarak anılıyordu ..!

✅ Tuzluçayır, Ankara’daki 1425 mahalleden biri olsa bile geçmişten beri en bilinenleri arasında.. 

– 2021 verilerine göre mahallenin nüfusu 12 bin 460..

Bir zamanların gecekondu mahallesi olan Tuzluçayır’ın bu kadar bilinmesinin nedeni ise sosyal ve siyasal yapısı..

Önemli ölçüde Alevi nüfus barındıran mahalle bir zamanlar sosyalist yapıların da kalesi olarak biliniyordu..

✅ Pir Sultan Alevi Kültür Derneği Mamak Şube Başkanı Fadime Türkyılmaz, bu mahallede büyüyüp yetişmiş ve halen burada yaşayan biri..

– Tuzluçayır Mahallesi’ne 1950’lerden itibaren Sivas, Kayseri’nin Sarız, Yozgat, Çorum ve Ankara Beypazarılı Alevilerin yoğun olarak yerleşerek buralarda gecekondularda yaşamaya başladığını kaydeden Türkyılmaz, gençlerin sol hareketlerle tanışmaya başlamasıyla birlikte 1970’lerden itibaren mahalle halkının da sosyalist düşünceleri sahiplendiğini kaydetti..

Türkyılmaz, bunun da etkisiyle Ankara’da sağcılar arasında Tuzluçayır’ın 1970’lerde “Küçük Moskova” olarak anıldığını hatırlattı..

Mahalle, 12 Eylül 1980’de ağır bedel ödedi. Birçok ev basıldı, çok sayıda kişi gözaltına alınarak tutuklandı..

Tuzluçayır’da sol halen güçlü // www.cafemedyam.com

Göçlerle yeni binalarla çehresi değişse de halen sol güçlü ..!

✅ Türkyılmaz’a göre sonraki yıllarda Tuzluçayır’ın çehresi de değişti. Gecekonduların yerini binalar almaya başladı.. 

– Mahalle de bölünerek bir kısmı Şirintepe ve Çağlayan mahalleleri içinde kaldı. Mahallede doğan yeni nesillerin zaman içerisinde Batıkent, Dikmen, Çayyolu gibi semtlere kaymaya başladı. Buna karşın farklı kesimlerden de insanların mahalleye yerleşti.. 

Türkyılmaz, yaşanan karşılıklı göçlere rağmen eskisi kadar olmasa bile Tuzluçayır’da Alevi ve sol kesimlerin yoğun olarak yaşamlarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.. 

alihaydarhakverdi.jpg
Ali Haydar Hakverdi / Fotoğraf: Independent Türkçe// www.cafemedyam.com

🌐 “ALEVİLER AÇISINDAN SEMBOLİK ÖNEMİ VAR” ..!
✳ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de Tuzluçayır’da yetişip büyümüş, burada siyasetle tanışmış isimlerden ..! 

✅ Çorumlu bir ailenin çocuğu olan Hakverdi, Tuzluçayır’ın Ankara’da Alevilerin en yoğun olduğu mahalle olduğunu belirterek, “Sembolik bir önemi var. Bunun da etkisiyle Alevilere yönelik birçok girişim ve projeye burada start verildi” dedi.. 

camicemevi.jpg
Cami-cemevi projesi de Tuzluçayır’da hayata geçirilmek istenmişti // www.cafemedyam.com

“Cami-cemevi projesi de ilk Tuzluçayır’da hayata geçirilmeye çalışıldı” ..!

✅ Şirintepe ile Tuzluçayır’ın aynı sosyal yapıya sahip olmalarından dolayı bir arada değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Hakverdi, FETÖ projesi olduğunu öne sürdüğü ve Alevi kamuoyunda tepkilere neden olan “cami-cemevi” projesinin de ilk olarak Tuzluçayır’da hayata geçirilmeye çalışıldığını hatırlattı..

– Hakverdi, bu projeye tepki olarak bir hafta süreyle mahallede direndiklerini ve o süreçte çok gaz yediklerini söyledi..

“Kimsenin ekmeğine yağ sürmeyeceğiz” ..!
 • Tuzluçayır’ın Aleviler açısından simgeleşmiş, bayraklaşmış mahallelerden biri olduğunu savunan Hakverdi:

“Geçmişte Maraş’ta Çorum’da yapıldığı gibi bir karmaşa yaratılıp, karşılığında bir tepkinin oluşması isteniyorsa Tuzluçayır, provokatörlerin bunu yapabilecekleri bir yer. Ancak bizler suyun bulandırılıp, bulanık suda balık avlanmaya çalışıldığının farkındayız. Tepkimizi gösteriyoruz ama kimsenin de ekmeğine yağ sürmeyeceğiz.l”

aliyıldırım.jpg
Ali Yıldırım / Fotoğraf: Pirha// www.cafemedyam.com

🌐 “ALEVİLERE YÖNELİK GİRİŞİMLERDE TUZLUÇAYIR HASSAS BİR YER” ..!
✳ Araştırmacı Ali Yıldırım da uzun yıllardır Ankara’da yaşayan Alevilik ve sol hareketler üzerine araştırmaları ve kitapları bulunan bir isim ..! 

✅ Sivaslı Alevi bir ailenin çocuğu olan Yıldırım, Tuzluçayır ile kuvvetli bağları bulunduğunu ifade etti..

– Yıldırım da Türkyılmaz ve Hakverdi gibi mahallenin sosyal ve siyasi yapısına dikkat çekti..

 • Ali Yıldırım:

“Cami-Cemevi projesi.. O süreçte Tuzluçayır’da böyle bir proje denenerek bir nevi Alevi kamuoyunun nabzı ölçüldü. Alevilere yönelik girişimlerde Tuzluçayır hassas bir yer olduğundan bir nevi buradan gelecek tepkiler ölçülmeye çalışılıyor..”

gösteri1.jpg
Tuzluçayır’da toplumsal hareketler hızlı örgütlenebiliyor  / Fotoğraf: AA// www.cafemedyam.com

“Çabuk organize olmasından dolayı da tepki oluşmasını isteyenlerce hedef seçilmiş olabilir” ..!

Tuzluçayır’ın bir önemli özelliğinin de toplumsal olaylarda çok çabuk örgütlenebilen ve sokağa inebilen bir mahalle olması olduğunu kaydeden Ali Yıldırım, bunun da etkisiyle Gezi olaylarında Ankara’da en ciddi protestoların bu mahallede yapıldığını vurgulayarak sözlerini “Kısa zamanda organize olabilmesinden dolayı da bir tepki oluşmasını isteyenlerce hedef seçilmiş olabilir” diyerek tamamladı..

© The Independentturkish// Ali Kemal Erdem

🌐 NE OLMUŞTU ..!?
İLGİLİ HABER
✳ Ankara’da üç alevi kurumuna saldırı: Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama ..!

✅ Ankara’da Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’ne saldırı düzenlendi..

 • Ankara Emniyet Müdürlüğü:

“Her üç olayı da A.O.K. isimli şahsın gerçekleştirdiği tespit edilmiş, şüpheli şahıs kısa sürede yakalanarak gözaltına alınmıştır..”

Ankara Mamak’ta, bugün saat 14.30 sıralarında Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında bir kişi elindeki sandalyeleri cemevi dedesinin olduğu yere doğru fırlattı..

– Saldırganın fırlattığı sandalyelerden biri cemevinde oturan bir yurttaşın başına geldi. Saldırgan daha sonra cemevinden koşarak uzaklaştı..

– Olay anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi..

✅ Ankara’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’nin ve Ana Fatma Cemevi’nin de saldırıya uğrad.. 

– Ankara Emniyet Müdürlüğü, üç olayda da saldırganın aynı kişi olduğunu açıkladı.

✅ EMNİYET: GÖZALTINA ALINDI..

 • Yapılan açıklama şöyle:

30.07.2022 günü ilimiz Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’nde ızrar konusu meydana gelmiştir. Konuyla ilgili ivedi yapılan çalışmalar neticesinde, her üç olayı da A.O.K. isimli şahsın gerçekleştirdiği tespit edilmiş, şüpheli şahıs kısa sürede yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER
🌐 CHP’Lİ GAMZE TAŞCIER’DEN SALDIRIYA UĞRAYAN CEMEVİNE ZİYARET ..!
✳ ‘Bu provakatif eylemi gerçekleştirenlerin bulunması ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz’ ..!

✅ CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, bugün saldırı düzenlenen Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni ziyaret etti..

 • Taşcıer:

“Sayın Soylu, öyle genelge yayınlamayla bu iş olmaz, bir an önce bu provokatif eylemi gerçekleştirenlerin bulunması ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Elbette ki bu saldırı bizim birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yapılan bir saldırıdır ama kimse zannetmesin ki bizler geri adım atacağız, bizler susacağız, bizler korkacağız; asla korkmuyoruz..”

✅ Ankara’da Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’ne saldırı düzenlendi..

 • CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya:

“Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Şahı Merdan Cemevi’ne yapılan saldırıyı kınıyorum. Saldırgan/saldırganlar ve azmettiriciler derhal yakalanıp, yargıya teslim edilmelidir. Bu bir provokasyondur. Seçim öncesi kimse bu oyunlara prim vermeyecektir..”

 • CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi:

“Bugün, Ankara’nın Mamak, Çankaya ve Yenimahalle İlçelerinde bulunan Cemevleri ve Derneklere alçakça saldırılar düzenlendi. Görülen o ki; bilindik ve kirli bir oyun sahneye koyuluyor. Bu oyuna ortak değilseniz failleri derhal bulun..”

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER
✳ Süleyman Soylu’dan Alevi kurumlarına yapılan saldırı hakkında açıklama..!

✅ ‘Bu provokasyon, her yönüyle soruşturulmaktadır’ ..

 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Çankaya’da bir, Mamak’ta iki cemevine bugün alçakça bir planla saldıran zanlı, Eskişehir’e giderken Ankara Emniyetimiz tarafından yakalandı. Elbette bu provokasyon, her yönüyle soruşturulmaktadır. Geçmiş olsun..”

✅ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’ne yapılan saldırıları hakkında açıklama yaptı..

 • Ankara Emniyet Müdürlüğü:

“30.07.2022 günü ilimiz Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’nde ızrar konusu meydana gelmiştir. Konuyla ilgili ivedi yapılan çalışmalar neticesinde, her üç olayı da A.O.K. isimli şahsın gerçekleştirdiği tespit edilmiş, şüpheli şahıs kısa sürede yakalanarak gözaltına alınmıştır..”

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top