NECİP FAZIL’IN KURULMASINI DÜŞLEDİĞİ DEVLETTE KİMLER VAR?

Estimated read time 7 min read

Share this content:

🌐 NECİP FAZIL’IN BİR DİĞER HEDEFİ İSE CUMHURİYET HALK PARTİSİ’DİR..!
🌐 Her ne kadar vakti zamanında Atatürk’e özgüler dizmiş olsa da, CHP için demediğini bırakmaz..!
  • İnkılabı şöyle tanımlar Necip Fazıl Kısakürek: 

“Bedr gazasında oğul babasının başını keser ve Resûlullah’ın önüne koyar. İşte inkılâp! Hani ya, Arab’ın dünyayı verseler bırakmayacağı soy – sop gayreti? İnkılâp diye buna derler ve ondan sonra olacaklara.”[1]

Şairin nasıl bir fikir ve ruh dünyasına sahip olduğunu bu sözlerden anlayabiliriz sanırım. Onun için “Kıbrıs kimindir” diye sorulduğunda tam da kendisinden beklenileceği üzere şöyle yanıt vermiştir.. 

  • Necip Fazıl:

“Kıbrıs, Müslümanlığın ve Müslümanlarındır! Eğer Makarios müslümanlığı kabul ederse Kıbrıs onundur!”[2]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Necip Fazıl’ın Reis Bey oyununu repertuardan çıkarınca şahsen benim aklıma Necip Fazıl’ın bu ve ilerleyen satırlarda aktarmaya çalışacağım diğer düşünceleri geldi..

Nitekim herkesin hemfikir olacağı üzere Necip Fazıl bir şair olmanın ötesinde bir misyon adamıdır ve bu durum hayatının bir döneminden sonra ölümüne değin sürmüştür..

– O vakit Necip Fazıl’ı konuşurken o misyonu ve fikirleri konuşmamak olmaz..

✅ Peki, nedir o fikirler?

– Şair, hayatına etki eden dönüşümü “mürşidim ve kurtarıcım” dediği Seyyid Abdulhakim Arvâsî ile başlatır.. Ondan önceki dönemde yazdıklarını ve eserlerini kabullenmez..

Yıl 1934’tür. Bundan sonra Necip Fazıl kendini yavaş yavaş “İslamcı” davaya adar; üstattır o artık; büyük bir fikir ve aksiyon insanıdır. Bu aksiyonda onun nihai olarak ulaşmak istediği menzil ise İslam Devleti ideolojisi altında kurulacak olan Başyücelik devletidir..O devletin düşmanları ise bellidir; en başta Komünizm vardır listede..

– Komünizm’e dair demedik laf bırakmaz: İnsanlığın yamyamıdır Komünizm; bu düzeni tanımlamak için kullandığı kelimelerden bazıları şöyledir: Mikrop, kan çıbanı, irin, pıhtı, uyuz, kuduz, haşere, solucan, çürük beyin vb..[3]

Bir yerde de “sosyalizmin azmanı” olarak tanımlar komünizmi. Türkiye’de de işçiler değil züppe, köksüzler teveccüh gösterir komünizme..

Zaten 1950’de de grev hakkına tereddütsüz karşı çıkar. Nurettin Topçu’ya “sosyalizm hastalığına tutuldu” diyerek tavır alır. 1950’de komünistleri imha etmek için bir dizi görüş öne sürer..

1962’de meşhur ifadesiyle “komünizmaya” karşı “manevi korunma mahkemeleri” nin kurulmasını ister. Bu çerçevede bütün neşriyatın kontrol altına alınmasını ister..

1967’de “komünistlikten şüpheli her fert masumiyetini ispat etmeli, aksi takdirde mahkum sayılmalı” der.. Bu fikrini sonraki yıllarda da sürdürür ve “Komünizma İhtisas Mahkemesi” kurulmasını önerir.[4]

– Bu mahkemeler tanıdıktır aslında, kendi döneminin engizisyon mahkemelerini ister üstat..

Komünizm bu kadar tehlikeli ise o vakit bir biçimde “komünizm” ile ilişkilendirilen olaylarda da açık tavır almak gerekir. Necip Fazılda öyle yapar..

Tan Matbaası baskını başta olmak üzere Türkiye İşçi Parti’sine yönelik saldırıları sahiplenir; 1969’daki kanlı pazarı milletin millet olmaya başlaması olarak görür. Türkiye’nin en kanlı darbesi 12 Eylül’ü ise bir şahlanış olarak tanımlar..

🌐 BUGÜNÜN TÜRKİYE’SİNDE NECİP FAZIL NEREDEDİR?

✅ Necip Fazıl’ın bir diğer hedefi ise Cumhuriyet Halk Partisi’dir..

Her ne kadar vakti zamanında Atatürk’e özgüler dizmiş olsa da, CHP için demediğini bırakmaz: Necip Fazıl’ın sözleriyle zift kaynağıdır Halk Partisi; İmha ocağı olarak var olan, puthane ve zulüm tasallut ocağıdır.[5]

– Necip Fazıl adeta dilinde zehirli sözlerle gezer ve bu zehri hasmı olarak gördüğü kimsenin üzerine anında boca eder..

İsmet İnönü ile ilgili akrostiş biçiminde yazdığı “şiir” bu zehirli dilin örneklerinden biridir. Öyle ki, bu şiirde ‘İnönü’nün atası Nemrut’tur der. Öte yandan CHP’den vekil olmak istediği hatta bununla ilgili başvuru formunu doldurduğu da ifade edilmektedir. [6]

– Söylediğimiz gibi dava “İslam” davasıdır. Başyücelik biçiminde ifade ettiği devlette de bu durum göze çarpar.. Öyle ki anılandevlette gözetilmesi gereken 11 davayı kontrol edecek en önemli kurumlardan biri de “Yüce Din Dairesi”dir..

✅ Peki, bu davayı tehlikeyi düşürebilecek durumlar ortaya çıkarsa ne olur..?

İşte buna tahammülü yoktur Necip Fazıl’ın. Allah düşmanlarına aman verilmemelidir! “Allah düşmanı” derken kimleri kastettiğini söylemez elbet ama bu düşmanlara karşı nasıl davranılacağını şiddet dozu yüksek biçimde ilan eder meşhur şair: Bütün ölüleri, dirileri, soyları ve soplarıyla bu düşmanları af ve ihmal etmeyi Allah ve sevgilisine ihanet sayacağız der..

Çürümüş ataları ve henüz doğmamış torunları ile birlikte Allah düşmanlarını kezzapta eritmekten bahseder ve ekler: Onlar için vatan ormanlarının yetmeyeceği kadar idam sehpası kuracağız.[7]

✅ Tam bu noktada Necmettin Erbakan’ı da, küfürle ele ele vermekle ve ona boyun eğmekle itham eder, onun için, “doktor ama hastanın başına en son gelen ve defnine ruhsat veren doktor” der.[8]

Vasiyetnamesi’nde de “din vurgusu” başat bir yer tutar.. “Fikir ve duyguda vasiyete ihtiyaç duymuyorum ama tek bir sözle ifade edecek” olursam der:  “Allah ve Resulü; başka her şey hiç ve bâtıl.”Öldükten sonra ‘Necip Fazıl’ın kaza borcuna karşılık’ bir günlük namaz kılınması ve oruç tutulması en büyük dileğidir..

Kendisini Allah ve Resul aşkının yanık bir örneği ve divanesi olarak tanımlar vasiyetinde ve yine Allah “düşmanlarını ve dostlarını” da unutmaz: “Olanca sevgi ve nefretinizi bu iki kutup üzerinde toplayınız!”

🌐 Necip Fazıl’ın kurulmasını düşlediği devlette kimlerin yer alacağını ya da kimlerin bu devlette yerinin olmayacağını, onun yazdıklarından rahatlıkla çıkarabiliriz..

Bu anlamda yazarın mürekkebini dolduran ideoloji oldukça önemlidir ve bu ideolojiden bağımsız olarak kendisini konuşmak mümkün değildir..

Peki, bugünün Türkiye’sinde Necip Fazıl’ı nerededir derseniz, onun yanıtını da Cumhurbaşkanı Erdoğan versin: “Bugün ‘Yeni Türkiye’ diyorsak, Necip Fazıl’ın izi vardır, alınteri ve mücadelesi vardır.”

Aydın Tonga//Odatv.com

İLGİLİ HABER


[1]Necip Fazıl Kısakürek, Sahte Kahramanlar.

[2]A.g.e

[3] Tanıl Bora, Faşizmanın Mücadeleci Ruhu, Necip Fazıl Kitabı.

[4]Ag.e

[5] Ercan Yıldırım, Necip Fazıl’da Siyasallık: RealpolitiktenİdealpolitiğeUlaşma Davası.

[6]A.g.e

[7]Necip Fazıl Kısakürek, Büyük Doğu, sayı 49.1951

[8] Ercan Yıldırım, a.g.e

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.