KÜLTÜR&SANAT

OSMANLI DÖNEMİNDE ‘MÜZİK HARAMDIR’ DİYENLER OLDU, BUNA KARŞI ÇIKANLARDA OLDU: MÜZİĞİ KÖKTEN YASAKLAYIN OLSUN BİTSİN

Erdoğan:
“Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik âlâsıdır” 

🌐 ALİ ERBAŞ: TÜRK MUSİKİSİNİN KAYNAĞI CAMİ MUSİKİSİDİR ..!
✳ Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Bizim musikimiz camide doğmuş ve camiden yayılmıştır ..!”

✅ Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet Akademisi Ankara Rıfat Börekçi Dini İhtisas Merkezi drama ve dini musiki kursiyerleri mezuniyet programına katıldı..

  • Ali Erbaş:

“Kursiyerlerin dini musikiyi usulüne uygun şekilde uygulama konusunda büyük bir gayret içinde olduklarını belirtmeliyim..

Bizim musikimiz camide doğmuş ve camiden yayılmıştır. Türk musikisinin kaynağı cami musikisidir..

Bugün o kadar çok ihtiyacımız var ki musikiyi en güzel bir şekilde öğrenip onun eğitimini alıp minarelerimizden ezanları en güzel bir şekilde okuyan hocalarımıza, camilerimizde Kur’an-ı Kerim’i en güzel bir şekilde okuyan hocalarımıza, yüzlerce ve binlerce emek verilerek bestelenmiş güzel eserleri, ilahileri en güzel şekilde okuyan hocalarımıza ihtiyacımız var..”

✅ Erbaş, sanatın medeniyetin en önemli unsurlarından birisi olduğunu, Diyanet olarak bütün akademilerde eğitimleri en güzel şekilde yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 İLGİLİ HABER
🌐 MÜZİĞİ KÖKTEN YASAKLAYIN OLSUN BİTSİN. BUNA DA ‘YETMEZ AMA EVET’ DİYEN BULURSUNUZ NASILSA..!
✳ Sanatçı Sabahat Akkiraz, konser yasakl0arına tepki gösterdi ..!

– Korona virüsü tedbirleri gerekçe gösterilerek uygulamaya konulan müzik saati kısıtlamasının yanı sıra Aynur Doğan, Niyazi Koyuncu ve birçok sanatçının daha konserleri de AKP’li belediyeler tarafından iptal ediliyor..

https://twitter.com/CafeMedyam/status/1529819038066479105?t=rCIoU0inRQU6IJYrgEdbZQ&s=19
  • Sanatçı Sabahat Akkiraz:

“Konser yasaklamak, müziği saate mahkum etmek yetmez. Müziği kökten yasaklayın olsun bitsin. Buna da yetmez ama evet diyen bulursunuz nasılsa..

Şarkıcı Melek Mosso’nun Isparta konseri ‘Milli ve Manevi değerlere AYKIRI’ diyen birkaç kurumun baskısıyla belediye tarafından iptal edilmiş, yasaklanmış. Eskiden bu festivalde sahne alan birisi olarak kararı yanlış buluyorum. Müziği yasaklamaya bahane bunlar. Müzik susmaz. Susmayacak..”

🌐 TALİBAN SÖZCÜSÜ: MÜZİK YASAK OLACAK, KADINLAR ‘ERKEKSİZ’ SEYAHAT EDEMEYECEK ..!
  • Afganistan’ın yeni Enformasyon ve Kültür Bakanı olması beklenen Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid:

“Örgütün 1996-2001 dönemindeki gibi yeniden kadınları evde oturmaya veya yüzleri dahil tamamen örtünmeye zorlayacağı endişeleri ‘temelsiz’.. 

Evden çıkan kadına erkek vasinin eşlik etmesi şartı, sadece üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olaca, okula, işyerine, üniversiteye ya da hastaneye giderken geçerli olmayacak..

Kadınların iş hayatına geri dönmelerine izin vereceğiz ama bunun için başlarını örtmeleri şart..

Kadınlara yeni kurallar netleşene dek evden çıkmamalarını söyledik.. Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için..

Müzik yasağı kamusal alanda geri dönecek.. Müzik İslam’da yasaktır ancak biz insanları baskı uygulamaya gerek kalmadan böyle şeyleri yapmamaya ikna etmeyi umuyoruz..

Geçerli seyahat belgeleri olan Afganların havaalanına girişinin engellemeyecek..”

🌐 TALİBAN, MÜZİK ENSTİTÜSÜ’NÜ BASARAK ENSTRÜMANLARI PARÇALADI..!

Kabil’deki Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü, kapılarına kilit vurdu..

Enstitü müdürü, Taliban’ın baskın yaparak enstrümanları parçaladığını duyurdu.. Müzisyenler ise tedirginlik içinde..

 Taliban’ın Kabil’de kontrolü ele geçirmesinden bu yana fiilen işlevsiz hale gelen ve Taliban’ın resmi olarak kapatması beklenen Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü’ndeki enstrümanlar parçalandı..

Enstitü kurucusu ve müdürü Ahmad Sarmast, silahlı kişilerin okul binasına girdiklerini, enstrümanları parçaladıklarını ve okula ait araçları çalmaya çalıştıklarını söyledi..

TALİBAN EV EV GEZEREK ENSTRÜMAN ARAYABİLİR..!

Birçok müzisyenin ve öğrencinin enstrümanlarını eve götürmeye çekindiğini belirten Sarmast, Taliban’ın ev ev dolaşarak enstrümanları aramasının beklendiğini, bulunduğu taktirde ise ev sahiplerinin başının belaya gireceğini ifade etti..

AFGANİSTAN’IN EN ÖNEMLİ MÜZİK KURUMUYDU..!

2010yılında kurulan Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü, Dünya Bankası gibi kimi uluslararası kuruluşlar tarafından destekleniyordu..

Kız ve erkek öğrencilerin aynı sınıflarda müzik eğitim aldığı Enstitü’de öğrenciler hem geleneksel Afgan müziği, hem de Batı müziği üzerine eğitim görüyordu..

Afganistan’da son 20yılda yaşanan değişimin en önemli simgelerinden biri olan Enstitü’nün öğrencileri ve sanatçıları, New York’taki Carnegie Hall gibi dünyaca ünlü salonlarda konserler veriyordu..

KONSERDE BOMBALI SALDIRI YAŞANMIŞTI..!

Enstitü’nün kurulduğu günden bu yana radikal gruplardan tehditler alan üyeler kimi saldırılara uğramış, 2014’te Enstitü sanatçılarının verdiği bir konser sırasında patlayan bomba iki kişinin hayatına mal olmuş, Enstitü müdürü Sarmast ise ağır yaralanmıştı..

Enstitü’nün Taliban tarafından basıldığı haberlerinin ardından Afganistanlı gazeteci Anees Ur Rehman da parçalanmış enstrümanların fotoğraflarını paylaşarak şunları söyledi..

  • Anees Ur Rehman:

“Bugün kalbim acıyor.. Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü kendi müzik enstrümanlarını parçaladı.. Orkestranın Afganistanlı üyeleri evlerine gittiler ve bir daha asla çalmayacaklar. Son…”

🌐 İMAM GAZALİ: “USİKİ/ SEMA HELALDİR..!
  • Erdoğan:

“Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik âlâsıdır” 

  • Çetin Hoca:

“Keyfi olarak kasten müzik dinlemesinde haramlık vardır.. Ama gayrı ihtiyari mağazaya gidiyorsun, arabaya biniyorsun veya otobüse biniyorsun gücün de yetmiyor bunu kapatmaya.. Orada keyfi olarak durmaman şartıyla yani, kendi isteğinle bu haramlık söz konusu olmadığından dolayı, fazilet sahibi olan Rab’bim, kişiyi kaldıramayacağı şeylerden sorumlu tutmaz.. Sıkıntı kendi isteğinle bunu yapman! Çalgıdır, ilahidir, çalgılı nasheedler/ cihat marşları, aman ha aman! Ben derim ki, hiç böyle bir riski göze almaya gerek yok…'”

🌐 MÜZİK ÇALGI ÜZERİNE KUR’ANI KERİM’DE AYET YOK ..!

  • İlahiyatçı Prof. Süleyman Uludağ:

“Kur’an’da müziğin yasaklandığına ilişkin altı ayet, yasaklanmadığına ilişkin sekiz ayet bulursunuz!”

İLGİLİ HABER
✳ “Hz. Muhammet’in müziğin kullanımını destekleyen sünneti var…”
  • Hz. Ayşe:

“Resulullah, benim yanımda iki cariye türküler söylerken çıkageldi. Derken (babam) Hz. Ebû Bekir girdi. Derhal beni azarladı ve:’Resulullah’ın hane-i saadetlerinde şeytan çalgısı ha!’ dedi. Bunun üzerine Resulullah, ona yönelip: ‘Bırak onları (söylesinler)’ buyurdu.

-“Nikâhı def çalarak ilan ediniz.” (İbn Mace, I, 611; Tirmizi, III, 398)

Bugünlerde…

Hz. Muhammet ve Hz. Ayşe, ilk cami Mescid-i Nebi’de raks eden  Habeşlileri seyretmedi mi?

-Allah’ın peygamberi Hz. Davut, çalgı yapmadı mı?

Allah’ın mukaddes kitapları Tevrat-İncil müzik ile ilgili neler neler yazıyor?

Sahi…

‘Semah’ı, ‘Mevlit’i, Tekke müziği/tasavvufu hepsini yasaklayalım mı?

Farabi’den İbn-i Sina’ya bütün müzik yazılarını yasaklayalım mı?

Gazneliler’den Selçuklu’ya, Türk tarihinde (cuma salatı, bayram salatı, kurban bayramı salatı, salat-ı ümmiye, sürmesi, miraciye, mahfil,
cenaze salatı, tevşih, münacaat, tekbir, temcit, tehlil gibi) ilk “cami müziği” örneklerini yasaklayalım mı?

Osmanlı döneminde Şeyhülislam Ebussuut’tan Kadızade Birgivi’ye kadar “müzik haramdır” diye Fetvalar verildi…

Ancak buna karşı çıkanlar da olmadı değil.

  • İsmail Ankaravi:

“Allah’ın yardımı ve inayetiyle biz deriz ki, bu fetva batıldır, çürüktür. O fetvaya göre İmam Şafi, Sühreverdi, Kaşani, Ebu Talip Mekki ve Hz. Mevlana gibi sultanları kâfir saymak icap eder. Çünkü bunlar raks ve semâyı caiz görüp ibadet ve fazilet addetmişlerdir. “

  • İmam Gazali:

“musiki/ semâ helaldir” Ahmet Say: ” Anadolu’da bilinen ilk tasavvuf müziği bestecisi  Mevlana’nın oğlu Sultan Veled dir.” 

✅ Dinsel müziğin ilk bestecisi  Hacı Bayram Veli idi ..

Koğacızade Şeyh Mehmet, Bezcizade Muhyiddin, Zakirbaşı Şaban Dede, Evliya Çelebi, Hafız Post, Itri, Nayi Osman Dede, İsmail Dede Efendi,
Halefizade Tahir, Yahya Nazım, Hafız Yusuf Çelebi,İbrahim Ağa, Şeyh Mehmet Tului, Çalakzade Şeyh Mustafa, ,Ali Nutki, Sadık Efendi gibi nice bestekârlar unutulabilir mi?

Osmanlı Enderun Mektebi’nde “Meşkhane” adlı müzik dersi vardı. Halife bile, klasik müzik dinleyip, çocuklarına ders aldırıp, orkestra kurdurdu….

Soner Yalçın odatv.com

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: