BİLİM & TEKNOLOJİ

LABORATUVARLARDA ÜRETİLEN YAPAY ET

Laboratuvarlarda üretilen yapay eti tüketmek caiz mi?

🌐 YAKINDA SOFRALARA GELME İHTİMALİ YÜKSEK OLAN YAPAY ETİ YEMEK DİNEN HELAL Mİ ..!?
✳ Besmelesiz kesilen hayvan etinin yenilmesi bile tartışılıyor. Laboratuvarlarda üretilen yapay eti tüketmek caiz mi ..!?

✅ Dünyada yapay et konusunda çalışmalar hızla sürüyor. Türkiye’de de araştırmaların yapıldığını Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci açıkladı ..!

– Yakında sofralara gelme ihtimali yüksek olan yapay eti yemek dinen helal mi? İlahiyatçılar yanıtladı..

2021’de 7 milyar 780 bin olan dünya nüfusunun 2022 sonunda 8 milyara ulaşması tahmin ediliyor..

Nüfusun hızlı artması gıda temini gibi birtakım sorunları da beraberinde getirdiği de göz ardı edilmeyecek bir gerçek..

Örneğin 2040-50 yılı itibariyle dünya nüfusunun 10 milyara çıktığı düşünüldüğünde hayvansal gıdaların nüfusa yetmeyeceği kaygısı tartışma konusu oluyor..

✅ Ancak kimi insanlara garip gelse de “yapay et” için dünyanın birçok ülkesinde laboratuvarlarda harekete geçilmiş durumda.. 

✳ Laboratuvarda sığır eti üreten SCİFİ Food firması, hücrelerin bir biyoreaktörde kendi kendine gelişmesine olanak tanıyan bir teknik geliştirdi ..!

✅ Yapay et üretim maliyetini bin kat azaltan firma araştırmacıları, gen düzenleme teknolojisi CRISPR’ı kullanarak sığır eti hücrelerini biyoreaktörün sağladığı yapay büyüme ortamına adapte olacak şekilde düzenledi..

Birçok ülke yapay et konusunda çalışmalarını sürdürürken, Türkiye’de de benzer bir çalışma için hazırlıklar yapılıyor..

Yapay et için dünyanın birçok ülkesindeki laboratuvarlar çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Ülkemizde yapay etle ilgili bir çalışma var mıdır” sorusuna “yapay etle ilgili araştırmaların yapıldığı, yapay et teknolojisiyle ilgili gelişme ve araştırmaların takip edildiği” yanıtını verdi..

✅ Türkiye dahil en az 1,5-2 yıla kadar yapay etin hayatımıza girerek sofralarda yer almaya başlayacağı öngörülüyor..

🌐 BESMELE ÇEKİLMEDEN KESİLEN HAYVAN ETİNİN YENİLMEYECEĞİ TARTIŞILAN TÜRKİYE’DE YAPAY ET TÜKETMEK DİNEN CAİZ Mİ ..!?
“Tüketiminde dinen en ufak bir sakınca yok”

✅ İlahiyatçı Prof. Dr. Caner Taslaman, yapay et tüketiminde dinen hiçbir sakınca olmadığı görüşünde..

Caner Taslaman

– “Yapay et yemek helal”

  • Prof. Dr. Taslaman:

“Çok basit bir prensip var. Bir şeyin haram olması için Kur’an’da haram olduğu gösterilmesi gerekir.  Kur’an’da böyle bir etin haram olduğu çıkartılabilecek bir ayet yok. Dolayısıyla tüketimi otomatikman helal oluyor.. 

Yapay eti suni nohut, fasulye ve mercimeğe benzetiyorum.. Buna vitamin hap örnek verilebilir. Nasıl ki hapın içinde protein ve mineraller varsa yapay etin içinde de bunlar var. Protein tozu içmek haram değilse yapay et yemek de haram değildir. Yani sağlık açısından bir sorun yoksa gayet rahat bir şekilde tüketilebilir. Dinen en ufak bir sakıncası, küçücük bir tereddüde bile gerek yok. Gönül rahatlığıyla tüketilebilir..”

“Önemli olan sağlıklı ve hijyenik olmasıdır” ..!
✳ İlahiyatçı Prof. Dr. İlhami Güler de Taslaman ile benzer görüşte ..!
İlhami Güler

“Et tüketirken besmele çekme gibi bir zorunluluk yok..”

  • Prof. Güler:

“Hayvan kesilirken besmeleyi çekiyorsun çünkü Allah’ın verdiği nimeti hatırlayarak kesiyorsun. Elbette besmele çekmeden de hayvan eti yenilebilir..

Besmele çekmek Müslümanlığın adaplarından..

Türlü türlü besin ve gıda tüketilirken nasıl oluyorsa yapay ette de böyledir. Dinen hiçbir sakıncası yoktur. Önemli olan sağlıklı ve hijyenik olmasıdır. Sağlığa zararı var mı yok mu? Buna bakmak gerekir..”

“Öncelikle bilim adamları bir sonuç ortaya koymalı” ..!
  • İlahiyatçı Prof. Dr. Osman Bilen:

“Bir etin ya da hayvanın helal-haram olması veya etin nasıl tüketileceğiyle ilgili İslam geleneğinde var olan uygulamalarla birlikte değerlendirilmesi sağlıklı bir yaklaşım olmadığı için konunun daha geniş bir çerçevede ele alınması gerekir..”

Osman Bilen
  • Bilen:

“Şimdilik helal veya haram şeklinde bir tanımın kullanılamayacağını söylemeliyim..

Öncelikle bilim adamlarının sağlık ve beslenme gibi konuları ele alarak ve sonucuna bakarak dini hüküm verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum..

Çünkü burada tek şey et kelimesinin kullanmasıdır. Et kelimesinden giderek dini bir hükme varmak için henüz erken. Öbür taraftan kısa ve uzun vadede ne gibi fayda ve zararları var, öncelikle bunun belirlenmesi lazım. Son dönemde helal sertifikası üzerinden uzmanlaşan birçok kuruluş oluşmaya başladı. Bu kuruluşların da konuyla alakalı söyleyecekleri vardır. Dolayısıyla bura et kelimesinin kullanılması yanıltıcı görünüyor. Dediğim gibi her şeyden önce bilim adamlarının fayda-zarar verilerini ortaya koyması gerekir..”

🌐 YAPAY ET NEDİR ..!?
✳ Laboratuvar ortamında hayvan hücresinden çoğaltılarak üretilen ete “yapay et” veya “hücre kökenli et” deniliyor ..! 

✅ Yapay et, biftek şeklinde domuz, tavuk ve balık eti olarak üretilebiliyor.. 

– Ancak bunların büyük çoğunluğu henüz gıda pazarı için yeterli uygunlukta değil..

– Yapay et farklı organizasyonlarda çeşitli isimlerle anılıyor. Et üreticileri ve Amerikan Et Bilimi Derneği üyeleri yapay eti, kültür dokusu olarak tanımlıyor.. 

– Temiz bir gelecek için mücadele eden aktivist dernekler ise ‘temiz et’ tanımını sürdürülebilirlik açısından çok mümkün olmayacağı iddia ediyor..

Küresel et endüstrisinin mevcut kapasitesinin sınırlarına ulaştığı tahmin edilmekte. Geleneksel et endüstrisinin karşılaştığı zorluklarla mücadele için verdiği çaba ise; girdilerin, atıkların azaltılması ve verimliliğin en üst düzeye çıkarma yönünde. Bunun için doğal süreçlerin teşvik edilmesi amacıyla onarıcı çiftçilik, organik tarım faaliyetlerin geliştirilmesi gerektiği ifade ediliyor..

© The Independentturkish//Abdulhakim Günaydın 

İLGİLİ HABER
🌐 HOŞ GELDİN “YAPAY ET” ..!
✳ Bazı küresel sağlık örgütleri, ‘yapay etin’ yaygınlık kazanması durumunda birçok hastalık oranlarının düşeceğini vurgulamaktadır ..!

– Dünyada son zamanlarda ‘yapay et’ üretimi yönünde yükselen bir eğilim var, bu konuda bilimsel çalışmalar yapılıyor..

Büyükbaş ve kümes hayvanlarından alınan hücreler laboratuvar ortamında kimyasal yöntemlerle çoğaltılıyor..

Böylelikle daha az karbon salınımı yapıldığı ve hastalıklardan arındırılmış etler üretildiği savunuluyor. Et tüketmek isteyenler hiçbir hayvanın canına kıymamış oluyor..

✅ Dediklerine bakılırsa, ‘yapay et’ tat ve protein açısından normal etten farklı değil..

Tek fark şu; ‘yapay ette’ kelle, paça, böbrek, ciğer, bağırsak, kuyruk vesaire bulunmuyor. Dolayısıyla kemik ya da kılçık da yok..

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda milyarlarca tavuk kesiliyor, 35 milyon küçük ya da büyükbaş hayvanın serüveni mezbahalarda son buluyor..

ABD’deki sayılar bu ise varın dünyadaki sayıları siz düşünün. Sanırım yıllık kesilen hayvan sayısı, birinci ve ikinci dünya savaşlarında öldürülen insan sayısının onlarca katıdır..

✅ Dünyanın en büyük hamburger şirketi McDonald’s bile bu dönüşümü fark etti..

  • Şirketin stratejisinden sorumlu başkan yardımcısı Lucy Brady:

 “Alternatif etin popülaritesi zamanla artacak gibi görünüyor, istesek ya da istemesek biz de zamanla çağa uygun hareket etmek zorunda kalacağız..’’ 

Bazı küresel sağlık örgütleri, ‘yapay etin’ yaygınlık kazanması durumunda birçok hastalık oranlarının düşeceğini vurgulamaktadır..

Bu durumda kim kaybedecektir?

Elbette hayvan besicileri ve tavuk çiftliği sahipleri..

Ancak bu durumda hayvancıklar, tarihleri boyunca ilk defa barış içinde yaşama imkânı bulacaktır..

Hak ve hukukta insanların gerçek kardeşleri konumuna yükselecekler..

Beni gerçekten hüzünlendirecek olan şey ise, bıyıklarını burarak, konukları önünde övünebilecekleri ‘mefatih’ (kemikli kuzu eti ve pirinç pilavı) için yeterince kuzu bulamayacak olan Araplar olacaktır..

 

Independent Türkçe için çeviren: Mustafa Yıldız//Şarku’l Avsat//© The Independentturkish//Meşal Sudeyri 

İLGİLİ HABER
🌐 YAPAY ETİN MALİYETİ BİN KAT DÜŞÜRÜLDÜ ..!
✳ “Büyük bir adım atmaktan gurur duyuyoruz”

✅ Yapay et şirketinin danışma kurulunda eski Tesla yöneticisi Myra Pasek de yer alıyor ..

Laboratuvarda sığır eti üreten SCiFi Foods firması, hücrelerin bir biyoreaktörde kendi kendine gelişmesine olanak tanıyan bir teknik geliştirerek, yapay et üretim maliyetini bin kat azalttı..

Firma araştırmacıları, gen düzenleme teknolojisi CRISPR’ı kullanarak sığır eti hücrelerini biyoreaktörün sağladığı yapay büyüme ortamına adapte olacak şekilde düzenledi..

Öte yandan yetkililer, hücrelerin sığırlardan alınan doğal hücrelerle neredeyse aynı olduğunu ve CRISPR müdahalesinin çok hafif olduğunu öne sürdü.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Joshua March, bu gelişmeyle aynı anda daha fazla hücre büyütebileceklerini ve şirketin verimini önemli ölçüde artırabileceklerini söyledi.

March, bu teknikle yapılacak ilk ürününün bitki bazlı malzemeler ve sığır hücreleri kullanılarak harmanlanmış bir burger olacağını belirtti.

Ayrıca firmaya göre bu, tüm yapay et endüstrisi için önemli bir gelişme. Yayımlanan açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı..

“Laboratuvarda yetiştirilmiş etleri herkes için gerçeğe dönüştürme yolunda büyük bir adım atmaktan gurur duyuyoruz..”

1 dolara yapay burger ..!

Bazı uzmanlar, laboratuvarda üretilen etlerin, gelecekte hayvan çiftliklerinin yerini alabileceğini ve bunun çevresel açıdan daha sürdürülebilir olduğunu savunuyor.

Öte yandan, yapay et endüstrisinde son yıllarda büyük teknolojik atılımlar olsa da bu ürünlerin marketlerdeki raflarda yerini alması ve yaygın kullanılmaya başlaması için önce maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor.

Düşük maliyetli et üretme hedefiyle yola çıkan SciFi Foods ise çok yeni bir firma. Eski adı Artemys Foods olan şirket, yaklaşık bir ay önce 22 milyon dolarlık finansman bulmuş ve ismini değiştirmişti.

Kaliforniya merkezli şirket, ilk olarak bir pilot üretim tesisi açmayı ve burada etleri 10 dolardan az bir maliyetle üretmeyi planlıyor.

Şirketin nihai amacı ise büyük ölçekli üretime geçerek 1 dolarlık etleri piyasaya sürmek..

Independent Türkçe, Vegonomist, Fooddive//Derleyen: Çağla Üren

İLGİLİ HABER
🌐 5-10 YIL İÇİNDE MARKETLER LABORATUVAR ETLERİYLE DOLACAK ..!
✳ “Üzerinde çalıştığımız şey yalnızca bilimsel ve ticari açıdan değil, etik açısından da heyecan verici. Çünkü gıdayla ilişkimizi değiştirecek”

Beslenme uzmanı hayvancılık endüstrisinin iklim krizinde rol oynadığını, laboratuvar etlerininse daha sürdürülebilir olduğunu söylüyor (Unsplash)

Avustralyalı bir gıda uzmanına göre önümüzdeki 10 yıl içinde süpermarket rafları laboratuvarda yetiştirilmiş etlerle dolacak.

  • Yeni Güney Galler Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden Profesör Johannes le Coutre:

“Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu ürünlerin süpermarket raflarına hakim olduğunu görmeyi hedefliyoruz” diye konuştu..

  • Profesör Johannes le Coutre:

“Hedefimiz, maliyeti geleneksel etin altına düşürerek tüketicinin satın alabileceği hale getirmek. Ancak henüz o noktaya ulaşamadık..”

Laboratuvarda yetiştirilen etler şu anda gerçek etlerden 30 kat daha maliyetli. Bu etler, canlı bir hayvandan biyopsiyle alınan hücrelerden yapılıyor. Hücreler daha sonra laboratuvar ortamında, gerçek etle aynı besin özelliklerine, görünüşe ve lezzete sahip bir malzemeye dönüştürülüyor.

Bu süreç, sağlık uzmanlarının besin içeriğini büyük ölçüde kontrol edebilmesini sağlıyor. Örneğin ticari tarımda hayvan etinde sıklıkla kullanılan antibiyotikleri engelliyor ve et yetiştiriciliğini daha sürdürülebilir hale getiriyor.

Prof. Le Coutre, sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 14’ünün hayvancılıktan kaynaklandığını ve endüstrinin, biyolojik çeşitlilik kaybının en önemli nedenleri arasında yer aldığını söylüyor. Ayrıca profesöre göre bazı ülkelerde tatlı su arzının yaklaşık yüzde 25’i hayvancılık için kullanılıyor..

  • Le Coutre:

“Hayvancılık endüstrisi ve bağlantılı gıda sistemleri, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere çeşitli sorunlarla karşılaşıyor..

Üzerinde çalıştığımız şey yalnızca bilimsel ve ticari açıdan değil, etik açısından da heyecan verici. Çünkü gıdayla ilişkimizi değiştirecek..”

‘Hücresel tarım’ diye adlandırılan yeni endüstri, sadece laboratuvarda yetiştirilen etle sınırlı değil. Zira bilim insanları bu teknolojiyi deniz ürünleri ve hatta süt ürünleri gibi diğer endüstrilerde de kullanmayı hedefliyor.

Öte yandan, Avustralyalı beslenme uzmanlarının üye olduğu en üst devlet organı Dietitians Australia’dan Alan Barclay’ye göre yapay etin daha besleyici olacağı iddiasını kanıtlamak “şu anda muhtemelen zor”.

Zira yapay etin içindeki besin maddelerinin insan vücudunda dolaşıma girip girmeyeceği ve aktif bir etki yapıp yapmayacağı hala belirsiz.

Bu nedenle Barclay, “Önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde süpermarketlerde büyük miktarda yapay et bulunacağını tahmin etmiyorum” diyor..Independent Türkçe, Yeni Güney Galler Üniversitesi, Epoch Times//Derleyen: Çağla Üren

İLGİLİ HABER
🌐 BİLİM İNSANLARI 2030’DA NE YİYECEĞİMİZİ TAHMİN ETTİ: ‘LABORATUVAR ETLERİ VE BÖCEKLİ PİZZALAR’ ..!
✳ “Gıda israfını azaltmanın yanı sıra hücresel tarım gibi yeni teknolojiler de çözümün bir parçası”

✅ Hollandal merkezli bir şirket, 2013’te laboratuvarda üretilen ilk etli burgeri yapmıştı ..

– Bilim insanları, 2030’da insanlığın ne yiyeceğine dair tahminlerini açıkladı. Tahminler arasında laboratuvarda yapılan etler ve böcek sosları da yer aldı..

Dünyanın dört bir yanından bilim insanı, Dünya Yemek Günü münasebetiyle Oxfordshire Bilim Festivali kapsamında düzenlenen sanal bir etkinlikte buluştu..

Hollandalı bir bilim insanı, laboratuvarda geliştirilen etlerin, bitki bazlı hamburgerlerin yerini alacağını söylerken, Oxford’lu bir uzman da pizzaların böceklerle süsleneceğini söyledi..

Daily Mail, insanların 10 yıl sonraki beslenme tarzıyla ilgili en ilginç uzman görüşlerini topladı..

İNEK HÜCRESİNDEN ÜRETİLEN ETLER ..!

✅ İlk tahminlere göre laboratuvarda üretilen etler, önümüzdeki 10 yıl içinde yaygınlaşacak ve buzdolaplarında yerini alacak..

– Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nden Profesör Mark Post, 2013’te inek kaslarından alınan hücrelerden yapılan ilk hamburgeri tanıtmıştı..

Profesör şu anda, hayvan kesmeden hamburger yapmayı başaran gıda teknolojisi şirketi Mosa Meat’le birlikte “daha duyarlı ve temiz” bir sığır eti üretme yöntemine öncülük ediyor..

Prof. Post, bu ürünlerin hem hayvanseverler hem de hamburger sevenler arasında çok popüler olacağını düşündüğünü ifade etti..

  • Prof. Post:

“Gıda israfını azaltmanın yanı sıra hücresel tarım gibi yeni teknolojiler de çözümün bir parçası..”

Böcekli pizza ..!

✅ Diğer bir tahmine göre yenilebilir böcekler de gıda stratejilerinin parçası haline gelecek..

Cırcır böcekleri, solucanlar ve karıncaların çevre dostu olduğu düşünülüyor. Çünkü bunlar, çiftlik hayvanlarından daha az doğal kaynak kullanıyor ve tüketim açısından alternatif teşkil ediyor..

Geleceğin “süper gıdası” diye lanse edilen bu canlılar, protein, potasyum, magnezyum açısından epey zengin..

Halihazırda dünya çapında binden fazla böcek türü tüketiliyor ve son araştırmalar, küresel böcek pazarının patlamaya hazır olduğunu gösteriyor..

✅ Londra merkezli finans grubu Barclays’in geçen yıl yayımladığı bir rapora göre, böcek pazarının 2019’da 1 milyar dolardan az olan değeri, 2030’a kadar 8 milyar dolara ulaşabilir..

– Oxford Üniversitesi’nin Crossmodal Araştırma Laboratuvarı’nın başkanı Profesör Charles Spence de böceklerin değerli yiyecekler olduğunu ifade etti..

Ancak Spence’e göre böcekler çorbalarla pizzalar için malzeme olmaktan öteye geçmeyecek..

Bunun yanında gıda sektörünün önde gelen isimleri de bilim insanlarıyla benzer görüşleri paylaşıyor gibi görünüyor..

  • Köpek maması şirketi Wild Earth’ün CEO’su Ryan Bethencourt:

“Gıda teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde yiyecekler, önümüzdeki 10 yılda son 10 bin yıla göre daha hızlı değişecek..”

Independent Türkçe, Daily Mail

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top