GÜNDEM

ÇIPLAK SEMAZEN: DERVISH IN PROGRESS

İzmir Valiliği, etkinliği düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları hakkında, soruşturma açılmasına izin verdi..

– İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi, soruşturma açılmaya grek olmadığına karar verdi..

🌐 MAHKEME, ‘ÇIPLAK SEMAZEN’ SORUŞTURMASINA GEREK OLMADIĞINA KARAR VERDİ
✳ İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bazı yöneticileri hakkında soruşturmaya gerek olmadığına karar verildi ..!

✅ İzmir’de 10 Eylül 2021 tarihinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’ etkinliğinin gala yemeği sırasında, dünyaca ünlü sanatçı Ziya Azazi tarafından bir semazen gösterisi yapıldı..

Azazi, Mevlevi kültürünün önemli bir ritüeli olan sema gösterisini modern bir koreografi ile sahneledi..

✅ Ancak, “Dervish In Progress” adlı dans gösterisi “çıplak semazen”, “çıplak sema gösterisi” eleştirilerine neden oldu.. 

– İzmir Valiliği, etkinliği düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları hakkında, ‘görevi kötüye kullandıkları’ ve ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerin aşağılandığı’ iddiasıyla soruşturma açılmasına izin verdi..

– Çalışanlar ise İzmir Valiliği’nin soruşturma iznine itiraz etti..

– İtirazı değerlendiren İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi, soruşturma açılmaya grek olmadığına karar verdi..

Oybirliği ile alınan itiraza kapalı karar

“Olayda; ön inceleme raporu ile de tespit edildiği üzere, aynı dans gösterisinin geçmiş yıllarda birçok defa TC Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile bakanlığa bağlı sanat kurumlarının yıllık sanat sezonu repertuvarına girdiği, eserinde aynı koreografi ile yer alan Ziya Azazi’nin Ankara, İzmir, Mersin, Antalya Devlet Opera ve baleleri sahnelerinde aynı dans gösterisi ile defalarca sahneye çıktığı, ayrıca adı geçenin TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yurtdışında (Çin, Avusturya) ülkemizi aynı dans gösterisi ile temsil etmek üzere görevlendirildiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve ilgili diğer sanat kurumlarının programlarında sıkça yer alan dans gösterisinin tercih sebebi olduğu, ayrıca anılan dans gösterisi ile ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir şikayetin olmadığı, kaldı ki Ziya Azazi’nin bütün gösterilerinde aynı şekilde dans ettiği, gala gecesine mahsus yapılan bir dans şekli olmadığı göz önüne alındığında, isnat edilen fiilden dolayı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte yeterli ve makul şüphe bulunmadığı sonucuna varıldığından, itiraza konu soruşturma izni verilmesine ilişkin kararda hukuka uyarlık görülmemiştir..”

NE OLMUŞTU?

İzmir’de düzenlenen zirve kapsamında 10 Eylül’de Agora Antik Kenti’nde gala yemeği organize edilmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı basına kapalı etkinlikte üstü çıplak bir dansçının semazen temalı dans gösterisi tepkilere neden olmuştu..

İLGİLİ HABER
🌐 İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: SANATÇI, AYNI ESER İLE KÜLTÜR BAKANLIĞI GÖREVLENDİRMESİ YAPILARAK ÇİN’DE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMİŞTİR ..!
✳ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, “SEMAZEN” TEMALI DANS GÖSTERİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI ..!
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi:

“Ziya Azazi’nin Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’nde (UCLG) sunduğu gösteri 2011-2014 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi’nde ‘Mevlana’nın Çağrısı’ adlı eserde de yer aldı..

3 gün süren UCLG’nin gala gecesinde Türkiye’nin kültür zenginliğini geleneksel ve çağdaş motiflerle harmanlayan bir müzik ve dans gösterisi sahnelendi..

Gala gecesinde sahne alan uluslararası üne sahip dans sanatçısı Ziya Azazi’nin gösterisinin bir sema ayini olmadığını ifade etmek isteriz..

Ziya Azazi, Türkiye’yi 50’den fazla ülkede temsil etmiş bir modern dans sanatçısı ve koreograftır. ‘Dervish in Progress’ adlı gösterisini sema olarak değil çağdaş bir dans gösterisi olarak sunduğunun özellikle altını çizmektedir..

Sanatçı, Mevlevilik kültürünü başka bir platforma taşımak gibi bir iddiası olmadığını çok defalar dile getirmiştir..

İstanbul, Ankara, Mersin, İzmir, Samsun Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde dans eden sanatçı, aynı eser ile Kültür Bakanlığı görevlendirmesi yapılarak Çin’de ülkemizi temsil etmiştir..”

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top