SAĞLIK

HAZIR VE İŞLENMİŞ GIDALARA DİKKAT ETMELİYİZ

“Beslenmenin kanser oluşumunda önemli bir etkisi var.. Kanserden korunmada yaşam boyu doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi çok büyük önem taşımaktadır..”

🌐 HAZIR PAKETLİ ÜRÜNLERDEN UZAK DURULMALI ..!
✳ Uzm. Dr. Demirbağ: İşlenmiş gıdalar beyin hücrelerini etkiliyor ..!

✅ Alzheimer hastalarının beyninde nörofibriler ve amiloid plaklar saptandı ..

 • Nöroloji Uzmanı Dr. Bengi Bahar Demirbağ:

“Bu iki madde, nöron dediğimiz beyin hücresini yok eder. Bu maddelerin oluşumunda ise oksidatif maddeler (hazır ve işlenmiş gıdalar) rol oynar..

Oksidatif gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle, insülin direncinin yol açtığı enerji metabolizmasındaki bozulma da beyin hücrelerini olumsuz etkiler..”

www.cafemedyam.com
🌐 İYİ BESLENME BEYİN FONKSİYONLARININ GÜÇLENMESİNE KATKI SAĞLAR ..!
✳ Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Bengi Bahar Demirbağ, beyine faydalı ve zararlı besinler konusunda bilgilendirmelerde bulundu ..!
 • Nöroloji Uzmanı Dr. Bengi Bahar Demirbağ:

“Beslenmenin kalp damar hastalıkları, obezite, diyabet, kanserdeki rolü çok iyi bilinmesine karşın beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi için beslenmenin düzenlenmesi oldukça yeni bir konudur ama artık brain food (beyin gıdası) veya mood food (ruh haline iyi gelen yiyecekler) kavramları vardır”

🌐 HAZIR VE İŞLENMİŞ GIDALAR ALZHEİMERE NEDEN OLABİLİR ..!

✅ Alzheimer hastalığı, öğrenme, hafıza ve diğer bilişsel aktivitelerde ilerleyici kayıp ile karakterize bir hastalık ..

 • Dr. Bengi Bahar Demirbağ:

“Alzheimer hastalarının beyninde nörofibriler ve amiloid plaklar saptanmıştır. Bu iki madde nöron dediğimiz beyin hücresini yok eder, bu maddelerin oluşumunda oksidatif maddeler (hazır ve işlenmiş gıdaların yol açtığı maddeler) rol oynar..

Oksidatif gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle insülin direncinin yol açtığı enerji metabolizmasındaki bozulma da beyin hücrelerini olumsuz etkiler..”

🌐 KARBONHİDRAT DEĞERİ YÜKSEK BESİNLERE DİKKAT ..!

✅ Besinlerin sadece ihtiyacımız olan enerjiyi karşılamakla kalmaz, bilişsel fonksiyonlarımızı da etkiler..

 • Uzm. Dr. Demirbağ:

“Pasta, börek, tatlı gibi karbonhidrat değeri yüksek besinler; stres hormonları olan adrenalin ve epinefrinde dalgalanmaya yol açabilir. Koenzim Q10 ve Omega-3 barındıran balık ise nöronal hasarlanma ile savaşır..”

✅ Bol sebze ve meyve tüketimi serotonin sentezini artırir..

 • Uzm. Dr. Demirbağ:

“Serotonin, bir nörotransmitter görevi gören ve insan vücudu tarafından üretilebilen bir kimyasaldır. Beyin ve ruh sağlığımız için vazgeçilmez bir moleküldür. Kuruyemişlerden özellikle susam, kaju ve ceviz triptofandan zengin olduğu için serotonin sentezinde oldukça önemli rol oynar..”

🌐 HAFIZAYI GÜÇLENDİRMEYE YARDIMCI 6 BESİN ..!

✅ Uzm. Dr. Demirbağ, hafızayı güçlendiren besinleri ve vitaminleri ise şöyle sıraladı :

 • Balık
 • Ceviz, badem, yer fıstığı
 • Kırmızı et, tavuk, yoğurt, yumurta
 • Bitter çikolata
 • Ananas, tarçın, havuç, yeşil ve siyah çay
 • D vitamini
 • E vitamini
 • Kırmızı meyveler
✳ HAZIR PAKETLİ ÜRÜNLERDEN UZAK DURULMALI..!
 • Uzm. Dr. Demirbağ:

“Ülkemizde son yıllarda Alzheimer hastalarının sayısı artarken, bu artışın bir nedeninin de sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşılıp endüstriyel olan işlenmiş ürünlere yönelimin ve tarım ürünlerinde pestisit (böcek ilacı) kullanımının artması olduğu düşünülmektedir..

Son yıllarda yapılan çalışmalar; beyinde sinir dokularının iltihaplanması (kronik nöroenflamasyon) sonucu Alzheimer hastalığına yatkınlığın arttığını, bunun ana nedenlerinden birinin de yanlış beslenme olduğunu göstermiştir. Özellikle hazır ve paketli ürünler, kızartılmış yiyecekler Alzheimer hastalığını tetikleyebilir” açıklamasında bulundu..”

✅ Beyin fonksiyonlarının güçlenmesine yardımcı durumlar ..

 • Uzm. Dr. Demirbağ:

“Yapılan çalışmalarda orta zincirli yağ asitlerinden zengin diyetin keton cisimlerini artırdığı, açlık ve tokluk metabolizmasında etkili olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, insülin direncini düşürerek glukoz metabolizmasını etkilediği ve beyin fonksiyonlarında olumlu etkilerinin olduğu bulunmuştur..

Orta zincirli yağ asitlerinin nöronlar için alternatif bir enerji kaynağı olarak görev yaptığı belirlenmiş ve klinik araştırmalardan elde edilen verilerde, apolipoprotein E4 geninde negatiflik rastlanan hafif-orta şiddet Alzheimer hastalarında MCT’nin bilişsel özellikleri iyileştirdiği görülmüştür..

Sentetik olarak takviye edildiği gibi Hindistan cevizi, palm çekirdeği yağı gibi doğal besinlerde de bulunmaktadır. Günlük yaşamda bu besinlerin tüketimiyle orta zincirli yağ asitlerinin alımı artırılabilir..”

✳ BEYNİMİZ ENERJİ KAYNAĞI OLARAK GLİKOZU KULLANIR ..!

Beynimizin, enerji kaynağı olarak karbonhidratları ve glikozu kullandığını vurgulayan Uzm. Dr. Demirbağ:

“Unlu mamuller, baklagiller, patates, tatlılar, şekerler, muz, elma, karbonhidrat bakımından zengin besinlerdir” dedi..

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER
🌐 İŞLENMİŞ GIDADAN KAÇININ ..!
✳ Doç. Dr. Halit Karaca: “Kanser riskini azaltmak için işlenmiş gıdalardan uzak durun” ..!

✅ 1-7 Nisan Kanser Haftası ..

 Dünyada her yıl 12 milyon kişiye kanser tanısı konuluyor ve 7 milyon 600 bin kişi kanserden ölüyor.. Türkiye’de ise her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığının tahmin ediliyor..

 • Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Halit Karaca:

“Beslenmenin kanser oluşumunda önemli bir etkisi var.. Kanserden korunmada yaşam boyu doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi çok büyük önem taşımaktadır..”

🌐 AKCİĞER, MEME, KOLON, PROSTAT KANSERLERİ İLK SIRADA ..!

✅ Ölüm nedeni olarak kalp ve damar hastalığının hemen arkasından kanserin geldiğini ifade eden Halit Karaca şunları söyledi..

 • Doç. Dr. Halit Karaca:

“Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve yayılması ile karakterize bir grup hastalıktır. 150’ye yakın kanser türü vardır; bu sayı alt türler ve nadir tümörler ile birlikte bini aşmaktadır..

 Bununla birlikte yetişkinler en sık görülen kanser türleri akciğer, meme, kolon, prostat kanserleridir..

 Tedavi edilmediği zaman ölümle sonuçlanan kanser, önemi giderek artan bir sağlık ve yaşam sorunu haline gelmiştir. Ölüm nedeni olarak, kalp ve damar hastalıklarının hemen ardından gelmektedir..

Batı toplumlarında her yıl 250-350 kişiden biri kansere tutulmaktadır. 60 yaşın üzerindeki grupta ise kanser sıklığı oldukça artmakta 300 kişide 4-5 civarına yükselmektedir. Dünyada her yıl 12 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7 milyon 600 bin kişi kanserden ölmektedir. Ülkemizde ise her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığı tahmin edilmektedir..

Bu sayıları azaltmak için özellikle önleme çalışmalarına önem vermek gerekmektedir. Ayrıca tarama ve erken tanı ile hastalığın erken yakalanması bir o kadar değerlidir..

Tüm kanserler değerlendirildiğinde yaklaşık 1 bölü 3’ünün önlenebilir ve 1 bölü 3’ünün de erken tespit edilebilir olduğu görülmektedir..

Genel olarak tüm kanser türlerinden ölüm oranlarında son zamanlarda erken teşhis ve tedavi olanakları nedeniyle azalma gözlenirken, kadınlarda sigara kullanımının artışına bağlı olarak akciğer kanseri görülme sıklığı ve ölüm oranları artmaktadır..”

✳ İŞLENMİŞ GIDADAN KAÇININ ..!

✅ Kanserin, kalıtımsal faktörler ve sigara, çevre kirliliği, yanlış beslenme gibi çevresel faktörlerin etkisinde oluştuğunu belirten Karaca, kanserin beslenme ile ilgisinin yüzde 35 olduğunu söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti .. 

 • Doç. Dr. Halit Karaca:

“Nelerin kanserojen olabileceği ve nasıl korunabileceği günümüzün en popüler konuları arasında başı çekmektedir. Farklı kaynaklara göre kanser oluşumunun beslenme ile ilgisinin yüzde 35 oranında olduğu kabul edilmektedir..

Kanserden korunmada yaşam boyu doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi çok büyük önem taşımaktadır..

Kanser riskini azalmak için sağlıklı kiloda olmanızı sağlayacak bitkisel ağırlıklı bir diyet tercih edilmelidir. Fazla kilolu olmak ve obezite kanser riski ile ilişkilidir..

İşlenmiş gıdalar, cips, veya tatlılar gibi yoğun kalorili gıdalardan kaçınılmalıdır. İşlenmiş et tüketimini en aza indirip, rafine tahıl ürünleri yerine tam tahıllar tercih edilmelidir..

Her gün 5 porsiyon meyve tüketiminin yanı sıra alkollü içecek tüketiminin sınırlandırılması gerekmektedir..

Sigaradan uzak durulması gerekirken, hareketli bir yaşam tarzı seçilmelidir. Buna rağmen kanser hastalığına yakalanırsanız bilimsel olarak kanıtlanmış en iyi tedaviye ulaşmak kanser tanısı alan her bireyin evrensel hakkıdır..

Özellikle kanser tedavisinde gündemde olan ‘hedefe yönelik tedavi’ ile yan etkisi çok ve normal hücrelere de zarar verebilen klasik kemoterapi ilaçlarının yerini, sadece kanserli hücreyi etkileyen, yan etkisi daha az ilaçlar almaktadır..

Bazı kanser türleri yayılım yapsa dahi bu güçlü tedavi seçenekleri ile giderek kronik birer hastalık halini almaktadır..” 

www.cafemedyam.com

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER

🌐 TRANS YAĞ İÇEREN İŞLENMİŞ GIDALAR ‘OBEZİTE’ İÇİN RİSK FAKTÖRÜ ..!
✳ Obezite, zayıflama diyetleri ve diyeti destekleyen bazı uygulamalar ile önüne geçilebilen, tedavisi mümkün bir hastalık olsa da; günlük beslenmedeki çoğu gıda risk barındırıyor ..!

✅ Prof. Dr. Sedat Üstündağ, trans yağ içeren işlenmiş gıdaların obezite başta olmak üzere pek çok hastalık için risk oluşturduğunu söyledi..

Modern çağın en sık görülen hastalıklarından biri olan obezite, vücutta oluşturduğu problemlerin yanında akut veya kronik birçok ölümcül hastalık türünün gelişiminde rol oynaması sebebiyle ciddi bir sağlık sorunu..

www.cafemedyam.com
✳ Trans yağların insan vücuduna pek çok zararı var ..!
 • Prof. Dr. Sedat Üstündağ:

“Trans yağlar genellikle gıdaların işlenme sürecinde ortaya çıkan yağlar ve bunlar maalesef obezitenin ve şeker hastalığının gelişmesinde katkı veren ajanlar durumunda. Dolayısıyla esasen çözüm işlenmiş gıdalardan uzak durarak mümkün olduğu kadar doğal gıdalarla beslenmek” diye konuştu.

Üstündağ, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için trans yağ içeren gıdalardan uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

Doymuş yağ kategorisinde olan trans yağların işlenmiş gıdalarda bulunduğunu dile getiren ve bu gıdaların dikkatle tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Üstündağ şunları söyledi..

 • Prof. Dr. Sedat Üstündağ:

“Elbette zaman zaman insanın paketli gıdalar tükettiği anlar da olacaktır, o zaman da bilinçli tüketim çok önemli. Mutlaka o gıdaların etiketlerini okumalı ve orada yazanların anlamını bilerek tüketici olmak lazım. Tuzun aşırı tüketimi, alkol ve sigaranın yanında işlenmiş gıdaların içindeki katkı maddeleri gerçekten insan sağlığını en çok etkileyen faktörler arasında..” 

Prof. Dr. Üstündağ, insanın gün boyunca sağlığını olumsuz etkileyen pek çok faktörle karşı karşıya kaldığını, buna karşın doğal beslenme ve yaşam anlayışının benimsenmesi gerektiğini dile getirdi..

Hızlı ve hazır gıdaların tercih edildiği beslenme yöntemleri yerine geleneksel beslenme biçimlerinin tercih edilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu vurgulayan Üstündağ, şunları kaydetti..

 • Prof. Dr. Üstündağ

“Sabah bir bardak süt, doğal üretilmiş peynir, domates ve yeşillikten oluşan kahvaltı yerine artık herkesin bildiği sağlık için olumsuz şartlar taşıyan gıdalar tüketildiğinde vücut olumsuz etkileniyor. Dolayısıyla bilhassa gençlere öneride bulunmak istiyorum, çünkü onların önünde uzun yıllar var. Bizim geleneksel beslenme biçimimizden vazgeçmemelerini önemle tavsiye ediyorum. Bir simit veya poğaça yerine bir kase çorba veya bir kase yoğurt ile yumurta tüketilebilir. Yumurtanın akında 7 tane esansiyel amino asit var. Sarısını içerisindeki bir amino asit bizim günlük ihtiyacımızın yarısını karşılayacak C vitamini ve demirden oluşuyor. Dolayısıyla işlenmemiş doğal gıdalarla anneanne ve babaanne gıdalarıyla beslenmek çok önemli. Tuzuna dikkat ederek bir kase tarhana çorbası tüketmek sağlık açısından çok faydalı olur.”

www.cafemedyam.com

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER
🌐 İŞLENMİŞ GIDA: YESEK Mİ YEMESEK Mİ ..!?
✳ Sıklıkla aşırı işlenmiş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi genel sağlığa zarar verir ve hastalık riskini artırır ..!

✅ Araştırmalar, besin değeri yüksek gıdalar açısından zengin diyetleri takip edenlerin, ultra işlenmiş gıdalardan yüksek beslenen kişilere göre daha uzun yaşadığını ve kronik sağlık sorunları geliştirme riskinin daha düşük olduğunu defalarca gösteriyor..

www.cafemedyam.com
🌐 AŞIRI İŞLENMİŞ BESİN NEDİR ..!?

Aşırı işlenmiş gıda, sebzeler, meyveler, tahıllar, bakliyatlar ve kuruyemişler gibi gıdaları çok az içerir. Buna karşın şekerler, rafine edilmiş tahıllar, yağlar, koruyucular ve tuz bakımından yüksektir.

Aşırı işlenmiş veya yüksek oranda işlenmiş gıdalar tipik olarak evde yemek hazırlarken kullanmayacağınız maddeler içerir,

Örneğin: Hidrolize proteinler, modifiye nişastalar, hidrojenik yağlar, renklendiriciler, tatlandırıcılar, yüksek fruktozlu mısır şurubu, yapay tatlandırıcılar, kıvam artırıcılar.

🌐 İŞTE ULTRA İŞLENMİŞ GIDALARIN BAZI YAYGIN ÖRNEKLERİ ..!

• Gazlı alkolsüz içecekler, şekerli kahve içecekleri, enerji içecekleri ve meyve püresi gibi şekerli içecekler

• Cips ve kurabiye gibi tatlı veya tuzlu paketlenmiş atıştırmalıklar

• Şekerli kahvaltılık gevrekler

• Kek ve kurabiye karışımları gibi pişirme karışımları

• Sosisli sandviç ve balık çubukları gibi yeniden yapılandırılmış et ürünleri

• Pizza gibi dondurulmuş yemekler

• Paketlenmiş hazır çorbalar

• Şekerlemeler

• Paketlenmiş ekmekler ve çörekler

• Enerji ve protein barları ve shake(bazıları)

• Kilo kaybı için yemek yerine kullanılan tozlar

• Dondurma, şekerli yoğurt ve kakao karışımları

• Margarin ve şekerli krem ??peynir gibi diğer ultra işlenmiş sürülebilir ürünler

*Bu listenin kapsamlı olmadığını unutmayın. Diğer birçok yiyecek ve içerik de ultra işlenmiş olarak kabul edilir.

Bir gıdanın yüksek oranda işlenip işlenmediği her zaman hemen belli olmaz, bu da tüketicilerin bu ürünleri diyetlerinde en aza indirmesini zorlaştırabilir.

Yüksek oranda işlenmiş gıdaları tanımlamanın en güvenilir yolu, içerik etiketlerini okumaktır.

Ultra işlenmiş gıdalar aşağıdaki gibi bileşenlere sahiptir ..!

• Yapay renklendiriciler ve tatlandırıcılar

• Kalınlaştırıcılar ve koruyucular

• Hidrolize proteinler

• Fruktoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, •invert şeker ve maltodekstrin gibi tatlandırıcılar

• Hidrojene veyainteresterifiye yağlar

• Jelleştirici maddeler

• Monosodyum glutamat (MSG) gibi lezzet arttırıcılar

Cumhuriyet// Taylan Kümeli

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top