Menteşe Belediyesi'nin ormanın tam ortasına çimento fabrikası kurulabilmesinin önünü açan ruhsat, belediye başkanının partisi olan CHP’ye şikayet edildi..
🌐 ORMANIN TAM ORTASINDAKİ ÇİMENTO FABRİKASI KOCA BÖLGEYİ BÖYLE ÇORAKLAŞTIRDI ..!
✳ 2 GENEL BAŞKAN YARDIMCISININ BÖLGEDEKİ TEMASLARI DA FAYDA ETMEDİ, HALK MECLİSİ BASTI ..!

✅ Menteşe Belediyesi’nin ormanın tam ortasına çimento fabrikası kurulabilmesinin önünü açan ruhsat, belediye başkanının partisi olan CHP’ye şikayet edildi..

– Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır ile Yatağan’a bağlı Deştin mahalleleri arasında kalan Tekağaç mevkii, uçsuz bucaksız bir Kızılçam ormanına ev sahipliği yapıyor.. 

✅ Bu alana çimento fabrikası açılabilmesi için Menteşe Belediyesi tarafından bir şirkete ruhsat verildi.. 

– Fabrika yapmak için başlayan inşaat, ormanın tam ortasının çoraklaşmasına neden oldu..

Aslında bu bölgeye uzun zamandır bir çimento fabrikası kurulmak isteniyor..

Bölgede yaşayan köylüler de bu inşaatı engellemek için mücadele yürütüyor..

Köylüler Ankara’da: CHP’li belediye başkanı Kılıçdaroğlu’na şikayet edildi, CHP lideri 2 genel başkan yardımcısını bölgeye gönderdi ..!

Belediyenin verdiği ruhsatın ardından mücadeleyi Ankara’ya taşıyan bölge halkı, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü partisine şikayet etmek için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü..

Kılıçdaroğlu, kendisini ziyarete gelenlere konuyla ilgileneceklerini belirterek ruhsatın iptal edilmesi için harekete geçileceğinin sözünü verdi.. 

Kılıçdaroğlu deştin.jpeg
Kılıçdaroğlu, köylülere ruhsatın iptal edilmesi için çalışacağını söyledi // www.cafemedyam.com


✅ Önce 27 Mayıs’ta CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ardından 14 Haziran’da bir başka Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Menteşe’ye gitti ve taraflarla görüştü..

– Her iki genel başkan yardımcısı da ruhsatın iptal edileceğini ve köylülerle dayanışma içinde olacaklarını söyledi.. 

🌐 BELEDİYE RUHSATI İPTAL ETMEK İSTEMİYOR ..!
✳ Ancak CHP’li belediye ruhsatı iptal etmek için çok da istekli değil ..!

✅ Belediyenin bir türlü harekete geçmemesi üzerine bugün (2 Ağustos) fabrika ruhsatının iptal edilmesini isteyen bölge halkı Menteşe Belediye Meclisi toplantısına girdi..

🌐 “ÖLÜM PROJESİ NEDEN İPTAL EDİLMİYOR?” ..!

✅ Burada belediye meclis üyelerine seslenen Deştin Çevre Platformu üyesi Haluk Özsoy şunları söyledi..

  • Haluk Özsoy:

“Kim hangi partili olduğunu unutsun ve beni bu şekilde dinlesin. Şu anda vicdanlarınıza sesleniyorum. CHP Genel Merkezi bunun için talimat verdi. Neden bu talimat uygulanmıyor?

‘Hukuki olarak, maddi olarak yanınızda olacağız’ denildi. Neden olunmuyor?

Neden iptal edilmiyor bu ölüm projesi?

20 bin köylünün bütün geçim kaynağı burası. Bu 20 bin köylünün çocuklarını okutmalarını engelleyeceksiniz. Bütün Muğla’yı, bütün Muğla’nın çocuklarını kanser yapacaksınız. Lanetleneceksiniz! Bütün Muğla kanser olup sizi lanetleyecek!”

✅ Bu sırada salonu terk eden Menteşe Belediyesi Başkanı Bahattin Gümüş’e de tepki gösterildi..

2. BÖLÜM

© The Independentturkish//Cihat Arpacık

İLGİLİ HABER
2. BÖLÜM
NE OLMUŞTU?
www.cafemedyam.com
🌐 KIZILÇAM ORMANINA ÇİMENTO FABRİKASI İNADI ..!
✳ MUĞLA’NIN ORMAN KÖYLÜLERİ YAZIN ALEVE, KIŞIN ŞİRKETE KARŞI MÜCADELE EDİYOR ..!

✅ Uzun süredir ormanın içine çimento fabrikası yapmak isteyen şirket en sonunda ruhsat aldı. İlk ÇED raporunu mahkemede iptal ettiren köylüler hukuk mücadelesine devam ediyor ..

Menteşe’deki ormana 7 bin 657 dönümlük çimento tesisi yapılmak isteniyor / Fotoğraf: AA (Arşiv) // www.cafemedyam.com

Geçen yaz mevsiminde ormanlarının bir kısmı yanan Muğla’da yine doğa savunması var ama köylüler şimdi ateşe karşı değil özel bir şirkete ve belediyeye karşı direniyor.. 

Kızılçam ormanlarıyla bilinen Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde yapılmak istenen dev çimento fabrikası, uzun yılların ardından ruhsat alabildi. Ama bu durum köylüleri ve çevrecileri tedirgin ediyor.. 

✅ Buraya bir çimento fabrikası yapılması fikri ilk olarak 1993’te gündeme geldi. Ancak o dönem bu fabrika bölge halkının karşı çıkması nedeniyle yapılamadı..

Dava sürerken şirket isim değiştirerek yeni bir ÇED raporu aldı ..!

✅ Dosya 2006’da tekrar açıldı.. 

– Özel bir şirket, bölgeye bir çimento fabrikası yapmak için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu aldı. Ama şirket, rapordan 1 yıl önce bölgede arazi satın almaya başlamıştı..

2006’da bölgeye çimento fabrikası yapılmasını sağlayacak ÇED raporu hazırlandıktan sonra köylüler bu raporun iptali için mahkemeye başvurdu.. 

Dava sürecinde bilirkişiler, söz konusu raporda birçok eksik olduğunu saptamıştı. Bilirkişilere göre iklim analizi yapılmamış, fabrikanın hava kirliliğine, trafik yükünün ise çevreye etkisi değerlendirilmemişti.. 

Muğla 1. İdare Mahkemesi köylülerin istemini haklı buldu ve ÇED raporunu iptal etti. Danıştay da bu kararı 2016 onadı..

Henüz dava devam ederken ilk ÇED raporunu alan şirket isim değiştirmiş ve 2010 yılında yeni bir ÇED raporu hazırlatmıştı..

Projeden en çok etkilenecek olan Deştin Köyü sakinleri, 2. ÇED sürecine katılmalarının engellendiğini belirtiyor..

IMG_20220107_135247_1-1536x715.jpeg
Bölgede yaşayanlar projenin yapılmaması için Menteşe Belediyesi’ne çok sayıda dilekçe verdi / Fotoğraf: Muğla Yenigün // www.cafemedyam.com

Hukuki süreç sürerken belediyeden ruhsat alındı ..!

✅ Konuyla ilgili hukuki süreç devam ederken, süreç içinde ismini değiştirerek ikinci ÇED raporunu hazırlayan şirket Menteşe Belediyesi’nden çimento fabrikası için ruhsat aldı.. 

– Türkiye’de orman mühendisliği denildiğinde akıllara gelen ilk profesörlerden biri olan Doğan Kantarcı, ikinci ÇED raporunu analiz ederek mahkemeye sunulmak üzere bir uzman görüşü hazırladı.. 

🌐 RAPORDAKİ JEOLOJİ HARİTASI BAŞKA BİR BÖLGEYİ GÖSTERİYOR ..!

✅ Kantarcı’nın raporunda, ÇED Raporunda verilen jeoloji haritasının, Bayır çimento fabrikası ve ham madde ocaklarını değil, Dalaman’ın kuzeydoğusundaki bir yeri gösterdiğini, bu haritanın ÇED raporu yapılan yer ile ilgili olmadığını belirtti..

✳ Burası seyrek değil yeterli sıklıkta bir kızılçam ormanı ..!

✅ Açık ocak işletmesi için izin istenen alan 7 bin 657 dönüm olduğuna dikkati çeken Kantarcı, buranın bozuk ve seyrek bir orman değil, yeterli sıklıkta bir kızılçam ormanı olduğuna vurgu yaptı.

  • Raporda ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Açık ocak işletmesi yapılmak istenen kızılçam ormanı, Yatağan Barajı, Kazan Göleti ve Bayır Barajı su yüzeylerinden ve bu barajlardan sulanan tarım alanlarından buharlaşan suyun oluşturduğu nemli havanın etkisinde bulunmaktadır. Güneybatıdan esen rüzgârlar su ve toprak yüzeylerinden buharlaşan nemi buradaki kızılçam ormanlarına taşımaktadır. Çam balını üreten kabuklu koşnil de ancak nemli ortamlarda yaşayabilmektedir. Çam balı üretimi bölge halkının çok önemli, vazgeçilmez beslenme ve geçim kaynağıdır. Bu sebeple ‘Öncelikli ve üstün kamu yararı’ kapsamındadır. Dolayısı ile buradaki ormanlar odun ham maddesi ile su üretiminin yanında çam balı üretimi bakımından da çok değerli olup, tahrip edilemezler.”

“Açılacak taş ocaklarında kireç taşının gevşetilmesi için yapılacak patlatmalar kayada binlerce yıldan beri oluşmuş su sızıntı yollarının kapanmasına, yeraltı suyunun başka yere kaçmasına sebep olur. Bunun en belirgin örneği Yeniköy Termik Santralı İkizköy kömür ocağındaki patlatmaların Su çıkan deresi ve karst kaynaklarındaki olumsuz etkilerinde görülmüştür.”

060820210225406140024.jpeg
Menteşe, 2021’deki orman yangınlarından etkilenen bir bölge / Fotoğraf: AA// www.cafemedyam.com

🌐 RAPOR İPTALİ MAHKEMENİN ÖNÜNDE ..!

✅ Köylülerin avukatları, 2. ÇED raporunun iptal edilmesi için idare mahkemesine dava açtı.. 

– Konuyla ilgili Menteşe Kent Konseyi, MUÇEP Menteşe Meclisi ve Deştin Çevre Platformu ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, proje alanı tarım alanlarına ve yetişmiş zeytinliklere fazlasıyla yakın olduğu belirtilerek, bu durumun Zeytincilik Kanunu’nun 20. Maddesine kesin aykırılık oluşturmaktadır. 

  • Son yıllarda Muğla’ya yönelik bu ve benzer nitelikli büyük ölçekli kirletici faaliyetlerin arttığının savunulduğu açıklamada:

“2021 yılı yazında yaygın olarak yaşadığımız yangın felaketleri, kent ve doğal yaşam alanları üzerinde ciddi bir tahribat yaratmıştır.  Bu nedenle önümüzdeki dönemde, ilimiz sınırları içerisinde gerçekleştirilecek bu yöndeki faaliyetlerin tamamı bakımından, yangınlarla yaşanan tahribat göz önünde bulundurularak işlem yapılması zorunludur. Bu sebeple kurulması planlanan Entegre Çimento Fabrikasının çevre ve canlı yaşamı yönünden yaratacağı sıkıntıları tekrar hatırlatıyor, Belediyeler Kanunu’nu 76 ve Anayasanın 56 maddelerinde tanımlanan görev gereği sürecin takipçisi olacağımızı duyuruyoruz” denildi. 

MUĞLA TABİP ODASI DA ENDİŞELİ ..!

✅ Muğla Tabip Odası ise çimento fabrikasının halk sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakacağı görüşünde..

  • Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada çimento üretiminin en kirletici sanayi sektörleri arasında yer aldığı hatırlatılarak:

“Hava kirliliğine etkileri, tarım alanlarına etkileri, halk sağlığı ve çevreye etkileri yönünden olmak üzere içerdiği tehlike ve riskler çok yönlü ele alınmalıdır. Oluşturdukları fiziksel kirliliğin yanı sıra çevreye salacakları zehirli baca gazları ve partiküllerin doğrudan insan sağlığına olan olumsuz etkileri, tarım arazilerine- yeraltı sularına olan zararlı etkileri düşünüldüğünde bu tesislerin geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına yol açtıkları daha belirgin anlaşılacaktır” ifadeleri yer aldı..

© The Independentturkish//Cihat Arpacık

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: