SAĞLIK

SOSYAL MEDYANIN EN POPÜLER DİYETİ ‘DETOKS’ OLDU: DUKAN BİRASI

Hemen hemen herkesin hayalidir fit bir vücut ile karşılamak güneşi…

🌐 SOSYAL MEDYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİYETLER AÇIKLANDI. EN POPÜLERİ ‘DETOKS’ OLDU ..!
✳ Havaların ısınmaya başlamasıyla kilo verme derdi herkesi sardı ..!

Diyetlerde zamanın uzunluğu diyetten diyete değişiyor. Bu nedenle herkes hızlı kilo verdiren yöntemleri tercih ediyor. Kilo vermek isteyenlerin ıklıkla başvurduğu diyetler, bu sefer araştırma konusu oldu..

Yazın gelmesiyle birlikte hızla kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu diyetlerin basın yansımalarına dair bir araştırma yayımlandı. Yapılan son araştırmalar halkın büyük çoğunluğunun pandemi döneminde evde geçirilen sürenin artması nedeniyle kilo aldığını ortaya koyarken, medya ve sosyal medyada yayınlanan diyetler, alınan kiloların verilmesi sürecinde en çok başvurulan yöntemler arasında yer aldığı ortaya çıktı..

EN POPÜLER DİYET TÜRÜ DETOKS OLDU ..!

✅ 10 bini aşkın basın ve internet mecrasında yapılan taramalara göre uzun süreli olmayan diyet programı detoksun, diyet haberlerinin artış gösterdiği 16 Mayıs-16 Haziran tarihleri arasında yazılı basın, TV ve internet mecralarının toplamında bin 810 haber ile en popüler diyet türü olduğu kaydedildi..

✅ Araştırmaya göre, sıklıkla gündeme gelen bir diğer diyet türü , Akdeniz Diyeti ise, 313 haber ile listenin 2’inci sırasında yer aldı..

✅ ‘Aralıklı Oruç’ olarak da adlandırılan Intermittent Fasting ise 302 haber ile en çok konuşulan 3’üncü diyet türü oldu.

✅ Düşük oranda karbonhidrat ve yüksek oranda yağ içeren, bir tedavi yönetimi olarak da kullanılan ve bu nedenle doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilen ketojenik diyet ise 112 haber ile araştırmada 4’üncü sırada yer aldı..

✅ Araştırmada, karatay diyeti toplam 9 haber ile 5’inci sırayı alırken,

✅Dukan diyetinin de 5 haber ile 6’ncı yer aldığı belirtildi..

✅ Alkali, atkins, sirtuin diyetleri 3’er haber ile listeye 7’nci sıradan girerken, İsveç diyeti ise sadece 1 haber ile listede 8’inci sıraya yerleşti..

Son bir aylık veri sonuçlarına göre, belirtilen diyetlerin internette, 2 bin 33 habere konu olduğu bildirildi. Yazılı basın mecrası ise internetten sonra 347 haber ile en çok haber yapan 2. geleneksel medya mecrası olurken, televizyon kanallarında konuya dair 118 haber yer aldı. Araştırmada, televizyon kanallarının, konu ile ilgili haberlere 142 dakika ayırdığı bilgisine yer verildi..

Sosyal medyada en çok konuşulan diyetler açıklandı: En popüleri 'detoks' oldu

“EN FAZLA SOSYAL MEDYADA KONUŞULDU” ..!

✅ Konuya dair yapılan araştırmanın verilerine göre, sosyal medyada belirtilen diyetler ile ilgili 5 bini aşkın yorum yapıldı..

– Yapılan bu yorum ve paylaşım dağılımlarına bakıldığında ise yazılı basın, internet ve TV mecralarında en çok konuşulan diyet türü olan detoksun, sosyal medyada da ilk sırada yer aldığı kaydedildi..

– Araştırmaya konu olan zaman diliminde 4 bine yakın sosyal medya paylaşımına konu olan detoksu 500’ü aşkın paylaşım ile ‘intermittent fasting’ takip etti..

– Ketojenik diyet 300’ü aşkın yorum ve paylaşıma konu olurken, dukan diyeti ise 200’den fazla paylaşıma konu oldu..

– Karatay diyeti ise 180’e yakın sosyal medya paylaşımında yer kendisine yer buldu..

Araştırmada yer alan yazılı basın, televizyon, internet ve sosyal medya diyet haber ve paylaşım sayılarına bakıldığında sosyal medyanın diyet konusunda açık ara birinci olduğu bilgisine yer verildi..

Araştırmaya göre, sosyal medyanın, bir aylık süre zarfından barındırdığı 5 bin 97 diyet paylaşımıyla 2 bin 560 diyet haberinin yer aldığı yazılı basın, televizyon ve internetten yüzde 99 daha fazla işlemiş olduğu belirtildi..

🌐 ARALIKLI ORUÇ (İNTERMİTTENT FASTİNG) DİYETİ ..!
✳ Aralıklı oruç diyeti nedir, neden bu kadar popüler oldu ..!?

– Aralıklı oruç (intermittent fasting) diyeti son dönemde oldukça popüler..

Bu diyette, günün belli saatlerinde yemek yenmiyor, gıda alınan saatler ise sınırlanıyor. Birçok kişi kilo vermek için bu yönteme başvuruyor..

✅ Yeterli lif, vitamin ve mineral için bolca meyve ve sebze yenmesi de öneriliyor..

Kilo vermek için denenen birçok diyet var. Son zamanlarda ise aralıklı oruç (intermittent fasting) yöntemi gittikçe daha fazla kişi tarafından tercih edilir hale geldi..

✅ Bu yöntemi çekici hale getiren etkenleri ve sağlıklı olup olmadığını araştırdık..

– Aralıklı oruç diyetinde farklı yeme düsenleri var. Ancak en çok tercih edilenler 5-2 veya 16-8 olarak sıralanıyor..

– 5-2 düzeninde, hafatada iki gün üst üste alınması gereken kalorinin sadece yüzde 25’i alınıyor, diğer beş gün ise daha serbest..

– 16-8’de ise günde 16 saat boyunca hiçbir gıda tüketilmiyor ve yemek yeme süresi de sekiz saatle sınırlanıyor..

✅ İster 5-2, ister 16-8 yeme düzenini takip edin, artık kilo vermek için ne yediğiniz kadar, ne zaman yediğiniz de önemli..

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, kısa bir süre önce günde sadece bir öğün yediğini açıkladı. Sosyal medyada tepki çeken açıklama sonrası birçok uzman, bunun ‘ölçüsüz bir diyet’ olduğunu söyledi..

Oysa Dorsey, muhtemelen son zamanlarda moda olan yeni diyet yöntemini uyguluyordu..

✳ International Food Information Council Foundation (Uluslararası Gıda Enformasyonu Konseyi Kurumu) araştırmasına göre, geçen yılın en popüler diyeti “aralıklı oruç” diyeti oldu.

✅ Aralıklı oruç farklı şekillerde uygulanabiliyor. Ancak her farklı şeklinde, düzenli aralıklarla ve belirli bir süre çok az gıda almak gerekiyor..

– Aralıklı oruç şekilleri:

  • 16-8 diyetinde günün 16 saati oruç tutmak, yani hiçbir şey yememek gerekiyor. Yemek yenebilen 8 saatlik aralık için genelde öğlen 12 ile akşam 8 arası tercih ediliyor..

  • 5-2 diyetinde haftanın arka arkaya olmayan iki günü, günlük alınması gereken kalorinin sadece yüzde 25’i alınıyor..

  • 24 saatlik oruçta da haftanın ya da ihtiyaca göre sadece ayın bir günü hiçbir şey yenmiyor..

Person with measuring tape around waist
Alınan kaloriyi sınırlamak genelde kilo vermeye yardımcı oluyor// www.cafemedyam.com

✅ Aralıklı orucu deneyenler, kilo vermek için çok iyi bir yöntem olduğunu söylüyor..

– 2017’de Annual Review of Nutrition (Yıllık Beslenme Değerlendirmesi) isimli dergide yer alan araştırma özetine göre de, bu yöntemi deneyen 16 kişiden 11’i kilo vermeyi başardı..

İngiliz Diyetisyenler Birliği’nin sözcüsü Diyetisyen Doktor Linia Patel, “Bunun sebebi aslında basit matematik, zira aldığınız kaloriyi azaltmış oluyorsunuz” diyerek açıklıyor..

Ancak aynı araştırmaya göre aralıklı oruç yöntemlerinden bazıları tavsiye edilmiyor. Bazı günler tüm gün oruç tutmak aşırı açlığa sebep oluyor ve bu sebeple pratik bir uygulama olarak görülmüyor..

✳ ZORUNLU ORUÇ SÜRELERİ ..!

Oruç tutmak, tarih boyunca dini, kültürel ya da ruhsal sebeplerle dünyanın birçok yerinde uygulandı. Ancak bir diyet yöntemi olarak uygulanması aslında çok daha eskiye dayanıyor.

Doktor Patel’e göre çok daha eski tarihlerde insanların zorunlu oruç aralıkları oluyordu. Örneğin avcılar sadece bir hayvanı avladığında yemek yiyordu. Bu sebeple oruç onların hayatlarının bir parçasıydı.

Günümüzde ise sürekli olarak çok çeşitli besine ulaşmak kolay. Bir yandan da çok daha az hareketli hayatlar sürüyoruz. Bunlar bir araya gelince, obezite hastalığı ortaya çıktı.

✳ ‘İNSANLAR KURALLARI SEVER’ ..!

Diyetisyen doktor Patel’e göre, insanlara sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerektiğini söylemek yeterli olmuyor:

“İnsanları kuralları sever. Biraz disipline girmek ve hiçbir şey yemeyeceğimiz belli sürelerin olması olumlu bir şey.”

Yağ, şeker ve karbonhidrat gibi besinlerin yasak olduğu birçok diyetin aksine, aralıklı oruçta hiçbir yiyecek bu kadar katı şekilde yasak değil. Önemli olan tek şey zamanlama. Muhtemelen bu sebeple insanlara daha kolay ve çekici geliyor.

26 yaşındaki gazeteci Shanae Dennis için de öyle olmuş:

“Aralıklı oruca başladım çünkü gerçekten hızlı, basit ve uygulaması kolay bir diyet istiyordum. Sadece 12 ile 8 arasında bir şeyler yiyerek kilo vermek çok kolaydı, bu sebeple ilgimi çekti.

“Başlangıçta bu aralıkta ne istersem yiyebileceğimi düşünüyordum. Ancak bir süre sonra bu diyetin de işe yaraması için sağlıklı yemek zorunda olduğumu fark ettim.”

✳ ‘ZİYAFET VE AÇLIK’ ..”

Patel’e göre bu çok yanlış bir kanı.

“Klinik incelemelerimde, birçok insanın aralıklı oruç diyetini düzgün şekilde yapmadığını gördüm. Örneğin oruç günlerinde aldıkları kalori miktarını 500’ün altında tutmaları gerekirken bunu yapamıyorlar ve diğer günlerde kendilerini tamamen aç bırakıyorlar.

‘Bu iki açıdan tehlikeli: Kalori açığını yakalayamazsınız ve kilo veremezsiniz. Makul bir şekilde yemeniz gerekiyor.”

Yani bazı günler ziyafet çekerken diğer günler aç kalmamak gerekiyor. Bu şekilde diyet işe yaramıyor.

Bu diyetin güvenilir, etkili ve sağlıklı bir diyet olabilmesi için, yeme aralıklarında alınan besinlerin besin değerlerinin yüksek olması gerekiyor.

Bilim insanları, aralıklı oruç diyetini yapanlara, balık ve kuru yemiş gibi doğal yağları; protein kaynaklarını; tahılları ve karbonhidratlı yiyecekleri ve yeterli miktarda lif, vitamin ve mineral de almak için bolca meyve ve sebzeyi de tüketmelerini öneriyor.

✳ NE KADAR SÜRE DAYANILABİLİR ..!?

Kalori kontrolü yapılan diyetlerin tümü, kilo kaybına yardımcı oluyor ancak gerçekten başarılı olan diyetler, uzun süre sürdürülebilen diyetler oluyor.

Diyetlere bağlı kalabilmenin zorluklarından biri, yasaklanan yiyeceklere aşermek oluyor. Aralıklı oruç diyetinde hiçbir yiyecek katı bir şekilde yasaklanmadığı için bu, çoğunlukla sorun olmuyor.

Shanae, “Karbonhidratların hiç alınmadığı ya da çok az alındığı diyetleri yaparken, nereye baksam tek gördüğüm makarna ve pilav oluyor. Ancak şu an hiçbir şey tam anlamıyla yasaklanmadığı için belli bazı yiyeceklere karşı aşırı bir istek duymuyorum” diyor.

Shanae, dört aydır 16-8 diyetini uyguluyor ve bunun çok daha fazla aç hissettiği 5-2 diyetinden çok daha kolay olduğunu söylüyor.

Imhan Roberston
Imhan, aralıklı orucun yaşantısına disiplin getirdiğini ve bunun da hoşuna gittiğini söylüyor

26 yaşındaki Imhan Robertson da aralıklı oruç diyetini 4 yıldır uyguluyor:

“İlk başladığımda mücadele etmek zorunda kalmıştım, çünkü vücut doğal olarak her daim yiyecek bir şeyler istiyor. Ancak rutine alıştıktan sonra her şey yoluna girdi.

“Tabii ki bazen canım çekiyor, beni yanlış anlamayın. Eğer aklım çelinirse bazen orucumu bozabiliyorum, bir sonraki gün oruç periyoduma geri dönüyorum.”

Ancak Imhan, bu diyetin sosyal hayatını etkilediğini de kabul ediyor:

“Sadece 12 ile 8 arasında bir şeyler yiyebiliyorum. Eğer birileri saat 9’a akşam yemeği ayarlarsa, gidiyorum ama sadece su içiyorum.

“Bunu zorlaştıran şeyse insanların bunu yadırgaması ve yargılaması…”

Imhan, “Aralıklı oruç diyetini bir ilişkim yokken, bekârken uygulamak çok daha kolay” diyor.

🌐 ŞEKERİN YÜKSELMESİ ..!

27 yaşındaki serbest çalışan kameraman Colum O’Dwyer da birkaç yıldır aralıklı oruç diyetini uyguluyor. 12 ile 8 arasında iki öğün yemek yiyor, bu öğünler büyük ve zengin oluyor.

“Bu diyetle birlikte gelen disiplini seviyorum. Çünkü zamanınızı ayarlamaya çalışırken kesinlikle ihtiyacınız olan planlamayı da sağlıyor.

“Fazla detaylı ve uzun kahvaltılara, öğle yemeklerine vakit ayırırken her zaman işleri erteleme riskim oluyordu. Günde üç öğünden iki öğüne inmek çok daha fazla zaman kazandırıyor ve daha üretken olmamı sağlıyor.”

Colum için diyetin en önemli noktalarından biri şekeri en aza indirmek; böylece şekerin yükselmesinin ve ‘şeker çarpmasının’ önüne geçiyor.

Bazı yiyecekler insülin seviyesini doğrudan etkiliyor

Doktor Patel, oruç tutmanın, insülin seviyesindeki değişimden kaynaklanan ruh hali dengesizliklerine yol açabileceğini söylüyor. Bu da yemek yenen zamanda alınan besinlere göre değişebiliyor.

“Rafine karbonhidratlar açısından çok zengin bir diyet uyguluyorsanız ya da çok fazla atıştırmalık yiyorsanız, aralıklı oruç diyetinin sizi asabi yapması kaçınılmaz olur.”

✳ ‘HERKESE GÖRE DEĞİL’ ..!

Aralıklı oruç diyeti, bazı sağlık sorunları olan insanlar için uygun olmayabilir.

İleri düzeyde diyabet hastaları, daha önce aşırı iştahsızlık ya da doymama hastalığı gibi yeme bozukluğu sorunları yaşayanlar, kronik hastalıkları olanlar, hamile ya da emziren kadınların aralıklı oruç diyetine girmesi pek sağlıklı değil.

Bu kişilerin, ancak doktor kontrolü altında oruç tutmasına izin verilebilir.

Mide ülseri olanlar da oruç tutmamalı.

Bu diyet türü yaklaşık son 10 yıldır popüler. Ancak Patel’e göre, diğer diyetlere kıyasla daha zararlı ya da daha faydalı olduğunu kanıtlayacak yeterli süre henüz geçmiş değil:

“Çok geniş çaplı denemeler yapmadık ama bu alandaki bulgular gittikçe artıyor. Şimdilik ne siyah ne beyaz; ancak var olan araştırmalara göre, düzgün uygulandığı zaman olumlu etkileri olan bir diyet olduğunu görüyoruz.”

🌐 “KETOJENİK DİYET UZUN VADEDE SORUNLARA YOL AÇABİLİR ” ..!
✳ Uzman Diyetisyen Eda Balcı, son dönemde giderek yaygınlaşan ketojenik diyetin vücudun yağ yakması olarak nitelendirildiğini, diyetin uzun süre uygulanması halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti ..!
  • Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Eda Balcı:

“Ketojenik diyet, ilk olarak çocuklarda kontrol edilmesi zor bir hastalık olan epilepsiyi tedavi etmek için kullanıldı.. Daha sonra bu yöntemin kilo vermede de etkili olduğu gözlemlenince diyeti uygulayanların sayısı arttı ..

Ketojenik diyette kişinin günlük aldığı karbonhidrat ciddi düzeyde sınırlandırılıyor.. Kişinin karbonhidrat yerine yağ alması sağlanır. Karbonhidratın önemli ölçüde azalmasıyla vücut ‘ketozis’ adı verilen duruma geçer. Yani vücut enerji kaynağı olarak yağ yakmaya başlar ve bu böylelikle ağırlık kaybı görülebilir..”

✳ ”UZUN SÜRE UYGULANMASI ÇOK TEHLİKELİ” ..!
  • Eda Balcı:

“Yapılan çalışmalarda, ketojenik diyetin sadece epilepsi için değil, Alzheimer, diyabet ve bazı kanser çeşitleri gibi hastalıklara ve sağlık sorunlarına karşı kullanıldığına ve kilo vermede son derece etkili olabildiğine dikkat çekmek istiyorum..

Fakat ketojenik diyetin uzun süre kesintisiz uygulanması sağlık açısından tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple ketojenik diyete başlama ve diyeti sürdürme kararlarının mutlaka bir diyetisyen veya hekime başvurarak alınması gerekmektedir..”

✳ ”KARACİĞER HASTALARI UZAK DURMALI” ..!
  • Eda Balcı:

”Diyetteki yağ oranı arttıkça uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği azalmaktadır.. Diyetin yağ oranının kişinin sağlık durumu, kan değerleri ve sahip olduğu hastalıklara göre ayarlanması gerekiyor..

Diyetin yol açabileceği sağlık sorunları sebebiyle bazı kişilerin, özellikle karaciğer hastalığı olanların uygulamasının sakıncalı olduğunu da söylemeliyim…”

🌐 “KETOJENİK DİYET TÜRLERİ” ..!
  • Uzman Diyetisyen Eda Balcı:

“Standart ketojenik diyet; çok düşük karbonhidratlı, orta derecede proteinli ve yağ oranı yüksektir.. Yüksek proteinli ketojenik diyet; standart ketojenik diyete kıyasla daha fazla protein içermektedir..

Döngüsel ketojenik diyet; bu diyet tipinde, ketojenik diyet yapılan günlerin arasına yüksek karbonhidrat alımının olduğu günler koyulur..

Hedefli ketojenik diyet; bu diyet türü, antrenmanlar doğrultusunda diyete karbonhidrat ekleyebilmeyi sağlar.. Egzersiz yapılmadan önce veya sonra karbonhidrat eklenebilir.”

Dukan// www.cafemedyam.com
🌐 DUKAN DETOKS ÇAYI (DUKAN BİRASI) NASIL YAPILIR, TARİFİ NEDİR, NASIL KULLANILIR ..!?
Dukan’ın ödem atıcı detoks çayı olarak bilinen, halk arasında Dukan birası ismiyle anılan içecek, ödem atmayı kolaylaştırırken yağ yakımını da hızlandırıyor ..!

✅ Kişinin uyguladığınız diyete yardımcı olacak bir detoks çayı olarak görebileceği ister sıcak ister soğuk tüketebileceği bu içecek, yaz mevsiminin başlamasıyla sağlıklı beslenme severlerin gözdesi olmuş durumda..

– Peki Dukan birası nedir? Dukan birası kilo verdirir mi? Dukan birası nasıl tüketilmeli?

– İşte yaz mevsiminin gözde içeceği Dukan birası hakkında merak edilen her şey…

DUKAN BİRASI NASIL YAPILIR ..!?

✅ Dukan birası, yeşil çay, su, maden suyu ve limon suyu olmak üzere dört bileşenden oluşan bir detoks içeceğidir..

Dukan birası, Beslenme Uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlanan ve uzmanın ismi ile adlandırılan ismini, alkol içermemesine rağmen, biraya benzer görünümünden alıyor..

Dukan birası, yağ yakımına ve vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olarak kilo kaybını kolaylaştırır. Doğal yağ yakıcı özelliği ile bilinen Dukan birası, diyet sürecini destekleyen bir detoks içeceğidir..

DUKAN BİRASI MALZEMELERİ ..!

* 2 tatlı kaşığı ya da 2 poşet yeşil çay

* 750 ml kaynar su

* yarım limonun suyu

* 1 şişe maden suyu

Suyu kaynatın ve çayı demleyeceğiniz kaba aktarın. Çayı ilave edin ve 15 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra çaya limon suyu ve maden suyunu ekleyin. İster ılık ister soğuk tüm güne yayarak tüketebilirsiniz..

DUKAN BİRASININ FAYDALARI NELERDİR ..!?

* Bağırsak hareketlerini iyileştirir. 

* Ödem atmaya yardımcı olur.  

* Metabolizmayı hızlandırır.  

* Vücuda alınan sıvı miktarına katkı sağlar. 

* Kilo kaybını destekler. 

* Yağ yakımına yardımcı olur. 

* İçerdiği maden suyu sayesinde vücuda mineral takviyesi sağlar. 

* Tokluk hissini artırır. 

<p>Dukan birası yapımında doğal ürünler kullanıldığı için herhangi bir rahatsızlığı veya alerjisi bulunmayan kişiler için olumsuz bir etkiye yol açtığı gözlemlenmemiştir. Peki, Dukan Birası Zayıflatır mı? Son aylarda sağlıklı beslenenlerin gözdesi olan Dukan birası, ödem ve yağ yakımına olan etkileri nedeniyle metabolizmanın etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve dengelenmesinde rol oynuyor, ancak kilo kaybı için tek başına yeterli olduğu söylenmiyor. Dukan birası özellikle, dengeli bir diyet programı ile beraber tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı oluyor.</p>

✅ Dukan birası yapımında doğal ürünler kullanıldığı için herhangi bir rahatsızlığı veya alerjisi bulunmayan kişiler için olumsuz bir etkiye yol açtığı gözlemlenmemiştir..

– Peki, Dukan Birası Zayıflatır mı..?

Son aylarda sağlıklı beslenenlerin gözdesi olan Dukan birası, ödem ve yağ yakımına olan etkileri nedeniyle metabolizmanın etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve dengelenmesinde rol oynuyor, ancak kilo kaybı için tek başına yeterli olduğu söylenmiyor..

Dukan birası özellikle, dengeli bir diyet programı ile beraber tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı oluyor..

✳ DUKAN BİRASI NASIL TÜKETİLİR?

✅ Dukan birası uzmanlar tarafından düzenli olarak ancak belirli aralıklarla tüketilmesi gereken bir takviye olarak görülüyor..

– Dukan birası 15 gün boyunca düzenli olarak kullanılıyor, 5 gün ara veriliyor ve 15 gün daha tüketiliyor..

– Toplamda 30 gün kullanılan Dukan birası, 15 gün boyunca her gün düzenli bir şekilde içilmeli ve ardından 5 gün ara verilmeli..

– Dukan birası tüketmeye yeniden başlandığında 15 gün devam edilmeli ve yeniden 2×15 günlük bir program ile başlamadan önce 15 gün ara verilmeli..

Dukan birasını belirtilen aralıklarla tüketmek, faydalarını kaydetmesini engelleyerek vücudun dukan birasına karşı bağışıklık kazanması önler ve daha net sonuçlar alınmasını kolaylaştırır..

Uzmanlar; şeker ve tansiyon hastalarının mutlaka doktoruna; diyet yapanların da mutlaka diyetisyenine danışarak bu küre başlaması gerektiğini önemle vurguluyor..

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER

🌐 ÜÇ SERİNLETİCİ DETOKS İÇECEĞİ ..!
YAZIN RENKLERİNE BÜRÜNMÜŞ ÜÇ SERİNLETİCİ DETOKS İÇECEĞİ ..!

✅ Hemen hemen herkesin hayalidir fit bir vücut ile karşılamak güneşi…

Yaz mevsiminin ilk ayını geride bırakırken, sizler için ferahlatıcı detoks içeceklerini konu aldık..

Detoks sıvıları genellikle, meyve sebze sularının sıkılması yada çeşitli malzemelerin içme suyuna katılmasıyla hazırlanır..

Bu içeceklerin vücuttaki toksinleri temizleyici etkisi bulunur.. Ayrıca düzenli beslenme ve hareketli bir yaşam ile birlikte uygulandığında, insan sağlığının iyileşmesine katkı sağladığıda bilinmektedir..

Bazı tariflerin yağ yakıcı, vücut şekillendirici, metabolizma hızlandırıcı gibi özellikleri bulunur fakat aşırıya kaçmadan tüketmek gerektiği unutulmamalıdır..

🌐 ANTİOKSİDAN DEPOSU ..!

1 adet pancar,

2 adet havuç,

3 adet kereviz sapı,

1 adet yeşil elma,

½ limonun suyu,

1 dilim taze zencefil.

Tüm malzemeler katı meyve sıkacağından geçirilir.. Bir şişe içerisine aktarılarak buzdolabında soğutulur..

🌐 YEŞİL ÇAYLI LEZZET ..!

2 çay kaşığı yeşil çay,

½ adet dilimlenmiş limon,

½ adet dilimlenmiş mikset limonu,

½ adet dilimlenmiş portakal,

Taze fesleğen.

Yeşil çay bir bardak sıcak su içerisinde demlenir.. Soğuduktan sonra bir sürahi içerisine aktarılır ve geri kalan malzemeler eklenir.. Üzerine 1 litre kadar su ilave edilir, buzdolabında birkaç saat dinlendirilir.. Ardından süzerek tüketebilirsiniz..

https://www.cafemedyam.com/2021/05/25/yesil-cay/

🌐 TROPİK BÜYÜ ..!

1 dilim ananas,

10 adet çilek,

1 bardak soğuk su,

İsteğe göre buz,

Tüm malzemeler robottan geçirilerek hazır hale getirilir..

Şalom

İLGİLİ HABER

https://www.cafemedyam.com/2020/09/30/detoks-kimlere-uygulanir/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top