BİLİM & TEKNOLOJİ

KELLİĞE ÇARE BULUNDU!

Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, saç köklerinin bölünmesine ve ölmesine tek bir kimyasalın yol açtığını keşfetti..

🌐 BİLİM İNSANLARI KELLİĞİN MUHTEMEL ÇÖZÜMÜNÜ BULDU ..!
✳ Yeni araştırma kelliği tek bir kimyasal maddeye bağlıyor ..!

✅ Yeni bir araştırmada, insanların saçlarının dökülüp dökülmeyeceğinden tek bir kimyasalın sorumlu olabileceği bulundu..

– Birleşik Krallık’taki erkeklerin yaklaşık üçte ikisi erkek tipi kellikle karşı karşıya kalacak. Çalışmada, kimyasal maddenin keşfinin “sadece kelliği tedavi etmekle kalmayıp, nihayetinde yaraların iyileşmesini de hızlandırabileceği” belirtiliyor..

Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, saç köklerinin bölünmesine ve ölmesine tek bir kimyasalın yol açtığını keşfetti..

Biophysical Journal adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın ortak yazarı Çişuan Vang şöyle dedi…

  • Çişuan Vang:

“Bilimkurgu eserlerinde karakterlerin yaralarını hızla iyileştiğinde bunu sağlayanın kök hücreler olduğu fikri mevcut..

Gerçek hayattaysa yeni çalışmamız bizi kök hücre davranışını anlamaya daha da yakınlaştırıyor. Böylece kök hücreyi kontrol edebilir ve yara iyileşmesini teşvik edebiliriz..”

Düzenli ve otomatik biçimde kendini yenileyen tek insan organı olması sebebiyle saç köklerini inceleyen ekip, TGF-beta adı verilen bir protein türünün saç köklerindeki kök hücrelerin bölünmesini nasıl kontrol ettiğini ve bazılarının neden ölebildiğini keşfetti..

  • Vang:

“TGF-betanın iki zıt rolü var. Bazı saç köklerinin yeni yaşam üretmesi için faal hale gelmesini ve sonra da apoptozu, yani hücre ölüm sürecinin düzenlenmesini sağlıyor..

Bir saç kökü kendini öldürdüğünde bile asla kök hücre deposunu öldürmüyor. Hayatta kalan kök hücreler yenilenme işareti aldığında bölünüyorlar, yeni hücre yapıyorlar ve yeni bir saç kökü oluşturacak şekilde gelişiyorlar..”

✅ Fakat bilim insanları bir saç kökü öldüğünde kök hücre deposunun varlığını sürdürdüğünü tespit etti..

Çalışmanın yazarları saç kökü kök hücrelerini faal hale getirerek saç uzamasını sağlamanın mümkün olabileceğini fakat bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ekledi..

www.cafemedyam.com

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik//© The Independent //Laura Hampson 

İLGİLİ HABER

🌐 KELLİĞE ÇARE BULUNDU ..!
✳ Japon bilim insanları kelliğe çare buldu ..!

✅ “Bu yöntem, yakın gelecekte saç köklerini yenileme tedavisi fikrini gerçeğe dönüştürmemizi sağlayacak”

Dünya genelinde birçok insanın mustarip olduğu kellik, bireylerin fiziksel sağlığını etkilemiyor ama duygusal açıdan yıpratıcı olabiliyor.

Uzmanlar kelliği çeşitli yöntemlerle telafi etmeye çalışsa da süreci tersine çevirecek gerçek bir tedavi mevcut değil. Ancak şimdi Japonya’daki bir araştırma ekibi, dökülen saçların eski haline gelmesini sağlayacak bir çözüm bulduklarını söylüyor.

Saç dökülmesinin normal olduğu durumlarda saç köklerinden, dökülen saçların yerine yenileri çıkıyor. Bu doğal, döngüsel süreci kellerde de işletmek isteyen RIKEN Biyosistem Dinamikleri Araştırma Merkezi’nden bilim insanları, dökülen saçları yeniden uzatabilecek saç kökleri oluşturmak için kök hücreleri kullandı.

  • Projenin lideri Takashi Tsuji:

“Saç köklerinin, kök hücreler sayesinde döngüsel olarak yenilenmesi için bir yöntem oluşturduk..

Bu yöntem, yakın gelecekte saç köklerini yenileme tedavisi fikrini gerçeğe dönüştürmemizi sağlayacak.”

Saygın bilim yayını Nature’da yayımlanan çalışmada araştırmacılar, farelerden aldıkları kürk ve bıyık hücrelerini laboratuvar ortamında başka biyolojik bileşenlerle birleştirdi.

Çalışmada 220 farklı kombinasyonu deneyen araştırmacılar, bir kolajen türünü “NFFSE medyası” ismi verilen 5 faktörle birleştirmenin en iyi sonucu verdiğini keşfetti.

Medya, hücrenin büyümesi için gerekli besinleri, büyüme faktörlerini ve tutunmaları için hücreler-arası proteinleri içeren sıvıya deniyor. İşte araştırmacılar, bu NFFSE medyasıyla oluşturulan formülün, en kısa sürede en yüksek kök hücre çoğalma oranını verdiğini tespit etti.

Yenilenen saçı üç hafta boyunca gözlemleyen bilim insanları, NFFSE medyasının, saç köklerinin normal saç üretimi döngüsünün en az üçünde hayatta kalmasını sağladığını saptadı. 

Bu yeni medyada yetiştirilen kök hücrelerden türetilen saç köklerinin çoğu (yaklaşık yüzde 81’i) üç veya daha fazla saç döngüsünden sağ çıkmayı başardı. Bunun epey verimli bir formül olduğu ifade edildi. Zira denenen bir diğer medyada, saç köklerinin yüzde 79’unun yalnızca bir saç döngüsüne yetebildiği görülmüştü.

Bu kellik tedavisinin insanların kullanımına sunulmasından, yani piyasaya çıkmasından önce klinik denemelerden geçmesi gerekiyor..!

✅ Şimdiye kadar RIKEN araştırmacıları, kök hücre tedavisini klinik öncesi laboratuvar testlerinde kanıtlamış oldu..

  • Tsuji:

“Enstitü, yeni saç büyüme teknolojisi için klinik testler yapmak istiyor ve bu nedenle başka kurumlarla işbirliği kurmaya çalışıyor..

RIKEN, öncelikle temel araştırma yapan bir kurumdur. Klinik denemeler genellikle dışarıdan ortaklar gerektirir. Bu nedenle klinik uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olacak ve Ar-Ge masraflarını karşılayacak bir şirket arıyoruz.”

https://www.cafemedyam.com/2021/02/13/sac-kas-kirpik-yolma-hastaligi-ve-tedavisi/

🌐 KELLİKTEN SADECE BİR ŞAPKA TAKARAK KURTULMAK MÜMKÜN OLABİLİR ..!
✳ Mühendislerin geliştirdiği düşük maliyetli, hafif cihaz tıbbi ilaçlar kadar etkili ve yan etkisi yok ..!
ABD’deki Wisconsin–Madison Üniversitesi’nden Profesör Xudong Wang (solda) ve çalışma arkadaşları bir şapkanın altında gizlenerek kelliğe ve saç dökülmesine çözüm sunabilecek bir cihaz geliştirdi (ABD Wisconsin-Madison Üniversitesi) cafemedyam

✳ Saç dökülmesi ve kellik özellikle erkeklerin başının belası olan sorunlardan biri olsa da yeni çözümler üretilmeye devam ediyor ..!

ABD’deki Wisconsin–Madison Üniversitesi’nden mühendislerin geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde kelleşme sürecini tersine çevirmek yakında şapka takmak kadar kolay olabilir..

Üniversitenin websitesinde yayımlanan habere göre,

Cerrahi müdahaleye yani saç ektirmeye gerek kalmadan, düşük maliyetle saç büyümesini artıran yeni teknolojinin geliştirilmesinde çalışan ve üniversitenin Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Profesörü Xudong Wang şöyle dedi ..

  • Profesörü Xudong Wang:

“Bunun saçın yeniden oluşumu için çok pratik bir çözüm olacağını düşünüyorum.”

Ayrıntıları hakemli bilimsel yayın ACS Nano’da yer alan bir çalışmayla paylaşılan cihaz, enerjisini vücudun gündelik hareketlerinden elde ediyor ve deriye hafif, düşük frekansta elektrik akımları vererek saç köklerini saç üretmeleri için yeniden harekete geçiriyor..

sapka.jpg
Saç dökülmesi ve kelliği cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ve düşük maliyetle çözebileceğine inanılan cihaz (sağda) uykuya geçmiş saç üreten yapıların canlanmasını sağlıyor (ABD Wisconsin–Madison Üniversitesi) / cafemedyam

✅ Cihaz çıplak deride yeni saç köklerinin baştan oluşmasını sağlayamıyor ama uykuya geçmiş saç üreten yapıların canlanmasını sağlıyor..

Bu, cihazın başı artık ayna gibi parlayan kellere gür saçlar vadetmediğini sadece kelliğin erken aşamalarında bulunanlara bir çözüm sunduğu anlamına geliyor.

Gücünü giyen kişinin hareketlerinden aldığı için ağır bir pile veya karmaşık elektronik devrelere ihtiyaç duymayan cihaz tam tersine göze batmayacak kadar az yer kapladığı için doğrudan herhangi bir gündelik şapkanın altına takılarak bile kullanılabiliyor.

Enerjisini vücuttan alan tasarımlar ve üretimler konusunda dünya çapında tanınan bir uzman olan Wang, daha önce de yara iyileşmesini hızlandıran elektrikli sargıların ve kilo vermek için hafif elektrik akımlarıyla mideye tokluk hissi veren implantların öncüsü olmuştu..

Saç büyümesini hızlandırmayı sağlayan bu yeni cihaz da benzer bir temele sahip: Nanojeneratör ismi verilen çok sayıda küçük aygıt gündelik hareketlerdeki titreşimlerin elektrik gücüne dönüşmesini sağlıyor.

Elektrik uyarımlarının pek çok farklı vücut işlevini destekleyebileceğini belirten Wang şunları ekledi ..

  • Profesörü Xudong Wang:

“Bizim çalışmamıza kadar, hafif ama etkili uyarımlar gönderen düşük maliyetli gerçekten iyi hiç bir çözüm yoktu.”

Elektrik akımları o kadar hafif ki kafatasının en dış katmanlarından daha içeriye giremiyor ve cihaz herhangi rahatsız edici bir yan etkiye yol açıyor gibi gözükmüyor..

Bu, cihazı saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ve sertleşme bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi yan etkileri bulunan tıbbi ilaçların bir adım önüne geçiriyor.

Saçı dökülen farelerle yapılan karşılaştırmalı test cihazın piyasada bulunan iki farklı kellik ilacı kadar etkili sonuçlar verdiğini gösterdi..

Wang’e göre kullanılan enerji o kadar az ki sadece çok küçük yan etkiler yaratabilir. Ayrıca sistemin kendiliğinden devreye girdiğini belirten Wang, cihazın çok basit ve kolay bir kullanıma sahip olduğunu da sözlerine ekledi..

Teknolojinin patentini alan mühendisler yakında insanlar üzerinde testlere başlamayı planlıyor..

www.cafemedyam.com

Independent Türkçe için derleyen: Umut Can Yıldız//Independent Türkçe, BGR, RIKEN

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top