BİLİM & TEKNOLOJİ

SES DALGALARIYLA TÜMÖRLERİ KÜÇÜLTMEYİ BAŞARAN BİLİM İNSANLARI KANSER HÜCRELERİNİ ÖLDÜREBİLEN SOLUCAN GELİŞTİRDİ

Denizlerde yaşayan, yutulduğunda insan bedeninden de hayatını sürdürebilen Anisakis simplex adlı nemotadın kansere karşı kullanılabileceği ortaya çıktı..

🌐 BİLİM İNSANLARI KANSER HÜCRELERİNİ ÖLDÜREBİLEN SOLUCAN GELİŞTİRDİ ..!
✳ Nematodlar ileride vücuttaki bir hedefe istenen maddeyi iletmek için de kullanılabilecek ..!
Anisakis simplex (solda) hidrojel zırhla (sağda) kaplanınca zarar görmedi (Shinji Sakai)// www.cafemedyam.com
✳ SOLUCANLAR HİDROJEL ZIRH ILE KAPLANDI ..!

✅ Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları, solucanların kanser ilacı gibi maddeleri taşıyabilmesi için hidrojel zırhlarla kaplanabileceğini keşfetti..

– Böylece nematod denen mikroskobik yaratıkların hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor..

✅ Genellikle toprak ve deniz gibi ortamlarda yaşayan ve insan vücuduna da girebilen küçük solucanlara nematod deniyor..

Denizlerde yaşayan, yutulduğunda insan bedeninden de hayatını sürdürebilen Anisakis simplex adlı nemotadın kansere karşı kullanılabileceği ortaya çıktı..

✅ Zira A. simplex’in kanser “kokusunu” alabildiği ve hastalıklı dokulara yapıştığı görüldü..

– Kansere karşı ilaçları, insan vücudundaki kanser hücrelerine solucanla doğrudan ulaştırılıp ulaştırılamayacağını merak eden araştırma ekibi, bir sistem geliştirdi..

– Buna göre bazı kimyasallar ve çözeltiler kullanılarak hidrojel zırf elde edildi. Bu sayede mikroskobik solucanların etrafında jel benzeri bir tabaka oluşturuldu..

Araştırma ekibinden Shinji Sakai, zırhın solucanların hayatını tehdit etmediğini ve hareketini engellemeyecek kadar esnek olduğunu ifade etti..

– Bilim insanları bunun ardından nematodlara kanser önleyici maddeler yükledi. Bu maddeler aslında solucanlar için zararlı olabilir. Ancak hidrojel zırf, solucanları koruyordu..

✅ Solucanların zırh sayesinde bu maddeleri taşıyarak kanser hücrelerini öldürebileceği belirlendi..

Araştırma makalesinin ilk yazarı Wildan Mubarok, nematodların ileride vücuttaki bir hedefe istenen maddeyi iletmek için kullanabileceğini söyledi. Mubarok, bitki köklerine faydalı bakterilerin taşınması gibi diğer alanlarda da yarayabileceğini vurguladı..

www.cafemedyam.com

Independent Türkçe, SciTechDaily, Interesting Engineering//Derleyen: Uğurcan Yıldız

İLGİLİ HABER
🌐 BILIM İNSANLARI TÜMÖRLERI SESLE KISMEN YOK ETTIKLERINI SÖYLEDILER ..!
✳ Bulgular karaciğer kanserinin tedavisi için umut vaat ediyor ..!

– Bilim insanları ses dalgalarıyla tümörleri küçültmeyi başardı ..

Araştırmacıların laboratuvarında histotripsi ultrason dizisi dönüştürücü kullanıldı (Marcin Szczepanski /  Michigan Engineering)// www.cafemedyam.com

✅ ABD’deki Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları, karaciğer kanseri hastaları için umut vaat eden bir tedavi yöntemi geliştirdi..

– İnvaziv olmayan, yani hastanın iç organlarının ameliyatla açılmasını gerektirmeyen tedavi yöntemi, sıçanlar üzerinde olumlu sonuç verdi..

✅ Söz konusu hayvan deneylerinde araştırmacılar, ses dalgalarını kullanarak karaciğer tümörlerinin yaklaşık yüzde 75’ini yok etmeyi başardı..

– Araştırmacılara göre, zararlı dokuların yeniden büyümesine de engel olundu..

Yöntem, hayvanların bağışıklık sistemlerinin kalan dokularla mücadele etmesi ve bunların yeniden ortaya çıkmasını engellemesine olanak tanıdı.

Cancers adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın yazarı ve biyomedikal mühendisliği profesörü Zhen Xu, “Tümörün tamamını yok edemedik. Ama gerilemesini ve gelecekteki metastaz riskinin düşmesini sağlayabiliriz” diye konuştu..

✅ Histotripsi adı verilen teknik, ultrason ışınlarının hedef alınan tümörlere odaklanmasına dayanıyor.. 

Ultrason dalgalarını yayan dönüştürücü, istenmeyen dokuların içinde mikro kabarcıklar oluşturarak bunların hızla genişlemesine ve çökmesine ve sonunda parçalanmasına neden oluyor..

Yöntem halihazırda ABD’deki Baptist Health South Florida hastanesinde insanlar üzerinde deneniyor.

Yaklaşımın birçok avantajı var. Araştırmacılar bu tekniğin, radyasyon ve kemoterapi gibi yaklaşımlarla aynı olumsuz yan etkilere sahip olmadığını saptadı..

Ancak Histotripsi’nin karaciğer kanseri hastaları için hem etkili hem de güvenli olduğundan teyit edilene kadar araştırmaların sürdürülmesi gerekiyor..

✅ Michigan Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliği alanında doktora öğrencisi ve araştırmanın baş yazar Tejaswi Worlikar şunları söyledi..

  • Tejaswi Worlikar:

“Bu çalışmadan öğrendiklerimizin, karaciğer kanseri hastalarına yönelik histotripsi tedavisinin, gelecekte bu yöntem üzerinde yapılacak klinik ve klinik öncesi denemeleri teşvik etmesini umuyoruz ..

Bu çalışmaların nihai hedefi karaciğer kanseri hastaları için histotripsi tedavisinin klinik açıdan benimsenmesi olacak..”

Independent Türkçe, Futurism, Michigan Üniversitesi//Derleyen: Çağla Üren

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top