GÜNDEM

ZAKHO KENTİNE SALDIRI: TÜRKİYE GERÇEĞİN AÇIĞA ÇIKMASI NOKTASINDA HER TÜRLÜ ADIMI ATMAYA HAZIRDIR

“Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına bugün (20 Temmuz) gerçekleştirilen saldırıda, ilk belirlemelere göre 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir”

🌐 REUTERS: TÜRKİYE, TURİSTİK TESİSE “AĞIR HAVAN TOPU SALDIRISI” DÜZENLEDİ ..!
✳ Irak’ın Duhok bölgesinde, Türkiye’nin düzenlediği roket saldırısında sekiz sivil hayatını kaybettiği, 23 kişinin yaralandığı iddia edildi ..!

Reuters, Irak devlet haber ajansına dayandırdığı haberinde, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Türkiye sınırındaki Zakho kentinde bulunan bir turistik tesise “ağır havan topu saldırısı” düzenlendiğini ve hayatını kaybeden kişilerin tamamının turist olduğunu bildirdi..

✅ Türkiye, PKK ve YPG’ye karşı operasyonlarda Irak’ın kuzeyine düzenli olarak hava saldırıları düzenliyor ve bu saldırılar kara operasyonları ile destekleniyor..

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih: “Kınıyoruz” ..!
  • Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih:

“Türkiye’nin Duhok’ta düzenlediği bombardımanı kınıyoruz .. Bombardıman, Irak’ın egemenliğinin bir ihlali olup ülkenin milli güvenliğine tehdit teşkil etmektedir. Uluslararası hukuka aykırı bu tür eylemler kesinlikle kabul edilemez..”

✅ Irak Başbakanı Başbakan Kazimi de saldırıyı kınayarak bölgeye heyet gönderdi..

– Irak Güvenlik Medya Ağı Başkanı Tümgeneral Saad Maan, Irak Haber Ajansı’na (INA) yaptığı açıklamada, Başbakan Kazımi’nin bölgeye bir heyet gönderilmesi için talimat verdiğini söyledi..

Maan, Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin başkanlığında bri heyetin bölgeye giderek incelemelerde bulunacağını söyledi.

Halbusi: “Irak bölgesel hesapların çözüldüğü bir arena olmamalı ..”

✅ Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, Dohuk’taki bombardımanın soruşturulması için gerekli adımların atılması çağrısında bulundu..

  • Halbusi:

“Irak, Iraklıların hiç yere kanının aktığı, bölgesel hesaplara ve dış çatışmalara açık bir arena olmamalıdır. Hükümeti, ülkeyi ve insanları korumak için her türlü gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz..”

✅ Iraklı Şii lider Mukteda Sadr ise Irak hükümetine yönelik çağrıda bulundu..

– Sadr,  önerilerini 4 maddede sıraladi..

. Türkiye ile diplomatik temsilin azaltılması,

. Irak ile Türkiye arasındaki uçuşların durdurulması ve kara geçişlerinin kapatılması,

. Resmi kanallardan olmak üzere Birleşmiş Milletler’e şikayette bulunulması ve

. Türkiye ile güvenlik anlaşmasının iptal edilmesi..

✅ Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından Zaho’nun Perex köyünde turistik bir bölgenin top saldırısıyla hedef alınmasının ardından yazılı bir açıklama yayımladı.

Irak Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Irak hükümeti, turistik bölgeye yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor. Bu, Irak topraklarının egemenliğinin ihlalidir” denildi..

Açıklamada, saldırının egemenlik ihlali olmasının yanı sıra, sivil vatandaşların huzur ve istikrarının da açık bir şekilde alınması olduğu vurgulandı..

🌐 TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA ..!
  • Dışişleri’nden Irak’taki roket saldırısına ilişkin açıklama:

“Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır ..”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama:

“Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına bugün (20 Temmuz) gerçekleştirilen saldırıda, ilk belirlemelere göre 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir..

Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz ..

Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir..

Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir..

Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır. Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz..”

Independent Türkçe

🌐 ZAHO’DAKİ OLAYDA FAİL ARANIYOR …
✳ Bağdat, ANKARA’YI SUÇLARKEN TÜRKİYE “YAPMADIK” DİYOR ..!

– IKB’nin Zaho ilçesinde gerçekleşen havan topu saldırısında 9 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı. Irak yönetimi Türkiye’yi suçluyor. Türkiye ise saldırının terör örgütlerince yapılmış olabileceğini savunarak suçlamaları reddediyor ..

✅ Irak Kürdistan Bölgesi’nin (IKB) Duhok kentine bağlı Zaho ilçe sınırları içerisinde yer alan Perex köyüne dün bir saldırı düzenlendi..

– Havan topuyla gerçekleşen saldırıda 9 kişi öldü ve 26 kişi de yaralandı.. 

Edinilen bilgilere göre bölgedeki hastanelere kaldırılan yaralılardan 5’inin durumu da kritik..

Olayın duyulmasının ardından birçok kentte protesto gösterileri yapıldı.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Mustafa el-Kazımi ve Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ve IKB’deki yetkililer saldırıyı kınadı.

Irak Bakanlar Kurulu, Kazımi’nin talimatı üzerine, ülke genelinde 21 Temmuz 2022 tarihinde bir günlük yas ilan edildiğini duyurdu..

“Türkiye, Irak halkından özür dilemeli” ..!

✅ Bölgede incelemelerde bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, saldırının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapıldığını iddia etti..

Türkiye’ye askeri operasyonları durdurma çağrısında bulunan Hüseyin, “Irak halkından özür dilemeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat ödemelidir” dedi.

Bağdat yönetimi Türkiye’yi suçlarken, Ankara ise sivillere yönelik herhangi bir saldırı yapmadıkları açıklamasında bulundu.

Zaho'daki olayda 9 kişi hayatını kaybederken, 26 kişi de yaralandı
Zaho’daki olayda 9 kişi hayatını kaybederken, 26 kişi de yaralandı / Fotoğraf: Reuters// www.cafemedyam.com

“Sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmamıştır” ..!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin sivillere yönelik saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünyanın bildiğini belirterek devamında şunları kaydetti..

  • Mevlüt Çavuşoğlu:

“Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda da hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmamıştır.”

Suçlama ve açıklamaların arka arkaya geldiği olayla ilgili fail ise aranıyor. 9 kişinin ölümüyle çok sayıda sivilin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı kim yaptı? 

“Olayın gerçekleştiği yer turistik bölge” ..!

✅ Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Duhok Milletvekili Chiya Sherif (Çiya Şerif), saldırının Türkiye tarafından yapıldığını belirtti..

Saldırının gerçekleştiği bölgenin turistik bir bölge olduğunu ve günlük ortalama 2 bin civarında turistin ziyaret ettiğini kaydeden Sherif, “Bazı günler 300’den fazla otobüsün Perex, Şeranş ve Qesrok bölgesine gittiği oluyor” ifadelerini kullandı..

Bölgeye düşen havan toplarının ilk olmadığını daha önce de birçok defa benzeri olay yaşandığını aktaran Sherif, “Orayı çok iyi biliyorum, çünkü olayın gerçekleştiği yer köyümüze çok yakın, 150-200 metre ancak var” diye konuştu..

🌐 “TÜRKİYE TARAFINDAN YAPILDI” ..!

Havan topu saldırısının Türkiye tarafından yapıldığını savunan Sherif, “Bunu sadece ben değil hem görgü tanıkları hem de başbakan ve dışişleri bakanları da bunu söylüyor” ifadelerine yer verdi..

Bölgeye toplamda 4 havan topunun düştüğü ifade eden Sherif, “Şu ana kadar 9 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Yaralılardan bazılarının durumu ağır olduğu için maalesef ölü sayısı artabilir” bilgisini paylaştı..

“Uluslararası toplum olaya el atsın” ..!

Aralarında çocuklarında olduğu ve hayatını kaybeden insanların hepsinin Irak’ın Bağdat ve Basra kentinden gelen Arap turistler olduğunu dile getiren Sherif, devamında şunları kaydetti ..

  • Sherif

“Bu ilk değil, belki son da olmayacak ama yeter. Zaho çok kötü bir gün geçirdi. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Saldırıyı her kim gerçekleştirdiyse şiddetle kınıyoruz. Yeter, daha ne kadar bu saldırı ve çatışma devam edecek. Uluslararası toplumdan olaya el atmasını istiyoruz.”

Zaho'daki olayda 9 kişi hayatını kaybederken, 26 kişi de yaralandı
Zaho’daki olayda 9 kişi hayatını kaybederken, 26 kişi de yaralandı / Fotoğraf: AFP// www.cafemedyam.com

“Perex köyü bir ay içerisinde 3 defa bombalandı” ..!

Zaho Kaymakamı Muşir Beşir de saldırının Türkiye tarafından gerçekleştirdiğini söyledi.

Olayın ardından sağlık ekiplerinin bölgeye intikal ettiğini ve gerekli müdahalenin yapıldığını kaydeden Beşir, “Yaralılar için tüm önlemler alındı” dedi.

Sınır bölgelerinin sık sık bombalandığını dile getiren Beşir, “Bu defa köy merkezi hedef alındı. Perex köyü bir ay içerisinde 3 defa bombalara maruz kaldı” şeklinde konuştu.

🌐 “TÜRKİYE ZOR ZAMANLARDA IRAKLILARIN YANINDA OLMUŞTUR” ..!

IKB Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf ise Zaho’daki olaydan üzüntü duyduklarını belirterek, ölenlere rahmet yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Türkiye’nin en zor şartlarda bile Irak halkının yanında olduğunu ifade eden Bakan Maruf, “Türkiye ve Irak ilişkileri her zaman ve her dönemde önemli olmuştur. Terör örgütlerinin amacı tehdit oluşturma, siyasi, güvenlik, istikrar ve taraflar arasındaki ilişkiyi bozmaktır” değerlendirmesinde bulundu..

© The Independentturkish//Abdülhakim Günaydın

HAKKINDA DAHA AYRINTILI: 

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: