EKONOMİ

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU (TOGG) SEDAN MODELİ ARACINI, İSTANBUL’DA ZORLU CENTER’DA GÖRÜCÜYE ÇIKARDI

Türkiye’nin uzun yıllardır hayali olan yerli otomobil büyük olasılıkla bu yılın sonunda bantlardan inmiş olacak..

🌐 TOGG’UN SEDAN MODELİ İSTANBUL’DA SERGİLENMEYE BAŞLADI ..!
✳ Aracın 2022 yılı son çeyreğinde seri üretime hazır olacağı açıklandı ..!

– Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) sedan modeli aracını, İstanbul’da Zorlu Center’da görücüye çıkardı..

Uluslararası teknik yeterlilik (homogolasyon) testlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda C segmentindeki elektrikli SUV modelinin de satışa çıkması bekleniyor..

Ocak ayında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen teknoloji dünyasının buluşma noktası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) sergilenen yerli otomobilin “Konsept Akıllı Cihaz” olarak isimlendirdiği TOGG’un Sedan modeli İstanbul’da sergilenmeye başlandı..

TOGG'un sedan modeli İstanbul'da sergilenmeye başladı

✅ TOGG’un Twitter hesabından, “Yüz yüze mi görüşsek?” şeklinde bir paylaşım yapılmıştı..

Bugün de yeni bir paylaşım yapılarak, “Teknoloji dünyasının buluşma noktası Tüketici Elektroniği Fuarı #CES2022’de global sahneye çıkan ve gelecekte kullanacağımız #Togg teknolojilerini sergilediğimiz Konsept Akıllı Cihazımız bugünden itibaren Zorlu Center’da sizlerle yüz yüze görüşmeyi bekliyor” denildi..  

Sergilenen araçla ilgili olarak da şu bilgiler paylaşıldı ..!
– DİNAMİK VE YENİLİKÇİ BİR FASTBACK ..!

TOGG’un ‘Konsept Akıllı Cihaz’ olarak isimlendirdiği vizyon otomobili, TOGG DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback. Stil konseptinin temelini, kaslı arka tasarım ve ön farlardan başlayıp aracın profilini güçlendirerek arkaya kadar uzayan omuz çizgi oluşturuyor. Otomobil üzerinde bulunan aydınlatmalı TOGG logosu ise Doğu ve Batı’nın birlikteliğini simgeliyor..

– İÇ TASARIMDA DA KULLANICI DENEYİMİ ÜST SEVİYEYE TAŞINIYOR ..!

Murat Günak liderliğinde TOGG tasarımcıları tarafından geliştirilen ve Pininfarina stüdyolarında üretilen cihazdaki ön cam, doğuştan elektrikli mimariyle uyumlu olacak şekilde neredeyse baştan tasarlanırken, jantlar TOGG DNA’sına ait çok kollu stilize edilmiş lale özelliğini taşımaya devam ediyor. Menekşe ve çivit mavisinin karışımına çalan metalik gri renge sahip Akıllı Cihaz’da, dış tasarımın yanı sıra iç tasarım ve yolcuların kabin deneyimi de bir üst seviyeye taşınıyor. İçeride C SUV’un tasarımına sadık bir yaklaşım izlenmesine rağmen, direksiyon simidi, sportif ve zarif bir tasarımla baştan yaratılmış durumda. İç mekânda entegre emniyet kemerlerine sahip 4 adet tekli koltuk yer alıyor ve orta sütunu ortadan kaldıran tasarımla kapılar bir kitap gibi açılıyor. Ön koltuklarda açık renk deri kullanılırken, arka koltuklarda koyu renk tercihi göze çarpıyor. Emniyet kemerlerinde ise özgünlüğü vurgulamak için açık mavi renk tercihi dikkat çekiyor..

– 2022 YILI SON ÇEYREĞİNDE SERİ ÜRETİME HAZIR ..!

Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak hedefiyle yola çıkan TOGG, 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime hazır olacak. Uluslararası teknik yeterlilik (homogolasyon) testlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda C segmentindeki doğuştan elektrikli SUV pazara çıkacak. Ardından yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak. Togg, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.. 

🌐 TOGG YIL SONUNA KADAR EN AZ 50 İSTASYON KURMAK ZORUNDA ..!
✳ Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, TOGG’un iştiraklerinden bir tanesine şarj istasyonları ağı işletmeci lisansı verdi..!

– TOGG, bu lisans ile Türkiye’de ilk 6 ayda 50 adet şarj istasyonu kurulması gerekiyor..

Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu’nun (TOGG) kurduğu elektrikli şarj istasyonu şirketi Togg Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından şarj ağı işletmeci lisansı verildi.. 

✅ Bilindiği üzere TOGG, tamamen elektrikli otomobil olarak karşımıza çıkıcak..

 TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklama ile şarj istasyonları için bir şirket kurulduğunu ve bu şirketin lisans alarak Türkiye’nin dört bir yanına istasyon kuracağını söylemişti. Bundan sonraki süreçte istasyonlar kurulacak ve TOGG’un şarj ihtiyacının karşılanması sağlanacak..

Edinilen bilgilere göre Türkiye’de şu an için 3.500 adet elektrikli otomobili aynı anda şarj edebilecek kadar soket bulunuyor. Bu sayı, 2023’te, yani 1 yıl içerisinde yaklaşık 4 katına çıkacak. Tahminlere göre 2023 itibarıyla 12 bin 500, 2025 itibarıyla 30 bin, 2030 itibarıyla 160 bin adet soket, Türkiye sınırları içerisinde hizmet veriyor olacak. Bu tahminlerin gerçekleşmesi için önemli bir şart koşan EPDK’nın kurallarına göre işletmeciler, lisans aldıktan sonraki 6 ay içerisinde en az 50 şarj istasyonu kurmaları gerekecek..

İLGİLİ HABER
🌐 YERLİ OTOMOBİL TOGG’UN FİYATI NE OLACAK ..!?
✳ İktidarın yerli otomobil TOGG’un fiyatıyla ilgili verdiği sözlerin tutulması zor gibi görünüyor ..!

Türkiye’nin uzun yıllardır hayali olan yerli otomobil büyük olasılıkla bu yılın sonunda bantlardan inmiş olacak. Halen testleri devam eden aracın üretim hatlarının neredeyse tamamı bitmiş durumda..

TOGG’dan ve otomotiv üretimi uzmanlarından gelen bilgilere göre, çağdaş ve geleceği yakalamaya yönelik bir otomobilin ortaya çıkması muhtemel.. 

Proje ortaklarının ve belirlenen yönetim ekibinin otomotiv tecrübesi de hesaba katıldığında TOGG’un küresel rekabette yeri olmaması için bir neden yok. TOGG’un en çok ihtiyaç duyacağı unsurlardan biri sabır ve uzun vadeli yatırım hevesinin devam etmesi. İktidar kanadı projenin ilk anından beri yerli otomobili ana propaganda malzemelerinden biri haline getirerek, hevesini ortaya koysa da projeyi günlük siyasi hedeflerin ötesinde bir ciddiyetle ele alma eğilimini pek göstermedi. 

İktidar kanadının söylemlerinden Karadeniz’de doğalgaz bulunduğunda sanki ucuza doğalgaz tüketecekmişiz gibi yerli otomobil yapıldığında da herkesin rahatlıkla satın alabileceği uygun fiyatlı bir otomobilin ortaya çıkacağı anlaşılıyor. Ancak üretim ve pazarlama gerçeklerinden bihaber olan iktidar kanadının söylemleriyle projenin mevcut hali pek örtüşmüyor. Proje, TOGG tarafında makul fiyatlıdan çok, üst düzey ve kaliteli bir otomobil üretmeye odaklı olarak kurgulanmış durumda. Üst düzey donanımları barındırmayı planlayan TOGG’un ilk aracı tamamen elektrikli olarak planlanıyor.. 

Lüks sayılabilecek donanımları ve ileri düzey elektrikli altyapısıyla maliyeti doğal olarak yüksek fiyatlı olması beklenen TOGG’un ilk modelinin kompakt SUV sınıfında yer alan bir modelden biraz daha pahalı olacağı vaat edilmişti. Sadece pil maliyeti vergilerle 20-25 bin Dolar aralığında olacağı düşünülürse 1 milyon TL seviyesinin gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. TOGG’un kendini konumlamaya çalıştığı üst düzey elektrikli modellerden Mercedes EQC, BMW iX3 ve Jaguar i-Pace 2,5 milyon TL civarlarında. TOGG’un fiyatının da mevcut piyasa koşullarında 2 milyon TL bandında olması muhtemel. Yani yerli otomobili hükümetin vaat ettiği gibi sıradan vatandaşların edinmesinin şimdilik hayal olduğunu söyleyebiliriz.

✳ VERGİ KOLAYLIĞI SAĞLANAMAZ ..!

TOGG’un vergi avantajına sahip olarak makul fiyat etiketiyle satışa sunulması Gümrük Birliği vb. uluslararası anlaşmalardan ötürü imkânsız. Bu düzeyde bir teşvik üretilmesi rekabet yasalarının ve piyasa koşullarının mantığına da aykırı. Devletin TOGG ile ilgili sunabileceği en makul avantaj, kamu bankaları gibi kuruluşlardan uygun fiyatlı kredi sunmak olabilir.. 

Cumhuriyet//Sercan Çalbak

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top