BİLİM & TEKNOLOJİ

UZAYDAKİ HAYATIN İPUÇLARINI DENİZİN DERİNLİKLERİNDE ARAMAK

Dr. Yücel: “Derin denizde bütün hayatın temelinde olan su ve organik moleküllerin yanında, hayatın başlangıcına temel teşkil eden oksijenli sudan oksijensiz suya geçişler var..”

🌐 DERİN DENİZLERDEKİ YAŞAM İNCELENİRKEN, UZAYDAKİ HAYATA DAİR İPUÇLARI ARANACAK ..!
✳ Türkiye’den bilim insanı 2,4 milyon euroluk destek aldı ..!

– Türkiye’den çok az sayıda bilim insanının almayı başardığı hibe sayesinde derin denizlerdeki yaşam incelenirken, uzaydaki hayata dair ipuçları aranacak ..

  • Dr. Mustafa Yücel:

“Derin denizleri anlamamız gerekiyor ki, Güneş Sistemi’nin yeni okyanuslarını anlayabilelim..”

✅ Dr. Mustafa Yücel, uzaydaki hayatın ipuçlarını denizin derinliklerinde aramak için Avrupa’nın en prestijli bireysel araştırma hibelerinden destek almaya hak kazandı ve 2,4 milyon euroluk destek aldı..

Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Konsolidatör Hibesi (Consolidator Grant) sayesinde 2,4 milyon, euro 5 yıl süreyle derin denizler ve uzay arasındaki bağlantı aranması için kullanılacak..

– Türkiye’den çok az sayıda bilim insanının almayı başardığı hibe sayesinde derin denizlerdeki yaşam incelenirken, uzaydaki hayata dair ipuçları aranacak..

✳ Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Dr. Mustafa Yücel, derin deniz araştırmasının detaylarını anlattı.

 


Derin denizlerde yapılan araştırmalar, uzayda hayat olup olmadığının göstergesi mi olacak? 

  • Dr. Mustafa Yücel:

“Derin deniz araştırmaları önemi.. Jüpiter’in uydusu Europa, okyanus içermesi açısından önemli.. Satürn’ün en büyük uydusu olan Enceladus var. Buralarda tuzlu su içeren, binlerce metre derin okyanuslar olduğu tespit edildi.. Bu durum denizin derinliklerindeki yaşam formlarını belirlememizle, uzaydan elde edilecek örnekleri doğru değerlendirmemizi sağlayacak..”

Dr. Mustafa Yücel//www.cafemedyam.com
  • Dr. Mustafa Yücel:

“Derin denizleri anlamamız gerekiyor ki, Güneş Sistemi’nin yeni okyanuslarını anlayabilelim ..

Ben oşinograf yani deniz bilimciyim. Bu alan denizin bütün süreçlerinin biyolojik, kimyasal, jeolojik ve fiziksel süreçlerinin çok disiplinli şekilde çalışması anlamına geliyor..

 ‘ERC sürecinde özellikle uzaydaki hayat arayışına deniz bilimi yaparak nasıl katkı verebilirim?’ diye düşünmeye başladım. Yeni bir çığır açıcı fikir olarak baktım. Uzayda hayat arayışında her zaman su ararız. Su gezegenlerde nasıl olacak? Güneş’ten çok uzak olmasın ya da çok yakın da olmasın, dünya gibi uzaklıkta olsun. Böyle gezegenler aranır. Bu şekilde geçtiğimiz 20 yılda biraz daha organik molekülleri bulma, bazı ötegezegenler atmosferlerinde arama ya da Güneş Sistemi içindeki gezegen ve onların uydularından organik moleküller arama gibi konularda çalışmalar başladı..”

IMG-20220604-WA0000.jpg
  • Dr. Yücel:

“Mars uzun yıllardır çok önemli bir hedef oldu. İnsan gidecek diye konuşuluyor. Oradan örnekler gelecek, uzay misyonları dizayn ediliyor. Mars’a biz niye gidiyoruz? Neden bu kadar kaynak harcanıyor? Tabii ki Dünya’ya en yakın gezegenlerden birisi olması ilk nedenlerden biri oldu. Ayrıca Mars’ın geçmişinde su vardı. Mars’ın ilk iki milyar yılında okyanuslarla kaplı olduğu biliniyor. Okyanuslar zamanla buharlaşmış ya da gezegenin içine doğru buz haline dönüşmüş şekilde bulunuyor olabilir. Yüzeyinde bir okyanus yapısı yok. Ama okyanus olduğu dönemde belki bir yaşam gelişti ve onun belki izleri okyanusun geride bıraktığı kayaçlarda bulunabilir düşüncesiyle, Mars’ta hayat arayışı sürüyor..”
 

ENSTİTÜ GENEL.jpg
🌐 UZAYDAKİ HAYAT ARAŞTIRMALARI, DENİZ BİLİMİNE DOĞRU YAKLAŞTI ..!
  • Dr. Yücel:

“Son 10 yılda bu hayat arayışı konsepti temelden değişti..Çünkü Güneş Sistemi’nin kendisinde okyanuslar bulundu. Mars’ta geçmiş dönemlerde okyanuslar vardı. Ama özellikle Jüpiter ve Satürn’ün birkaç uydusu var. Jüpiter’in uydusu Europa, okyanus içermesi açısından önemli. Satürn’ün en büyük uydusu olan Enceladus var..

Bunlar aslında dış görünüşleri buzla kaplı uydular. Ama gerçekten son 5-6 yılda Nature gibi üste düzey dergilerde çıkan yayınlarda gördük ki, bu buz katmanının altında okyanus var..

Bu okyanuslar onlarca kilometre kalınlığında daha da önemlisi, bunlar tuzlu su okyanusu. Uzay misyonlarındaki verilerin yayınlanması ile bu buzla kaplı uyduların yüzeyi her şeyden önce statik olmuyor..

Aynı bizim yerküremiz gibi, yani depremler oluyor. Buralarda buz tektoniği olduğu bulunmuş.. Bu buz tektoniği nedeniyle ara ara içindeki okyanus dışarıya püskürüyor. Bir çeşit volkanizma gibi düşünün..

Dışarıya tuzlu su buharı püskürtülüyor. O su buharında bazı organik yapılar bulunmuş durumda, tuzlu bir okyanus olduğu belirlendi. Mars gibi sistemlerde hayat varsa inceleyebiliriz, ancak şimdi Güneş Sistemi’nde en azından 10-15 yıl sonra erişebileceğiniz ölçekte ve belki örnek alabileceğimiz okyanuslar var. Yani uzaydaki hayat araştırmaları, deniz bilimine doğru yaklaştı..” 
 

KEŞFET.jpg
✳ Hayat arayışına su, organik molekül ve metal eklemeniz gerekiyor ..!
  • Dr. Yücel:

“Derin denizde bütün hayatın temelinde olan su ve organik moleküllerin yanında, hayatın başlangıcına temel teşkil eden oksijenli sudan oksijensiz suya geçişler var. Redoks geçişleri dediğimiz bu fenomen metabolik fonksiyonları destekleyen en önemli süreç..

Canlıların fotosentez ve kemosentez, veya solunum yapmasını redoks enzimleri sağlıyor. Enzimlerin olması için de metaller gerekiyor..

– Yani hayat arayışına su, organik moleküllerin yanına artık redoks metallerini de eklemeniz gerekiyor..

Bunu derin denizde çalışarak, buzlu kaplı uyduların püskürtülerinde yeni analizler yapılacak, neye bakılacağını bulduğunuzda büyük resim içindeki okyanusun nasıl bir kimyasal yapıya sahip olacağını ortaya çıkartacak proje tasarladık..”

 

✅ Bu proje Türkiye’deki denizlerin araştırılması ve yeni bilim insanlarının yetişmesi için de destek sağlayacak. Bu sayede hem ülkemizdeki denizler incelenirken hem de yeni keşiflere imza atılabilecek..

 


 

© The Independentturkish//Esra Öz

İLGİLİ HABER

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top