EKONOMİ

BİR EKONOMİ TERİMİ OLAN ‘PARİTE’ NE ANLAMA GELİR?

Örneğin Euro ve Amerikan Doları paritesi, EURUSD olarak adlandırılır. Amerikan Doları ve Türk Lirası paritesi ise USDTRY olarak adlandılır.

🌐 PARİTE NE DEMEK? PARİTE NASIL HESAPLANIR?
✳ Parite sözcüğü ekonomi haberlerinde sıkça karşımıza çıkıyor..!

– Peki, parite ne demektir? Parite hesaplaması nasıl yapılır?

Parite özellikle döviz işlemlerinde karşımıza çıkan bir sözcüktür. Bir ekonomi terimi olan parite ne anlama gelir..?

✳ PARİTE NEDİR?

Parite, bir ülkenin parası esas alınarak diğer iki ülke parasının bu esas alınan ülke parası karşısındaki değeridir..

✅ Yani en kolay anlatım ile ülkelerin para birimlerinin birbirlerine oranına parite denir..

– Parite çiftleri, iki farklı para biriminin uluslararası para piyasasında kabul görmüş sembolleri üzerinden oluşturulur..

– Parite çiftlerindeki ilk üç karakter baz dövizi, son üç karakter ise karşıt dövizi simgeler..

✅ Örneğin Euro ve Amerikan Doları paritesi, EURUSD olarak adlandırılır. Amerikan Doları ve Türk Lirası paritesi ise USDTRY olarak adlandılır.

✳ PARİTE NASIL HESAPLANIR..!?

Euro: 3 TL Dolar: 2 TL ise, Euro-Dolar paritesi 3/2= 1,5 olacaktır.. Bu durumda, Dolar-Euro paritesi ise 2/3=0,66 olacaktır…

İLGİLİ HABER

🌐 EURO/DOLAR EŞİTLİĞİ SAĞLANDI ..!
✳ Küresel piyasalarda dolar tüm önemli para birimlerine karşı değer kazanıyor. Bu ivmenin etkisiyle Euro/dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük seviyeye geldi..

– Euro ile dolar başabaş seviyesine geldi.

Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde güvenli liman arayışıyla değerlenen dolar tüm önemli para birimlerine olduğu gibi euroya karşı da güçlendi.

✅ Euro/dolar paritesi haftanın ilk işlem gününde yüzde 1’i aşan düşüşle 1.0057 seviyesini test etti. Böylelikle paritede 2002’den bu yana en düşük seviye kaydedildi.

Dolar endeksi yüzde 1’e yakın artış kaydetti ve 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı..

İngiltere’de yaşanan siyasi çalkantının etkisiyle sterlinin de dolar karşısında değer kaybı hızlandı. Sterlin de dolar karşısında yüzde 1 kayıp yaşadı..

✅ Doların güçlenmesinde haftanın ilk işlem gününde risk iştahında görülen bozulma rol oynadı..

Çin’de yeniden Covid-19 vakalarının artması ve salgın önlemlerinin gündeme gelmesi risk algısını olumsuz etkilerken, Avrupa hisseleri ve ABD vadelileri de geriledi..

Dolarda güçlenme haftanın ilk işlem gününde manşetlerde ilk sıralara çıkarken, piyasa aktörleri ABD enflasyonuna odaklandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD’de enflasyonun yüzde 9 seviyesine yaklaşarak 40 yıllık zirveyi yenilemesini öngörüyor..

Cumhuriyet

🌐 MAHFİ EĞİLMEZ: EURO İLE DOLARIN EŞİTLENMESİ ALEYHİMİZE, FIRSATLARI KAÇIRDIK ..!
✳ İktisatçı Mahfi Eğilmez, doların değerinin euro ile neredeyse eşitlenmesinin, ihracatının büyük bölümü euro, borcu ise dolar olan Türkiye’nin aleyhine olduğunu söyledi..
  • Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez:

“Euro ile doların eşitlenmesi bizim aleyhimize bir gelişme. Çünkü ihracatımızın ve turizm gelirlerimizin ağırlığı euro ile ithalatımızın ve dış borç ödemelerimizin ağırlığı dolarla. Lehimize o kadar çok şey vardı ki hiçbirini değerlendiremedik. Bu yıla kadar euro, dolara göre çok değerliydi o bizim lehimizeydi mesela. Biz sadece seyrettik…

‘Lehimize bir şey oldu mu ki sanki..?’ diye soracak olursanız …

O kadar çok oldu ki. Dünyada 2008’den sonra inanılmaz bir likidite bolluğu oldu. Biz doğru adımları atsak o paraların hepsini buraya çekerdik. Ama biz istiyoruz ki yanlış da yapsak birileri bize destek olsun. Öyle bir dünya yok..” 

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top