EKONOMİ

ULUSLARARASI KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU FİTCH RATİNGS, TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Fitch yayımladığı raporda, TCMB’nin politika faizini, hızla yükselen enflasyona rağmen, Aralık 2021’den bu yana yüzde 14’te tuttuğuna dikkat çekti..

🌐 FİTCH, TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ ..!
✳ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdi, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etti..!

– Fitch Ratings yayımladığı raporda Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdiğini, görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit ettiğini açıkladı..

✅ Fitch’in yaptığı değerlendirmede kredi notunun düşürülmesine ilişkin şu ifadeler yer aldı ..

“Artan geriye dönük endeksleme riskleri, liranın ek değer kaybetmesi ve döviz kuru geçişkenliğinin hem hız hem de büyüklük olarak artması nedeniyle yörüngesi oldukça belirsizliğini koruyor. Fitch, hızlı kredi büyümesinin hızını azaltmaya yönelik seçici makroihtiyati politikaların ve daha sıkı sermaye akışı yönetimi önlemlerinin, makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını düşünmektedir.”

Fitch yayımladığı raporda, TCMB’nin politika faizini, hızla yükselen enflasyona, Ukrayna’daki savaşın emtia piyasaları üzerindeki etkisine ve çoğu gelişmiş ekonomilerde sıkılaşan para politikasına rağmen, Aralık 2021’den bu yana yüzde 14’te tuttuğuna dikkat çekti..

Cumhuriyet

NE OLMUŞTU?

🌐 FİTCH AÇIKLADI: ‘YENİ ECB ARACI MALİ RİSKLERİ AZALTABİLİR’ ..!
✳ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüksek borçlu Euro Bölgesi üyelerine yardımcı olmak için geliştireceği yeni aracın mali riskleri azaltabileceğini, politika seçeneklerinin hala önemli olduğunu belirtti..!

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, ECB’nin “ayrışma risklerine” karşı harekete geçme taahhüdünün, ülke borçlanma maliyetlerindeki keskin dalgalanmaların yüksek borçlu Euro Bölgesi ülkelerindeki borç dinamiklerini olumsuz etkileme riskini azaltabileceği kaydedildi..

Bunun söz konusu ülkelerin kredi itibarını destekleyeceğine, ancak borçların istikrarı ve azaltılması konusundaki ilerlemenin ülkelerin kredi değerlendirmesi için önemli olmaya devam edeceği aktarıldı..

ECB’nin yüksek borçlu Euro Bölgesi üyelerine yardımcı olmak için geliştireceği yeni aracın mali riskleri azaltabileceği, politika seçeneklerinin hala önemli olduğu belirtildi..

Yeni aracın bankanın politika sıkılaşmasına giderken olumsuz piyasa dinamiklerinden kaçınmasını amaçladığı kaydedilen açıklamada, tahvil getirilerinin yine de 2015’ten bu yana olan döneme göre çok daha yüksek olacağı bildirildi..

Açıklamada, bunun zaman içinde daha yüksek faiz ödemelerine dönüşeceği ve Euro Bölgesi ülkeleri için mali alanı azaltacağı aktarıldı.

ECB, 15 Haziran’da mevcut piyasa koşullarını görüşmek üzere planda olmayan bir toplantı gerçekleştirmişti..

Toplantının ardından ECB’den yapılan açıklamada, yeni borç krizi endişelerine karşı Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) çerçevesinde alınmış varlıkların vadesi gelen anapara ödemelerinin yeniden yatırıma yönlendirmesinde esneklik uygulanacağı ve ayrışmayı durdurmak için yeni bir araç geliştirileceği bildirilmişti..

Açıklamada, para politikasında kademeli olarak normalleştirme sürecinin başlatıldığı Aralık 2021’den bu yana ECB Yönetim Konseyi’nin “ayrışma risklerine” karşı harekete geçme taahhüdünde bulunduğu vurgulanmıştı..

🌐 FİTCH’TEN BBDK KARARI SONRASI TÜRK BANKALARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME ..!
✳ Fitch Ratings, bir bankanın mayıs ayında Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını hatırlatarak diğer Türk bankalarının bu örneği takip edebileceğini tahmin etti..

– Fitch Ratings, bir bankanın mayıs ayında Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını hatırlatarak diğer Türk bankalarının bu örneği takip edebileceğini tahmin etti. Bu çağrıların kullanılmamasının yüksek volatilite göstergesi olduğunu belirtti..

Çağrı kullanılmaması bankaların lira değer kaybına karşı kısmi hedge ve sermaye tamponu sağlama isteklerini ve kısıtlayıcı refinansman maliyetlerini de yansıtıyor.. 

Fitch, mevduat dolarizasyonunun yüksek kalmayı sürdürdüğünü, düşük güven ortamı, çapalanmamış döviz kuru ve enflasyon beklentilerinin kur korumalı mevduatları çevirme riski yarattığını belirtti..

Raporda incelenen bankalara ait sermayelerin lira zayıfığı, varlık kalitesi baskıları, makro ve finansal istikrar riskleri düşünüldüğünde ancak yeterli durumda..” 

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top