DÜNYA

BORİS JOHNSON İSTİFA ETTİ: JOHNSON VE EKİBİNİN KARIŞTIĞI 10 BÜYÜK SKANDAL!

İşçi Partisi Lideri:

“İstifa etmesi ülke için iyi haber.. Ama bunun çok daha önce olması gerekirdi. [Johnson] parlamento için hiçbir zaman uygun değildi.
Yüksek seviyede yalanlardan, skandallardan ve dolandırıcılıktan sorumluydu. Suç ortağı olan herkes utanmalıdır..”

🌐 BORİS JOHNSON İSTİFA ETTİ ..!
İngiltere Başbakanı Johnson, partisinin liderliğinden istifa ettiğini, başbakanlık görevine ise yeni lider seçilene kadar devam edeceğini açıkladı..

– İngiltere’de seçim takvimi önümüzdeki hafta açıklanacak.

Son dakika: Boris Johnson istifa etti

✅ İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bakanların arka arkaya istifalarını açıklamalarının ardından istifa etti.. 

Başbakanlık Ofisi 10 Numara önünde istifa kararını açıklayan Johnson, partisinin liderliğini bırakacağını belirterek şunları söyledi..

  • Boris Johnson:

 “Parlamentodaki Muhafazakar Parti’nin iradesinin, partinin yeni bir liderinin ve dolayısıyla yeni bir başbakanın olması gerektiği yönünde açık.. 

Muhafazakar Parti 1922 Komitesi Başkanı Sir Graham Brady’le yeni liderin seçim sürecinin şimdi başlaması gerektiği konusunda mutabık kaldık.. Bu süreç gelecek hafta duyurulacak ..

Yeni bir lider seçilene kadar göreve devam edeceğim.. Dünyanın en iyi görevini bıraktığım için çok üzgünüm..”

Johnson, konuşmasının sonunda kendisine başbakanlık görevi ayrıcalığını veren İngiliz halkına teşekkür etti..

✳ JOHNSON, İSTİFA BASKISI ALTINDAYDI ..!

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Covid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle eleştiri ve istifa baskısı altındaydı..

Johnson, karantina kurallarını ihlal eden bu partilerden biri nedeniyle para cezası alırken bu süreçte yaptığı açıklamalar nedeniyle de Muhafazakar Parti’nin bazı milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya yalan söylemekle suçlanmıştı..

✅ Lideri olduğu Muhafazakar Parti içinde 6 Haziran’da güven oylamasına gidilmiş ancak Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı..

Parti içindeki güven oylamasını büyük fire vererek kazansa da Johnson’ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı..

✅ Johnson’a yönelik son eleştirilerin odağında ise Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin Grup Yöneticisi Chris Pincher‘a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına rağmen, Pincher’a partide görev vermesi yer alıyordu..

– Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha önce yapılan açıklamada, Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz iddialarından “haberdar olmadığı” belirtilmesine rağmen, sonrasında Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı..

Bakanların istifalarından hemen önce Johnson, Pincher’a verdiği görev nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu dile getirmişti..

Pincher, hakkında çıkan taciz haberlerinin ardından istifa etmesine rağmen Başbakan’a yönelik tepkiler artarak devam etmiş ve kabineden ve partiden art arda istifa kararları alınmıştı..

Johnson hem partisi hem de muhalefetten gelen istifa çağrılarına rağmen, dün görevine devam edeceğini açıklamıştı..

🌐 EZELİ RAKİBİNDEN BORİS JOHNSON YORUMU: SUÇ ORTAĞI OLAN HERKES UTANMALIDIR ..!
✳ İngiltere İşçi Partisi Lideri Keir Starmer, Boris Johnson ile ilgili istifa söylentilerini, “Uzun zaman önce gitmesi gerekirdi” diyerek memnuniyetle karşıladı ..!

– İŞÇİ PARTİSİ LİDERİ: İYİ HABER ..

İngiltere İşçi Partisi Lideri Keir Starmer, Başbakan Johnson’ın istifa kararı iddialarına yorum yaptı..

Starmer, Johnson için “uzun zaman önce gitmeliydi” diyerek memnuniyetini dile getirdi.. Starmer ayrıca, İngiltere’nin “taze bir başlangıca” ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi..

  • İşçi Partisi Lideri:

“İstifa etmesi ülke için iyi haber.. Ama bunun çok daha önce olması gerekirdi. [Johnson] parlamento için hiçbir zaman uygun değildi.. 

Yüksek seviyede yalanlardan, skandallardan ve dolandırıcılıktan sorumluydu. Suç ortağı olan herkes utanmalıdır.. 

Muhafazakar partinin, on yılı aşkın süredir yaşattığı kötü ekonomi, ülkeye kaos getirdi.. 

Ve şimdi bu kaosu çözen kendileriymiş gibi davranamazlar..

Hükümet değişikliğine ihtiyacımız var. İngiltere için taze bir başlangıca ihtiyacımız var..”

🌐 JOHNSON VE EKİBİNİN KARIŞTIĞI 10 BÜYÜK SKANDAL ..!
✳ Birleşik Krallık kabinesi üst üste gelen istifalarla sarsıldı..!

Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak‘ın ardından Çocuk Bakanı Quince Will, Ulaştırma Bakanı Laura Trott ve Okullar Bakanı Robin Walker Johnson da istifalarını sunan bakanlar arasında yer aldı..

✅ Art arda gelen istifalar, henüz bir ay önceki güven oylamasından zaferle çıkan Başbakan Boris Johnson üzerindeki siyasi baskıyı artırdı..

Johnson, bizzat kendisinin ve partisinden yetkililerin karıştığı skandallarla kamuoyunun daima tepkisini çeken bir figür oldu.. 

✳ Johnson ve ekibinin karıştığı skandalları derledik..!
✳ 1- JENNİFER ARCURİ İLE GÖNÜL İLİŞKİSİ ..!

İngiltere Başbakanı Johnson’ın, 2012-2016 yılları arasında Londra belediye başkanıyken Amerikalı iş kadını Jennifer Arcuri ile dört yıllık tutkulu bir ilişkisi olduğu iddia edildi. Arcuri, Johnson ile ilişkisini doğruladı..

İngiliz pazar gazetesi Observer tarafından görülen Arcuri’ye ait günlük kayıtları, Johnson’un Arcuri ile olan ilişkisinde “kamu görev etiğini çiğnediğini” gösteriyor..

El yazısıyla yazılmış alıntılar, Johnson’un o zamanlar 27 yaşında olan biriyle cinsel bir ilişki sürdürürken, aynı zamanda işini geliştirmek için ona yardım teklif ettiğini ortaya koyuyor..

✳ 2- JAMES DYSON VERGİ SKANDALI ..!

Johnson’ın, şirketini Singapur’dan İngiltere’ye taşımak isteyen Dyson Ltd.’nin sahibi, İngiliz girişimci James Dyson’a, ekstra vergi ödemek zorunda kalmayacağına dair güvence verdiğini gösteren mesajlar kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı..

İngiliz basınına göre Johnson, milyarder girişimci ve ekibine, 2020’deki küresel salgın sırasında solunum cihazı üretmek için İngiltere’ye gelmeleri durumunda ekstra vergi ödemek zorunda kalmayacaklarına dair kişisel olarak güvence verdi..

Jonhson Hükümeti, bu olaydan dolayı İngiliz kamuoyunda ‘adam kayırma’ suçlamasıyla kıyasıya eleştirildi..

✳ 3- BAŞBAKANLIK KONUT FİNANSMAN KRİZİ ..!

Johnson’un, Başbakanlık Konutunda yaptırdığı tadilat için bir Muhafazakar Parti üyesinden yüksek miktarda hibe alması İngiliz basınının manşetlerini süsledi..

Açılan soruşturmada, muhafazakar bağışçı Lord David Brownlow’un, Başbakanlık Konutunu yenileme çalışmaları kapsamında toplam 112 bin 549 sterlin ödediği tespit edildi..

İngiliz Seçim Komisyonu, bu olaydaki tartışmalı finansman nedeniyle, seçim yasalarının çiğnediğine karar verdi. Komisyon ayrıca, raporlama ve kayıt yasalarına uyulmadığını açıkladı. Muhafazakar Parti, bu olaydan dolayı 17 bin 800 sterlin para cezasına çarptırıldı..

✳ 4- MATT HANCOCK VE GİNA COLADANGELO SKANDALI ..!

2019 yılında, küresel salgının zirve yaptığı günlerde vatandaşlara koronavirüs önlemleri konusunda ciddi uyarılar yapan Eski Sağlık Bakanı Matt Hancock, iş arkadaşı Gina Coladangelo ile öpüşürken kameralara yakalandı..

Johnson, kamuoyunun tepkisini çeken bu olay karşısında bakanını korudu, ancak sonrasında kamuoyu baskısına dayanamayarak, “Görevden ayrılmalı” açıklamasında bulundu.. 

✳ 5- ‘PARTYGATE’ SKANDALI ..!

Koronavirüs salgınının tüm şiddetiyle devam ettiği ve halk sağlığı kısıtlamaları nedeniyle toplantıların yasakladığı günlerde, Johnson’un konutunda kalabalık bir ziyaretçi grubuna parti vermesi tepkilere neden oldu. Basına sızan parti fotoğraflarında Johnson kadeh kaldırır pozisyonda görünüyordu..

Başbakan ve kabine üyelerinin, koronavirüs döneminde salgına karşı yürürlüğe konulan kuralları ihlal ettiğini gözler önüne seren görüntülerin ortaya çıkması sonrası başlatılan soruşturmanın detaylı bir raporu yayınlandı..

Soruşturmayı yürüten üst düzey bürokrat Sue Gray, raporda partiyi mercek altına aldı ve hükümetin kendi koyduğu Covid yasaklarını ihlal ettiği sonucuna vardı..

✳ 6- PATERSON SKANDALI ..!

İngiltere Milletvekili Owen Paterson, Kasım 2021’de, Avam Kamarası Standartlar Komitesi tarafından ücretli lobicilik kurallarını ihlal etmekten suçlu bulundu. Paterson, birkaç haftalığına parlamentodan uzaklaştırıldı.. 

Basına sızan bilgilere göre Paterson’un, iki şirketten 500 bin sterline kadar ödeme aldığı tespit edilmişti..

Başbakan Johnson, Paterson’u koruma maksadıyla İngiltere standartlar sisteminin gözden geçirilmesini talep etti..

Johnson, halkın tepkisinden dolayı 24 saat sonra U dönüşü yapmak zorunda kaldı. Paterson, bu sürecin ardından istifa etti..

✳ 7- MİLLETVEKİLLERİNİN SKANDALLARI ..!

– 2022 yılı başlarında, Somerton ve Frome Milletvekili David Warburton, cinsel taciz ve kokain kullanımı iddialarının ardından partiden uzaklaştırıldı.. 

✅ Muhafazakar Parti eski milletvekili Neil Parish, kamuya açık alanda porno izlediğini için partiden istifa ettirildi. 

– Wakefield’ın eski milletvekili Imran Ahmad Khan, 15 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunmaktan suçlu bulunduktan sonra Mayıs ayında 18 ay hapis cezasına çarptırıldı..

✳ 8- ADAM KAYIRMA SKANDALLARI ..!

Başbakan Johnson’un, Muhafazakar Parti’ye 147 bin 500 sterlin bağışta bulunan bankacı Malcolm Offord’u İskoçya Dışişleri Parlamento Müsteşarı (İskoçya Dışişleri Bakan Yardımcısı) olarak ataması kamuoyunda infial yarattı..

Johnson hükümeti bu olaydan dolayı ‘adam kayırma’ ile suçlandı.

– Bununla birlikte, Muhafazakar Parti bağışçısı Peter Cruddas’ın, Şubat 2021’de partiye 500 bin sterlin bağışta bulunduğu ve bu şekilde Lord ünvanı aldığı öne sürüldü..

✳ 9- CARRİE JOHNSON SKANDALI ..!

Boris Johnson’ın, 2018’de Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü sırada, avukat Marina Wheeler ile evliyken, şimdiki karısı Carrie Johnson’ı personel şefi olarak işe almaya çalıştığı iddia edildi. Eğer ataması gerçekleşseydi, Carrie Johnson yılda 100 bin sterlin maaş alacaktı..

✳ 10- PİNCHER SKANDALI ..!

✅ Muhafazakar Parti Milletvekili Chris Pincher, hakkında çıkan taciz iddiaları sonrası geçen hafta istifa etmişti..

– Johnson, görevden ayrılan Pincher hakkındaki iddialardan haberdar olmadığını söylemişti, fakat Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir yetkili olan Simon McDonald, başbakanın söz konusu iddialardan haberdar olduğunu iddia etti.. 

Johnson, yakın zamanda BBC’deki bir röportajında, suçlamalardan haberdar olduğunu ve Pincher’ı söz konusu göreve atayarak büyük bir hata yaptığını söyledi..

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top