SAĞLIK

İNSAN DIŞKISINDAN ÜRETİLEN HAPINI KULLANIMINA ONAY

“İnsan vücudunun ikinci beyni olan bağırsaklarının sağlam ve sağlıklı olduğunu, dışkı bağışıyla ilgili yurt dışından kendisine teklif geldiğini; ancak ihtiyaç duymadığını belirtti..”

🔵 İNSAN DIŞKISINDAN ÜRETİLEN HAPA KULLANIM ONAYI VERİLDİ

750 milyon dolarlık satış rakamına ulaşılabilir

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), insan dışkısından üretilen hapın kullanımına onay verdi.

ABD sağlık düzenleyicisi Çarşamba günü Seres Therapeutics Inc’in (MCRB.O) hapını bir tür bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için onayladı ve dışkı nakli için genellikle bireysel donörlere güvenmek zorunda kalan hastalara daha kolay ve standart bir seçenek sunuyor.

Vowst markalı ilaç, genellikle dost kolon bakterilerini yok eden ve potansiyel olarak ölümcül diyare ve vebaya neden olabilen antibiyotiklerin uzun süreli kullanımının neden olduğu tekrarlayan Clostridioides difficile (C. diff) enfeksiyonlarını (CDI) 18 yaş ve üzerinde tedavi etmek için onaylandı. kolon iltihabı.

Vowst, sağlıklı insanlardan elde edilen dışkı maddesinin saflaştırılmasıyla yapılan belirli bir bakteri türünden oluşurken, dışkı nakli sağlıklı gönüllüler tarafından bağışlanır ve saflaştırılmaz.

İlacın onayı, ilacın tedavisinin hastaların tekrarlayan CDI’den kurtulmasına yardımcı olduğu geç dönem denemelerine dayanıyordu.

Oppenheimer analisti Mark Breidenbach onaydan önce “Etkinlik o kadar iyi ki, başkalarının bu ilaçla rekabet etmesi için fazla yer var mı bilmiyorum” dedi.

FDA’den çarşamba günü yapılan açıklamada, Seres Therapeutics adlı şirketin ürettiği ilacın 18 yaş ve üstü hastalarda kullanımına onay verildiği duyuruldu.

Vowst adlı ilaç, clostridium difficile enfeksiyonunun (CDI) tedavisinde kullanılıyor. 

Bu hastalık, insan bağırsağında yaşayan ve uzun süreli antibiyotik kullanımının bağırsak florasında tahribat yaratmasıyla kolonileşen c.difficile bakterisinin yol açtığı bir rahatsızlık. 

CDI’ya yakalanan kişilerde ölümcül ishal ve bağırsak inflamasyonu  görülebiliyor.

Vowst ise sağlıklı kişilerin dışkısından üretilen ve bu bakterinin yarattığı enfeksiyonun tedavisini sağlayabilen bir ilaç.

İsviçre merkezli Ferring Pharmaceuticals firmasının da bu hastalık için ürettiği ve dışkı nakli yönteminin kullanıldığı bir lavmanı mevcut. Seres’in ilacıysa hap şeklinde. 

Analiz şirketi Oppenheimer’dan Mark Breidenbach, ilacın çok etkili olduğunu ve piyasadaki diğer alternatifleri geride bırakacağını Reuters’a söyledi.

FDA’in açıklamasında, tedavinin 4 doz olarak uygulandığı ifade edildi. Buna göre hasta her gün bir hap alıyor. 

Yatırım bankası TD Cowen’dan Joseph Thome ise bu tedavinin hasta için toplamda 20 bin dolara mal olabileceğini belirtti.

Analist, Vowst’un ABD’de 2033’e kadar 750 milyon dolarlık satış rakamına ulaşabileceğini de ifade etti.

ABD’deki resmi verilere göre ülkede her yıl yaklaşık 500 bin kişi CDI hastalığına yakalanıyor. Bunlardan 15 ila 30 bini de ölümle sonuçlanıyor.

FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Dr. Peter Marks, “Bugünkü onay, hastalara ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına tekrarlayan C. difficile enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olacak yeni bir yol sağlıyor” dedi. “Ağızdan alınabilen bir dışkı mikrobiyota ürününün mevcudiyeti, hasta bakımını ilerletmede ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilecek bu hastalığı yaşamış kişiler için erişilebilirlikte önemli bir adımdır.”

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı bünyesindeki bir kurum olan FDA, insan ve veteriner ilaçları, aşılar ve insan kullanımına yönelik diğer biyolojik ürünler ve tıbbi cihazların güvenliğini, etkililiğini ve güvenliğini garanti ederek halk sağlığını korur. Ajans ayrıca, ülkemizin gıda tedarikinin, kozmetik ürünlerinin, besin takviyelerinin, elektronik radyasyon yayan ürünlerin ve tütün ürünlerinin düzenlenmesinden de sorumludur.


Independent Türkçe, Reuters, FDA

SONSUZ YAŞAMIN SIRRI MI?: DIŞKISIYLA BAĞIRSAK HASTALARININ DERDİNE ÇARE OLUYOR!

🌐 DIŞKISI BOL OLAN UZUN YAŞAR ..!
✳ Covid-19 pandemisinin başlarında “Koronavirüs Türkleri teğet geçecek” açıklamasıyla tepki çeken Doç. Dr. Oytun Erbaş’ın dışkı’ açıklamaları yeniden gündem oldu. .!

– Daha önce koronavirüsün gen farkından dolayı Türklerde salgın yaratmadığını öne sürerek tepki çeken Erbaş’ın, dışkı büyüklüğüyle uzun yaşam arasındaki bağlantısını anlattığı video sosyal medyaya yansıdı..

Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş dışkı büyüklüğüyle uzun yaşam arasındaki bağlantısını anlattığı video yeniden gündem oldu. 4 ay önce Youtube’da İnternational Press kanalına konuk olan Erbaş, dışkı büyüklüğünün uzun yaşamla ilgili olduğunu ifade etti.. 

✳DIŞKISI BOL OLAN UZUN YAŞAR ..!
  • Erbaş: 

“Dışkı miktarı. Dışkı miktarı bol olacak. Az yapıyorsan bağırsak gidik demek. Bi yapıyorum hocam bir tabak. Günde iki yapıyorum çok yapıyorum. Afrika’da bir insan ne kadar çok dışkılıyorsa o kadar sağlıklıdır diyorlar. Miktar büyük olacak. Dışkısı bol olan uzun yaşar” dedi..

🌐 GEN TARTIŞMASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ ..!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) Türkiye’ye gelmeden önce de açıklama yapan Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, koronavirüsün Türklere bulaşmadığını iddia etmesiyle gündeme gelmişti.

  • Erbaş:

 “Türkler Asya ırkı ama bize biraz da Akdeniz’den gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen grubundan da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz. Ben Türkiye’nin çok az etkileneceğini düşünüyorum” demişti.

  • Maske takmanın da gerekli olmadığını savunan Erbaş:

 “Çünkü maske nemle ıslanıyor. Virüs üstünde daha çok birikir. Maske bırakın önlemeyi hasta olmayı bile kolaylaştırabilir” iddiasında bulunmuştu.

✳ AKP OLMASAYDI AKADEMİSYEN OLMAZDIM ..!

Oytun Erbaş katıldığı bir televizyon programında da “AKP olmasaydı akademisyen olamazdım” ifadelerini kullanmıştı.

8
🌐 BİLİM İNSANLARI DIŞKI NAKLİYLE YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ TERSİNE ÇEVİRDİ ..!
✳ “Bu çalışma, bağırsak mikroplarının yaşlanma sürecine doğrudan dahil olduğuna dair kanıt sağlıyor..!”

– İnsan bağırsağında 300 ila 500 milyondan fazla bakteri türünün yer aldığı düşünülüyor..

Bilim insanları genç farelerden yaşlı farelere dışkı nakli aracılığıyla yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeyi başardı.

  • Hakemli bilimsel dergi Microbiome’da yayımlanan araştırma:

“Fekal mikrobiyota nakli adı verilen işlem sonrası hayvanların bağırsak, göz ve beynindeki yaşlanma belirtileri giderildi..”

  • Birleşik Krallık’taki East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar:

“Fare dışkılarındaki mikropların yaşlı hayvanların bağırsak sağlığında iyileşmeler tespit edildi..”

  • Bağırsak Mikropları ve Sağlık Araştırma Programı Başkanı Profesör Simon Carding:

“Bu çalışma, bağırsak mikroplarının yaşlanma sürecine doğrudan dahil olduğuna dair kanıt sağlıyor..

Bulgular, bağırsak mikrop nakli tedavisi şeklinde potansiyel bir çözüm sunuyor..”

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden yetkililer de önceki açıklamalarında bağırsak mikroplarının sağlıklı yaşlanmayla bağlantılı olduğunu vurgulamıştı..

  • Araştırmacılar:

“Araştırmanın bulguları, insanlı deneylerde de kanıtlanırsa bağırsaktaki iyi bakterilerinin artırılmasına yönelik onaylı tedaviler geliştirilebilir..

Elde edilen sonuçların ‘sonsuz yaşamın sırrı’ olmadığını ifade etmeliyiz..

Ancak insanlar yaşlandıkça hastalıklara ve yıpranmalara karşı daha hassas hale gelir.. Bu da kısmen bağırsaklardaki bozulmadan kaynaklandığı için bu tür çalışmalar daha sağlıklı bir yaşlanma süreci sağlayabilir..

Örneğin, beyin ve göz retinası çevresinde iltihaplanma seviyesi canlılar yaşlandıkça artma eğilimi gösteriyor..”

Uzmanlara göre yaşa bağlı kronik iltihaplanma, belirli bağışıklık hücreleriyle bağlantılı..

Bağırsaktaki iyi bakterilerin de bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor..

✅Genç farelerden alınan dışkı mikropları yaşlı farelere aktarıldığında iltihaplanmanın tersine döndüğü görüldü..

✅Bilim insanları, yaşlı farelerden genç olanlara dışkı nakli gerçekleştirdi. Bu kez de genç farelerde bağırsak yaşlanması ve iltihaplanma belirtileri ortaya çıktığı tespit edildi..

Araştırmacılar şimdi dışkı naklinin olumlu etkilerinin ne kadar süreceğine ve iyileşme belirtilerinden tam olarak hangi mikroplarının sorumlu olduğunu anlamak istiyor..

Bunun ardından yöntemin insanlarda da işe yarayıp yaramayacağına bakılacak..

Independent Türkçe, Science Alert, Futurism//Derleyen: Çağla Üren

🌐 VEGAN BESLENİYOR VE FLORASI ZENGİN..!

– ANTALYA’da, vegan beslendiği için bağırsak florası zengin olan iş insanı Ali Bıdı (70), özel kliniğe düzenli bağışladığı dışkısıyla bağırsak hastalarının derdine çare oluyor.. 

Antalya’da iş insanı Ali Bıdı, çocuk yaşta geçirdiği verem hastalığı nedeniyle;

1-) Doğal yollarla beslenerek, iyileşti…

2-) Beslenme düzeninin yaşam koşullarına etkisi üzerine inceleme yapma kararı aldı…

3-) Askerden geldikten sonra gittiği Almanya’da, 16 yıl boyunca beslenme yöntemleri ve sağlıklı yaşam üzerine çeşitli araştırmalar yaptı…

4-) Türkiye’ye dönünce vegan oldu. Hayvansal ürünler tüketmiyor, sebze ve meyveye dayalı beslenme düzeni var…

5-) Veganlığa kısa sürede uyum sağladı; sağlıklı yaşamak için spora başladı…Her sabah koşu yapıp, denize girip ve bisiklet sürdü…

6-) Spor dalı olan triatlon ile 2016 yılında ilgilenmeye başladı. Kısa sürede tüm yarışlarda kendi yaş kategorisinde rakiplerini geride bıraktı; ‘demir adam’ olarak anılmaya başlandı…

7-) Kahvaltıda dahi meyve ve sebze tüketti…

🌐 KLİNİĞE DIŞKI BAĞIŞI..!

Ali Bıdı, toplantıda tanıştığı iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı Dr. Didem Karavelioğlu’nun muayene talebini geri çevirmedi..

Dışkı örneği alınan Bıdı’nın bağırsak florasının, yararlı bakteri açısından zengin olduğu tespit edildi..

Dr. Didem Karavelioğlu, Ali Bıdı’ya dışkısını kliniğe bağışlamasını teklif ederek;

– Bağırsak problemi yaşayan,

– Kronik kabızlık şikayeti olan hastaları dışkı nakliyle iyileştirebileceğini anlattı.

– Teklifi kabul eden Bıdı, düzenli aralıklarla kliniğe gelerek, dışkı bağışında bulundu.

Bağışlanan dışkıyı bir dizi işlemden geçiren Dr. Karavelioğlu ise özel kliniğinde hastalarına naklederek, dertlerine çözüm oldu.

Dışkısını bağışlamasına karşılık, üniversite öğrencisine burs verilmesini istedi. Teklifi kabul eden Dr. Karavelioğlu, her ay bir öğrenciye burs imkanı sağladı….

Ali Bıdı, insan vücudunun ikinci beyni olan bağırsaklarının sağlam ve sağlıklı olduğunu, dışkı bağışıyla ilgili yurt dışından kendisine teklif geldiğini; ancak ihtiyaç duymadığını belirtti.

  • Ali Bıdı:

“Paraya ihtiyacım yok. Dışkımı bağışlayarak, öğrencilere burs veriyorum. İnsanlar buna nasıl bakar, bilmiyorum ama beni başarı ve böyle şeyler mutlu ediyor. Parayı cebime koymadan öğrencilere yardım ediyorum”

🌐 DIŞKI BANKASI KURULMASI LAZIM..!
  • Dr. Didem Karavelioğlu :

”Bu metot, son yıllarda gündeme gelen tedavi yöntemi. endoskopi, lavman gibi çeşitli yollarla nakil gerçekleştiriliyor. Yoğun antibiyotik kullanımı sonrası bağırsak florası bozulur..

M.Ö. 500 yılında da kullanılan bir yöntem. Dünyada dışkı bankaları kuruldu. Yeme içme alışkanlarımız bağırsaklarımızı bozuyor. Sağlıklı kişi bulmak çok zor. Bugün hemen herkeste bağırsak sorunu var. Sağlıklı mikrobiyataları bir süre sonra bulamayacağız. Dışkı bankaları var diğer ülkelerde ve bunları donörlerden alıp saklıyorlar. Bu bankalardan Türkiye’ye de kurulması lazım.”

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: