İstanbul İl Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer: “Böyle bir nikahın dinde yerinin olmadığını belirtmeliyim.. Diyanet İşleri Başkanımız da örfi nikâh ile ilgili yakın zamanda gereken açıklamayı yapacaktır..”
🌐 SEYHAN SOYLU, ATA ÇAĞLAYAN’LA ‘ÖRFİ NİKAH’ KIYARAK EVLENDİKLERİNİ DUYURDU ..!
✳ Seyhan Soylu’nun Ata Çağlayan’la ‘örfi nikah’ı Diyanet’i karıştırdı ..!

– Seyhan Soylu, Ata Çağlayan’la ‘örfi nikah’ kıyarak evlendiklerini duyurdu..

İstanbul İl Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer:

“Böyle bir nikahın dinde yerinin olmadığını belirtmeliyim.. Diyanet İşleri Başkanımız da örfi nikâh ile ilgili yakın zamanda gereken açıklamayı yapacaktır..”

✳ ‘Sisi’ lakaplı Seyhan Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile Ata Çağlayan’la ‘örfi nikah’ kıydıklarını duyurmuştu.. 

– “Örfi nikâhla evlendik, diğer ritüellere başlıyoruz” 

  • Seyhan Soylu:

 “Her din, mezhep, inançta evlenip ahirette de buluşmak istedik. Türkiye’de pek bilinmeyen bir nikâh türü. Her yıl Mısır’a tatile giderim. Eski Mısır’da fakirlerin nikâhını duymuştum. Karı ve koca arasında olan bir tek Allah’ın şahitliğinde bir nikâh türüdür ‘örfi nikâh’ gösterişten ritüellerden uzak. Mısır ve Ürdün başta olmak üzere tüm Ortadoğu ve İslam ülkelerinde bilinen bir nikah şeklidir..” 

Soylu’nun bu açıklamasından “örfi nikah” kavramı sonra merak konusu haline geldi..

İstanbul İl Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer ve İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç, konuya dair değerlendirmede bulundu.

– “Seyhan Soylu, bir gün geldi ve ‘Ben örfi nikâhla evlendim’ dedi. Tüm sosyal medya ve basın Seyhan Soylu’nun Ata Çağlayan’la gerçekleştirdiği bu nikâhı konuşuyor. Haliyle bizde merak ediyoruz..

🌐 ÖRFİ NİKÂH NEDİR ..!?” 
  • İstanbul İl Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer: 

“İslam Hukuku’na baktığımız zaman örfi nikâh diye bir nikâh yok ama Ürdün, Mısır, Tunus taraflarında son zamanlarda kendilerine göre bir örfi nikâh, hanımların haklarının gasp edildiği nikâhlardan birisidir..

Din adına düzenbazlık demeyelim de nikâhı sulandırmamak gerek. Böyle fesat oluşturacak akımlar oluşturmak doğru değil. Örfi nikâh din literatüründe, fıkıhlarda yok..” 

– “Mısır Diyanet İşleri Başkanı’nın bir açıklaması var. Örfi Nikâhı, Ahiret Nikâhı olarak okuyor. Tunus’a geçtiğimiz zaman yıl içerisinde 1200 genç Örfi nikâhla evlenmiş.. Peki, bizim Diyanet’imiz veya İlahiyatımız konuya nasıl bakıyor?” 

  • Vaiz Ümran Kılıçer:

 “Ahiret Nikâhı diye bir nikâh yok. Türkiye’de bazıları fetva veriyor ama Din İşleri Yüksek Kurulu o fetvalara katılmıyor.. Diyanet İşleri Başkanımız da bu son zamanlarda çıkan Örfi Nikâh ile ilgili yakın zamanda gereken açıklamayı yapacaktır..” 

🌐 “BELGELER YOKSA, ‘ALLAH KATINDA EVLİYİZ DERSENİZ’ GEÇERLİ OLMAZ ..!”
  • İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç:

“Resmi nikâh, Türk Medeni Kanunu’na göre geçerli olan nikâhtır sahih nikâh.. Diğerleri geçerli değildir..

İslam’da Dini Nikâh, Dini Olmayan Nikâh diye bir ayrım söz konusu değildir..

Nikâh da 2 şart vardır. Biri İcap diğeri de Kabul’ dür. Ve ayrıca şahitlerin olması gerekir.  Evlenecek iki kişi birbirini kabul ediyorsa eş olmaya ve buna da en az 2 şahit varsa ister İmam kıysın, ister Papaz kıysın, ister Belediye Memuru kıysın o nikâh Allah katında nikâhtır..

Bu yalnızca soyut, manevi bir irtibat değildir. Bunun somut hukuki sonuçları vardır. Bir aile kurma durumu vardır. Belki çocuklar olacaktır. İleride bir ayrılık durumunda ayrılanların hukukunun korunması olacaktır. Bununla ilgili devlet otoritesinin kabul edeceği hukuki belgelerin olması gerekir. Bu belgeler yoksa siz ‘Biz Allah katında evliyiz’ derseniz bu nikâh geçerli olmaz..

Modern Hukuk’a göre, İslam’a uygun olanı ve bana göre doğrusu Medeni Kanun’da belirtilen şekliyle olan nikahtır. Onun dışındakilerin benim yorumuma göre hiçbir anlamı yoktur..”

  • Dr. Serkan Tekin:

“Sayın Cemil Kılıç, dediniz ki bu benim görüşüm. Dolayısıyla İslami, Kurani veya Dini bir görüş olmaktan ziyade sizin şahsi görüşünüzdür. Kuran’da öyle belge melge diye bir şey yok..”

NE OLMUŞTU?

🌐 DURUŞMAYA GELİNLİKLE GİDEN ‘SİSİ’ LAKAPLI SEYHAN SOYLU: BURJUVA ÇOCUKLARININ SANAL OYUNUNA ÇEKİLDİM ..!”

Sosyal medyadan tanıştığı ve duygusal ilişki kurduğu kişinin özel hayatına ilişkin fotoğraf ve videoları kendi hesabından paylaşarak ‘sapık’ ifadesini kullandığı gerekçesiyle 7 yıla kadar hapis talebiyle yargılanan ‘Sisi’ lakaplı Seyhan Soylu, duruşmaya gelinlik giyerek geldi..

Cumhuriyet Gazetesi Logosu

‘Sisi’ lakaplı Seyhan Soylu’nun sosyal medyadan tanıştığı ve duygusal ilişki kurduğu A.E. isimli kişinin özel hayatına ilişkin fotoğraf ve videoları Instagram hesabından paylaşarak ‘sapık’ ifadelerini kullandığı gerekçesiyle “özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” ve “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti hakaret” suçlarından 7 yıla kadar hapis talebiyle yargılanmasına devam edildi..

✳ DURUŞMAYA GELİNLİKLE GELDİ ..!

Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık Seyhan Soylu gelinlik giyerek katıldı.. Taraf avukatları da salonda hazır bulundu..

  • Duruşmada savunma yapan sanık Soylu:

“Ben müştekiyi savcılığa şikayet etmiştim. Müşteki ile 3 bin 200 sayfalık yazışmam vardır. Kendisini şikayet ettiğim için beni şikayet etti. Eşimden ayrılmıştım, psikolojim bozuktu. 8 ay sonra 112 kg olmuştum. Hem sağlık hem ruhsal durumum hiç iyi değildi. Bana attığı mesajlara hiç bakmadım. Yaz ayında Seren Serengil’in kiraladığı tekne ile tatile çıkmıştım. Tatilde güneşlenirken bana mesaj attığını gördüm. Ardından birçok mesaj attı. Kendisinden etkilendim. Beni etkileyecek sözler yazmıştı. Çok yakışıklı birisiydi. Bana yazdığı mesajlarda aşkını ilan ediyordu” dedi.

✳ KENDİLERİNE KURBAN SEÇİYORLAR ..!
  • Daha sonra müştekiye ulaşamadığını anlatan Soylu:

“Telefonunu sosyal medyasını her şeyini kapatmıştı. Benimle dalga geçer gibi hareket etmişti. Ben de bu yaptığına sinirlenerek davaya konu paylaşımları yaptım. Bu suçu işledim ancak bunu müşteki bana yaptırmıştır. Beni sanal alem aşk oyunun içerisine çekmiştir. Müşteki bir sürü insanlarla bu tarz oyunlar yaparak psikolojisini bozmuştur. Bunlar 20-30 kişilik gruplar, Bağdat caddesinin çocukları. Kendilerine kurban seçiyorlar. Seçtikleri kişini psikolojisini bozmak için aşk oyunu oynuyorlar. Onlar yüzünden intihar edenler intihara teşebbüs edenler vardır” diye konuştu.

🌐 REZİL OLMAK PAHASINA GİYDİM ..!
  • Soylu, müştekinin annesinin gelinliğini giydiğini söyleyerek:

“Bunu bana müşteki yollamıştır. Ben bunu rezil olmak pahasına giydim. Müşteki benden maddi bir çıkar sağlamadı. Sadece bir ara benden 20 bin dolar istedi. O parayı bir yere bırakmamı istedi ben parayı kese kağıdına koyup yere bıraktım. Oradan ayrıldım uzaktan korumalarım orayı izledi ancak parayı alan olmadı. O gün müşteki ile yüz yüze görüştük. Elinde iki köpek vardı. Benim tarzım olan bir insan değildi. Amaç alay etmekti. Amaç nefsimle oynamakmış. Amaç beni aşağılamamakmış. Benim hayatımı mahvetti” ifadelerini kullandı..

Ara kararını açıklayan mahkeme, taraf avukatlarına beyanda bulunmaları için süre vererek duruşmayı erteledi..

✳ BURJUVA ÇOCUKLARININ SANAL OYUNU ..!
  • Duruşma salonunun önünde açıklama yapan Seyhan Soylu:

“Bu dava sanal aşk oyununun davasıydı. Türkiye’de ilk kez mahkemeye gelinlikle gelen kişi benim. Sanal bir aşk oyunuyla karşı karşıya kaldım. Ve bu olaydan birçok ünlü muzdariptir. Sıkıntılar yaşadı. Burjuva çocuklarının sanal oyunu aslında bu. Burjuva çocukları kendi aralarında bir oyun makinesiyle oynar gibi kurbanlarını seçiyorlar ve kurbanlarını önce kendilerine aşık ediyorlar. Sonra da o insanların canlarını acıtıyorlar. Ve maalesef ki bu sıkıntılı diyaloglardan dolayı intihar edenler, para kaybedenler oluyor. Kadınlar ve genç kızlarımız mağdur olmasın diye bu dava açıldı. Adam ‘annemin gelinliği’ diye bir gelinlik yolluyor. O gelinliği bir nikah masasında giymeyi düşünürken, maalesef adliyeye gelirken giyiyorum” dedi.

✳ İDDİANAMEDEN ..!

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Seyhan Soylu ile müşteki A.E.’nin sosyal medya üzerinden tanıştıkları ve bir süre arkadaşlık ettikleri anlatılıyor.

Devam eden süreçte müştekinin görüşmek istemediği belirtilen iddianamede, sanık Soylu’nun ise müştekinin özel hayatına ilişkin fotoğraf ve videoları sosyal medya hesabından paylaştığı hakaret içeren ifadeler kullandığı aktarılıyor.

İddianamede, bu kapsamda sanık Seyhan Soylu’nun “özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” ve “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti hakaret” suçlarından toplamda 2 yıl 3 aydan 7 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep ediliyor.

NE OLMUŞTU?

🌐 HAKARET İDDİASI: SİSİ LAKAPLI SEYHAN SOYLU HAKKINDA YAKALAMA KARARI ..!

Sosyal medya hesabından bir kişinin fotoğraflarını paylaşarak hakaret ettiği iddiasıyla 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Sisi lakaplı Seyhan Soylu hakkında ek savunmasının alınamaması nedeniyle yakalama kararı çıkarıldı..

Adliyeye gelen Soylu, aslında sanık olmadığını öne sürerek daha önceden şikayetçi olduğu karşı tarafın kendisine oyalama davası açtığını iddia etti..

Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya müşteki A.E. ve avukatı katıldı..

Hakim, sanık Seyhan Soylu’ya tebligat yapılmadığını söyledi..

Müşteki A.E.: “Soylu’dan şikayetçiyim.. Sanık 6 ay önce gelip benden özür diledi ancak paylaşımlarına devam etti.. Ben sanığı bizzat tanımıyorum, benim tanımadığım bir şahıs benim adımı ve resmimi kullanarak sahte bir hesap açarak sanıkla iletişime geçmiş.. Sanık bu şahısla iletişimine nazaran bu paylaşımları yapmıştır. Benim sanıkla bir ilişkim yoktur, gönül ilişkim söz konusu olamaz..”

✳ SANIK PAYLAŞIMLARINA DEVAM ETTİ ..!

Müşteki avukatı da sanığın cezalandırılmasını talep ederek: “Sanık hakkında uzaklaştırma kararı almıştık, müştekinin evine gelerek aynı zamanda suç işlemiştir. Tüm deliller dosyada mevcuttur.. Sanık bu şekilde paylaşım yapınca biz menajerine ulaşıp haber verdik ancak sanık paylaşımlarına devam etti..”

DURUŞMA ERTELENDİ ..!

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanığın savunmasının ve olası mahkumiyet kararı verilmesi halinde ek savunmasının alınması amacıyla sanık Seyhan Soylu hakkında yakalama emri düzenlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi..

✳ İNSANLARIN KALPLERİYLE OYNUYORLAR ..!

Adliyeye gelerek açıklama yapan Soylu: “Bu herkesin başına gelebilecek bir şey onun için genç kızlarımız özellikle hanım kardeşlerim çok dikkat etsinler çünkü bir oyun kuruyorlar.. Sanal aşk oyunu.. Bir hesap açıyorlar, o hesapta bir kahraman yaratıyorlar, o kahramanı size aşık ediyorlar.. Daha sonra maddi manevi olarak sizi teste sokuyorlar.. Ne kadar beni seviyorsun vesaire gibi. Tabi ki genç kızların tecrübeleri olmadığından dolayı bununla ilgili veya hanımların mahrem görüntülerini elde ederek belki de çıkar amaçlı bir örgüt haline geliyorlar..

Belki de bu yalnızca ekonomik olarak çok güçlü ailelerin şımarık çocuklarının, televizyon ekranına bunu yansıtarak kendi aralarında bir nevi Playstation gibi bir oyun haline getirmelerinden dolayı insanları mağdur ediyorlar. İnsanların kalpleriyle oynuyorlar, insanlara zarar veriyorlar, yüreğini acıtıyorlar..

20 bin dolar istediler benden. Ben götürdüm verdim, kendi korumalarım ve adamlarım uzaktan kamerayla da çekiyorlardı..

Saatlerce 4-5 saat boyunca almadılar. Anladık ki para değil bunların amacı. 2 milyon deseydi 2 milyon verecektim.. 2 milyon dolar vermeye razıydım çünkü o kadar merak ettim ki günlerce ağladığımı, yaralandığımı, canımın acıdığını, bu sürecin içerisinde iş kayıplarım, birkaç televizyon sahibiyim.. Başka sektörlerde işlerim var.. Yanımda 350-400 kişi çalışıyor, yani böyle bir döngünün içerisinde insan maddi ve manevi kayıplar yaşıyor..

Türkiye Cumhuriyeti bilişim suçları, emniyet mensupları, adalet sistemi çok güçlü bunu zaten bulabilecekler. Yani onlar da oyalama, şikayetimi geri alayım diye vardır ya karşı dava açarak oyalama sistemi..”

✳ İDDİANAMEDEN ..!

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede müşteki A.E. ile sanık Seyhan Soylu’nun sosyal medya üzerinden tanıştığını anlatıldı.. A.E.’nin Soyluyla görüşmek istemediği kaydedilen iddianamede, Soylu’nun A.E.’ye ait fotoğraflarını 13Ağustos 2020’de sosyal medya hesabında paylaştığı ve ‘Sapık’ diyerek hakaret ettiği iddia edildi..

Soylu’nun üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği de hatırlatıldı..

İddianamede Seyhan Soylu’nun Özel hayata ilişkin gizliliği ihlal etme ve Hakaret suçlarından 2 yıl 3 aydan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor..

🌐 SİSİ LAKAPLI TRANSSEKSÜEL SEYHAN SOYLU,’ GÜLEN BACAKLARIMI OKŞARKEN…!
DÖRT GÜN HAPSE MAHKÛM EDİLEN SİSİ LAKAPLI SEYHAN SOYLU CEZAEVİNDE ..!
Dört gün hapse mahkûm edilen Sisi lakaplı Seyhan Soylu cezaevinde

Şarkıcı Yeşim Salkım’ın aldırdığı tedbir kararına uymadığı gerekçesiyle hakkında dört günlük ‘tazyik hapsi’ cezası verilen Sisi lakaplı Seyhan Soylu, adliyedeki işlemlerinin ardından cezaevine getirildi.

Yeşim Salkım’ın aldırdığı koruma kararına uymayan Seyhan Soylu hakkında kesinleşen dört günlük hapis cezasının infazı için Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderilmişti. Soylu, bugün Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler eşliğinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilmişti.

Adliye girişinde basın mensuplarına açıklama yapmıştı. Tazyik hapsinin istismar edilerek herkesin kendisine yonttuğu bir karar olduğunu söyleyen Soylu, “Susturma kararına uymadığım için de zorlama hapsi alındı. Çok da önemli değil. Kendinize iyi bakın. Tek üzüldüğüm nokta köpeğimden ayrılmam ve sevgilimle özgürce yazışamayacak olmam” demişti. 

🌐 SİSİ LAKAPLI SEYHAN SOYLU KONUŞTU ..!

Sisi lakaplı ünlülerin menajeri Seyhan Soylu üçüncü evliliğini, Rizeli iş insanı Fahri Yazıcı ile gerçekleştirdi.

🌐 SİSİ 2008 YILINDA ERGENEKON SORUŞTURMALARI KAPSAMINDA GÖZALTINA ALINMASININ PERDE ARKASINDA YAŞANANLARI ANLATTI ..!

Dönemin savcısı Zekeriya Öz’e verdiği ifadede, Sisi’nin Fethullah Gülen’e dair söyledikleri ve Öz’ün buna tepkileri çok tartışılacak..

Polis Koleji’nden atılan Sisi, sınıf arkadaşları arasında il emniyet müdürleri olduğunu da aktardı..

🌐 ‘SİSİ’ LAKAPLI SEYHAN SOYLU ESKİ POLİS ÇIKTI ..!

Ergenekon davası kapsamında gözaltına alınan Sisi lakaplı transseksüel Seyhan Soylu’nun polislikten atıldığı ortaya çıktı..

Ergenekon’un yedinci dalgasında İstanbul’da gözaltına alınan tiyatro oyuncusu Nurseli İdiz ve Sisi lakaplı transseksüel Seyhan Soylu’nun resmi sorgularının bugün başlaması bekleniyor. Polislikten atıldığı öğrenilen Seyhan Soylu’nun hangi devre olduğu araştırılıyor..

Nurseli İdiz ve Seyhan Soylu’nun ismi “Cumhuriyet Kadınları Projesi” ile gündeme gelmişti. Cumhuriyet Kadınları Projesi’nde mankenler Halide Edip, Tansu Çiller, Sabiha Gökçen, Afet İnan, Latife Hanım ve Satı Kadın gibi Türk tarihinde iz bırakan kadınları defile konsepti içinde canlandırıyordu..

Sisi 1973’de İstanbul’da doğan ve uzun yıllar ülkücü camianın içinde yer alan Soylu, 2007 Genel Seçimleri’nde “DSP’nin vatansever, demokrat, kararlı ve insancıl yaklaşımlarıyla gelen siyasi teklifi doğrultusunda” milletvekili aday adayı oldu.

Polislikten atıldıktan sonra medya kuruluşlarında çalışan Soylu halen 70 civarında sanatçının menajerliğini yapıyor. 1990’larda “Travestilerin Kraliçesi” olarak anılan Soylu, Ergenekon tutuklusu Semih Tufan Gülaltay’ın eski ortağı Turgut Büyükdağ’ın teklifiyle 28 Şubat süreci öncesi Strateji dergisini çıkarmaya başladı.

Sisi’nin adı 1997’de 28 Şubat sürecinin önemli bir unsuru olan ‘Ali Kalkancı-Fadime Şahin olayı’yla duyulmuştu..

🌐 DÖNEMİN ADALET BAKANI ŞEVKET KAZAN SİSİ’NİN BU TÜR OLAYLARI TEZGAHLAMAK İÇİN JİTEM’DE KURS GÖRDÜĞÜNÜ İDDİA ETMİŞTİ .. !

“Sisi” lakaplı ünlülerin menajeri Seyhan Soylu üçüncü evliliğini, Rizeli iş insanı Fahri Yazıcı ile gerçekleştirdi..

Evliliğini “İslami kurallara” göre yapan Sisi, nikahında peçe taktı. Nikah öncesi evde imam eşliğinde Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı..

Sisi, törende yaptığı açıklamada “İslami kurallara göre hayatımı idame ettirmek istiyorum” ifadelerini kullandı..

Odatv – T24

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: