SAĞLIK

KALP HASTALARINA UYARI: SICAK HAVALARDA FAZLA KALINIRSA KALP KRİZİ RİSKİ ARTABİLİR

KALP HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

🌐 SICAK HAVA KALBİ YORUYOR ..!
  • Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Mete:

“Ölüme sebebiyet veren hastalıkların başında kalp damar hastalıklarının geldiğini, yaz aylarındaysa daha dikkatli olunması gerektiğini söylemeliyim..

Aşırı sıcak ve nemli havalarda kalp krizi geçiren ve kalp damar hastalığı sebebiyle ölen hasta sayısı artış göstermektedir. Bilhassa yaşlı ve ek hastalığı olanlarda bu sayı daha da artmaktadır..

✅ Yaz aylarında havanın ısınması damarlarda genişlemeye, sıvı ve tuz kaybına, kalp atışlarının hızlanmasına, kalbin iş yükünün artmasına ve kanın pıhtılaşmaya meyli artar. Risk gurubunda olanların kalp krizi geçirme riski bu sebeple daha fazladır..

Sıcağa karşı en etkili yöntem vücudun terlemesi.. Nemli deriden su buharlaşırken cilt soğumaya başlar. Bu şekilde damarlarda dolaşan sıvı miktarının azalması böbreklerden geçen kan hacminin azalmasına yol açar..

Bu da yeterli sıvı alınmadığı takdirde böbrek ve böbreküstü bezlerden salgılanan maddelerle damarların büzülmesine ve ani tansiyon yükselmesi ile kalp yetersizliği bulgularının artmasına yol açar..

 Terlemenin fazla olduğu sıcak havalarda hipertansiyonu ve kalp yetersizliği bulunan, idrar söktürücü ilaç kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı almaları gerekmektedir.. 

Aksi takdirde böbrek fonksiyonlarında bozulma ve ani tansiyon düşmeleri olabilir. Bu ilaçları kullananlarda fazla sıvı kaybı sonucunda sodyum ve potasyum eksikliği oluşur. Buda kalpte ritim bozukluğu, bilinç de bozulmalar yapabilir..”

✅ Daha önceden kalp damar hastalığı olan hastaların, mümkün olduğu kadar serin yerlerde kalmaları, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetleri başlarsa, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini anlatan Mete şunları söyledi..

  • Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Mete:

“Kalp ve damar hastalarının sıcak yaz aylarını daha sağlıklı geçirmeleri için özellikle güneşin dik olduğu saatlerde direkt güneşin altında dolaşmayıp bu saatlerde serin ve gölgelik yerlerde bulunmalı. Ağır güç gerektiren spor türlerinden uzak durulmalıdır. Sabah erken saatlerde veya akşam serinliğinde 30 dakika yüzülebilir. Ağır, yağlı yemeklerden kaçınıp az ve sık aralıklarla sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Günlük sıvı ihtiyacı olan 2-2,5 litre sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Deniz ve havuza sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmelidir. Yemekten sonra hemen denize girilmemelidir..” 

Cumhuriyet

🌐 KALP HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ..!?
✳Kardiyoloji uzmanından kalp hastalarına önemli ‘sıcak hava’ uyarıları..!

– Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte kronik kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan yurttaşlar için de kısmen sıkıntılı günler başladı..

  • Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Balaban:

”Özellikle kalp damar hastaları sıcak havalarda fazla kalırsa, artan nabız ve tansiyon düşmesi ile beraber kalp krizi riski artabilir. Güneşin fazla olduğu saatlerde dışarda bulunmamalılar..

Hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı olan yurttaşların, sıcak havalarda günlük en az 2 buçuk litre su tüketmesi ve serin havalarda dışarı çıkması gerekiyor..

✳ SICAK HAVALARDA FAZLA KALINIRSA KALP KRİZİ RİSKİ ARTABİLİR..!
  • Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. İsmail Balaban:

“Yaz aylarında ve sıcak havalarda vücudumuz artan bu sıcaklıklarda vücut sıcaklığımızı dengelemek için cildimize daha çok kan gönderir ve bunu terleme yoluyla vücut sıcaklığını düşürerek yapar..

Ciltteki kan damarları genişler ve cilde daha fazla kan pompalanır. Bunun sonucunda tansiyon bir miktar düşer ve nabız yükselir.. Bu durum kalp üzerinde bir yük oluşturur..

Normal sağlıklı insanların kalbi bu yükü karşılarken özellikle kalp yetersizliği ve kalp damar hastalarında bu yük karşılanamayabilir ve olumsuz sonuçlara sebep olabilir.. 

Özellikle kalp damar hastalarında bu durum uzun sürerse, sıcak havalarda fazla kalınırsa artan nabız ve tansiyon düşmesi ile beraber kalp krizi riski artabilir..

– Kalp yetersizliği hastalarında ise iç organ fonksiyonları bozulabilir..

Özellikle ciltten fazla terleme ile birlikte su ve mineral kaybıyla böbrek yetersizliği gelişebilir. Böbreklere aşırı kan akımının azalmasıyla beraber böbreklerden salınan bazı hormonlar tansiyonda aynı işlemlere sebep olabilir. Bunun sonucunda da hipertansiyon hastalarında ani yükselmeler ve ani düşüşlerle birlikte kan basıncında düzensizlikler meydana gelebilir..”

✳KALP HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ..!?
  • Uz. Dr. Balaban:

– Kalp hastaları yaz aylarında mutlaka ilaçlarına düzenli devam etmeli ve doktoruna danışmadan hiçbir şekilde hiçbir ilacını bırakmamalı..

– Su tüketimi çok önemli yaz aylarında en az 2 buçuk litre su tüketimi yapılmalı. Kalp yetersizliği ve böbrek yetersizliği hastaları ne kadar sıvı tüketeceklerini doktoruna mutlaka danışmalı..

– Sıcakların en yoğun olduğu saatlerde, güneşin fazla olduğu saatlerde dışarda bulunmamalılar..

– Yorucu fiziksel aktivitelerdan kaçınmalılar. Günlük normal rutin egzersizlerini serin havalarda yapmaları gerekmektedir..

– Tansiyon hastaları özellikle hipertansiyon ilacı kullanan hastalar yaz aylarında tansiyon takiplerine dikkat etmeli. Tansiyonların da ani bir düşüş, yükselme gibi düzensizlikler mevcut ise ilaç değişikliği veya ilaç düzenlemesi için doktora başvurması gerekmektedir..

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top