SAĞLIK

UZMANLAR AŞIRI SICAKLARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI

Sıcak çarpmasına (hipertermi) karşı uzmanlar uyardı. Vücut hızlıca soğutulmazsa organ hasarı ve ölüme kadar giden riski olduğu belirtildi..

🌐 HER GÜN EN AZ 2-2,5 LİTRE SIVI TÜKETİLMELİ..!
✳ Uzmanlar aşırıcı sıcaklara karşı vatandaşları uyararak, sıcak havalarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini belirtti..!

– Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor..

  • Dr. Rengin Yiğit:

“Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artar.. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır..

Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir..

Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir..

Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir..”

✳ RİSK TAŞIYAN GRUPLAR DİKKAT..!
  • Dr. Rengin Yiğit:

“Aşırı sıcaklardan etkilenen gruplar…

– 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar,

– 4 yaşından küçük çocuklar,

– Bakıma ihtiyacı olanlar,

– Hamileler,

– Açık alanda çalışanlar,

– Aşırı kilolular,

– Kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar,

– Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler, Sokak çocukları ve evsizlerin etkilenen gruplar olduğu belirtmeliyim..”

Dr. Rengin Yiğit, özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlıların en çok risk taşıyan gruplar olduğunun altını çizdi..

  • Dr. Rengin Yiğit:

“Aşırı sıcaklardan korunmak için 10.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini belirtmeliyim..

– Dışarıda çalışması gerekenler; Mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler..

– Açık havada geçirilen zamanlarda; açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır..

– Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir..

Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir..

Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için; sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır..

Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir..

– Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır..

Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir..

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir..

– Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir..

– Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir..

– Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır..

Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır..

– Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir..

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır..

Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir..

Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir..

Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir”

🌐 SICAK ÇARPMALARINA DİKKAT: CİDDİ HASARLARA YOL AÇABİLİR..!
✳ Yaz aylarının gelmesiyle sık görülen sıcak çarpmasına (hipertermi) karşı uzmanlar uyardı.. Vücut hızlıca soğutulmazsa organ hasarı ve ölüme kadar giden riski olduğu belirtildi..!

– Uzmanlar, yaz aylarında özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğlen sıcağına uzun süre korumasız maruz kalındığında oluşan sıcak çarpmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. 

  • Uzm. Dr. Özkan Akyol:

“Sıcak çarpmasında ilk müdahale oldukça önemli.. Vücudun bir an önce soğutulması gerekiyor.. Birey ne kadar çabuk soğuk suyla temas ederse, ölüm ve organ hasarı riski o kadar az olur..” 

🌐 SICAK ÇARPMASININ BELİRTİLERİ..!
  • Uzm. Dr. Akyol:

“Yüksek derece ısı ve nem sonucu vücut ısısının ayarlanamaması sonucu ortaya bazı bozukluklar çıkar..

Sıcak çarpmasının belirtileri şunlardır,

-Adale krampları,

-Güçsüzlük,

-Yorgunluk,

-Baş dönmesi,

-Davranış bozukluğu,

-Sinirlilik,

-Solgun ve sıcak deri,

-Bol terleme,

-Mide krampları,

-Kusma, bulantı,

-Bilinç kaybı, hayal görme,

-Hızlı nabızdır..” 

🌐 SICAK ÇARPMASINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER..!
  • Uzm. Dr. Akyol:

“- Özellikle şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalıdır..

– Mevsim şartlarına uygun, terletmeyen, açık renkli ve hafif giysiler giyilmelidir..

– Bol miktarda sıvı tüketilmelidir..

– Vücut temiz tutulmalıdır..

– Her öğünde yeteri miktarda gıda alınmalıdır..

– Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır..

– Direk güneş ışığında kalınmamalıdır..

– Kapalı mekânların düzenli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir..” 

✳ Hipertermi tedavisi..!
  • Uzm. Dr. Özkan Akyol:

“Sıcak çarpması tedavisi, bireyin beynine ve hayati organlarına zarar gelmesini önlemek veya zararı azaltmak için vücudun bir an önce normal bir sıcaklığa soğutulmasına odaklanır..

Birey soğuk suya daldırılır, ne kadar çabuk soğuk suyla temas ederse, ölüm ve organ hasarı riski o kadar az olur..

Soğuk suya daldırmanın mümkün olmadığı durumlarda sağlık çalışanları buharlaştırma yöntemi kullanarak vücut sıcaklığını düşürmeye çalışabilir..”

✳ ‘TİTREME’ GÖRÜLÜRSE NE YAPILMALI..!?
  • Uzm. Dr. Özkan Akyol:

“Bireyin vücudu üzerinde soğuk su buharlaştırılarak cildin soğumasını sağlayabilir.. Buz torbaları veya özel soğutma battaniyeleri, bireyin vücut ısısını düşürmek için kullanılabilir.. Buz torbaları özellikle kasıklara, boyuna, sırta ve koltuk altına konulabilir..

Titreme görülen vakalarda, titremeyi durdurmak için ilaç verilebilir. Vücut ısısını düşürmeye yönelik tedaviler bireyde titremeye yol açarsa, doktor bireye bir kas gevşetici verebilir..

Normal şartlarda titreme bireyin vücut ısısının artması için gösterdiği bir tepkidir ve hipertermi durumunda tedaviyi daha az etkili hale getirebilir..”

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top