EĞİTİM

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE SKANDAL BİTMİYOR!

FETÖ’nün, Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) yapılanmak için dönemin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin 2014 yılında genç bir kadınla görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent kadrosuna kendi adamlarını yerleştirdiği iddia edildi..

✳KYK YURTLARINDA SON 2 AYDA 4 ÖĞRENCİ İNTİHAR ETTİ..!
Akdeniz Üniversitesi’nden ‘intihar’ açıklaması..!

Akdeniz Üniversitesi’nden yapılan açıklamada; intiharlar ile ilgili olarak komisyon kurulduğu ifade edildi..

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise, olayların saklandığı iddialarının gerçek olmadığı, sürecin adli makamlarla koordineli bir şekilde yürütüldüğü ifade edildi..

KYK yurtlarında son 2 ayda 4 öğrenci intihar etti: Akdeniz Üniversitesi'nden 'intihar' açıklaması

  • Üniversite Rektörlüğü:

“Öğrenci yurtlarında son dönemde yaşanan intihar olayları toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi bizlerde de büyük üzüntüye neden olmuştur. Yaşanan acı kayıplar için kıymetli öğrencilerimizin ailelerine, arkadaşlarına ve tüm üniversite camiamıza başsağlığı diliyoruz. Hepimizi derinden sarsan bu olaylarla ilgili gerekli inceleme yapılması için geçtiğimiz hafta içerisinde bir komisyon kurulmuştur. Komisyonumuz sorumluluk ve yetki alanımızda olmamasına rağmen vakaların gerçekleştiği yurtlardaki incelemelerin yapılabilmesi için olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılabilmesi ve de önleyici tedbirlerin alınabilmesi amacıyla çalışmalarını devam ettirecektir.”

ÜMİT ÖZDAĞ: KAPSAMLI SORUŞTURMA BAŞLATILMALI.!

– İntiharlara ilişkin bir açıklama da Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ‘dan geldi..

  • Ümit Özdağ:

“Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda 40 günde 3 intihar yaşandı..Bu 3 genç aynı yurtta kalıyordu. Anne ve babalarının bir tanesi olan bu genç kardeşlerimiz hayatlarının baharında yaşamlarına son verirken, kendilerine, anılarına bir kedi yavrusu kadar değer verilmedi..

İddialar ile ilgili artık kapsamlı bir soruşturmanın başlatılması gerekiyor..

Dün akşam bazı polis kaynaklarıyla görüşme yaptım. Basında ve sosyal medyada kamera olmadığına dair açıklamalar çıkmış, ancak polis kaynakları kamera olduğunu ve bazı intiharlarda kamera görüntüsünün olduğunu belirtti..”

✳KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR..!
  • Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü:

“Antalya ilinde Genel Müdürlüğü’müze bağlı yurtlarda 2021-2022 eğitim- öğretim yılı içerisinde gerçekleşen 3 ölümlü intihar vakası ile ilgili sosyal medyada gündem olan ve olayların saklandığı yönündeki iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır. Her 3 olay emniyet tarafından soruşturulmuş, olay yeri incelemeleri yapılmış, gerekli ifadeler alınmış ve dosyalar savcılığa intikal etmiştir. Süreç adli makamlarımız tarafından titizlikle yürütülmektedir..

İntihar olayları ile ilgili soruşturma titizlikle sürdürülmektedir..

Olayların meydana geldiği yurtlarımızda güvenlik kameraları 24 saat aktiftir, görüntüler incelenmek üzere ivedilikle ilgili makamlara teslim edilmiştir. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü olarak, tüm birimlerimizle, yaşanan bu üzücü olayların detaylı incelemelerini yakından takip ettiğimizi ve sürecin başından itibaren emniyet ve adli makamlarımızla koordineli bir şekilde yürütüldüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız..”

✳KYK YURDUNDAKİ İNTİHARLARDA ‘TARİKAT’ İDDİASI..!
Akdeniz Üniversitesi öğrenci yurdunda 10 Haziran tarihinde intihar eden Muhammed Kaya ile birlikte kamuoyu, üniversite kampüsündeki öğrenci yurdundaki intihar vakalarının nedenini merak etmeye başladı..!

Akdeniz Üniversitesi Dayanışması isimli öğrenci grubunun iddiasına göre ise, intiharların temel sebebi KYK yurtlarında ‘manevi danışmanlık’ adı altında tarikatlaşma ve oluşan baskı ortamı olarak görülüyor..

Akdeniz Üniversitesi ve kampüsündeki Bezm-i Alem Valide Sultan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yurdu’ndaki intihar vakalarının ardı arkası kesilmiyor..

11 Mayıs’ta Halil Gülçan, aynı kampüsteki Elmalılı Hamdi Yazır Öğrenci Yurdu’nda kalan Muhammet Emre Kandemir’in 23 Mayıs’ta ve son olarak 10 Haziran’da ise Turizm Rehberliği ikinci sınıf öğrencisi Muhammed Kaya’nın intihar haberinin ardından kamuoyunda intiharlarlara ilişkin araştırma yapılması talepleri gelmeye başladı..

✳TARİKAT ÖRGÜTLENMELERİNİN ÖNÜ AÇILDI..!
  • Öğrencilerin oluşturduğu Akdeniz Üniversitesi Dayanışması topluluğu:

Akdeniz Üniversitesi’nde son günlerde yaşanan sıra arkadaşlarımızın şüpheli ölümleri tüm öğrencilerin gündeminde. Öğrenciler neden ve nasıl olduğunu sorgularken, Akdeniz Üniversitesi rektörlüğü ve yurt yönetimi üç maymunu oynuyor. 

İnsanca barınmak ve yaşamak istiyoruz!

Biz öğrencileri gelecek kaygısıyla, mezun olunca ne yapacağız sorusuyla; çaresizce  boğuşmaya terk eden bu karanlık düzendir. 

Son bir ayda 3 intiharın yaşandığı yurtta “manevi danışmanlık” adı altında öğrencilerin suistimal edildiğini, tarikat örgütlenmelerinin önünün açıldığını biliyoruz. 

Yaşananların sorumluluları hiçbir olayda açıklama yapma ihtiyacı duymayan üniversite rektörlüğü ve yurt yönetimidir ve derhal istifa etmelidir. 

Tüm öğrenci arkadaşlarımızı yaşanan olayların aydınlatılması ve yaşama hakkımıza sahip çıkmak için ses çıkarmaya davet ediyoruz.

✳10 İNTİHAR VAKASI İDDİASI..!
  • CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı:

“Aynı yurtlarda yine kamuoyundan saklanan ve resmi verilere geçmemiş on intihar vakasının daha yaşandığı iddia edilmektedir. Öğrenci ve velilerin haklı endişe ve korkularının giderilmesine yönelik resmi makamlar tarafından kamuoyuna acilen detaylı bir açıklama yapılması gerekmektedir”

Cumhuriyet

✳ÜNİVERSİTEDEKİ ‘KASET SKANDALI’ DAVASI: ESKİ PERSONEL BAŞKANI AÇIĞA ALINDI..!
“Soruşturma sonunda ilahiyat fakültesinde görev yapan H.G. açığa alındı..!”

Kaset skandalı: FETÖ’nün, Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) yapılanmak için…

FETÖ’nün, Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) yapılanmak için dönemin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin 2014 yılında genç bir kadınla görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent kadrosuna kendi adamlarını yerleştirdiği iddia edildi..

Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) yapılanmak için dönemin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe// cafemedyam

NE OLMUŞTU?

2015 yılında görüntülerin internet ortamına düşmesiyle ortaya çıkan olay sonrasında Yüksek Öğretim Kurumu’nca (YÖK) disiplin soruşturması başlatıldı..

“4 ÇALIŞAN GÖZALTINA ALINDI..!”

15 Aralık 2015 sabahı düzenlenen operasyonda, görüntülerde yer alan ve memur kadrosuna atanan kadın S.A. ile buluşmaya lojmanında aracılık yapan AÜ Döner Sermaye İşletmesi kadın müdürü H.D., AÜ Personel Daire Başkanı H.G. ve Ziraat Fakültesi Budama Bölümü’nde görevli S.D., görevleri başında gözaltına alındı..

Şüpheliler, sorgularının ardından adliyeye çıkarıldı.. 4 şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı..

✅Mahkeme sürerken, YÖK’ün başlattığı soruşturma kapsamında eski rektör ile birlikte 4 sanık memuriyet görevlerinden ihraç edildi..

YÖK Disiplin Kurulu’nun kararı, Danıştay’da onandıktan sonra ceza soruşturması için Antalya 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı..

“MEMURİYETE GERİ DÖNDÜ..!”

✅Bu süreçte H.G., memuriyetten atılma işlemine karşı açtığı davayla memuriyete geri döndü, gerekçe olarak yargılamanın devam etmesi gösterildi..

Memuriyete geri döndükten sonra bir süre konservatuarda görev alan H.G., son olarak ilahiyat fakültesi bünyesinde göreve başladı..

Antalya 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava sürerken, aynı olayla ilgili eski rektör hakkında Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan rüşvet davasıyla bu dosya birleştirildi..

Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki mart ayında görülen 4’üncü duruşmada savcı sanıklarla ilgili mütalaasını verdi.. Savcı mütalaasında, H.G.’in diğer sanıklar S.A. ile İsrafil Kurtcephe arasında kadro karşılığı ilişki pazarlığının görüşme ve buluşmalarının gizli kayıtlarının çekilmesi ve görüntülerin yayılmasını sağladığı ve tüm dosya içeriğinden sanığın özel hayatın gizliliğini ihlal etme suçundan sorumlu olduğunu belirterek, cezalandırılmasını istedi..

Dönemin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe// cafemedyam
“ESKİ REKTÖR DE İFADE VERDİ..!”
  • Eski rektör Kurtcephe duruşmadaki ifadesinde,

*H.G.’nin 2014 yılının Aralık ayında gizli görüntü ve ses kayıtlarıyla yanıma geldi, elinde bu görüntülerin olduğunu söyledi..

*H.G. Marmaris’te kayınpederinin köydeki evinde bu görüntüleri sakladığını söyledi, ‘Beni ödüllendirmeyecek misiniz’ dedi..

  • Sanıklardan S.D. ise ifadesinde:

*H.G., sanıklardan H.D.’ye ‘Hocayı kayda alalım. Genel sekreter olursam hocanın kadınlara zaafının önüne geçer, durdururum. Onu parmağımda oynatırım’ dedi.

“KAMERALARI ÜCRETSİZ ALMIŞ..!”
  • ‘Bilgi sahibi’ olarak ifadesine başvurulan M.B. ise ifadesinde:

*H.G.’yi turizm fakültesinde çalıştığı dönemden itibaren tanırım, üniversiteye bilişim üzerine malzeme alınacağı zaman sürekli görüştük..

*H.G. bana ses ve görüntü kaydetme konusunda cihazlar hakkında birçok kez soru sordu.. ve izah ettim..

*H.G.’ye 5-6 adet webcam tarzı kamera verdim, 1 tanesinin kendi kendine kayıt yapma özelliği bulunuyordu..

*H.G.’ye kameraları teslim ettiğimde, ‘H. hanım evindeki bakıcısını takip etmek istiyor’ dedi..

*H.G.’ye teslim ettiği bu kameralar için herhangi bir fatura kesmedim, ücret almadım, çünkü bunları vermemdeki sebep üniversite ile sürekli iş yapması..

Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) yapılanmak için// cafemedyam
✳FETÖ’DEN ATILAN VALİ YARDIMCISINA BİLGİ VERMİŞ..!

Duruşmada, FETÖ darbe girişimi soruşturması kapsamında ihraç edilen eski Antalya vali yardımcısı Mestan Yayman’ın da tanık olarak ifadesi alındı..

Gizli görüşmenin kayda alınmasını organize etmekle suçlanan eski personel daire başkanı H.G.’in, olayla ilgili 2015 yılı Ocak ayında kendisiyle görüştüğünü aktaran Yayman şunu söyledi..

  • Eski Antalya vali yardımcısı Mestan Yayman:

“İsrafil Kurtcephe’nin bu şekildeki görüntülerini çektiklerini, birçok üst makama bu görüntüleri gönderdiklerini, bu olayda eski dekan M.T. ve o dönem rektör adayı İ.D. ile birlikte hareket ettiklerini söyledi..”

“GERİ DÖNDÜ, AÇIĞA ALINDI..!”

12 yıla kadar hapisleri istenen İsrafil Kurtcephe ve S.A. ile 20 yıla kadar hapisleri istenen H.G., H.D. ve S.D.’nin yargılanmasına haziran ayında devam edilecek..

M.B.’nin duruşmadaki ifadesinin üniversiteye gönderilmesinin ardından H.G. hakkında soruşturma açıldı..

Soruşturma sonunda H.G., 22 Nisan’da ilahiyat fakültesindeki memuriyet görevinden açığa alındı..

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top