GÜNDEM

İSTANBUL DEPREMİ: HALİÇ’TEN SİLİVRİ’YE KADAR OLAN BÖLGE CEHENNEMİN İÇİDİR!

Naci Görür: cEn tehlikeli olan Avrupa yakası, Haliç’ten başlayıp Silivri’ye giden ve 10 km içindeki kuşak.”

✳AVCILAR VE ÇEVRESİNİN JEOLOJİK YAPISI ÇÜRÜK MALZEMEDEN..!
Deprem ve Hazırlık’ konulu panel: Prof. Görür’den İstanbul depremi açıklaması..!
  • Prof.Dr. Naci Görür:

“Marmara Denizi’nde kıyıdan 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın, 20 kilometre kuzey ve güney kesiminde çok büyük etkisi olacağını belirtmeliyim.. Haliç’ten Silivri’ye kadar olan bölgeyi ‘cehennemin içi’ olarak tanımlayabiliriz..

Olası İstanbul depreminde kırılması beklenen fayın çok yakında olması nedeniyle, depremi konuşmak için Avcılar’ın seçilmesi isabetli bir tercih..”

Avcılar ve çevresinin jeolojik yapısı çürük malzemeden..!
  • Prof.Dr. Naci Görür:

“1999 yılında Gölcük ve Düzce’de yaşanan depremlerin, İstanbul’a 70-80 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, Avcılar’da can ve mal kaybına yol açmasının tesadüf olamayacağını ifade etmeliyim..

Bu bölgenin jeolojik ve zemin yapısı deprem tehditlerini arttıracak düzeyde.. 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın 20 kilometre kuzey ve güneyini ‘cehennemin içi’ olarak tanımlıyorum..

Avrupa yakasında Silivri’ye kadar olan tüm bölge, tehdit altındadır. Avcılar ve Küçükçekmece, akarsu ve vadiler bakımından zengindir. Bunlar depremin etkisini en fazla arttıran yerler. Avcılar ve çevresi genç, killi, kalker kayalıklardan oluşan bir zemine sahip..

Halkın anlayacağı dilden söylersem, çürük malzemeden oluşan jeolojik yapısı var. Karada aktif faylar yok ancak, denizdeki hareket buradaki fayları da etkileyebilir..

7.2 büyüklüğündeki bir deprem, Küçükçekmece’den Büyükçekmece’ye kadar olan bölgede heyelanları harekete geçirebilir. Bölge zemini su jeolojisi bakımından zengin çökeleklerden oluşuyor. Bu olası depremde basıncı arttırır..” 

‘Afet bakanlığı kurulmalı’..!

  • Prof. Dr. Naci Görür:

“Bir deprem dalgasının hızla geçip gitmesi halinde az zarar verdiğini ancak, çürük olarak nitelendirilebilecek zeminlerde depremin yarattığı dalganın ve yıkıcı etkisinin çok uzun ve büyük olduğunu söyleyeyim..

7 büyüklüğünde bir depremin, 1 milyon 800 bin ton patlayıcı etkisi yarattığını ifade etmeliyim. .

Zemin sıvılaşması ayrı bir sorun..!
  • Prof. Görür:

“Marmara Denizi’nde 7 büyüklüğündeki her depremden sonra, tsunami görüldü.. Avrupa yakası Haliç’ten Silivri’ye kadar çok ciddi tehdit altında. Bütün bunların yanı sıra, altyapının ne kadar sağlam olduğu da önemli. Depremde su ve kanalizasyon, doğalgaz şebekeleri büyük zarar görecek, yangınlar çıkacak. Sadece bina odaklı dönüşüm yapmak yetmiyor. Afet Bakanlığı kurulmalı, ciddi bütçe ayrılmalı, yetişmiş kadrolarla depreme dirençli yapılar yaparak 10 yılda büyük yol alınabilir..”

NE OLMUŞTU?

✳İSTANBUL’DAKİ DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜN 7’NİN ÜZERİNDE OLMA OLASILIĞI YÜZDE 64..!
HALİÇ’TEN BAŞLAYIP SİLİVRİ’YE GİDEN KUŞAK ÇÜRÜK..! Depremi iki fay hattında bekliyoruz..!
  • Prof. Dr. Naci Görür:

“İstanbul’da 500 bin insanın hayatı tehlikede. En tehlikeli olan Avrupa Yakası Haliç’ten başlayıp Silivri’ye giden ve 10 km içindeki kuşak. Halk terimiyle buralar çürük..

İstanbul’daki depremin büyüklüğünün 7’nin üzerinde olma olasılığı yüzde 64 .”

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür olası İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu..!
  • Prof.Dr. Naci Görür:

“En tehlikeli olan Avrupa Yakası Haliç’ten başlayıp Silivri’ye giden ve 10 km içindeki kuşak. Jeolojik özellikler ve buradaki kayalar sert değil, yumuşak, kaygan, şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliğine sahip. Bunlar depremin riskini artırıyorlar. Halk terimiyle buralar çürük..

– Depremde bir fay kırılınca enerjisinin bir kısmını boşaltır. Enerjisini başka bir bölgeye gönderir. Biz burada dikkatli olun diyoruz.

– Özellikle halk ölçeğinde değil, yerel yönetimlerin risk altına girmiş bu alandaki hazırlık çalışması yapacaklarsa bir an önce yapsınlar. Zarar azaltıcı önlemler alınsın diye söylüyoruz.

✳BU KABUK BU ENERJİYİ KALDIRAMAZ..!
  • Prof.Dr. Naci Görür:

– ‘İstanbul büyük deprem bekliyor’ dedik. 99’dan sonra Marmara’nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz.

– 21 senedir 44 santimlik bir ciddi sorun var. 7 büyüklüğünde bir deprem beklesek buna karşılık gelen bir enerji bir milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk.

7’NİN ÜZERİNDE DEPREM İHTİMALİ YÜZDE 64..!
  • Prof.Dr. Naci Görür:

– 2000’de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş.Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99’dan sonra İstanbul’da 7’nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64’dür.

✳DEVLET BİZE TEK KURUŞ YARDIM ETMEDİ..!
  • Prof.Dr. Naci Görür:

– Anadolu yakasından Avrupa yakasına kadar sahil kısımlarında zemin çalışmaları, tehlike ve deprem haritaları üretildi. Nerelerde can ve mal kaybı, yangın gibi riskler ölçüldü. Bunlar olmasaydı biz bugün İstanbul’un hasarını çok doğru dillendiremezdik.

– Devlet ve belediyelerde bağımsız olarak İstanbul Teknik Üniversitesi olarak çalışmalar yaptık. Marmara Denizi hiç bilinmeyen bir deniz iken biz çeşitli ülkelerin uzmanları ve NATO’nun desteği ile biz İstanbul depreminin tehlikelerini araştırdık.

– Devlet bize tek kuruş yardım etmedi. Deprem hakkında ne biliniyorsa bizim yaptığımız araştırmalar sayesinde ortaya çıktı.

500 BİN İNSANIN HAYATI TEHLİKEDE..!
  • Prof.Dr. Naci Görür:

– Şu an yapılan çalışmalar can kaybını azaltmaz. Ne kadar bina, o kadar can kaybı. İstanbul’da 500 bin insanın hayatı tehlikede.

– En tehlikeli olan Avrupa yakası, Haliç’ten başlayıp Silivri’ye giden ve 10 km içindeki kuşak. Jeolojik özellikler ve buradaki kayalar sert değil, yumuşak, kaygan, şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliğine sahip. Bunlar depremin riskini artırıyorlar. Halk terimiyle buralar “çürük”.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: