GÜNDEM

‘Kayıp silahlar’ gerçeği: Sedat Peker’in iddiası doğrulandı

.

✳BU ÜLKEDE AKP İSTANBUL GENÇLİK KOLLARINA BİRİLERİ SİLAH DAĞITMIŞSA BU SADECE İÇİŞLERİ BAKANI’NIN BİLGİSİ DAHİLİNDE OLACAK İŞ DEĞİL..!

“Selim Temurci, Sedat Peker’in ‘kayıp silahlar’ iddiasını doğruladı..!”

15 Temmuz darbe girişimi sürecinde AKP İstanbul İl Başkanı olan Selim Temurci, suç örgütü lideri Sedat Peker’in “Envantere kayıtlı olmayan silahlar dağıtıldı” iddiasını doğruladı..

  • Selim Temurci:

“Maalesef üzülerek ifade ediyorum o dönem adeta arka kapıdan dolaşılarak bizim bilgimiz haricinde bazı operasyonlar yapılmış olduğunu öğrendik” dedi.

“Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin en çok tartışılan konulardan ‘kayıp silahlar’la ilgili konuştu..!”  

O dönem AKP İstanbul İl Başkanlığı görevinde olan Temurci, konuya dair açıklamalarda bulundu..

  • Selim Temurci:

“15 Temmuz ile ilgili peşimi bırakmayan bazı olaylar var.. Sedat Peker’in 15 Temmuz’da AKP Gençlik Kolları’na dağıtıldığını öne sürdüğü silahlar..

Maalesef üzülerek ifade ediyorum o dönem adeta arka kapıdan dolaşılarak bizim bilgimiz haricinde bazı operasyonlar yapılmış olduğunu öğrendik..” 

“BAZI OPERASYONLAR YAPILMIŞ..!”
  • Selim Temurci:

“Sedat Peker’in kaçak silahlarla ilgili yaptığı bir açıklama oldu. Ben o dönem AKP İstanbul il başkanıydım. Bu teslimatın yapıldığı tarihten bahsediyorum. Ben orada iki gün bekledim. Dönemin ülkenin başbakanı ve partinin genel başkanı Binali Yıldırım’dan bir açıklama bekledim. AKP yetkililerinden bir açıklama bekledim. O dönemde İstanbul il başkanı olduğum için neden sesimin çıkmadığına dair birçok televizyoncu arkadaşımız bizi açıklama yapmaya davet etti. Biz de bu ekranlardan şunu söyledik. Bu meselenin yargı tarafından incelenmesi lazım. Eğer bir silah teslimatı söz konusuysa, bununla ilgili olarak yargıyı göreve çağırdım ve şunu söyledim. Eğer bu ülkede AKPa İstanbul Gençlik Kollarına birileri silah dağıtmışsa bu sadece İçişleri Bakanı’nın bilgisi dahilinde olacak iş değil. Bazı kişilerin isimlerinden bahsettim. Ve maalesef üzülerek ifade ediyorum o dönem adeta arka kapıdan dolaşılarak bizim bilgimiz haricinde bazı operasyonlar yapılmış olduğunu öğrendik.”

✳CHP’li MEHMET TÜM’DEN, ‘KAYIP SİLAH’ AÇIKLAMASI..!

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, 15Temmuz darbe girişimi sonrasında kayıtdışı silahların dağıtılmaya devam ettiği iddiası hakkında konuşan CHP’li Mehmet Tüm şunları söyledi..

  • Mehmet Tüm:

“Türkiye’de 2014’te 14 bin silah kayıpken, bu sayı 15Temmuz darbe girişiminin ardından tam 7,5 kat artmış ve 107 bine ulaşmıştır.”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, geçen hafta yaptığı paylaşımlarında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15Temmuz darbe girişiminin ardından devlet envanterinde kayıtlı bulunmayan bir kasa silahı, AKP Gençlik Kolları’na ait bir araçla sivillere dağıttığını iddiaederek Soylu’yu hedef göstermişti..

Peker’in 15Temmuz’da birtakım sivil milislere dağıtılan silahlarla ilgili açıklamasının yabana atılmaması gerektiğini belirten CHP’li Mehmet Tüm, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şunları söyledi..

  • Mehmet Tüm:

“Ben, bu konuyu milletvekili olduğum dönemde defalarca gündeme getirdim, araştırdım, tüm resmi mercilere başvurdum.” 

“ACİLEN SORUŞTURULMASI GEREK..!”
  • Mehmet Tüm:

“Türkiye’de 2014’te 14bin silah kayıpken, bu sayı 15Temmuz darbe girişiminin tam 7,5 kat arttığını ve 107 bine ulaştığı..

Bu korkunç artış, dünyanın neresine giderseniz gidin, acilen soruşturulması gereken bir konudur. Peki bizde bu konu araştırıldı mı: Hayır!”

Tüm’ün açıklamaları şu şekilde..!”
  • Mehmet Tüm:

1) Sedat Peker’in 15Temmuz’da birtakım sivil milislere dağıtılan silahlarla ilgili açıklamasını yabana atmayın.. Ben, bu konuyu milletvekili olduğum dönemde defalarca gündeme getirdim, araştırdım, tüm resmi mercilere başvurdum..

2) Türkiye’de 2014’te 14bin silah kayıpken, bu sayı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tam 7,5 kat artmış ve 107 bine ulaşmıştır.. Bu korkunç artış, dünyanın neresine giderseniz gidin, acilen soruşturulması gereken bir konudur.. Peki bizde bu konu araştırıldı mı: Hayır!

3) İçişleri Bakanlığına defalarca sormama rağmen, üstü kapalı ve geçiştirici yanıtlar verildi. 15 Temmuz’da dağıtıllan bu silahlarla ne yazık ki onlarca cinayet işlendi. Sedat Peker’in anlattıklarına bakınca o gün dile getirdiğimiz iddiaların doğruluğu da teyit edilmiş oluyor..

4) Burada muhalefete büyük görev düşüyor. En başta bu kayıp silahların akibeti araştırılmalı, acilen Meclis’te bir komisyon kurulmalı ve Cumhuriyet savcıları harekete geçmelidir. Silahlanmaya karşı toplumsal farkındalık da artırılmalı ve bu yönde çalışmalar yapılmalıdır

5) Bu konuyu araştırmaya devam edeceğiz. Sedat Peker’in bu iddiaları araştırılmazsa gelecek açısından çok büyük felaketler yaşanabilir. Acil önlem şart!

✳KAYIP SİLAHLAR BİLMECESİ..!
Sedat Peker’in 15Temmuz sonrası İstanbul’da silah dağıtıldığına yönelik iddiaları yeniden kayıp silahları gündeme taşıdı..!”

İddialara yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü, “Soruşturmada bize düşen görev yok” dedi..

default

Organize suç örgütü firarisi SedatPeker’in 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İstanbul’da bir kasa kalaşnikof silah dağıtıldığı iddiası tartışma yarattı..

Peker’in iddiasına göre, Ağustos 2016’da İstanbul Esenyurt’tan yola çıkan silahları getiren araçta AKP Gençlik Kolları Başkanı Abdülsebur Soğanlı ile 15 Temmuz gazisi ve İçişleri Bakanlığı mensubu Ahmet Onay da vardı. Bu silahların devletin envanterine kayıtlı olmadığını belirten Peker, silahların İstanbul Balat’ta şu an AKP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olan Osman Tomakin’e teslim edildiğini savundu.

“Emniyet savcılığı işaret etti..!”

Peker’in iddiaları, bir kez daha gözleri 15Temmuz darbe girişiminin ardından dağıtıldığı iddia edilen silahlara çevirdi..

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden üst düzey bir yetkili, Peker’in iddialarında yer verdiği silahlarla ilgili soruşturma boyutunda kendilerine düşen bir görev olmadığını savundu. Ancak tespit etmeleri halinde el koymaya yetkilerinin olduğunu söyleyen yetkili, savcılığı işaret etti.

“Savcılık sessiz..!”

Savcılıktan ise konuya ilişkin herhangi bir soruşturma başlatıldığına yönelik açıklama yapılmazken, buna ilişkin telefonlara da yanıt verilmedi.. Peker’in iddialarının odağındaki İçişleri Bakanı SüleymanSoylu da şimdiye kadar sessiz kalmayı tercih etti..

Sedat Peker’in iddiaları karşısında İçişleri Bakanı SüleymanSoylu sessiz kalmayı tercih etti..

“Kayıp silahla işlenen cinayet..!”

Kayıp silahlar olayı, ilk kez Ankara’da işlenen bir cinayetle gün yüzüne çıkmıştı. Darbe girişiminden 15gün sonra Mustafa Maraş adlı kişi, Ankara’nın Çubuk ilçesinde MP-5 silahla bir kişiyi öldürdü, bir kişiyi ise yaraladı..

Sanık Maraş mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı..

Bu olay, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında polisler tarafından halka silah dağıtıldığını ortaya koydu.. Ancak 15Temmuz darbe girişimi sırasında kaç kişiye ne kadar silah ve mühimmat dağıtıldığı konusu araştırılmadı..

“Silahları mahkeme sordu..!”

15Temmuz darbe girişimi sırasında oluşan zararların darbe sanığı 661 kişiden tahsili amacıyla Ankara’da açılan davada da kayıp silahlar konusu gündeme geldi..

Ankara 15. AsliyeHukuk Mahkemesi, emniyetin zararlarının tespiti için bilirkişi heyeti görevlendirdi. Rapor hazırlayan bilirkişiler, üçü G-3 piyade tüfeği, sekizi Kalaşnikof olmak üzere 16silahın darbe gecesi kaybolduğunu bildirdi. Mahkemenin son duruşmada bu silahların kayıtlarını istemesine karşın Emniyet halen yanıt göndermedi..

“CHP’li Tüm: 106 bin silah kayıp..!”

Kayıp silahlar konusunu 2018’de gündeme taşıyan dönemin CHPMilletvekili MehmetTüm, 2014 yılında kayıp veya çalınan silah sayısı 14bin 600 iken, bu sayının darbeden sonra 106bini geçtiğini açıklamıştı..

İçişleri Bakanlığı da 2018yılında konuya yönelik verdiği yanıtta, 2017Yılı İdare Faaliyet Raporu’na göre 106 bin 740 kayıp silah olduğunu ve bu rakamın 1944 ile 2017 yılları arasını kapsadığını belirtmişti.

Peker’in açıklamalarının ardından konuşan Mehmet Tüm: “Biz bu kaçak silahlarla ilgili Meclis’te çok ciddi çaba sarf ettik. Bu kapsamda iki tane araştırma önergesi verdim, üç tane soru önergesi verdim. Defalarca İçişleri Bakanlığı’na bu silahların kimlere dağıtıldığını sormuştuk, ancak ne yazık ki İçişleri Bakanlığı’ndan bir yanıt alamadık.”

“Bunun hesabını vermek zorundalar..!”

Ankara’da emniyetin silahıyla işlenen cinayet olayına işaret eden Tüm:

“Sonra anladık ki bu silahlar o akşam birçok insana dağıtılmış ve bu silahların halen nerede olduğu belli değil. İnanıyorum ki o silahlarla birçok cinayet de işlenmiştir” iddiasında bulundu.

CHP’li vekil Tüm, bu silahların peşini bırakmayacaklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Sedat Peker’in açıklaması gösteriyor ki bu silahları kendi yandaşlarına dağıtmışlar. Diyor ki AKP Gençlik Kolları Başkanı Osman Tomakin’e bu silahlar teslim edildi. O nedenle bunların hesabını vermek zorundalar. Çünkü bu silahlarla Türkiye’nin her yerinde cinayetler işleniyor. Devletin görevi bunları açık şeffaf olarak ortaya koymaktır.”

“Silahlanma tehlikeli boyutlarda..!”

Tüm, Türkiye’de bireysel silahlanmanın tehlikeli boyutlara ulaştığını kaydetti..

25milyonun üzerinde kaçak silah bulunduğunu öne süren Tüm, “O nedenle bir an önce önlem alınmalıdır” çağrısında bulundu.

Türkiye’de iktidara yakın bir kesimin silahlandığı iddiaları daha önce de gündeme geldi. 2020’de  Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” isimli programa katılan Sevda Noyan’ın sözleri endişeye yol açmıştı. Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” demişti. Savcılık, Noyan hakkında şikâyet üzerine “halk arasında korku ve panik yaratmak aracıyla tehdit” suçundan 6 yıl hapis istemiyle dava açmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe //Alican Uludağ

SEDAT PEKER’İN ‘KAYIP SİLAHLAR’ İDDİASI..!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç:

“Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kayıp silahlarla ilgili iddiaları CHP’li vekiller tarafından defalarca Meclis gündemine getirildi.. Kayıp silahlarla ilgili mahkeme tutanakları var.”

15 Temmuz sonrasında kayıt dışı silahların dağıtılmaya devam ettiği ve envantere kayıtlı olduğu iddiasında bulunan Organize suç örgütü lideri SedatPeker, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu suçladı..

 Peker’in, ‘SüleymanSoylu 15 Temmuz’dan sonra silah dağıttı’ iddiasında ismini verdiği Ahmet Onay ise adresi doğruladı ve “Adı geçen kişilerle kilise yakınlarına gittim. Ne alıp verdiklerini görmedim” açıklaması yaptı.

PEKER’İN BUGÜNE KADAR SÖYLEDİKLERİ DOĞRU ÇIKTI..!”
  • CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç:

“Şüphesiz ki bir suç örgütünün lideri bir takım iddialarda bulunuyor. Bir suç örgütü liderinin söylediklerini ‘kesinlikle doğrudur’ diye ele almak yanlış olur ama bugüne kadar söylediği pekçok şey doğru çıkınca, bu iddianın doğruluğunu da ister istemez düşünüyoruz.. Kendisi söylüyor, ardından başka tanıklar çıkıyor ama başka bir gerçek var.. Bu suç örgütü lideri söylemeden önce zaten Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri bu iddiaları dile getirmişti..” 

“KAYIT DIŞI SİLAH DAĞITILDI MI..?

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, 23 Ocak 2019 tarihinde TBMM’ye bir soru önergesi vermiş. Diyor ki;

‘Bazı silahların kayıt dışı bir şekilde 15 Temmuz gecesi ve sonrası vatandaşlara dağıtıldığı yönünde iddialar var. ‘Bunlar doğru mudur?’ diye İçişleri Bakanı SüleymanSoylu’ya soruyor.

Soylu da cevap veriyor: ‘Bu mümkün değil. Emniyetin kayıtlarında hangi tür silahın var olduğu mevcuttur’ diyor. Yani cevapta geçiştirmiştir Soylu. 

“SİLAHI ANKARA EMNİYETİ’NİN ÖNÜNDEN ALDIM’ İFADESİ..!”

2017’de Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir traktör kavgası yaşanıyor. Trafikte giderken bir traktör nedeniyle kavga yaşanıyor. Birisi çekiyor diğerini vuruyor, öldürüyor. Sonra ifadeler alınıyor..

Vurup öldüren şahıs:

‘Ben bu silahı 15Temmuz gecesi Ankara Emniyeti’nin önünden aldım’ diyor. Kayıtlara böyle geçiyor, ifade böyle veriliyor. O döneme hem gazete haberleri var hem de konuya ilişkin mahkeme tutanakları var.. 

TBMM’DE SORDU: BU SİLAHLAR NEREDE..!?

Gamze Taşçıer de bu ifade üzerine bu silahların peşine düşüyor. Daha önce CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, aynı soruları sormuş, rakamlar vermiş ve TBMM’ye sunduğu soru önergesiyle ‘Bu silahlar nerede?’ demiş. Zaten kayıp silahlarla iddialar vardı konuşuluyordu. Zaman zaman TBMM’nin ve kamuoyunun gündemine geliyordu. 

DEVLET KAÇAK SİLAH VERİR Mİ VATANDAŞINA..!?
  • Suç örgütü lideri yaptığı açıklamada:

‘Bu silahlar su tarihte, şurada, filanca şahıs tarafından filanca şahsa teslim edildi’ diyor. Bunlar çok ciddi iddialar. Bu iddiaların mutlaka araştırılması gerekiyor. Bu silahların peşine devletin düşmesi gerekiyor. Devlette kaçak silah olur mu? Devlet kaçak silah verir mi vatandaşına? Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir şey var? 

“KOMİSYON KURALIM..!”

Benim sorumluluk anlayışım gereği yanlış olur, ‘Ben peşinen bu doğrudur’ demiyorum. Ama bir iddia var. Bu iddiaları gelin hep birlikte araştıralım. Nasıl araştıracağız? TBMM bir komisyon kuracağız. İster araştırma, ister soruşturma bir komisyon kurulması gerekiyor. Bu iddia ve diğer iddialar; siyaset, hükümet, mafya… Bu iddiaların tamamı araştırılıp, tıpkı geçmişteki Susurluk Komisyonu’nda olduğu gibi şeffaflıkla ortaya çıkarılması gerekiyor. Eğer sayın Soylu ve hükümet kendine güveniyorsa, ‘Biz böyle işler yapmadık’ diyorsa, hemen gelsinler komisyonu kuralım. Kendileri versinler önergeyi. Biz daha önce verdik reddettiler. Neden korkuyorlar? Niye çekiniyorlar? Çok ciddi iddialardır; bu iddialar demokrasiyi yaralar, zedeler. Bu iddiaların milyonda biri doğruysa çok vahim.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top