SIYASET

Adalet Partisi: Çalınan iktidarımızı geri almak için üçüncü İttifak çalışmamız devam ediyor

.

✳ADALET PARTİSİ GENEL BAŞKANI VECDET ÖZ, ÜÇÜNCÜ İTTİFAKLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR BAŞLADI..!
“Adalet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Vecdet Öz, partisine ve kendisine gelen tehditlerle ilgili konuştu..!”
 • Vecdet Öz:

“Çalınan iktidarımızı geri almaya geliyoruz..”

MEYDANA ÇIKARSAK SÖYLEYECEĞİ SÖZ KALMAZ..!”
 • Vecdet Öz:

“Tehditlerin genellikle sosyal medyadan geliyor.. Ağır ithamların ve sinkaflı cümleler bana yöneltiliyor.. AKP’nin korkulu rüyası merkez sağda başka bir siyasi oluşum.. Biz meydana çıkarsak bunların söyleyeceği söz kalmaz. Biz merkez sağ gelenekten geliyoruz. Bizleri sindiremediler. Merkez sağın Atatürkçü partisiyiz. Korkulu rüyaları biziz. İstedikleri kadar kavga etsinler..” 

“KORUMASIZ DOLAŞMA..!”
 • Vecdet Öz:

“Gelen mesajların içeriği.. Ayağını denk al, dışarıda korumasız dolaşma gibi yazılar..

Ne mafyayla ne de şantajla işimiz olmaz..Bu Tansu Çiller meselesini kapatmak istiyorum çünkü hayır cevabını verdik. Bizim partimiz satılık değil..”

✳ÜÇÜNCÜ İTTİFAKLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR BAŞLADI..!
 • Vecdet Öz:

“Merkez sağda bir ittifakın içine girdik.. 3. ittifak kurulacak. Çalınan iktidarımızı geri almaya geliyoruz. Söke söke alacağız. 3. ittifakla ilgili çalışmalar başladı, önümüzdeki günlerde bu sürpriz ortaya çıkacak. Sıkı dursunlar..” 

✳ADALET PARTİSİ LİDERİ VECDET ÖZ: TANSU ÇİLLER’İN CANININ ÇEKTİĞİ KESİN
✳”TANSU ÇİLLER’İN, ‘PARTİYİ DEVRET’ ÖNERİSİNİ REDDEDEN ADALET PARTİSİ GENEL BAŞKANI VECDET ÖZ: “MHP’DEN, AKP’DEN GENEL BAŞKANLIĞI BIRAKMAM İÇİN TEHDİTLER GELİYOR” ..!”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapılacak ilk seçimlerde katılma yeterliliğine sahip olan partiler arasında genel başkanlığını Dr. Vecdet Öz’ün yürüttüğü Adalet Partisi (AP) de yer aldı..!

Örgütlenme çalışmalarına hız veren Adalet Partisi, bu hafta içerisinde yeni bir genel merkeze de taşınacak. Geçtiğimiz aylarda eski başbakanlardan Tansu Çiller’in kendisini arayarak partiyi devretmesini talep ettiğini  açıklayan AP Genel Başkanı Öz, bu teklifi reddetmesinin ardından AK Parti ve MHP’li isimlerden, “Bırakın bu işi, vazgeçin” diye tehdit telefonları aldığını söyledi.

✳SEÇİME GİRERKEN 81 İLDE OLACAĞIZ..!

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile ittifak çerçevesinde görüşme gerçekleştirdiklerini, Erdoğan’ın karşısındaki adaya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek verebileceklerini söyleyen Öz’ün sorularımıza yanıtları şöyle oldu..

Adalet Partisi seçime girme yeterliliğini elde etti. 41 ilde örgütlenme süreci nasıl gelişti?

 • Adalet Partisi lideri Vecdet Öz:

“Seçim yeterliliğini almak için 41 vilayette ve o vilayetlerin üçte biri ilçesinde teşkilatlarınızı kurup tabelalarınızı asmanız gerekiyor. İlçe ve il kongrelerinizi de yapmanız lazım..

Biz yeterliliği alırken 48 vilayette tüm il ve ilçelerde teşkilatımız kuruldu. Toplam 73 vilayete ofis açtık. Onların da kongreleri tamamlanıyor..

Türkiye genelinde 73 ilde varız, 8 vilayetimiz de birkaç ayda tamamlanacak. Seçime girerken 81 ilde ve bütün ilçelerde olacağız. Bu bir parti için çok zor bir şey..”

“ÜYE SAYIMIZ YÜZ BİNİN ÜZERİNE ÇIKACAK..!”

Bu hafta içerisinde Ankara Sıhhiye’de bulunan genel merkez binanızı da daha büyük bir yere taşıyacaksınız değil mi?

 • Vecdet Öz:

“Mevcut genel merkezimiz Kızılay’a yakın. Biraz daha geniş alana ihtiyacımız var. TRT Genel Müdürlüğü’nün yanında, Oran’da daha merkezi bir yerde, müstakil, bahçe içerisinde büyük bir yapıyı kiraladık.. Restore ettik.. Genel merkezimizi oraya taşıyacağız.. İlk amacımız teşkilatlarımızı tamamlamaktı, sonra genel merkez sonra da üyelerimiz. Birkaç ay içerisinde üye sayımız da yüz binin üzerine çıkacak. Bunlar zorlu çalışmalar..”

✳BÜTÇEYİ İMECE USULÜ TOPLUYORUZ..!

Bu ‘zorlu’ çalışmalar ciddi bir maliyeti de beraberinde getiriyordur diye tahmin ediyoruz. Hazineden yardım alan bir parti değilsiniz. Bu maliyetleri nasıl karşılıyorsunuz?

 • Vecdet Öz:

“Seçim kanunu çok yanlış bir kanun ve demokrasi üzerinde baskı kurmuş. Bu partiler devletin, şahısların değil. Seçime girme yeterliliği kazanmış partilerin tamamına devlet destek vermeli.. Aksi takdirde demokrasinin çarkları dönmez..

Biz bu bütçeyi imece usulü kendi aramızda topluyoruz. Tabii ki çok yeterli olmuyor ama bu bir inanç meselesidir. Adalet Partisi eski olduğu için karşılığı var..

Sanayicisi, iş insanlarıyla imece usulü bütçemiz oluşuyor. Seçim kanununda bağış sınırı var, çok sayıda kişiden az bağış alarak partiler ayakta kalıyor..

Vatan için harcanan parayı ibadet olarak görüyoruz. 2015’te kurulduk. Duayenimiz, partimizin himayesi Süleyman Demirel’in kontrolündeydi. Onun öğütleriyle bu günlere geldik. Demirel, ‘Yavaş yavaş gidin’ demişti..”

“BİR İNSANIN BU KADAR BECERİKSİZ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL..!”

Bugün siz hangi sorunları tespit ederek siyasi adım atma gerekliliği görüyorsunuz? Türkiye’de tespit ettiğiniz sorunlar neler?

 • Vecdet Öz:

“Bugün Türkiye’de planlama yok. Devlet Planlama Teşkilatı eskiden bütün bakanlıkların beş yıllık planını yapardı. Bu kurumlar özerk çalışırdı. Cumhurbaşkanı da ağabey, ombudsman konumundaydı..

Bugün en büyük felaket, plansız programsız, günübirlik politikalarla devleti idame etmek. Bu tahribata neden oluyor. Ya beceriksizler ya da kasıtlı yapıyorlar..

Bir insanın bu kadar beceriksiz olması mümkün değil. Dolayısıyla ben burada kasıt arıyorum ve bu suçtur. Ortak sorunlara, vatandaşı severek, barış ve kardeşlik içerisinde sahip çıkmazsan bu tren yolda giderken devrilir. Treni raydan çıkardılar, devirdiler..”

“DEMİREL HAYATTA OLSA YAŞANANLARA İTİRAZ EDERDİ..!”

Süleyman Demirel’in öğretilerinden yola çıkarak çalışmalarınızı yaptığınızı söylediniz. Demirel bugün hayatta olsaydı, Türkiye’de yaşananlara itiraz eden bir yerde olur muydu?

 • Vecdet Öz:

“Kesinlikle. Süleyman Demirel Bey hayatta olsa Türkiye’de yaşananların tamamına itiraz ederdi. Köprüler, otoyollar, hastaneler yapıyorlar, çok güzel, biz bunu reddedemeyiz. Ama yapılış şekli yanlış. İçinde nifak var, kötülük var, rüşvet var. İçinde rant var. Türkiye’yi bir asır borçlandırıyorlar..

Biz böyle yapmazdık. Bizim yaptığımız Boğaziçi Köprüsü’nden neredeyse bedava geçiyoruz. Devlet milleti soymak için kurulmaz, hizmet için kurulur. Otoyollarda ne kadar ödeyeceğimizi bile bilmiyoruz. Kuş tuzaklarıyla dolu bir ülke yarattılar. Milletin üzerinden geçinen devlet anlayışı olmaz. Süleyman Demirel de bugün bunları düşünürdü..”

✳TANSU ÇİLLER’İN TEKLİFİ: ETİK DEĞİL..!

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in size, “Ben ablan olarak partinin başına geçeyim sen de ikinci adam ol” dediğini açıklamıştınız. Bu teklifi kabul etmemiştiniz. Sonrasında bir gelişme yaşandı mı? Tekrar konuştunuz mu?

 • Vecdet Öz:

“Asla. Yaşanamaz. Biz ciddi, net insanlarız. Bize saçma sapan teklifler yapılırsa nezaketen çay içeriz, masadan kalkarken de nezaket ölçüsü içerisinde diplomatik cevabımızı veririz. Bir daha bizden bunu talep edemezler..

Siz yeni bir iş yeri kurmuşsunuz, pırıl pırıl bir market ve çalışıyor. “Gel sen kurduğun fiyata bize bunu devret” diye biri gelip soruyor.. Etik değildir..

Tansu Hanımefendi bizim başbakanlığımızı yapmış bir dostumuz. Bu teklif hoş bir teklif değil. Siz, “Canım sıkıldı bırakıyorum siyaseti, iç geçiriyorum şimdi de canım çekti siyaset yapayım” diyemezsiniz. Siyaset böyle bir şey değil. Emek verenlerin hakkını bir kalemde silip atamazsınız..”

✳TANSU ÇİLLER’İN CANININ ÇEKTİĞİ KESİN..!

Tansu Çiller, sizin ifadenizle “canı çektiği” için mi siyasete dönmek istedi yoksa arkasında başka bir amaç var mıydı?

 • Vecdet Öz:

“Canının çekmesinin sebebi çok önemli. Kendi ruh dünyasında kendi ilişkileriyle ilgili.. Canının çektiği kesin.. Niye çekti? Duygusal olarak mı zorundalıktan mı çekti bilemiyorum..

Adalet ve Kalkınma Partisi’yle, Cumhur İttifakı’yla Tansu Hanım’ın bir diyaloğu var. Yenikapı Mitingleri de göz önüne alınırsa. Gönül gezdirerek siyasetin yanı sıra bu işin içinde başka işler olduğunu düşünüyorum. Bu kendi varsayımımız..”

✳BU İŞLERİ BIRAKIN’ DİYE TEHDİT GELİYOR..!

Tansu Çiller’in teklifini reddetmenizin ardından size “Adalet Partisi Genel Başkanlığı’nı bırak” diye örtük bir tehdit telefonu geldi mi? Ne diyorlar?

 • Vecdet Öz:

“AKP kanadından sürekli geliyor. ‘Bırakın bu işi, vazgeçin’ diye geliyor.. ‘Bu işlerle uğraşmayın, bırakın’ diye tehditler geliyor. Sanal ortamda yazıyorlar, telefonumuza mesaj atıyorlar. Bunlardan bir çekincemiz, korkumuz yok. Biz kimseden korkmayız..”

Yani AKP’liler sizin genel başkanlığı bırakmanızı istiyorlar?

 • Vecdet Öz:

“MHP’den de AKP’den de bu tarz, genel başkanlığı bırakmam için tehditler geliyor..”

Peki bu tehditlerin ardından suç duyurusu gibi hukuki adım atmayı düşündünüz mü?

 • Vecdet Öz:

“Asla öyle bir şey yapmayız. Biz korkmayız. Gelsinler yapsınlar ne yapacaklarsa. Biz Atatürkçü cumhuriyetçi, vatansever insanlarız. Korkarak siyaset yapılmaz..”

“ÜMİT ÖZDAĞ BEY İLE GÖRÜŞTÜK..!”

Seçime girme yeterliliğini parti olarak aldınız. Herhangi bir ittifak içerisinde yer alacak mısınız?

 • Vecdet Öz:

“Bizim bazı kırmızı çizgilerimiz var. Bizim derken cumhuriyetin kırmızı çizgileri. Cumhuriyetin kuruluş felsefesi, Kurtuluş Savaşı’nın yapılma meselesine ters düşeceklerle biraraya gelmeyiz. Terör örgütlerine taviz veren hiçbir parti ile yan yana gelmeyiz. Makam için değil vatan için uğraşan bir parti eksikliği var Türkiye’de. Bizim gibi düşünenlerle biraraya gelebiliriz. Ama bakıyorum, konuştuğum zaman bunun böyle olmadığını görüyorum..”

Bu kırmızı çizgilerinize uyan partiler hangileri?

 • Vecdet Öz:

“En son Ümit Özdağ Bey (Zafer Partisi Genel Başkanı) ile görüştük. Ümit Özdağ Bey’in çizgisi bize çok yakın. Atatürk milliyetçiliği çizgisinde. Tabii ki bunu eylemsel olarak da görmek lazım.. Yürürken göreceğiz. Uygun olduğumuzda mutabıkız bu konuda. Burada üslubumuz biraz farklı. Biz daha bağırmayan, istişare eden bir siyasetiz. Siyasi kültürlerimiz farklı ama uzlaşarak ortak hareket edebileceğimizi düşünüyorum..”

İttifaka açıksınız yani?

 • Vecdet Öz:

“Açığız. İki kişilik ittifak da olabilir. Üç kişilik de olabilir. Partiler arıyorlar, biz de arıyoruz. İstişarede fayda var..”

✳CUMHUR İTTİFAKI’NIN CUMHURBAŞKANI ADAYI EN KÖTÜ ADAY..!

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, son yaptığı açıklamalarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini ısrarla dile getirmişti. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?

 • Vecdet Öz:

“Her partinin kendi içerisindeki şahıslara saygılı olmak lazım. Onlar bir parti protokolü içerisinde belediye başkanı olmuşlar, seçilmişler. Onun kararını partinin genel başkanı ve idari kurul verir.  Tabii ki Mansur Bey’in de fikrini almak lazım. Mansur Bey’i iyi tanırım, beyefendi, düzgündür. Gönül tabii ki arzu eder ama buna CHP karar vermelidir. Biz bunu dışarıdan söylersek etik olmayabilir. Ağzımızdan kaçabilir, o da teşekkür eder..”

Millet İttifakı kanadından cumhurbaşkanı adaylığı için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi öne çıkıyor. İkinci tura Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun kalması senaryosunda kime destek verirsiniz?

 • Vecdet Öz:

“Erdoğan’ın karşısında kim varsa tercihimiz o olacaktır. Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı en kötü aday. 20 yıldır yaşadıklarımızı Türkiye Cumhuriyeti’nin bir daha yaşamasını istemiyorum..

AKP’nin, MHP’nin içerisinde elbette sevdiğim insanlar var. Ama bu sistem devam ederse totaliter rejim Allah korusun gelebilir. Hiç bilinmez, küçük partisi büyük partisi yok. Millet bakarsınız ilk seçimde öyle bir sürpriz yapar ki küçük denilen parti bir gecede dev bir parti olabilir. Hiç kimse kendini Hint kumaşı sanmasın, toplum gelir vurur makası..”

Duvar//Serkan Alan

✳TANSU ÇİLLER YENİDEN SAHNEDE: SİYASETE DÖNECEK Mİ..!?
“Eski Başbakan Tansu Çiller, uzun süredir siyasete döneceği iddialarıyla gündeme geliyor..!”

Cumhur İttifakı’na destek vereceği ya da yeni parti kuracağı öne sürülen Tansu Çiller, hakkındaki iddialara ve Türkiye’deki siyasi gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu..

Türkiye Cumhuriyeti’nin 22. Başbakanı Tansu Çiller, son dönemde Millet İttifakı’na yönelik eleştirileri ve Cumhur İttifakı’na yakın açıklamalarıyla gündeme geliyor..

Çiller, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in siyasi pozisyonundan rahatsız olduğu ve merkez sağda yer alan parti liderleriyle görüşmeye çalıştığına ilişkin iddialarla ilgili olarak konuştu..

Çiller, İstanbul’da yaşadığı yalısında yapılan söyleşide, siyasete döneceğine dair ortaya atılan iddialara yanıt verdi, siyasi gündeme ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu..

✳5 NİSAN KARARLARI HAKKINDA KONUŞTU: PTT’NİN T’SİNİ SATMAK İSTEDİK..!

1994 yılında Tansu Çiller başkanlığındaki DYP-SHP hükümeti, faiz oranlarını düşürmek amacıyla piyasaya yüksek miktarda para sürmüştü..

Ancak yüksek likidite, faizi düşürmek yerine, dövize hücuma neden olmuştu. Özellikle 5 Nisan Kararları konusunda kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt vermek isteyen Çiller, bu eleştirilerde yanlış tavır alındığını söyledi..

5 Nisan Kararları ile ilgili söylenen olumsuz eleştirilere yanıt vermek isteyen Çiller şunları söyledi..

 • Tansu Çiller:

”Şöyle bir kanı var: Tansu Çiller, ekonomi profesörüydü, üstelik Boğaziçi Üniversitesi’ndendi ama ekonomiyi mahvetti çıktı gitti. Bu kadar büyük bir haksızlık olamaz..

Benim 5 Nisan Kararları’nı uygulamamdan sonra… 1995 yılında Başbakan Tansu Çiller, yüzde 8 büyüme..

Nerede 2-3-4-5, nerede yüzde 8 büyüme? Ben bütün bunları yaptım ama hangi şartlarda yaptım? Koalisyonlarla, terör mücadelesiyle…

1995’te Türkiye’yi rekabete açtık. PTT’nin T’sini satmak istedik, sattırmadılar..”

“GENÇLERE MESAJ: GİTMEYİN ORALARA..!”

Hiçbir zaman Avrupa Birliği ‘tutkusundan vazgeçmediğini’ söyleyen Tansu Çiller, ‘bıraktığı Türkiye’nin’ gıdada kendi kendine yeten bir ülke olduğunu söyledi..

Türkiye’nin savunma sanayiinde ‘başı çekmeye başladığını’ anlatan Çiller, ‘Z kuşağı’nın yurtdışında yaşama talebine ilişkin, “İnsan toprağını, suyunu, güneşini özlüyor. Gitmeyin oralara” ifadelerini kullandı..

✳TÜRKİYE PARÇALANMA SİNYALİ VERİYOR..!

Siyasetteki parçalanmanın çözümünün merkez sağda olduğunu iddia eden Çiller, merkez sağın büyük bir gelenek ve manifesto olduğunu söyledi..

Türkiye’nin ciddi bir parçalanma sinyali verdiğini ve bu parçalanmayı yenmenin yegâne yolunun merkez sağ olduğunu ileri süren Çiller şunları söyledi..

 • Tansu Çiller:

”Merkez sağı mutlaka tekrar bulmalıyız. Çünkü merkez sağ her tarafı birlikte toparlayan bir kurumdu, bir çimento gibiydi. Yani bunu baklava olarak düşünün, ağız tadı bütün Türkiye’ye uyan bir baklava. İçine oradan buradan birtakım şeyleri koyup, ”Biz merkez sağız” demekle merkez sağ olunmuyor. Türkiye’nin her tarafını kucaklayan ve sadece çoğunluk haklarını değil; azınlık haklarını da düşünen büyük bir gelenek..”

“MERKEZ SAĞ YORUMU: ÇİMENTO BURADA..!”
 • Tansu Çiller:

“Türkiye’de merkez sağın olmadığını iddia ediyorum.. Millet İttifakı’nda kimin cumhurbaşkanı olacağına dair ‘ayak oyunları’ oynandığını söyleyebilirim.. Kimin aday olacağı konusunda da kimin ne söyleyeceğinin belli olmadığını ifade etmeliyim..”

” ‘Altılı Masa’nın farklı fikirlerden oluştuğuna işaret eden Çiller, altı partinin ‘çoğunluğu yakalayamadığını’ öne sürdü..!”
 • Tansu Çiller:

“Altı tane değişik fikir, daha bir masanın etrafında oturup karar veremiyorlar, daha cumhurbaşkanı adayı çıkaramıyorlar. Ve bir de HDP’nin ipine asılılar..

Cumhurbaşkanı’nın evet demesiyle de referanduma gidecekler ve parlamenter sistemi yüzde 60-62 çoğunlukla getirecekler. Yavrum, bu büyüklere masallar. Merkez sağı yeniden inşa etmek lazım, çünkü çimento burada..”

 “MİLLET İTTİFAKI’NI HEDEF ALDI..!” 

Cumhur İttifakı’nı ‘bir merkez sağ oluşumu’ olarak görmediğini söyleyen Çiller, şunları söyledi..

 • Tansu Çiller:

“- Bence şu anda sadece merkez sağ değil, merkez sol da yok. Şimdi, AKP’nin eksiklikleri var, Millet İttifakı’nın da eksiklikleri var. Cumhur İttifakı, bir merkez sağ oluşumu değil. Millet İttifakı’na baktığım zaman Türkiye’yi gerçekten tökezletecek bir oluşum görüyorum orada.

– Bir merkez sağ parti, sol partiyi korumak için veyahut da PKK uzantısı bir başka partiyi bir yerde hamilik yapmak için eğer milliyetçilerini katlediyorsa buradan merkez sağ falan çıkmaz. 

– Altılılara bakalım, o altılı iskemleleri toplayalım. Orada ne görüyorsunuz? AKP’de aktif olarak icraat içinde olmuşlar, en tepelerine yükselmişler, bunları da onlardan bağımsız olarak göremezsiniz. Millet İttifakı, aynaya bakarsa Cumhur İttifakı’nın kalıntılarını görür. Ancak Cumhur İttifakı da merkez sağı Türkiye için kaos var. Benim derdim gençler.”

✳ANKET SONUÇLARI BELLİ OLDU! TANSU ÇİLLER SİYASETE DÖNERSE NE KADAR OY ALIR..!?

Area Araştırma tarafından yapılan Mart 2022 Türkiye Siyasi Gündem Araştırması’na göre eski Başbakan Tansu Çiller’in siyasete dönmesi halinde seçmenin oy tercihi belli oldu..

Araştırmaya göre Çiller’in en büyük destekçilerinin AKP ve MHP seçmeni olduğu ortaya çıktı..

Area Araştırma’nın 26 ilde 21- 23 Mart 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2.500 kişi ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonla Görüşme) yöntemiyle gerçekleştirdiği Türkiye Sİyasi Gündem Araştırması – Mart 2022 anketine göre; eski Başbakan Tansu Çiller ile ilgili kanaatler ve siyasete dönmesi halinde yurttaşın oy davranışı belli oldu..

YURTTAŞIN ÇİLLER KANAATİ OLUMSUZ..!”

2002 yılında aktif siyaseti bırakan Çiller, geçtiğimiz günlerde aktif siyasete dönme konusunda henüz bir karar vermediğini söylemişti.. Çiller ayrıca, “Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal” dedi. Çiller “Ben milletimi özledim” ifadelerini kullanmıştı. 

Area Araştırma’nın Çiller hakkında yurttaşın kanaatine başvurduğu ankette yurttaşların yüzde 19.7’si olumlu, yüzde 68.5’i ise olumsuz kanaat bildirdi. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 11.8 oldu..

AKTİF SİYASETE DÖNMESİ OLUMLU KARŞILANMI..YOR

Eski Başbakan Tansu Çiller’in parti kurarak aktif siyasete geri dönmesinin nasıl karşılanacağı sorusuna ise yurttaşların yüzde 18.6’sı olumlu, yüzde 71.4’ü ise olumsuz yanıtını vermiştir. Fikir belirtmeyenlerin oranı yüzde 10.0 düzeyindedir.

ÇİLLER’İN OY ORANI

Area Araştırma tarafından yurttaşlara yöneltilen bir diğer soruda Çiller’in lideri olduğu partiye oy verme davranışına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 7.3’ü oy vereceğini, yüzde 76.8’i ise oy vermeyeceğini söyledi. Kararsızların oranı yüzde 15.9 seviyesinde seyretti..

AKP VE MHP SEÇMENİ ILIMLI

AKP ve MHP seçmeninin Tansu Çiller’e ılımlı olduğu ancak oy tercihlerinde belirgin bir etki olmadığı görülüyor. MHP seçmeninin yüzde 40.8’i Tansu Çiller hakkında olumlu kanaat bildirirken olumlu kanaat bildiren  AKP seçmeninin oranı yüzde 33.2 olarak ölçüldü. Çiller’in lideri olduğu partiye oy vereceğini söyleyenlerin seçmenlerin yüzde 10.5’i MHP, yüzde 8.3’ü ise AKP seçmenlerinden oluşuyor.

VELAYET TARTIŞMASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Çiller son olarak gelini Zeynep Çiller’in boşanma sürecinde olduğu eşi Mert Çiller’in velayet hakkını elde edebilmek için sahte rapor düzenlendiği iddiasıyla gündeme gelmişti.

✳İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Erdoğan’ın eski başbakanlardan Tansu Çiller’E ‘parti kurma görevi verdiğini’ söyledi..!
“Tansu Çiller yeni parti kuracak mı? İYİ Partili Koray Aydın’dan çarpıcı ‘Erdoğan’ iddiası”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın:

“Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in yeni bir parti kuracağı iddiaları.. Böyle bir partiyi kurmak istiyorlar ve bol vaatlerle insanları çekmeye çalışıyorlar..

Bu partinin görev alanı, tek hedefi sadece İYİ Parti’dir, yüzde yüz böyledir, bunun şüphesi yok..

Tansu Çiller, AKP’den oy koparan İYİ Parti’nin oylarını kırmaya çalışmak için Erdoğan tarafından görevlendirilmiş, ‘İYİ Parti’nin bulunduğu yerde ne yapabilirsen kardır’ anlayışıyla iktidar tarafından desteklenen, maddi imkanları iktidar tarafından sağlanan bir proje kişisidir..

Kuracağı parti de böyle bir projenin partisidir. Ama şu anda parti kuracak zemini inşa edemedi çünkü görüşme yaptığı insanların yüzde 97’sinden karşılık alamıyor.. Bu bakımdan, parti  kursa bile sadece genel merkezi olan bir tabela partisi gibi olur..

Şu anda siyasi alanda boşluk yok, Tansu Çiller’in de itibarı yok, ciddiye alan da yok. Biz de parti olarak ciddiye almıyoruz.. Ben bu konuyu takip ediyorum, gördüğüm kadarıyla; sıfır diyecektim ama iyi bir rakam olur, ekside..

O şu anda Erdoğan’ın emir eri pozisyonunda biridir, siyasal görevi Erdoğan’ın verdiği görevdir.. Benim tavsiyem; boşuna bu işlerle uğraşmasın, evine gitsin, evinde otursun, onun Türkiye’de artık yapacağı bir şey de kalmamıştır..

Böyle ısmarlama kişilerin, Cumhurbaşkanı’ndan destek alarak siyaset yapmalarına payanda olacak insan sayısı kalmadı, oradan bir parti çıkmaz, konuşmaya bile gerek yok..”

https://www.cafemedyam.com/2021/05/27/katliamlarin-talimatini-mehmet-agar-ve-tansu-ciller-verdi/

” ‘ORTAK ADAY’ AÇIKLAMASI..!”

CHP ve İYİ Parti’nin oylarının toplamının, AKP ve MHP’nin çok üstünde olduğunu söyleyen Koray Aydın şunları söyledi..

 • Koray Aydın:

“Aradaki fark gittikçe açılıyor. Bizim yaptırdığımız araştırmalarda da iki partinin toplamı 43-45 bandına ulaşmış vaziyette ve daha buna katılanlar olacak..

Toplumun kabulü olabilecek bir aday etrafında birleşildiği taktirde -bu konuda bir zorluk olacağını da düşünmüyorum- Millet İttifakı seçimi çok rahat kazanacaktır..” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top