SIYASET

İsmailağa Tarikatı ve şeriatçı Taliban yönetimi buluştu!

.

✳’HİÇBİR BİR ŞEKİLDE DEMOKRASİ OLMAYACAK’ DEMİŞTİ: TALİBAN’DAN İSMAİLAĞA ZİYARETİ..!
“Taliban yönetiminin ‘Afganistan Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Direktörü’ Vahidullah Hâşimî, İsmailağa cemaatinin üst düzey isimlerini ziyaret etti..!”

Afganistan’da iktidarı ele geçiren şeriatçı Taliban yönetiminin ‘Afganistan Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Direktörü’ olarak görev yapan Vahidullah Hâşimî AKP’ye yakın İsmailağa cemaatine ziyarette bulundu..

  • Açıklama:

“Afganistan Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Direktörü Vahidullah Hâşimî, İsmailağa Camii’ni ziyaret etti. Ziyaret esnasında, İsmailağa Camii İmam Hatibi Salih Topçu Hoca Efendi ve beraberindeki hocalarla istişareler gerçekleştirildi. Afganistan ve ülkemizdeki medrese faaliyetlerinin değerlendirildiği ziyarette, İslâm âleminin durumu ve geleceği müzakere edildi.”

“DEMOKRASİ HİÇBİR ŞEKİLDE OLMAYACAK..!”

Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinin ardından ülkede uygulanacak yeni sistemi anlatırken şunları söylemişti..

  • Vahidullah Haşimi:

“Hiçbir şekilde demokratik bir sistem olmayacak.. Hiçbir şekilde demokratik bir sistem olmayacak çünkü bunun ülkemizde herhangi bir temeli yok.. Afganistan’da nasıl bir siyasi sistemi uygulamamız gerektiğini tartışmayacağız çünkü bu açık. Bu şeriat kanunu ve o kadar..” 

✳İSMAİLAĞA, ‘KOMÜNİZM’ UYARISI YAPTI..!
İSMAİLAĞA’NIN FIKIHÇISINDAN ‘KOMÜNİZM’ YORUMU..!”

İsmailağa cemaatinin ‘Fıkıh Kurulu Âzâsı’ Abdülhamid Türkeri, yoksullaşmanın artışına dikkat çekip ‘komünizm’ uyarısı yaptı..

AKP’nin desteklediği İsmailağa cemaatinden dikkat çeken bir ‘uyarı’ geldi.

Cemaatin ‘Fıkıh Kurulu Âzâsı’ Abdülhamid Türkeri, ülke ekonomisinin kötü gidişatına dikkat çekti.

Bir tarafta zenginlerin sınırsız israf ve şatafatta bulunduğunu diğer tarafta ise yoksulların aynı oranda yoksullaştığını belirten Türkeri, bu aranın da günden güne açıldığına işaret edip “İslâmın tesis ettiği adil düzel olmadan adalet ve eşitlikten bahsedilmez” dedi.

  • Türkeri:

“İslâmı yaşamazsak komünizm gibisini bize eşitlikçi diye yuttururlar”

Türkeri daha önce de ‘rüşvet’ ve ‘torpil’ düzeninden şikayet ettiği bir paylaşımda bulunmuştu.

İSMAİLAĞA’DAN ‘TORPİL’ VE ‘RÜŞVET’ İTİRAFI ..!

Erdoğan’ın en son bu yıl başında ziyaret ettiği İsmailağa cemaati, ‘rüşvet’ ve ‘torpil’ düzeninden yakındı..

Kamunun her alanında hemen her gün yeni örneği ortaya çıkan rüşvet ve torpil düzeni, AKP’nin desteklediği dinci yapılanmalardan biri olan İsmailağa cemaati tarafından da kabul edildi.

İsmailağa cemaatinin ‘Fıkıh Kurulu Âzâsı’ olan Abdülhamid Türkeri, konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Biz Müslümanlarda kavramlar değişti.

Torpil ve adam kayırmanın adı REFERANS,

Rüşvetin adı HEDİYE oldu.”

İSMAİLAĞA’DA ‘ATATÜRK’ TARTIŞMASI: CÜBBELİ ‘CAİZ DEĞİL’ DEYİNCE..!

Cübbeli Ahmet’in Atatürk’le ilgili yaptığı “Aleyhinde konuşmak caiz değildir” çıkışı, cemaati İsmailağa’da tartışma yarattı..

İsmailağa cemaatinin “ekran yüzü” olan ve “Cübbeli Ahmet” diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili sözleri cemaat içinde tartışma yarattı.

Ünlü, telefonla bağlandığı bir televizyon programında, Atatürk’le ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine şunları söylemişti..

  • Cübbeli Ahmet:

“Mustafa Kemal Atatürk, bu devletin kurucusu. Bunun aleyhine konuşulmaz. Konuşmak caiz değildir. Asla bunun aleyhine konuşulmaması gerekir. Cumhuriyet bizim devletimiz. Son olarak kurulmuş devletimizdir. Bu devlete vergi vermek görevimiz. Askere gitmek görevimiz. Bu devlete bağlıyız. Mahmut Efendi’den de böyle duyduk. Biz darül harpçi değiliz. ‘Cuma kılınmaz’ demeyiz. Bizim devlete bakış açımız; devlet var olsun. Biz bu devlet olmasa Suriye’den de Irak’tan da Yemen’den de Somali’den de beter oluruz. Ne namaz kalır ne abdest kalır ne namus kalır ne ırz kalır.”

“ÇOK KONUŞAN ÇOK YANILIR..!”

Ünlü’nün bu sözleri, cemaatte sosyal medyaya da yansıyan bir tartışmaya yol açtı..

Cemaatin “şeyh”i Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu şu ifadeleri kullandı..

  • Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu:

“Çok konuşan çok yanılır…

(Hadis-i nebi)

Sana senden olur, her ne olursa, başın selamet bulur, dilin durursa.”

“SEN SANKİ SÖVECEKSİN..!”

Remzi Şahin ise, Ünlü’yü savunarak, Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu’na şu yanıtı verdi..

  • Remzi Şahin:

“Adam satmakta 1 numarasınız. Canlı yayından sana sorsalar Atatürk’ü sayıp söveceksin sanki. Atsana bir twet Atatürk kafirdir zalimdir haindir diye. Hadi delikanlım görelim seni.”

‘TORUN’ DA KATILDI..!”

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun torunu Abdulhalık Ustaosmanoğlu:

“Kur’an’da ve Hazreti Resul’ün (sav) sünnetinde, kimleri seveceğimiz ve kimleri sevmeyeceğimiz net bir şekilde ifade buyrulmuş.. Gerisi lafügüzaf…

Siyaset, inandıklarını söyleme yeri değildir. Siyaset, senden beklenenleri ya da senden istenilenleri söyleme mahallidir… O sebeple dün ‘r’ diyenler, bugün ‘b’ derler.”

İşte Ahmet Mahmut Ünlü’nün tartışma konusu olan o sözleri:

https://www.cafemedyam.com/2020/08/12/istanbul-sozlesmesi-ve-ismailaga-cemaati/
ERDOĞAN’DAN İSMAİLAĞA CEMAATİ’NE ZİYARET ..!

Erdoğan, İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu ve halefi olarak gösterilen Hasan Kılıç’ı ziyaret etti..

Erdoğan Fatih Çarşamba’daki İsmailağa Vakfı’na geçerek burada İsmailağa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden Hasan Efendi ve İsmailağa Cemaatinin manevi lideri Mahmut Efendi’nin oğlu Ahmed Ustaosmanoğlu ile görüşüp sohbet etti.

İSMAİLAĞA CEMAATİ: ERDOĞAN’IN ZİYARET ETTİĞİ DİNİ OLUŞUM HAKKINDA NELER BİLİNİYOR..!?

Erdoğan İstanbul’da Fatih’teki İsmailağa Cemaati’ni ziyaret etti..

Cemaat, günümüzde Nakşibendi tarikatını temsil eden dini oluşumlardan. Geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün de ziyaret ettiği cemaat ve faaliyetleri hakkında neler biliniyor?

Erdoğan’ın Pazar günü İstanbul’da Fatih’teki İsmailağa Cemaati’ni ziyaret etti. Ziyareti kamuoyuna duyuran ise Cumhurbaşkanlığı’nın resmi kanalları değil, İsmailağa Cemaati oldu.

Erdoğan’ın İsmailağa Cemaati’ne yaptığı ziyaretin fotoğraflarını paylaşan Mahmut Ustaosmanoğlu’nun torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu Twitter mesajında “Ziyarette Hasan efendi ve mahmud efendi hz oğlu Ahmed Ustaosmanoğlu hoca hazır bulundu. Ümmetin birliği için dualar edildi” dedi.

Daha önce de 23 Haziran 2019’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine bir aydak kısa bir süre kala, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı Binali Yıldırım Cemaati ziyaret etmiş ve o ziyaret de tartışma konusu olmuştu.

İsmailağa Cemaati, günümüzde Nakşibendi tarikatını temsil eden dini oluşumlardan biri.

Cemaat, bugün 90 yaşında olan Mahmut Ustaosmanoğlu tarafından 1980’lerin başında kuruldu.

1970’lerin sonuna kadar Fatih’te yine Nakşibendi ekolünden Mehmed Zahit Kotku ismiyle özdeş İskenderpaşa Cemaati bünyesinde bulunan Ustaosmanoğlu, Kotku’nun ölümünden sonra bağımsız bir oluşuma yöneldi.

Cemaat adını, 56. Şeyhülislam İsmail Efendi tarafından İstanbul’un Fatih ilçesindeki Çarşamba semtinde yaptırılan camiden alıyor.

Ustaosmanoğlu’nun yıllarca imam-hatip olarak görev yaptığı bu cami, cemaatin de merkezi. Caminin yanında ise İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı binası bulunuyor.

✳’CEMAATİN ÖZEL MİSYONU VAR’ İDDİASI ..!

“Fatih-Başakşehir: Muhafazakâr Mahallede İktidar ve Dönüşen Habitus” kitabının yazarı İrfan Özet, çalışması sırasında bu cemaatle ilgili de araştırma yaptı..!

İsmailağa’yı Türkiye’deki diğer cemaatlerden ayıran özelliklerden birinin ona yüklenen “özel bir misyon” olduğunu öne sürüyor.

Özet, bunun cemaatin bulunduğu mekanla ilgili olduğunu belirtiyor:

“İsmailağa’yı Türkiye’deki cemaat dünyasından farklılaştıran hususlardan biri, bölge sakinleri başta olmak üzere Sünni-İslam hassasiyetine sahip geniş çevrelerce sırtına yüklenilen teo-politik bir misyon..

Bu misyon, özellikle Patrikhane ile Cumhuriyet tarihi boyunca gelişen endişeler etrafında biçimleniyor. Bölgedeki yaygın kanıya göre, Patrikhane’nin ekümeniklik projesi kapsamında ‘genişleme politikası’ mevcut..

Nitekim bu kuşku bugün Fatih’teki birçok muhafazakârın, İsmailağa’nın bölgedeki varlığını ‘bir emniyet sübabı’ olarak görmesine yol açıyor. Çarşamba semti bu açıdan, Fener-Balat’a hâkim gayrımüslim ve seküler dokuya karşı; İslami kimliğin sınır hattını oluşturuyor.”

https://www.cafemedyam.com/2020/07/21/adil-oksuz-bana-fethullah-gulenin-kitaplarini-getirdi/
KENDİLERİNE HAS GİYİM TARZLARI VAR ..!

Tasavvufi söylemi öne çıkaran cemaat içinde şeyhe bağlılığın önemli olduğu anlaşılıyor.

Cemaatin sitesindeki ‘hakkımızda’ bölümünde, “İsmâilağa Câmiası olarak gayemiz: insanoğlunun her daim süregiden huzur arayışında İslâm’ın ışığını insanlığa Mahmud Efendi Hazretlerimizin rehberliğinde en parlak ve en canlı hâliyle sunabilmektir” ifadeleri yer alıyor.

Cemaat, Türkiye’deki birçok dini oluşumdan farklı olarak kendine has bir giyim kuşam tarzını benimsemiş durumda. Cemaat üyesi erkekler uzun sakallı, cübbeli, sarıklı ve şalvarlı bir görüntü sergilerken, kadınlar da siyah çarşaf giyiyor.

DİNİ EĞİTİME YOĞUNLAŞIYORLAR ..!”

Cemaatin sadece İstanbul değil, Türkiye genelinde ağları bulunuyor.

  • Cemaatin sitesindeki ‘faaliyetlerimiz’ bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

“İsmailağa Cemaati’nin faaliyetleri genel olarak ilmî-dinî ve sosyal hizmetler alanında yoğunlaşmaktadır. Aşevi hizmetleri, aynî ve nakdî yardım organizasyonları, tekâmül ve ihtisâs medreseleri, fıkıh kurulu ve dînî meseleleri danışma hattı, emri bil maruf ve ziyaret ekibi, halka açık medrese, kütüphane hizmetleri ve yaz Kur’ân kursları, başlıca faaliyet ve hizmet alanlarımızı oluşturmaktadır.”

Günümüzde bu yapılanma bünyesinde bugün özel okullar, medreseler, Kur’an kursları ve medya organları gibi çeşitli kurumlar bulunuyor.

Cemaat içinde eğitimin “Arapça ve Hafızlık Talebeleri”, “Tekamül Medreseleri” ve “İhtisas Medreseleri” olmak üzere üç aşamalı olarak gerçekleştiriliyor.

Cemaatin farklı merkezlerinde halka açık çeşitli dini eğitimler veriliyor.

Bir fetva hattı çağrı merkezi ile de telefon üzerinden soruları yanıtlıyorlar.

CÜBBELİ AHMET HOCA POPÜLER KÜLTÜRDE YER EDİNDİ ..!

Cemaat, bir dönem, mensuplarına yönelik suikast olaylarıyla gündeme geldi.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun damadı, cemaatin önde gelenlerinden Hızır Ali Muratoğlu 1998’de Çukurçeşme Camii’nde silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

2006’da ise cemaatin önde gelen isimlerinden, emekli imam Bayram Ali Öztürk de, İsmailağa Camii’nde uğradığı bıçaklı saldırıda öldü. Saldırgan cami cemaati tarafından linç edildi.

Bu olaylarla ilgili istihbarat servislerinin saldırılarından, cemaat liderliğine dair iç çekişmelere kadar çok farklı görüşler ortaya atıldı.

Cemaatin önemli isimlerinden Ahmet Mahmut Ünlü’nün son yıllarda katıldığı TV programları ve sözlerinin yarattığı tartışmalar üzerinden kamuoyunda tanınan bir figüre dönüşmesi ise İsmailağa’nın muhafazakâr olmayan kitleler açısından da tanınmasını sağladı.

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ünlü, 1999 yılında yaptığı 17 Ağustos depremiyle ilgili konuşmasından dolayı 13 ay hapis yattı. Ünlü, “Mevlam zina yuvalarını vurdu” demiş; daha sonra bu sözlerinden ötürü pişman olduğunu söylemişti.

Ünlü, Ekim 2011’de ise Karagümrük çetesi operasyonu kapsamında tutuklandı ve Aralık 2012’de tahliye edildi.

Sosyal medyadaki videolarındaki yorumlarıyla dini ve siyasi konularda tartışma yaratmayı sürdüren Ünlü, cemaatin popüler kültür içinde en fazla tanınan yüzü.

Cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ise yaşı ve rahatsızlığı nedeniyle cemaat işleriyle aktif bir şekilde ilgilenmiyor.

Mahmut Ünlü’nün cemaatin gelecekteki lider adaylarından olduğu, ancak bu konum için başka isimlerin de adının geçtiği görülüyor.

SAĞ PARTİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR CEMAAT ..!

İsmailağa, yıllardır çeşitli sağ partiler ile ilişkisi olan bir cemaat.

  • İrfan Özet, bu ilişkiyi “meşruiyet alanı” kavramıyla tarif ediyor:

“Türkiye’de özellikle sağ-muhafazakâr siyaset paydasında buluşan aktörler ve partiler için İsmailağa, geçmişten günümüze önemli bir meşruiyet alanı. Nitekim cemaat habitusu içerisinde yetişen kuşakların siyasal alana dair okumaları ve eğilimleri, sağ-muhafazakâr siyaseti tatmin edecek hayli yüklü anlamlara sahip..

Örneğin saha araştırmam süreci boyunca yaşanan seçimlerde, cemaat bağlılarının sürekli olarak 28 Şubat döneminde basılan Kur’an kursları ve kamu kurumlarında örtünerek eğitim almalarının önüne geçildiği ‘travmatik’ manzaraları sahne önüne koyduklarını görüyordum. Bu motivasyonlar ise, son tahlilde cemaat etkilerine açık kitlenin AKP siyaseti ekseninde buluşmasını sağlıyordu.”

Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de geçmiş dönemde cemaati ziyaret ettiği biliniyor.

Erdoğan’ın 2014’te, Gül’ün ise 2015’te cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nu ziyaretinden görüntüler kamuoyuna yansımıştı.

Cemaatin son yıllarda iktidar partisine destek açıklamalarında bulunduğu görülüyor.

‘CEMAAT İÇİ’ TARTIŞMALAR ..!

Son dönemde cemaat içinde çeşitli gerilimler yaşandığı görülüyor.

Bugün, çalışmalarında İsmailağa adını kullanan bazı farklı gruplar ortaya çıkmış durumda.

Ana grubu temsil eden İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı ise bu ismi kullananlara karşı hukuki yollara başvuruyor.

  • İrfan Özet, cemaat içinde halef olmakla ilgili ciddi bir rekabet yaşandığını söylüyor:

“Cemaatin lideri olan ve bağlılarınca ‘Efendi Hazretleri’ olarak anılan Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ilerlemiş yaşından hareketle ‘halefi’ olma etrafında yoğun bir rekabet göze çarpıyor. Bu konuda rekabetin sertleşen tonları, özellikle Marifet Derneği ve İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı etrafında gelişiyor..

Gördüğüm kadarıyla cemaatin ana akıma bağlı halkası, İlim ve Hizmet Vakfı etrafında temerküz ediyor. Bunda da en önemli sebeplerden biri, Marifet Vakfı’nın Beykoz merkezli yapılanmasının, ‘Patrikhane’nin Fatih’teki genişleme politikası’ karşısında cemaat ve bölgedeki muhafazakârları zayıflatacağı düşüncesi.”

İLGİLİ HABER

cumhuriyet-Mahmut Hamsici’nin haberi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: